Linux neden hala bilinmiyor

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
aslında bu soruyu sormak istemezdim ama mecbur kaldım nedenmi :confused1:

benim bi baldız var lise 3 e gidiyor geçen onunla görüşürken dedimki

bak baldız ben artık pardus linux kullanıyorum ve bundan sonra skype ile görüşeceğiz

ne derse beğenirsiniz :blink:

enişte pardus skype nedir :blink:

bu sorudan sonra tabii benim bütün şalterlerim attı :cursing:

bu hanım konyada bir devlet lisesine gidiyor ve sayısalda okuyor :blink:

şimdi bu pardus linux ve skype yi bilmeyen baldız nasıl olurda bunlardan haberi olmaz :blink:

devlet okulunda okuyor devletin geliştirdiği sistemden haberi yok :huh:

dedim arkadaşlarındamı bilmiyor sordu bi kaç kişiye ama onlarda bilmiyor :huh:

şimdi gelelim zurnanın zırt dediği deliğe :biggrin:

ubuntu nun trt de teknoloji programında 8.04 sürümünün reklamı varda neden hala pardusun reklamı yok yada en azından trt de tanıtıcı bi kaç video gösterilse olmazmı :huh:

bu nasıl iş devlet okulunda okuyan çocuklar devletin sistemini bilmiyor :cursing:

eloğlunun geliştirdiği sistemi gayet iyi biliyor :cursing:

bu konuda yorum ve bilgilerinizi bekliyorum :thumbup:

not:ikili tartışmalara girmeden konuyu kilitlettirmeden lütfen çünkü konu gayet önemli :crying:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Microsoft şimdi o antlaşmaları yapmasaydı...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Bilgisayarla ilgilenenler oldukça iyi biliyorlar Linux'u. Demek ki baldızın ve arkadaşları bilgisayarla ilgilenmiyorlar ya da sadece zevk için kullanıyorlar bilgisayarı. Benim arkadaşlarım da bilmiyorlar Pardus'u veya Ubuntu'yu. Hatta bilgisayar mühendisi olmak isteyen arkadaşımın Linux'tan haberi yok. Bu, tamamen meraka bağlı. Ben biliyorum çünkü araştırdım. Onlar da araştırsalar onlar da bilirler.

Reaksiyon puanı
2,146
Baldızına kızma bilmemesi gayet normal. Herkesin işi gücü bilgisayar değil ki, windows ne desen onu bile bilmeyebilir windowsu kullansa bile.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bilgisayarla ilgilenenler oldukça iyi biliyorlar Linux'u. Demek ki baldızın ve arkadaşları bilgisayarla ilgilenmiyorlar ya da sadece zevk için kullanıyorlar bilgisayarı. Benim arkadaşlarım da bilmiyorlar Pardus'u veya Ubuntu'yu. Hatta bilgisayar mühendisi olmak isteyen arkadaşımın Linux'tan haberi yok. Bu, tamamen meraka bağlı. Ben biliyorum çünkü araştırdım. Onlar da araştırsalar onlar da bilirler.
+1,Merak yok insanlarda :sleeping: Anlat dur kendileri dokunmadıkça anlamazlar :sleeping:

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
tanıtım eksikliği yokmu yani

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
onu anladım linux bilmek için merak gerek

peki diyorumki ülke çapında neden bilinmiyor mesela başka ülkeler devletcek linux u seçip windows a arkalarını dönen çok var

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Burası Türkiye,Gereksiz ne varsa ilgilenir insanlar :D

Reaksiyon puanı
2,146
Devletce linuxu seçip kullanıyorlar da halk da mı sırtını dönüyor windowsa bu dediğin ülkeler de?

Reaksiyon puanı
2,146
Bütün devlet daireleri linux kullansa bile halkın çoğu yine windows kullanır bunun kıçıyla başıyla ilgisi yok :)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Varsa yoksa face ve msn kullanıp, bilgisayarını 4GB bellekle, en az 2 çekirdekli işlemciyle ve 1GB ekran kartıyla oyun konsoluna çevirenlerin, kendisine bilgisayar profesörü dediği bir ülkede, linux bilmesende olur. :)

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
o ülkelerde zaten millet bıkmıştır virüstü adwareydi malwareydi

---------- saat 14:21 eklendi ---------- önceki mesaj saat 14:20 eklenmişti ----------

Varsa yoksa face ve msn kullanıp, bilgisayarını 4GB bellekle, en az 2 çekirdekli işlemciyle ve 1GB ekran kartıyla oyun konsoluna çevirenlerin, kendisine bilgisayar profesörü dediği bir ülkede, linux bilmesende olur. :)

dayan dostum arkandayım :thumbup:

Reaksiyon puanı
2,146
Linux daha iyi olabilir, güvenli olabilir, ama insanlar yaygın olanını kullanması nisbeten daha kolay olanını ve önüne geleni kullanıyorlar bunda yapacak bişey yok.

rambo senin baldız da windowsa skype yüklesin niye linux kurduruyorsun illa :D

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
Linux daha iyi olabilir, güvenli olabilir, ama insanlar yaygın olanını kullanması nisbeten daha kolay olanını ve önüne geleni kullanıyorlar bunda yapacak bişey yok.

rambo senin baldız da windowsa skype yüklesin niye linux kurduruyorsun illa :D

bende öyle dedim zaten ama kızcağızın ondanda haberi yok :blink:

---------- saat 14:27 eklendi ---------- önceki mesaj saat 14:27 eklenmişti ----------

bu okullarda ne öğreniyoki bunlar

Reaksiyon puanı
2,146
Okulun ne okulu olduğuna bağlı valla.

Doğru penguin, adamın işi sadece msn facebook ve oyunlarsa, ne hacet linux'a.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
devlet okulu sayısal okuyor

liselerde neden anlatmıyorlar pardus ubuntu falan

not:lütfen konu windows vs linux olayına kaymasın sonra kitliyorlar :biggrin:

Reaksiyon puanı
2,146
Yok tartışma değil ben ikisini de sever kollarım hiçbiriyle bi sorunum yok benim :)

Şimdi o lise fen lisesi anadolu lisesi falansa bilgisayar dersleri öğrencilerin rahatlama dersleri gibi görülüyo aynı beden dersi gibi, laboratuarlarda oyun oynuyorlar :D

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Gönül İsterki Linux Üzerine İnşaa Edilmiş Bir Sistem Değil Sıfırdan Biz Yazsaydık Ve Ulaştırabildiğimiz Kadar İnsana Ulaştırabilseydik

Çok Büyük Bir Kesim Linux Üzerine İnşaa Edilmiş Bir İşletim Sistemini "Milli İşletim" Sistemi Olarak Kabul Etmiyor

Geliştiricilerimiz Boşa Zaman Kaybediyor . Linux Dağıtımı Olarak Kalacak "Pardus" (Bu Benim Kişisel Düşüncem)

Bir Çok Kişide Üstüne Düşmediğinden Teknoloji ile Alakalı İnsanlar Biliyor Sadece Pardus'u

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
linux üzerinede olsa yinede emek verilmiş yapılmış

ben araştırdım kaynak koddan derleme yapmayı çoook zor bi iş

yani benim bi dağıtım yapmam için gereken asgari süre tam 3 yıl

ki buda linux kernel üzerine bir dağıtımı temel alarak

ama pardus hiç bir dağıtımı temel almamıştır tamamen kendine özgü bi sistemi vardır

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Hiçbir dağıtımı temel almasa bile en önemli kısmı, yani çekirdeği hazırdır. O sebeple kalkıp da "Aha bu bizim milli işletim sistemimiz." diyemeyiz. Sağ olsun, TÜBİTAK da bunun bilincinde ama bazı dengesizler gerçekten deli ediyor insanı. :)

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
ben onlardan değilim merve

bende linux tabanlı işletim sistemi diyorum

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
pardon

ama hala bi sonuç çıkmış değil

Ayd

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Tübitak pardus fikrini ortaya attığında linuxun l sinden bahsetmedi Milli işletim sistemi diye gene insanlar anlamaz mantığında yutturmaya kalktı.

E madem biz anlamayız Linux dağıtımından, pardustan niye anlayalımki ? kendileriyle çelişen bir tanıtım vizyonu yansıttılar.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
olsun buda bişey değilmi ilerisi için

bence pardus a gereken değer verilmeli

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Pardus'a gereken değeri veriyoruz ya? Sistemime kuruyorum, şu an hala kurulu. Daha ne? :)

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
çıkartacaksın bi kanun bilişimle ilgili katagoriye...
firmalar bilgisayarları satarken önyüklü olarak pardusla satacak...
bilgi;zaten HDD'lerde hiç kurulmamış windows oluyor siz düğmeye basınca kuruluma-aktifleşmeye vs geçiyor(bunu bilmeyenler neler üfürecek şimdi:))...niye onun yerine pardus olmasın???
oem windows isteyen alsın istemeyen almasın...paramız ülkemizde kalsın...
bide 2.4 ghz RC kumandalar için 2.4'ü de yasallastıracaksın...
bide alt yapıları yenileyip fibere yöneleceksin,8mbit alan nanik olmasın:)
ve okullarda wordde yazı yaza diye bi konu kalmayacak,adam gb anlatılacak,ilkokulu bitiren msn ve word kullanmayı değil herhangi bir metin editöründe metin hazırlamayı IM ile icq,jabber vs vs'i duymuş bilmiş olacak...
bide tvlerde zorunlu olan eğitim-trafik için saatte 70le gidiyordum 8kişiyi ezdim keşke satte 12 km hızla gitseydim trafiği tıkasaydım gibisinden enterasan reklamlar yerine 15 saniyelik "pardus...ülkenizin işletim sistemi...denedinizmi?" diye yayınlatacaksın...sonra bi 50 sene geçsin bakın ozaman neler oluyor:)))
işte o zaman diğer ülkeler bizi taş devrine döndürür...biri çıkıpta yahu toplu iğneyi bari üretelim demeeeeeezzzz...ancak uçağın sileceğinin plastik cama sürten parçasını bize ürettirirler...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...