Laptop pil ömrü!

Bu konuyu okuyanlar

baranov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ben 10 gün önce MSİ GL62M 7RD 609-XTR aldım. İlk başlarda oyun oynayınca pili 1,5 saat civarı gidiyordu. Daha sonradan oyunları ultra ayarlarda oynamaya başladım. Pili yarım saatte yüzde 10'a geldi. Bu normal mi? Oyun oynarken full ayarlarda laptop pili kaç saat sürer? Lütfen yardımcı olun. Yoksa servise yollamayı düşünüyorum 10 günlük laptopu..

Reaksiyon puanı
16,118
pille oyun oynanmaz şarjı takılı olmalı pili çıkartma sakın.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Oyunlarda ekran kartı yüksek performansta çalışır. Oyunun görünüm ayarlarını en yüksek kalite seçeneğine getirmişsin ki bu ekran kartını daha da zorlar. İşlemci ise oyuna bağlı olarak tek çekirdek veya çoklu çekirdek olarak yüksek performansta çalışır. Kısacası oyun oynarken bilgisayar çok fazla güç tüketir ve şarjın hemen bitmesi normal.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Oyunlarda ekran kartı yüksek performansta çalışır. Oyunun görünüm ayarlarını en yüksek kalite seçeneğine getirmişsin ki bu ekran kartını daha da zorlar. İşlemci ise oyuna bağlı olarak tek çekirdek veya çoklu çekirdek olarak yüksek performansta çalışır. Kısacası oyun oynarken bilgisayar çok fazla güç tüketir ve şarjın hemen bitmesi normal.

baranov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yine bunlara rağmen laptop pili yarım saatte tükenir mi ? Kafamı kurcalayan soru bu işte.. Mesela pil yüzde yüz. Oyunu açıyorum 5 dakika sonra yüzde seksene iniyor..

Reaksiyon puanı
16,118
Peki pil dolduğunda da mı çıkartmamam lazım ?
gerek yok takılı kalsın batarya dolunca şarjı kesiyor gerekli gücü kullanıyor ...
--- Gönderi Güncellendi ---
Yine bunlara rağmen laptop pili yarım saatte tükenir mi ? Kafamı kurcalayan soru bu işte.. Mesela pil yüzde yüz. Oyunu açıyorum 5 dakika sonra yüzde seksene iniyor..
cpu,gpu max.güçte çalışyor ondan öyle bitiyor...
normal yani şarjın 90watt batarya 60watt...

baranov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
gerek yok takılı kalsın batarya dolunca şarjı kesiyor gerekli gücü kullanıyor ...

cpu,gpu max.güçte çalışyor ondan öyle bitiyor...
normal yani şarjın 90watt batarya 60watt...

10 gün önce aldım. 6 hücreli pil kullanıyor. Hem yeni olması hemde 6 hücreli pil olması, pilinin gücünün iyi olacağını tahmin etmiştim. Ondan biraz garipsedim.

Reaksiyon puanı
16,118
10 gün önce aldım. 6 hücreli pil kullanıyor. Hem yeni olması hemde 6 hücreli pil olması, pilinin gücünün iyi olacağını tahmin etmiştim. Ondan biraz garipsedim.
oyunlar en yüksek tüketimi yapan yazılımlar oyunu batarya ile oynamak için yapılsaydı sadece bataryası 3-4 kilo olurdu şarjı da 4kilo olurdu...

baranov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
oyunlar en yüksek tüketimi yapan yazılımlar oyunu batarya ile oynamak için yapılsaydı sadece bataryası 3-4 kilo olurdu şarjı da 4kilo olurdu...

Haklısınn... Yani diyosun ki oyun oynarken asla şarjı çıkarma laptopdan hep takılı kalsın. Dolsa bile çıkarmayayım dimi?

Reaksiyon puanı
16,118
Haklısınn... Yani diyosun ki oyun oynarken asla şarjı çıkarma laptopdan hep takılı kalsın. Dolsa bile çıkarmayayım dimi?
nevet dolunca batarya şarjı duruyor notebook şarjın gücü ile çalışıyor batarya ile oyun oynmak batarya için iyi değil deşarj da fazla zorlanır çok hızlı bitmesi iyi değil çünkü.

baranov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
nevet dolunca batarya şarjı duruyor notebook şarjın gücü ile çalışıyor batarya ile oyun oynmak batarya için iyi değil deşarj da fazla zorlanır çok hızlı bitmesi iyi değil çünkü.

Teşekkürler :) Biraz olsun rahatladım. Neredeyse servise yolluyordum 10 günlük laptopu..

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Teşekkürler :) Biraz olsun rahatladım. Neredeyse servise yolluyordum 10 günlük laptopu..
Batarya sürekli takılı kalmalı. Batarya tamamen dolu iken şarj olmaz direkt AC şebekesi üzerinden gerilim alınır.
Yalnız haftada bir bataryayı tamamen bitirip tekrar şarj etmek lazım.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Oyuna göre değişiklik gösterebilir. Ekran kartını ve işlemciyi zorlayacak bir oyun oynuyorsanız şarjın çabucak bitmesi bence normal.

baranov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Batarya sürekli takılı kalmalı. Batarya tamamen dolu iken şarj olmaz direkt AC şebekesi üzerinden gerilim alınır.
Yalnız haftada bir bataryayı tamamen bitirip tekrar şarj etmek lazım.

Teşekkürler :)
Oyuna göre değişiklik gösterebilir. Ekran kartını ve işlemciyi zorlayacak bir oyun oynuyorsanız şarjın çabucak bitmesi bence normal.

Tamam teşekkürler :)

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Uzun süre kullanacaksan bataryayı çıkart şarjda takılı kullan. Eğer batarya takılıyken şarjda kullanırsan bataryanın ömrünü bitirirsin.

Reaksiyon puanı
16,118
Uzun süre kullanacaksan bataryayı çıkart şarjda takılı kullan. Eğer batarya takılıyken şarjda kullanırsan bataryanın ömrünü bitirirsin.
bataryasız kullanımı üretici önermiyor zaten gömülü batarya yapmaları bu yüzden macbooklarda çıkmıyor mesela...

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
bataryasız kullanımı üretici önermiyor zaten gömülü batarya yapmaları bu yüzden macbooklarda çıkmıyor mesela...

Dell Inspiron 5559 kullanıyorum uzun süreli kullanımda şarjda, kısa süreli kullanımda bataryada kullanıyorum ve şuanda batarya ile ilgili hiç bir sorun yaşamıyorum. Ayrıca o mackbook :)

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Şarj adaptörü şebekedeki gerilim dalgalanmalarının çoğunu önler ama elektrik kesintisinde bilgisayar zarar görebilir. 100-200 TL'lik batarya zarar görmesin derken 1000 TL'lik işlemciyi yakabilirsiniz.
Ayrıca bu şekilde kullanmanız en fazla %10 performans artışı sağlayacaktır.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Şarj adaptörü şebekedeki gerilim dalgalanmalarının çoğunu önler ama elektrik kesintisinde bilgisayar zarar görebilir. 100-200 TL'lik batarya zarar görmesin derken 1000 TL'lik işlemciyi yakabilirsiniz.
Ayrıca bu şekilde kullanmanız en fazla %10 performans artışı sağlayacaktır.

4 Yıldır bu şekilde kullanıyorum laptoplarımı ve bir sıkıntı yaşamıyorum tabi şans'da olabilir :)

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
4 Yıldır bu şekilde kullanıyorum laptoplarımı ve bir sıkıntı yaşamıyorum tabi şans'da olabilir :)
4 yıldır olmaması, olmayacağı anlamına gelmez tabi :) Arkadaşımın laptop bu şekilde zarar gördü ve onarım için 1800 TL para istediler. Birazcık da şans meselesi tabi :)

Reaksiyon puanı
16,118
bataryanın çıkartılmasına karşıyım çok gereksiz saçma...

baranov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bendeki MSİ laptop. Ve batarya gömülü. Yani çıkmıyor.

berkn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar laptop'u batarya takılı mı kullanmalıyım yoksa bataryayı çıkarıp mı ? ben sürekli batarya takılı şarj takılı bir şekilde kullanıyordum ama ileride sıkıntı olabileceğini söylediler biraz baktım bazıları batarya takılı kalsın bişey olmaz diyor bazıları da batarya takılı kalırsa ömrü biter diyor bende ne yapsam bilemedim bu konu hakkında net bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

Son mesajlar