Nexus 4 almalımıyım?

Bu konuyu okuyanlar

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
E hocam tavsiye ediyorsunuzda bu ne zaman gelicek ben Note 2 alıcaktım Nexus u gördüm sonra iPhone 5 alsam mı dedim pahalı dedim Padfone 2 yide görmüştüm şimdi siz bunuda aklıma soktunuz ne zaman geirki Nexus 4 ile Padfone 2 bide 2000 Tl altı i5 varmıdırki of aklım karıştı gene
yakında gelir netten bi bak bence 2012 içinde burda olur

araba5

Asistan
Reaksiyon puanı
0
önemli olan 28 nm ve 5 sene götürmesi değil Android 2.3 ün çıktığı zamanı hatırlayın Aralık 2010 da 2.3 duyuruldu ve şuan en çok kullanılan 2.3.4 ve 2.3.6 ancak 4.1.1 yüklü cihazlar varken daha doğrusu android bu kadar evrimleşmişken bir cihaz güncel olarak en fazla 3 sene kullanılabilir ...

64 bit işlemcilerden bahsediyoruz artık 2014 2015 gibi Android e resmi 64 bit desteği gelince eski telefonlara göle güle deme vakti gelir buda çok uzak değil 2010 ile 2012 iki senede google android i şaha kaldırdıysa sonraki 2 senede ne olur bunu düşünmek lazım ...

28 nm deniyor şuan ARM cortexA50 lerin 20 nm ve altı üretilmesi planlanıyor 2013 ortasında büyük üreticilere gönderilecek cortexA50 64 bit çözümler üreticiler ne zaman genel kullanıma sunarlar bilinmez ama 2014 içerisinde kullanılacağı kuvvetle muhtemel Cortex A53 bildiğimiz CortexA9 un 64 bit eklenmiş ve güç anlamında optimize edilmiş hali CortexA57 ise bildiğimiz daha doğrusu şuana kadar duyduğumuz CortexA15 in 64 bit komutları eklenmiş ve güç yönetimi elden geçmiş hali çok uzak değil bunlar ...

Qualcomm Krait bile 28 nm üretim sürecinin sıkıntıları yüzünden geç çıktı normalde 2012 ilkbaharında piyasada olacaktı şuan Galaxy S IV ün 28 nm 4 çekirdekli Adonis kodlu Exynos 5450 ile geleceği 3 gb ram e sahip olacağı ve ARM MaliT658 Gpu ya sahip olacağı söyleniyor bunu bir düşünün mayıs ayında geldiğini android sistemler sil baştan yine çağ atlar ...

sonu yok ama şuan için konuşmak gerekirse Galaxy Nexus çok rahatlıkla 2013 ü çıkarır 2014 ü bile zorlar keza Nexus 4 2015 e kadar yolu var sıkıntı yaratmaz ...

Android te devrim CortexA50 serisi 64 bit yongaların kullanımı ...
Tamam hocam sonuc olarak yeni nexus alıyorum :D sence nexus 4 mü 4s mi almalıyım?
güzel yav arkadaş sen ordan 620 tl ya alıyorsun bu bizde en az 2000 tl olacak şu vergilerden bıktım yahu:D[/QUOTE
Bence 1300tl civarı olur çünkü s3 1499tl civarı.

Şu an 36 kullanıcı var. (7 üye ve 29 konuk)

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Tamam hocam sonuc olarak yeni nexus alıyorum :D sence nexus 4 mü 4s mi almalıyım?
güzel yav arkadaş sen ordan 620 tl ya alıyorsun bu bizde en az 2000 tl olacak şu vergilerden bıktım yahu:D[/QUOTE
Bence 1300tl civarı olur çünkü s3 1499tl civarı.

Şu an 36 kullanıcı var. (7 üye ve 29 konuk)
one x ise 1999
s3 de 1599 yanlışın olmasın
ayrıca samsung sürekli fiyatı değer kaybeden marklardan htc ve nokia gibi değil bence asus padphone 2 en az 1999tl olur

araba5

Asistan
Reaksiyon puanı
0

aceleciburak

Asistan
Reaksiyon puanı
3

Nexus 4 ü şahsen Qualcomm Krait kullandığı için sevemedim ama Galaxy Nexus ile benzer fiyatta çıktığı için rekabetçi geçen sene bir çok kişi Tegra 3 sallar piyasayı diyordu ne oldu hüsran durumda Tegra 3 şuan Qualcomm un sonuda bu şekilde olacak Galaxy Nexus olmadığı için Saf google Telefonu bir Nexus 4 kaldı yani alınabilir ...

hatta bir ayrıntıyıda paylaşalım iPad 4 teki A6X çözümünün yanında GPU PowerVR SGX554MP4 olduğu düşünülüyor şuan için Nexus 10 daki MaliT604 Gpusunu %57 oranına geçiyor Google Nexus 10 da Android 4.2 nin betalarından kaynaklanan sıkıntılar olduğunu kabul etsede hissedilir derecede özellikle PowerVR Gpularında ayrı bir güç var şöyle diyebiliriz Adreno 320 Gpusu Stabil şekilde MaliT604 yada Tegra 4 teki Gpular gelince ne yapacka çok merak ediyorum şuan bile 3. yada 4. sıraya gerilemiş durumda zaten Nexus 4 teki donanıma orta segment donanım gözüyle bakılmalı 6 ay içerisinde ciddi çözümler gelecek bunu unutmamak lazım ...

ama 2 sene kullanacam sonra satarım diyorsan Nexus 4 ideal derim 685 TL gibi bir fiyata alabiliyorsan ...

iPhone 4s ile Nexus 4 ü kıyaslıyorsanda Kesinlikle Nexus 4 derim ...

WhiteSilverIp5

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=283644]Berke8[/MENTION] Kardeşim Hayırlı Geceler Konuya Kulak Misafiri Oldum Diyebilirim :)
yurt dışında iphone 5 ne kadar? 32 gb beyaz TR ye getirdiğimizde toplam maliyeti ne oluyor benim kayıncoya düşünüyoruz da?

araba5

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Nexus 4 ü şahsen Qualcomm Krait kullandığı için sevemedim ama Galaxy Nexus ile benzer fiyatta çıktığı için rekabetçi geçen sene bir çok kişi Tegra 3 sallar piyasayı diyordu ne oldu hüsran durumda Tegra 3 şuan Qualcomm un sonuda bu şekilde olacak Galaxy Nexus olmadığı için Saf google Telefonu bir Nexus 4 kaldı yani alınabilir ...

hatta bir ayrıntıyıda paylaşalım iPad 4 teki A6X çözümünün yanında GPU PowerVR SGX554MP4 olduğu düşünülüyor şuan için Nexus 10 daki MaliT604 Gpusunu %57 oranına geçiyor Google Nexus 10 da Android 4.2 nin betalarından kaynaklanan sıkıntılar olduğunu kabul etsede hissedilir derecede özellikle PowerVR Gpularında ayrı bir güç var şöyle diyebiliriz Adreno 320 Gpusu Stabil şekilde MaliT604 yada Tegra 4 teki Gpular gelince ne yapacka çok merak ediyorum şuan bile 3. yada 4. sıraya gerilemiş durumda zaten Nexus 4 teki donanıma orta segment donanım gözüyle bakılmalı 6 ay içerisinde ciddi çözümler gelecek bunu unutmamak lazım ...

ama 2 sene kullanacam sonra satarım diyorsan Nexus 4 ideal derim 685 TL gibi bir fiyata alabiliyorsan ...

iPhone 4s ile Nexus 4 ü kıyaslıyorsanda Kesinlikle Nexus 4 derim ...
nvidia tegra 3 4.1 jelly bean ile ucmuş diyorlar.Tegra 3 ile kıyaslaman yanlış olmuş nedeni ise biri 40nm biri 28nm
@Berke8 Kardeşim Hayırlı Geceler Konuya Kulak Misafiri Oldum Diyebilirim :)
yurt dışında iphone 5 ne kadar? 32 gb beyaz TR ye getirdiğimizde toplam maliyeti ne oluyor benim kayıncoya düşünüyoruz da?
32gb ı 749dolar 1350tl civarı 100tl de harç parası 1500tl ye gelmiş olucak.
netten tabiki canım istersen ben sana özelden 1185 tl lik s3 de atarım nette sıkıntı yok:D
Burası mağaza gidip alabiliyorsun :)

aceleciburak

Asistan
Reaksiyon puanı
3
nvidia tegra 3 4.1 jelly bean ile ucmuş diyorlar.Tegra 3 ile kıyaslaman yanlış olmuş nedeni ise biri 40nm biri 28nm

sadece 28 nm yada 40 nm mevzuu değil bu iki işlemcidede mimari farkı var Nvidia Tegra 2 de yaptığı gibi ilk çift çekirdekli ürün benim olmalı mantığını Tegra 3 te de gerçekleştirdi hazır olmayan işlemciyi verimsiz 28 nm üretim sürecini es geçerek 40 nm olarak çıkardı aslında doğru olanı yaptı ...

keza Qualcomm da Krait i 28 nm çıkarmak için riske girdi risk Qualcomm a biraz pahalıya patladı hem ürünler 2012 yıl sonuna doğru piyasaya çıktı hemde 2012 çıkmadan CortexA15 çözümleri göründü ve rekabet patlak verdi ...

Qualcomm Krait mimarisini yani Qualcomm S4/S4 Pro yu hala bir çok kişi saf CortexA15 zannediyor Qualcomm Krait mimarisi saf CortexA15 değildir Temel olarak CortexA9 dur ancak Qulcomm Hybrid çalışmayı çok sevdiğinde CortexA15 in bazı özelliklerini Krait mimarisine taşımıştır ... ara bir çözüm tamamiyle geçiş işlemcisi ...

benim Tegra 3 ile Krait i kıyaslamam bu yüzden ...

Qualcomm benzerini geçtiğimiz senelerde de CortexA9 çıkmadanda yapmıştı Scorpion çekirdeği CortexA8 tabanlıydı bu cortexA8 ten iki işlemciyi birleştirdi MSM8260 gibi Sensation/Xperia S gibi cihazlarda kullanılan işlemciler doğdu Gpu tarafıda Adreno 220 idi ...

şimdi soruyorum nerede bu cihazlar sensation yada farklı bir cihaza bakan kaldımı satılır durumda mı çoğusu hayır tabiki bir xperia s kaldı o mimari ile gelen ...

Tegra 3 nasıl Exynos 4412 gelince devre dışı kaldı gpu tarafı çok ama çok düştü benzeri CortexA15 saf mimariler yayılınca ki şuan Nexus 10 da çift çekirdekli Exynos 5250 yongası var Galaxy S IV ün 28 nm Adonis isimli Exynos 5450 2.0 ghz işlemci ve Mali T658 gpu 3/4 GB ram ile Mayıs/Haziran gibi çıkacağı söyleniyor ...

Keza Tegra 4 ün ocak/şubat gibi duyurulup S IV ile benzer zamanlarda ona rakip olarak cihazlarda piyasaya olacağı düşünülüyor bunların hepsi saf CortexA15 mimarisine sahip olduğu için Qualcomm S4 Pro istediği kadar 4 çekirdekli olsun birden orta segment e gerileyecek ...

bunların hepsi 6 - 8 aylık bir dönemde gerçekleşecek ben olaya bu açıdan bakıyorum 28/40 nm kıyaslamasının ötesinde mimari boyutunda ...

yinede Nexus 4 e kötü demiyorum an için Google Play Store satış fiyatına bakıldığında kullanılan donanım şuanlık iyi ancak 6 - 8 ay sonra tamamiyle orta segment ürünü olacak ... Google I/O 2013 te 8 gb lık Nexus 4 kalkar 16 GB 299 olur 32 GB lık belki LTE destekli Nexus 4 gelebilme ihtimali var malum orta seviye performans vereceği için maliyette düşecek ve LTE yongasıda maliyet aşağıya çekildiğinden eklebilecektir aynı Nexus 7 nin 32 GB 3G versiyonunun tanıtılması gibi olacak ...

bir sonraki 2013 Nexus telefonunun donanımını CortexA15 mimarisi ile gelecek olan Exynos 5 / Tegra 4 / TI OMAP 5 in ortalama performansı belirler diye düşünüyorum ...

WhiteSilverIp5

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=283644]Berke8[/MENTION] hangi ülkeden getirteceksin yav bende bi eş dost bulayım madem 1 500 güzel para :)