Linux bir oyun platformuna dönüyor

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Phoronix.com'un yaptığı son bencmark'lara göre Ubuntu 16.04 yeni AMD GPU sürücüleri ile Windows 10'a benzer performans veriyor. İki işletim sisteminden hangisinin kazandığını söylemek zor. Ancak şunu söyleyebiliriz, Linux gelişiyor ve Windows'a rakip olmaya hazırlanıyor.

Windows 10 vs. Ubuntu 16.04 Graphics Performance With Radeon Software, AMDGPU-PRO, AMDGPU+RadeonSI - Phoronix

Bu konuda sizin düşünceleriniz neler ? Siz oyun makinenizde bir Linux dağıtımı kullanır mısınız ?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Aslında uzun uzun anlatırdım ama haber kesinlikle doğru.
Sadece şöyle diyeyim, Steam'ın yapımcısı Valve şirketi başta Gabe Newell olmak üzere ciddi şekilde ileride temel oyun platformu olarak Linux'e geçmeyi düşünüyor ve 2012'den beri bununla ilgili altyapı oluşturuyor.
Microsoft hala bu ciddiyetin farkında değil ve anladığında çok geç olacak. Biz de yıllar sonra Microsoft'un kendi öz oğlu olan PC oyun platformunu ihmal edip üvey evlat muamelesi gösterdiği için oyuncu kitlesini kaybettiğini konuşuyor olacağız.
Kendimi fuat avni gibi hissettim ama durum bu. :D

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Microsoft hala bu ciddiyetin farkında değil ve anladığında çok geç olacak.
Microsoft, GNU/Linux'u ilk çıktığı günden beri karalamak için verdiği rüşvetin toplamını araştırmanı öneririm :) Pardusun dünya genelinde en popüler linux dağıtımlarından birisi olmasının ardından 2012'den Bill Gates'in apar topar türkiyeye gelmesi ile pardus projesinin tamamen rafa kaldırılıp, bütün geliştiricilerin kovulduğunu ve şu anki pardusun tamamen şov amaçlı olduğunu da hatırlatırım, Microsoft'un zamanında oyun şirketlerine ve geliştiricilere sadece kendi platformu için program/oyun yazmaları için ne rüşvetler verdiğini ve hala verdiğini de hatırlatırım. Linux için "Aslında linux'ta her işinize yarayacak bir alternatif program bulabilirsiniz, kesinlikle linux sizi madur etmez" benzeri laflar eden bir microsoft çalışanının geçmişte kovulduğunu da hatırlatırım. Kısaca Microsoft aslında ilk çıktığı günden beri bizi ciddi ve yok edilmesi gereken bir tehdit olarak gördü, şimdi işe bakın "Microsoft Linux'u seviyor" "Linux tabanlı Microsoft işletim sistemi" Windows Server yemedi ya ? İntel artık kendi GNU/Linux dağıtımı olan Clear OS'u piyasaya sürdü. Apple ilk çıktığı günden beri bütün cihazlarında Linux kullandı. IOS, Mac OS, hepsi aslında Linux ile benzer kökenden geliyor.

Firmalar bizi ciddiye alıyorlar ama reklamı da iyi yapıyorlar. Bizi kötü göstermek için ellerinden gelen her türlü hileyi, hurdayı, fırıldağı çeviriyorlar. Sadece safı oynayarak yapıyorlar bunu.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,225
Linuxu seviyorun. 2 pc var birinde linux kurulu ve bilgisayarı rahatlatıyor.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Microsoft, GNU/Linux'u ilk çıktığı günden beri karalamak için verdiği rüşvetin toplamını araştırmanı öneririm :) Pardusun dünya genelinde en popüler linux dağıtımlarından birisi olmasının ardından 2012'den Bill Gates'in apar topar türkiyeye gelmesi ile pardus projesinin tamamen rafa kaldırılıp, bütün geliştiricilerin kovulduğunu ve şu anki pardusun tamamen şov amaçlı olduğunu da hatırlatırım, Microsoft'un zamanında oyun şirketlerine ve geliştiricilere sadece kendi platformu için program/oyun yazmaları için ne rüşvetler verdiğini ve hala verdiğini de hatırlatırım. Linux için "Aslında linux'ta her işinize yarayacak bir alternatif program bulabilirsiniz, kesinlikle linux sizi madur etmez" benzeri laflar eden bir microsoft çalışanının geçmişte kovulduğunu da hatırlatırım. Kısaca Microsoft aslında ilk çıktığı günden beri bizi ciddi ve yok edilmesi gereken bir tehdit olarak gördü, şimdi işe bakın "Microsoft Linux'u seviyor" "Linux tabanlı Microsoft işletim sistemi" Windows Server yemedi ya ? İntel artık kendi GNU/Linux dağıtımı olan Clear OS'u piyasaya sürdü. Apple ilk çıktığı günden beri bütün cihazlarında Linux kullandı. IOS, Mac OS, hepsi aslında Linux ile benzer kökenden geliyor.

Firmalar bizi ciddiye alıyorlar ama reklamı da iyi yapıyorlar. Bizi kötü göstermek için ellerinden gelen her türlü hileyi, hurdayı, fırıldağı çeviriyorlar. Sadece safı oynayarak yapıyorlar bunu.

Haklısınız ama o zamanki Microsoft Bill Gates'in CEO olduğu kurumsal vizyonlu ve uzun vadeli planlamalar yapılan zamanlardı, şimdi ise görünür bir şekilde o kurumsal kimlikten uzaklaşan, kullanıcı görüşlerini ve rakiplerini ciddiye almayan bir Microsoft var. Öyle ki Windows 7'den Windows 10'a geçirmek için Windows 7 kullanıcılarına update ile boş döngüler gönderen ve saatlerce işlemcileri yorup bekleten bir şirket var. Bulunduğu bölgede internet yavaşlığı ile meydana gelen bir sorun ile ilgili yorum olarak koskoca yöneticinin oralarda oturulur mu, ne idüğü belirsiz adamlar o mahallelerde oturuyor gibi bir cevap verebilen bir şirket var. Kendi içinde iç savaş yaşayan ve bu neticede WPF gibi gelecek vaad eden bir platformu öldürmüş bir şirket var artık.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Haklısınız ama o zamanki Microsoft Bill Gates'in CEO olduğu kurumsal vizyonlu ve uzun vadeli planlamalar yapılan zamanlardı, şimdi ise görünür bir şekilde o kurumsal kimlikten uzaklaşan, kullanıcı görüşlerini ve rakiplerini ciddiye almayan bir Microsoft var. Öyle ki Windows 7'den Windows 10'a geçirmek için Windows 7 kullanıcılarına update ile boş döngüler gönderen ve saatlerce işlemcileri yorup bekleten bir şirket var. Bulunduğu bölgede internet yavaşlığı ile meydana gelen bir sorun ile ilgili yorum olarak koskoca yöneticinin oralarda oturulur mu, ne idüğü belirsiz adamlar o mahallelerde oturuyor gibi bir cevap verebilen bir şirket var. Kendi içinde iç savaş yaşayan ve bu neticede WPF gibi gelecek vaad eden bir platformu öldürmüş bir şirket var artık.
Biliyor musun ? Artık umrumda değil... Bundan sonra ne yaparım ? Aldığım yeni netbook ile günlük işlerimi yaparım ve oyunların için PS Vita gibi taşınabilir bir oyun konsolu düşünüyorum. Bilgisayarımın şarjı yaklaşık 6-9 saat (kullanıma bağlı 10 saate kadar sürmeli) sürüyor ve konsolumu da bunun gibi taşınabilir alacağım :)
Screenshot_2016-07-21_00-48-50.png

Sony Psvi̇ta Wi̇-fi̇/borderlands 2 Paketi̇ - n11.com

Bu netbook 900TL tuttu, 700TL'ye de PS Vita tadından yenmez :D

Son düzenleme:

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Phoronix.com'un yaptığı son bencmark'lara göre Ubuntu 16.04 yeni AMD GPU sürücüleri ile Windows 10'a benzer performans veriyor. İki işletim sisteminden hangisinin kazandığını söylemek zor. Ancak şunu söyleyebiliriz, Linux gelişiyor ve Windows'a rakip olmaya hazırlanıyor.

Windows 10 vs. Ubuntu 16.04 Graphics Performance With Radeon Software, AMDGPU-PRO, AMDGPU+RadeonSI - Phoronix

Bu konuda sizin düşünceleriniz neler ? Siz oyun makinenizde bir Linux dağıtımı kullanır mısınız ?
Hocam alakasız olacak ama yeni konu acma geregi duymadım.Yeni biosda güvenlik secenegini kapatamıyorum biosu yenilediğimde yeniden aktif oluyor dolayısıyla linux kurulamıyor ne yapabilirim(hp laptop)

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Hocam alakasız olacak ama yeni konu acma geregi duymadım.Yeni biosda güvenlik secenegini kapatamıyorum biosu yenilediğimde yeniden aktif oluyor dolayısıyla linux kurulamıyor ne yapabilirim(hp laptop)
Bios'tan bios'a sonrasında yapman gereken işlemler değişir tabii. Sorun yaşarsan biraz araştırır, bulabilirsin.

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Malesef hocam hiçbiri olmadı sizin bildiğiniz farklı bir yöntem yok de mi

pinterest

Profesör
Reaksiyon puanı
157
Microsoft zaten her platformda kullanıcının ahını almayı başaran sayılı firmalardan biri.

Mobilde yaptıkları daha kötüydü ama daha hazin bir sonla karşılaştığından dolayı fark etmedi.

Şimdi Ruslar Sailfish'i sevdi. Mt6753 cihazı üretildi ki Sailfish ile S400 // S210 gördüğümüzden bu ilginç bir adım oldu. Ayrıca Hindistan'da da yeterince ilgi topladı üstüne.

Windows 10 Mobile Continuum haricinde fos çıktı. Evrensel platform dendi ciddi bir şey çıkacak sandık sonuç ortada.

Microsoft o sıralarda daha yeni Mediatek desteği veriyordu. Kaç senelik işletim sistemi ve desteğin verildiği zaman da manidar. Sonuç : Üreticinin ilgisini çekemedi.

Şu an o Z1 Z3'de bulunan tizen ile yakın yüzdelere sahipseler.

1. Microsoft Nokia'nın ahını aldı.
2. Microsoft ilk nesil lumia kullanıcılarına sözünü tutmadı yani onların da ahını aldı.
3. Yeni bir platform olarak istenen gelişmeyi yapamadılar yerinde saydılar.
4. Elindeki akılsız telefonları çıkarması da demek oluyor ki bu işin yürümeyeceğini anladılar.

Bilgisayarda da hani genel kullanıcı için sunulan Android emülatörleri yeterince dikkati çekti sanırım.

Öte yandan Ubuntu ile Linux Mint seviliyor.

Steam OS gerçeği hala gelişiyor.

Windows 10 güncellemesinin de ne kadar iyi niyetli (!) olduğunu da attığımız her adımı takip etmesiyle anlamış olduk.

Gelecek Linux'da.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Malesef hocam hiçbiri olmadı sizin bildiğiniz farklı bir yöntem yok de mi

Pardon, video'yu izlememiştim. Recep Baltaş yine yapacağını yapmış. O secure boot seçeneğini nasıl aktifleştireceğini de anlatasana mübarek ?

Ayarlar > Güvenlik ve Güncelleme > Gelişmiş başlangıç > Yeniden başlat (bekle)

Sorun gider > Gelişmiş ayarlar > Başlangıç ayarları > Yeniden başlat

Yeniden başlayınca bios'a gir, secure boot'u devre dışı bırak.

Kaynak;
https://support.microsoft.com/en-us...mode-and-other-startup-settings-in-windows-10

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Deniycem hocam inş olur teşekkür ederim sonucu size bildiririm

EmpiVanCocugu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
PC savaşları bitti arkadaşlar, kazanan Windows oldu ve olmaya devam ediyor. Eğer PC'de başarı elde edilecek olsaydı Steve Jobs elde ederdi ki Mac Os X'in Windows karşısında ki durumu belli.

Linux farklı alanlarda kullanılmalı, farklı alanlarda karşımıza çıkmalı. Yapay zekalar, nesnelerin interneti, güvenlik yazılımları. Gelecek bunlarda, eğer Linux bunlara evrilirse herkes Linux ismini tanır ve kullanır ancak öbür türlü asla Linux'u tanımaz, Android ya da Mac Os X olarak tanır, sonuç olarak Linux'a hiçbir pay kalmaz, açık kaynak kod felsefesi de büyümez.

Bende bir Linux kullanıcısıyım, Windows bir cihaz veya Macbook görünce kusasım geliyor ama gerçekler bunlar.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
PC savaşları bitti arkadaşlar, kazanan Windows oldu ve olmaya devam ediyor. Eğer PC'de başarı elde edilecek olsaydı Steve Jobs elde ederdi ki Mac Os X'in Windows karşısında ki durumu belli.
Savaş başlamasına izin verilmedi ki kazanan olsun. Mac'in kazanamamasını nedeni belli, fiyatları. Ülkemizde herhangi bir mağazada 1 kez olsun openSUSE, Ubuntu yada Fedora gibi herhangi bir linux dağıtımı ön yüklü bir cihaz gördün mü ? "Görenler varmış" bir zamanlar, hala bazı mağazaların yaptığına dair söylentiler var, hiç gidip bakma olanağım olmadı. Uzun lafın kısası, bizim komşu Ali Bey'in, Ahmet kardeşimizin, Mehmet Ağabeyimizin ilk bilgisayarı muhtemelen bu yüzden windows olacaktır. Adam bir kere Windows'a alıştıktan sonra da neden başka bir işletim sistemine geçsin ? Sadece ülkemizde değil, dünyada böyle. Linus Torvalds'a bu durumla ilgili röportajda soru yönelttiler.

Bende bir Linux kullanıcısıyım, Windows bir cihaz veya Macbook görünce kusasım geliyor ama gerçekler bunlar.
Aşırı laflar etmekten kaçınalım çünkü işletim sistemi sadece ara yüzdür. Çoğumuz işletim sistemini değil, programları kullanırız. Bunları sadece birer araç gibi düşünüp, fanatiklikten uzak bir şekilde işini göreni tespit edip hepsini eşit kullanmalısın. "A işletim sistemine savaş ilan ediyorum, A işletim sistemin kullanıcılarına ölüm ! Sefer oğullarına da ölüm :p, yaşasın B ciler !". İstemeyen kullanmasın, biz işimizi ne görüyorsa onu kullanalım, işimize bakalım :) 4 yıldır sadık bir linux kullanıcısıyım ancak hala oyunlarım için tamamen izole edilmiş, içinde hiçbir şifre girmediğim, girdiğim şifrelerin de sadece önemsiz, oyun hesaplarımın şifreleri gibi itemlerim çalınsa da çok umrumda olmayacağı şifreleri girdiğim, karantina altına alınmış içinde Windows 10 yüklü bir oyun makinem var :D

Son düzenleme:

EmpiVanCocugu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Savaş başlamasına izin verilmedi ki kazanan olsun. Mac'in kazanamamasını nedeni belli, fiyatları. Ülkemizde herhangi bir mağazada 1 kez olsun openSUSE, Ubuntu yada Fedora gibi herhangi bir linux dağıtımı ön yüklü bir cihaz gördün mü ? "Görenler varmış" bir zamanlar, hala bazı mağazaların yaptığına dair söylentiler var, hiç gidip bakma olanağım olmadı. Uzun lafın kısası, bizim komşu Ali Bey'in, Ahmet kardeşimizin, Mehmet Ağabeyimizin ilk bilgisayarı muhtemelen bu yüzden windows olacaktır. Adam bir kere Windows'a alıştıktan sonra da neden başka bir işletim sistemine geçsin ? Sadece ülkemizde değil, dünyada böyle. Linus Torvalds'a bu durumla ilgili röportajda soru yönelttiler.

2000'den önce Steve Jobs ve Bill Gates PC için savaşmıştı hocam, ve Bill Gates kazandı bu durum düzeltilemez, bende Ubuntu cihazla karşılaşmıştım bir kere, ama sayıları sizin dediğiniz gibi çok az. Eğer PC savaşı kazanılabilecek olsaydı Bill Gates Mac üzerine ilerlerdi ancak böyle yapmadı, Mac'e ufak bir dokunuş verdi ardından da iPod'a geçti. iPod'un da nasıl bir devrim yarattığını hepimiz biliyoruz.

Linux'un PC'ler konusunda artık aman aman bir iddiaası olamaz, sadece biz gönüllüler için ifade eder. Sunucu alanında güçlü bir işletim sistemiyiz, bunu korumalı ve daha önce ki mesajımda dediğim gibi PC'nin dışına çıkıp farklı alanlarda gelişmeliyiz. Yoksa Linux bedava olsa da, satılırken ilk işletim sistemi olsa da durum değişmez.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
2000'den önce Steve Jobs ve Bill Gates PC için savaşmıştı hocam, ve Bill Gates kazandı bu durum düzeltilemez, bende Ubuntu cihazla karşılaşmıştım bir kere, ama sayıları sizin dediğiniz gibi çok az. Eğer PC savaşı kazanılabilecek olsaydı Bill Gates Mac üzerine ilerlerdi ancak böyle yapmadı, Mac'e ufak bir dokunuş verdiardından da iPod'a geçti. iPod'un da nasıl bir devrim yarattığını hepimiz biliyoruz.

Jobs şunu anladı, Windows şu anda hem çok yaygın hem de uygun fiyatlı. Müşteri için çok çekici bir teklif. O zamanlar Microsoft henüz mobil platforma adım atmamıştı, önce davrandığı için IOS kazandı "Windows Phone'a karşı". Android'e karşı pek kazandığını söyleyemeyeceğim çünkü Linus Torvalds'ın o verdiğim video'nun tarihinde her gün 900.000 den fazla Android telefon aktifleştiriliyor (satılıyor) muş.

Linux'un PC'ler konusunda artık aman aman bir iddiaası olamaz, sadece biz gönüllüler için ifade eder. Sunucu alanında güçlü bir işletim sistemiyiz, bunu korumalı ve daha önce ki mesajımda dediğim gibi PC'nin dışına çıkıp farklı alanlarda gelişmeliyiz. Yoksa Linux bedava olsa da, satılırken ilk işletim sistemi olsa da durum değişmez.

Linux'un asıl şu dakikadan sonra şansı var. Çünkü Windows'un nereye gittiği, ne yaptığı belli değil. Firma önce Linux'u yerin dibine soktu bu güne kadar, Linux'a iyi diyen çalışanları işinden kovdular, şimdi Linux tabanlı Microsoft işletim sistemi, Microsoft Azure ! Hayırlı olsun ! Microsoft Linux'u seviyor, ilişkileri var, mutlular :)

Telefon pazarında tamamen etkisiz elemanlar. Konsol savaşlarında PS4 daha ucuz ve daha iyi donanımı vardı. Masaüstünde insanlar hızlı Windows 10'dan bıktıkları için bir Linux dağıtımını deneme kararı alıyorlar. Ubuntu forumda (Türk, yabancı forum farketmez) pek çok şirket sahibi ile konuştuk ve adamlar şirketlerini şu an Ubuntu üzerinden götürüyorlar. Windows'u şirket olarak bıraktılar. Şu an dünya üzerindeki masaüstü kullanıcılarının %2'si Linux kullanıyor. Belki bu rakam az görünebilir ama bu Linux'un hala büyüdüğü ve büyümeye devam ettiği anlamına geliyor. Başlangıçta bir kaç bin geliştiricinin oyuncağı olan bir proje şimdi kullanıcıların %2'sini oluşturuyor. Amerikada Chromebook satışları Mac satışlarınıo solladı, bu aşağıda söyleyeceklerimi doğrular nitelikte. Çünkü Mac pahalı bir bilgisayarken chromebook'u 200$'dan (500-600TL'den) alabilirsin.

%2'ye dönelim, aslında %2 büyü bir rakam. Nasıl mı ? Dünya nüfusunu düz hesap 7 milyar diyelim. 7 milyarın muhtemelen sadece 4 milyarının bilgisayar kullanabilmesi demektir bu. Ancak bu 4 milyarın arasında birden fazla bilgisayarı olanlar da var. bu yaklaşık 80.000.000 kullanıcı demektir. Yanlış hesapsa söyle;

4.000.000.000/100=40.000.000
40.000.000*2=80.000.000 kullanıcı olduğunu varsayabiliriz. Elbette rakam daha fazladır, sadece teorik hesaplama yapıyorum. Her geçen gün de artıyor.

Not: Büyük harfle yazmak bağırmak demektir, gereksiz yere kullanılması çok saçmadır. Aşağıda yazdıklarımı okurken bunu hatırlayın.

Olay şu, kullanıcının bir işletim sisteminden istediği şey şu;
- Uygun fiyatlı
- Uygulama yelpazesi geniş
- Hızlı
- Güvenli *
Kullanıcıların %20 si (sanıyorum) güvenlik konusu ile ilgilenir ama kullanıcıların %80'i bunu umursamıyor ki crack'ler havada uçuşuyor, salak salak, ne olduğu belli olmayan şeyleri bilgisayarlarına indirip kuruyorlar, abuk subuk sitelere hiçbir kayda değer güvenlik önlemi olmadan giriyorlar , ondan sonra "Facebook/Steam hesabım çalındı arkadaşlar, AAAACİİİLLL YARDIIMMM" isimli başlıkları görüyoruz. Açıkçası öyle insanlar umrumda değil ve onlara bir daha yardım etmemeye de yeminliyim. Yapmayın diyoruz, dinlemiyorsanız buyrun kolay gelsin :mad:
- Kararlı

Türk insanının istediği;
- CS:GO açarmı panpa
- Metin 2 oynayamıyorum ACİL YARDIM !
- Ubuntu GTA 5 SORUNU
- Oyunlarımı açamazsa ben geçmem kardeşim !
Sorunu yazmazlar, sadece sorunu yazarlar.
"Hata verdi"
"Ne hatası verdi ? Çıktı nerede ?"
1 hafta sonra cevap yazarlar.

Bu konuda biraz doluyum, sanırım anlamışsındır :D

Son düzenleme:

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Steam OS'u araştır bakalım :) Duyduğuma göre AMD de kendi Linux dağıtmını oluşturacak. Çıkarırsa harika olur :) Neden ? AMD linux tarafında hep sürücü konusunda zayıf halkaydı. Eğer kendi Linux dağıtımı olursa bu işi daha ciddi yapmaya başlarlar. Bu durumda biz AMD kullanıcılar çok daha iyi bir oyun deneyimi yaşarız :)

Not: Bu AMD linux dağıtımı sadece duyduğum bir söylenti, resmi bir açıklama duymadım. Ama oyun odaklı bir işletim sistemi olacak diye duydum.

Nvidia için de benzer bir dedikodu var;

Reports: NVIDIA Launching a Distro of Its Own - Slashdot

Rumor: NVIDIA Working On Their Own Distribution For Linux Gamers - Phoronix

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,225
@eronis Sana aynen katılıyorum. Bir zamanlar bende öyleydim. Cracklerle doluydu PC tek lisanslı bir şey yoktu. Sonra tek 1 format bu sorunu yok etti ve artık insanların haklarını vermeye başladım. 1 sene öncedelinuxle tanıştım. Sanırım linüxü windowstan daha çok sevdim. Çünkü daha stabil çalışıyor. Masada 2 pc birinde linux birinde (hele bir linux dedikleri gibi olsun evime yüklü olduğu pcyi sokmam) windows var. Sanırım linux canlanmaya başladı.

EmpiVanCocugu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Jobs şunu anladı, Windows şu anda hem çok yaygın hem de uygun fiyatlı. Müşteri için çok çekici bir teklif. O zamanlar Microsoft henüz mobil platforma adım atmamıştı, önce davrandığı için IOS kazandı "Windows Phone'a karşı". Android'e karşı pek kazandığını söyleyemeyeceğim çünkü Linus Torvalds'ın o verdiğim video'nun tarihinde her gün 900.000 den fazla Android telefon aktifleştiriliyor (satılıyor) muş.

Linux'un asıl şu dakikadan sonra şansı var. Çünkü Windows'un nereye gittiği, ne yaptığı belli değil. Firma önce Linux'u yerin dibine soktu bu güne kadar, Linux'a iyi diyen çalışanları işinden kovdular, şimdi Linux tabanlı Microsoft işletim sistemi, Microsoft Azure ! Hayırlı olsun ! Microsoft Linux'u seviyor, ilişkileri var, mutlular :)

Telefon pazarında tamamen etkisiz elemanlar. Konsol savaşlarında PS4 daha ucuz ve daha iyi donanımı vardı. Masaüstünde insanlar hızlı Windows 10'dan bıktıkları için bir Linux dağıtımını deneme kararı alıyorlar. Ubuntu forumda (Türk, yabancı forum farketmez) pek çok şirket sahibi ile konuştuk ve adamlar şirketlerini şu an Ubuntu üzerinden götürüyorlar. Windows'u şirket olarak bıraktılar. Şu an dünya üzerindeki masaüstü kullanıcılarının %2'si Linux kullanıyor. Belki bu rakam az görünebilir ama bu Linux'un hala büyüdüğü ve büyümeye devam ettiği anlamına geliyor. Başlangıçta bir kaç bin geliştiricinin oyuncağı olan bir proje şimdi kullanıcıların %2'sini oluşturuyor. Amerikada Chromebook satışları Mac satışlarınıo solladı, bu aşağıda söyleyeceklerimi doğrular nitelikte. Çünkü Mac pahalı bir bilgisayarken chromebook'u 200$'dan (500-600TL'den) alabilirsin.

%2'ye dönelim, aslında %2 büyü bir rakam. Nasıl mı ? Dünya nüfusunu düz hesap 7 milyar diyelim. 7 milyarın muhtemelen sadece 4 milyarının bilgisayar kullanabilmesi demektir bu. Ancak bu 4 milyarın arasında birden fazla bilgisayarı olanlar da var. bu yaklaşık 80.000.000 kullanıcı demektir. Yanlış hesapsa söyle;

4.000.000.000/100=40.000.000
40.000.000*2=80.000.000 kullanıcı olduğunu varsayabiliriz. Elbette rakam daha fazladır, sadece teorik hesaplama yapıyorum. Her geçen gün de artıyor.

Not: Büyük harfle yazmak bağırmak demektir, gereksiz yere kullanılması çok saçmadır. Aşağıda yazdıklarımı okurken bunu hatırlayın.

Olay şu, kullanıcının bir işletim sisteminden istediği şey şu;
- Uygun fiyatlı
- Uygulama yelpazesi geniş
- Hızlı
- Güvenli *
Kullanıcıların %20 si (sanıyorum) güvenlik konusu ile ilgilenir ama kullanıcıların %80'i bunu umursamıyor ki crack'ler havada uçuşuyor, salak salak, ne olduğu belli olmayan şeyleri bilgisayarlarına indirip kuruyorlar, abuk subuk sitelere hiçbir kayda değer güvenlik önlemi olmadan giriyorlar , ondan sonra "Facebook/Steam hesabım çalındı arkadaşlar, AAAACİİİLLL YARDIIMMM" isimli başlıkları görüyoruz. Açıkçası öyle insanlar umrumda değil ve onlara bir daha yardım etmemeye de yeminliyim. Yapmayın diyoruz, dinlemiyorsanız buyrun kolay gelsin :mad:
- Kararlı

Türk insanının istediği;
- CS:GO açarmı panpa
- Metin 2 oynayamıyorum ACİL YARDIM !
- Ubuntu GTA 5 SORUNU
- Oyunlarımı açamazsa ben geçmem kardeşim !
Sorunu yazmazlar, sadece sorunu yazarlar.
"Hata verdi"
"Ne hatası verdi ? Çıktı nerede ?"
1 hafta sonra cevap yazarlar.

Bu konuda biraz doluyum, sanırım anlamışsındır :D

Hocam dediklerime cevap vermemişsin ki farklı şeyler söylemişsin :) ayrıca %2 olduğunu nereden biliyorsun? En son %1 şeklinde açıklandı, umarım %2'yi Net Market Share analizlerine dayanarak söylemiyorsundur. Kaldıki şirketler sunucu bazında zaten Linux ile ileriyordu, yıllardan beri.

Apple mobil'e 2007'de giriş yaptı, iPod 2001. Siz neden iPhone'dan örnek verip Microsoft'un mobilde ki başarısızlığına değindiniz anlamadım, arada hiçbir bağ yok. PC dünyası tamamiyle Windows'a ait ve ele geçirilemez, oyun gelse de ele geçirilemez, Adobe gelse de ele geçirilemez. Teknosa da ki tüm pcler Linux dağıtılsa da ele geçirelemez. PC savaşları bitti. Yok yani devamı yok :). Windows 10 dehşet bir giriş yaptı, stabilitede tüm Linux dağıtımlarını solladı ve böylesine bir işletim sistemi 1 yıl ücretsiz dağıtıldı.

Microsoft kapanıp gitmedikçe en az 30 yıl daha Windows popüler olacak ve Linux şuanki durumunu katlayamayacak. En azından PC'de durum böyle. Millet hala XP kullanıyor :) siz Linux yükselecek diyorsunuz.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Öncelikle herşey sırayla olur.
Diğer arkadaşları okumadım tam ama şahsen ben Linux'un pazar payını ele geçireceği iddiasında değilim, en azından kısa ve orta vadede böyle bir ihtimal gözükmüyor.
Ancak Valve'in önderliğinde alttan alta yürütülen bir süreç var, bu süreç beklenildiği gibi sonuçlanırsa hiçbirşey olmasa bile Windows üzerinde çalışan oyun motorlarında OpenGL kullanımı yaygınlaşacak ve bu oyun motorları daha kaliteli grafikleri daha yüksek fps ile vermeye başlayacak yani her halükarda son kullanıcının lehine bir gelişme olacak.
Linux şurada devreye giriyor, bu sürecin benzeri Windows Vista zamanlarında da yaşanmıştı, O zaman Microsoft OpenGL'ye olan native desteği kesmekle tehdit etmiş ve şirketler isteyerek ya da istemeyerek DirectX 9'a geçirilmişti, benzer bir darbe sürecinin tekrar yaşanmaması için Steam altyapısını ve oyunları Linux'e geçirmek için de çalışmalar yapmakta, Valve'nin 2012'den beri verdiği eleman ilanlarından bu durum rahatlıkla anlaşılıyor yani eğer iş tekrar bu noktaya gelirse bu sefer daha hazırlıklı olunacak.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
ayrıca %2 olduğunu nereden biliyorsun? En son %1 şeklinde açıklandı, umarım %2'yi Net Market Share analizlerine dayanarak söylemiyorsundur. Kaldıki şirketler sunucu bazında zaten Linux ile ileriyordu, yıllardan beri.

Eğer sunucuları da sayıp dünya üzerindeki bütün bilgisayarlara değinseydim %2 iğne kalır, hele bir de mobil cihazları ekle.

Google'da arayım;
linux desktop market share - Google'da Ara

Apple mobil'e 2007'de giriş yaptı, iPod 2001. Siz neden iPhone'dan örnek verip Microsoft'un mobilde ki başarısızlığına değindiniz anlamadım, arada hiçbir bağ yok. PC dünyası tamamiyle Windows'a ait ve ele geçirilemez, oyun gelse de ele geçirilemez, Adobe gelse de ele geçirilemez. Teknosa da ki tüm pcler Linux dağıtılsa da ele geçirelemez. PC savaşları bitti. Yok yani devamı yok :). Windows 10 dehşet bir giriş yaptı, stabilitede tüm Linux dağıtımlarını solladı ve böylesine bir işletim sistemi 1 yıl ücretsiz dağıtıldı.

O kadar mantıksız bir şey söyledin ki, şöyle açıklayım az önce söylediğini;
Sen şimdi diyorsun ki aynı işleri yapan daha hızlı, daha güvenli ve hepsinden önemlisi "Bedava" bir işletim sistemi olsa da millet keriz gibi aynı işi yapan, ancak yavaş olması ve güvenlik konusunda açıkları ile bilinen bir işletim sistemine 200TL yada daha yüksek miktarda paralar ödemeye devam edecekler, konu kapandı :) Stabilite'de solladı diyorsun ama konuşmalarından bakarak Linux ile ilgili sadece yüzeysel bilgilerinin olduğunu ve kullanıcı olmadığını çıkarıyorum. Kullanmadığın binlerce işletim sisteminin, farklı (Hatta çoğu linux'a özel olan) programların ve paketlerin her birinin, desteklenen her versiyon ve sürümünün kararlılığını nasıl biliyorsun + bunları Windows 10 ile neye göre karşılaştırıyorsun ? Şahsen şu zamana kadar Windows'un bana verdiği en kararlı hizmet oyunlarıydı, onlar da Microsoft'un ürünü değil :D Windows'un kendisine gelince, sadece bana saç baş yoldurttu, bilgisayara yumruğu basma isteği uyandırdı. Kısaca kullanmayan biz linux kullanıcılarının neden bahsettiğini anlamaz, ama anlayınca çıkıp ben bu zamana kadar niye Windows kullandım diyebilir :D

Şu var ki insanlar Linux kullanıcılarını Hacker yada bilgisayar uzmanı falan zannediyor. Ayrıca Linux'u aynı Windows gibi kullanmaya çalışıyorlar ve adam .exe dosyasının çift tıkladığı an açılmasını bekliyor. Linux farklı bir işletim sistemi. İnternette kimse Windows .dmg açmıyor diye Windows'da suç buluyor mu ? Ama .exe açmadı diye linux'da buluyorlar. Örnekler say say bitmez. İnsanlar işletim sistemlerini değiştirmek konusunda çok çekimserler ve o XP kullanan adamlar genelde bilgisayarını nadir kullanan ve iş için kullanan adamlar oluyor. Bu adamların zaten bilgisayar bilgisi yok, işletim sistemi onlar için önemli değil ki, yeter ki çalışsın. Bilgisayardan az buçuk anlayan insanlar bile Linux'un adını duyunca gözlerinde bu kadar büyütürken :D

Ancak Valve'in önderliğinde alttan alta yürütülen bir süreç var, bu süreç beklenildiği gibi sonuçlanırsa hiçbirşey olmasa bile Windows üzerinde çalışan oyun motorlarında OpenGL kullanımı yaygınlaşacak ve bu oyun motorları daha kaliteli grafikleri daha yüksek fps ile vermeye başlayacak yani her halükarda son kullanıcının lehine bir gelişme olacak.

Bir şey daha ekleyim, "daha az sistem gereksinimi ile" oyunlar çıkacak.

Linux şurada devreye giriyor, bu sürecin benzeri Windows Vista zamanlarında da yaşanmıştı, O zaman Microsoft OpenGL'ye olan native desteği kesmekle tehdit etmiş ve şirketler isteyerek ya da istemeyerek DirectX 9'a geçirilmişti, benzer bir darbe sürecinin tekrar yaşanmaması için Steam altyapısını ve oyunları Linux'e geçirmek için de çalışmalar yapmakta, Valve'nin 2012'den beri verdiği eleman ilanlarından bu durum rahatlıkla anlaşılıyor yani eğer iş tekrar bu noktaya gelirse bu sefer daha hazırlıklı olunacak.

Valve şu an oyuncular için Windows'tan başka bir işletim sistemi daha yaratmaya çalışıyor. Gabe amcayı sevmemin sebeplerinden birisi de bu, insanları düşünüyor :) Şunun da altını çizeyim, Left 4 Dead, Half Life, Counter Strike (1.6 öyleydi, GO'da destek var ki Manjaro'da native steam'de oynuyorum), da dahil olmak üzere pek çok popüler oyunun openGL desteği zaten var. Hatta Left 4 Dead, No more room in hell, gibi valve oyunlarının alayı openGL kullanır. Windows'ta bile. DOTA2 de bir örnek. Windows şu an direct x'i sadece mac ve linux'u oyun tarafında geri bırakmak için bir hile olarak kullanıyor ve aslında bu kullanıcıya zarar veriyor.

1- Sistem gereksinimlerini artırıyor.
2- Diğer platform kullanıcılarının oyunlar konusunda madur olmasına neden oluyor.

Aksi takdirde Windows'un oyunlardaki performans'ta Mac'i bilmem ama linux ile yarışması mümkün değil eğer önüne taş koymazlarsa. (Driverlar, Direct X,...)

Son düzenleme:

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Linux siz oyuncular için daha 2 3 yılı olabilir ama bilgisayarı profesyonel amaçlı kullananlar artık linuxa geçiyor 1 ayda 3 bilgisayarı linux bootladım.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
@Ben Kenobi adamın yaptığı iş şimdilik işime geliyor, o yüzden şu an adamım o benim. Yarın öbürgün bir steam üyeliğini aylık ücrete falan bağlasın (PSN gibi) alnını karışlarım :D

Kısaca işime gelen adam iyidir. Yoksa AMD'yi de çok övüyorum, peki AMD şimdiki yaptıklarına ters bir şey yapsın yada işime gelmeyen bir şey yapsın ? Alnını karışlarım onların :D

Yoksa güven falan değil, yaptığı işi beğenme :) Ve evet, baya baya ahlaksız biri gibi konuştum az önce :D

hanes

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Steam gerçekten linuxta oyun oynanması için büyük çalışmalar üstleniyor Linuxta oyun oynarken deneyimlerime dayanarak daha çok verim aldığımı söyleyebilirim

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Steam gerçekten linuxta oyun oynanması için büyük çalışmalar üstleniyor Linuxta oyun oynarken deneyimlerime dayanarak daha çok verim aldığımı söyleyebilirim
Kullandığın driver'a, yazılıma ve donanıma göre değişebilir ama şu var ki bazı oyunlarda gerçekten Ubuntu'da alacağın FPS, Windows 10'u ikiye katlıyor. Bunu engelleyen oyunlara protesto olarak onları oynamama (Para vermeme) kararı aldım. Eğer OpenGL kullanırlarsa, benim sistemimi düşük gösterecek hileleri yapmazlarsa eski donanımda bile nasıl bir FPS alabileceğimi gördüm bir kere, şu dakikadan sonra oyununu Linux'a adapte etmeyen hiçbir şirket ile işim olmaz. Kaldı ki, bir çok popüler oyuun artık Linux versiyonu var. Niye umrumda olsun ? Niye kasim kendimi ? Adam benim cebimdeki parayı almayı umursamıyorsa ben yok wine'dı, yok playonlinux'tu, yok dual boot'tu niye zorla ağzına tıkayım cebimdeki parayı ? Affedersiniz para üretmiyorum ben. Bedava oyunsa belki Wine'dan bir şans verebilirim. Hearthstone, World of Tanks ve League of Legends'a verdiğim gibi. Hala da oynarım kendilerini ve severek oynarım. Ama şu dakikadan sonra oyununu benim platformuma adapte etmeyen adam gözüme gözükmesin, artık bu heriflerle uğraşmaktan bıktım çünkü. Basitçe oynamıyorum kardeşim. Yaptığınız işe, emeğe saygı duymuyor ve beğenmiyorum. Bu kadar basit. A platformunda kalmak için B, C platformunu hiçe sayıyorsan o B ve C platformundaki hiç kimsenin seni kale alamamasına hazır olacaksın.

hanes

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Kullandığın driver'a, yazılıma ve donanıma göre değişebilir ama şu var ki bazı oyunlarda gerçekten Ubuntu'da alacağın FPS, Windows 10'u ikiye katlıyor. Bunu engelleyen oyunlara protesto olarak onları oynamama (Para vermeme) kararı aldım. Eğer OpenGL kullanırlarsa, benim sistemimi düşük gösterecek hileleri yapmazlarsa eski donanımda bile nasıl bir FPS alabileceğimi gördüm bir kere, şu dakikadan sonra oyununu Linux'a adapte etmeyen hiçbir şirket ile işim olmaz. Kaldı ki, bir çok popüler oyuun artık Linux versiyonu var. Niye umrumda olsun ? Niye kasim kendimi ? Adam benim cebimdeki parayı almayı umursamıyorsa ben yok wine'dı, yok playonlinux'tu, yok dual boot'tu niye zorla ağzına tıkayım cebimdeki parayı ? Affedersiniz para üretmiyorum ben. Bedava oyunsa belki Wine'dan bir şans verebilirim. Hearthstone, World of Tanks ve League of Legends'a verdiğim gibi. Hala da oynarım kendilerini ve severek oynarım. Ama şu dakikadan sonra oyununu benim platformuma adapte etmeyen adam gözüme gözükmesin, artık bu heriflerle uğraşmaktan bıktım çünkü. Basitçe oynamıyorum kardeşim. Yaptığınız işe, emeğe saygı duymuyor ve beğenmiyorum. Bu kadar basit. A platformunda kalmak için B, C platformunu hiçe sayıyorsan o B ve C platformundaki hiç kimsenin seni kale alamamasına hazır olacaksın.
Çok doğru kardeşim

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Linux ilk ciktigi gunden beri windowsun yerini alacak lafi camianin tesellisidir. 20 yila yakin zamandir Linux kullanan biri olarak Linux ile ilgili 2 kritik noktayi dile getireyim 1. Guclu bir muhattap yok. 2. Herkesin gozunden kacan kritik bir nokta Microsoft Office insanlari microsofta mahkun edecek kadar iyi olan bir yazilim Linuxta malesef yok. Alternatifleri hic anlatmayin cunku 5 para etmezler. 1. Maddenin aciklamasi da Google chomos ile androidi birlestirme karari aldi. Bu demektir ki yakinda Google OS gibi ticari bir yazilimla tanisacagiz. Oyun konusunda da oldum olasi ekran karti fiyatina satilan oyun konsolarinin daha iyi bir alternatif olarak gorurum. Kaldi ki Androidde de oyunlar boy gostermeye basladi. Mac ile olan savasi da bu office sayesinde kazandi alternatif gelistirmeyin ben size office i sunuyorum dedi

Son düzenleme: