Linux Hakkında Bazı Mülahazatı Şamildir

Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Solaris epey sağlam bir işletim sistemi. Linux gibi Unix benzeri değil, doğrudan bir Unix çatallamasıdır. SPARC mimarisi üzerinde çöktüğünü gören duyan olmamıştır da. Masaüstü kullanımı için biraz sıkıcı gelebilir ama istiyorsanız buyurun deneyin.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şaka yapıyorum, düzenimi değiştirmeyi hiç sevmem ve W10'dan hem masaüstü hem laptop sistemlerimde memnunum.

W7'yi bırakmak için de epey direnmiştim bi kuruyorum öyle kalıyor sistem arıza vermiyor ki değiştireyim :D
Önceden format atmayı bilmiyordum ve format atmayı öğrenene kadar da bilgisayarıma format attırmamıştım.Daha sonra format atmayı öğrendim.Aslında ben format atmayı şu şekilde öğrendim:
İlk önce Linux Mint kuracaktım.Bir şeyleri yanlış ya da eksik yapmış olmalıyım ki Linux Mint kuramadım.Daha sonra Ubuntu kurmaya çalıştım ve bu sefer başarılı olmuştum.Bu olaydan sonra bilgisayarıma format atmayı öğrendim.
Bu ay bir kaç kez Linux kurdum bir kez de Windows.
Ama bende yaklaşık 1,5 hafta önce Windows 7 yüklüydü. Mavi ekran hatası veriyordu. Bende nasıl olduysa tekrar Windows 10 yükledim.
--- Gönderi Güncellendi ---
Solaris epey sağlam bir işletim sistemi. Linux gibi Unix benzeri değil, doğrudan bir Unix çatallamasıdır. SPARC mimarisi üzerinde çöktüğünü gören duyan olmamıştır da. Masaüstü kullanımı için biraz sıkıcı gelebilir ama istiyorsanız buyurun deneyin.
Peki Solaris'in program ve oyun çeşitliliği nasıl?

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Tam görmek istediğim geek/nerd muhabbetleri arkadaşlar, hepinizi kutluyorum. Benden +rep mısırım elimde takipteyim [emoji14]

ALBATROS84

Doçent
Reaksiyon puanı
54
Tam görmek istediğim geek/nerd muhabbetleri arkadaşlar, hepinizi kutluyorum. Benden +rep mısırım elimde takipteyim [emoji14]

Ben şu mesajdan beri takip ediyorum okuması ayrı bir keyifli oldu diğer linux windows kavgalarına göre daha objektif :D
Bununla ilgili bir konu açmanı istiyorum çünkü merak ettim. Bu başlıkla internette çok konu gördüm ama hadi bu konuyu açtığın başlıkta tartışırız :)

Bir türlü istediğim şeylere sahip olamadım Elementary Os kuruyorum sorun çıkıyor araştırıyorum deniyorum bir şekilde çözüyorum başka sorun çıkıyor en son Company of Heroes 2 oyununu tam ekran açamıyordu pencere modunda açıyordu orada da çözünürlük ayarlanmadığı için ekrana sığmıyordu zaten ekran kartı 410m mario grafiklerinde oynamaya çalışıyorum çözünürlük ekleme yollarını falan görmüştüm bazı yerlerde de uğraşmak istemedim tekrar ubuntuya döndüm burada da facebook'ta video açma problemi var her şeyin tam olduğu bir sistemim bile olamadı :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bu mizahı nereden buluyorsunuz diye sormak lazım :p
Bir nico nico nii, gülümsememeye çalış (Try not to smile challange) değil ama :D

Kafamın içinde çınlıyor bildiğin. Bende sana bir kötülük yapayım o zaman. Bütün gün Samsun'da pudi pudi diye dolaş da göreyim seni.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Adam bildiğin içini kustu.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bu reklamı yamyamlığı teşvik ettiği için kaldırmalılar :D
Yamyamlıktan daha ziyade kendi beynini yemeye teşvik ediyor. :D
Ulan ya canım sıkıldı durduk yere. Ne güzel indi diye bekliyordum indirme başarısız oldu diyor. AKK var lan gavur.

41y374.png

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Beni kızdırmayacanız len;

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Gençler KDE5 korkunç çirkin.

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Gnome adamdır lxde daha da adamdır xfce ise kraldır :D

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Openbox u unutan winci olsun :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bir gün Windows elbet fethedilecektir. Onu fetheden şirket ne güzel şirket, o şirkette çalışan Linuxçuler ne güzel Linuxçulerdir.
KDE5 iyi de çevresi kötü.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir gün Windows elbet fethedilecektir. Onu fetheden şirket ne güzel şirket, o şirkette çalışan Linuxçuler ne güzel Linuxçulerdir.
KDE5 iyi de çevresi kötü.
Uygulama içini görünce gözlerimi kapatıyorum hayat niye bu kadar zor diye. Plasma 5 güzel ama.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Uygulama içini görünce gözlerimi kapatıyorum hayat niye bu kadar zor diye. Plasma 5 güzel ama.

KDE 5'te en büyük sorun varsayılan temada kontroller arasında çok fazla boşluk olması, ayrıca system settings kısmında temadan bağımsız bir şekilde tabların çok büyük olması.
Bir de varsayılan renk şemasının renk değerleri biraz düşürülmeli, cırtlak renkler yerine griye yakın metalik renkler tercih edilmeli.
Bunlar değiştirilebilir aslında ama bu sefer de değiştirince gtk ile senkronizasyon bozuluyor, gtk tema altyapısını değiştirdiğinden ötürü(yüzde yüz css tabanlı bir yaklaşıma geçtiler) birbirinin renk değerlerini tanıyan bir çözüm henüz üretilmiş değil.

Reaksiyon puanı
16,118
bir bakmışsınız bütün vidyolu mesajlar düzenlenmiş vidyolar uçmuş...

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Ve günü mutlu son ile kapatıyoruz. Windows ve linux el ele ~_~

Son mesajlar