Konsol pc laptop üçgeni

Bu konuyu okuyanlar

Yaşar Olgun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar şuan pc sahibiyim. Ancak bir konuda kararsız kaldım. İlk düşüncem pc satıp bilgisayar işleri için laptop almak ve oyun içinde konsol kullanmak. Oyunlar için konsol ne kadar mantıklı onun yerine iyi bir pc toplayıp aynı şekilde devam mı edeyim. Ayrıca konsollarda da hangisini alacağıma karar vermedim ps4 slim ve xb one s arasında kaldım. Konsol için orjinal oyun almak lazım ücretler malum. Pc de korsan kullanayım desem çalışma garantisi yok bozuk çıkıyor vs. Kafamda sorular... Düşüncelerinizi bekliyorum.

global_deejay

Doçent
Reaksiyon puanı
35
Şuan üçü bende mevcut, Photoshop çalışmalarımı laptop üzerinden yapıyorum, oyun, dizi, fim ve internet işini masaüstü pc den yapıyorum. PS4'te ise sadece FIFA 17 oynuyorum. Çünkü oyunlar aşırı pahalı. 289 TL olan oyun PC de 45-60 TL arası bulabiliyorsun. Bir de online oynamak için PS Plus ücretide cabası.

Tercihim masaüstü bilgisayardan yana. Tam anlamıyla multimedya canavarı. Her istediğimi karşılıyor. Her oyunuda üst düzey ayarda oynuyorum. Malum standart PS4 çoğu oyunu 30 FPS oynatıyor. İlla konsol alacaksan PS4 Pro al derim ama oyunlara vereceğin parayı iyi düşün. Ben 2.5 senede toplam 5500 TL'ye oyun almışım. Ne uğruna? PC'de aynı oyunlar 3 te 1 fiyatına.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
İyi bir toplama sistem tercihi yapın bence.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Düşün bi, diyelim ki Metal Gear Rising oynamak istedin ? PS3 yada Xbox 360, Silent Hill 2 ise PS2 (PS3'e de çıktı), Dying Light ? PS4 yada Xbox One, sadece PS2, sadece PS3 yada sadece PS4'de oynayabileceğin oyunlar var ve konsollar seni çok kısıtlıyorlar. Sony'nin yıllardır mod'lar konusundaki bu salakça tavırlarını düşün, Skyrim oynamak isteyen adam mod ister misal. Çünkü modlar oyunu senin olmasını istediğin şey yapıyor. Sony ve Microsoft buna izin vermiyor.

Şimdi PC'yi düşün. İstediğin oyunu bilgisayarın kaldırıyorsa oynarsın. Mod'lar var, sınırlar daha az. Çünkü biz oyuncular platformumuzu umursamıyoruz, sadece bir sonraki oyun deneyimini dört gözle bekliyoruz. Biz sadece eğlenmek istiyoruz. Bu durumda bir şirketten daha çok Dark Brotherhood görevlerini düşünmek istemem doğal, değil mi ? :D
Korsanı övmek istemiyorum ama nereden indirdiğini bilmen lazım. Çok iyi siteler var, araştır biraz. Büyük siteler.

Laptop yada masaüstü tamamen kişisel tercihtir ve sana kalmış. İkisinden birisi oyun için daha iyi demek yanlış olur. Ben olsam ve 3000TL'den fazla param olsa kesinlikle laptop alırım ama kısıtlı param varsa masaüstü alırım.

Yaşar Olgun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sanırım pc toplama yoluna gideceğim 3000 tl civarı. Fikirleriniz için teşekkürler.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sanırım pc toplama yoluna gideceğim 3000 tl civarı. Fikirleriniz için teşekkürler.
Tek bir tavsiyem daha var, çevre birimlerini ve bilgisayarı koyacağın konumu, monitörün yüksekliğini vs iyi ayarla. Monitörün çok yüksekte yada yakında olmasın. Rahat bir bilgisayar masası yap kendine. Pahalı klavyeler, kulaklıklar al demiyorum ama kesinlikle rahatlığa önem ver. Uygun fiyatlı ve indirimlerden uygun fiyata düşmüş bir sürü iyi ürün var. Ayrıca kablolar başına bela olacak başta bunu unutma ve bu kabloları yerlerine koymadan önce onları nasıl gizlerim bunu hesaba kat. Çirkin görüntü olmasın. Kısaca düzene ve konfora önem ver :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Şimdi konsolların tek iyi olduğu nokta bu bilgisayarlara göre. Konsoldan çıkan 2 kablo, biri fişe diğeri HDMI'a, kablosuz ve rahat kontroller, koltuğunun rahatlığında ve evindeki o dev ekran televizyonla oyun keyfi. Bilgisayarda bunu sağlamak da senin elinde. Dikkat etmen gereken bir diğer nokta mümkünse bilgisayarın olduğu odada pencere olmasın, varsa da ışığı direk monitörüne vurmasın. Gözlerini rahatsız eder.

Yaşar Olgun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
öneriler için teşekkürler dikkat edeceğim :)

Uber

Profesör
Reaksiyon puanı
798
eğer bütçe sağlam değilse masa üstü işine girmeyin bence

şimdi konsolda oyunlar pahalı diyorlar ama çıkar çıkmaz almazsanız kara cuma yılbaşı cadılar bayramı ve haftalık indirimleri takip ederseniz hatta xbox da ea acses sistemi var ona bile kayıt olursanız çok çok ucuza oyunlarınız olur

ama para çok bir ekran kartına konsol parası veririm derseniz tabi ki masa üstü derim.

ben şuan işler için dizüstü (ortalama bir cihaz)
oyun için ise konsol kullanıyorum.

ve bu kombinasyondan çok memnunum @Yaşar Olgun

konsolda genelde stabilite açısından daha başarılı oluyor çünkü oyunlar bellirli donanımlara özel yazılıyor ama pc de genel bir yazılım çok farklı kombinasyonda ki donanım için yazılıyor bunun en yakın örnegini batman oyununda gördük pc de ilk çıktığında çok vasattı ama konsolda pc ye göre daha başarılıydı.

benim tavsiyem konsol+diz üstünden yana konsolda internette takılıtım video film izlerim derseniz xbox one derim ki benim tercihim böyle fazla film izlerim multi medya çok kullanırım bunların yanında oyun da oynarım yani bazen pc yi açmadan konsoldan işimi görüyorum aliexpress den kol için klavye ve multi medya kumandası da aldım ucuza daha rahat oldu.

ama daha çok oyun agırlıklı takılırım konsolda pek işim olmaz multi medya ile derseniz ps4 derim : D

yanına da bi 1000-1500 tl ye ortalama diz üstü alrısanız tadından yenmez.

masa üstü alsanız da bu işin sonu gelmiyor sistem açık ekran kartı alıyorum yok bunun yadına şu kadar frekansta çalışan ram iyi gider diyorsun gidip ram alıyorsun başka kasalar görüyorsun şekli hoşuna gidiyor onu alıyorsun oem soğutucu iş görmüyor oc yapınca ek soğutucu alıyorsun sorna yeşil yeşil fosfotlu şeyler dikkatini çekiyor :D bi bakmşsın şahin parasına pc olmuş :D

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

şimdi konsolda oyunlar pahalı diyorlar ama çıkar çıkmaz almazsanız kara cuma yılbaşı cadılar bayramı ve haftalık indirimleri takip ederseniz hatta xbox da ea acses sistemi var ona bile kayıt olursanız çok çok ucuza oyunlarınız olur

ama para çok bir ekran kartına konsol parası veririm derseniz tabi ki masa üstü derim.

konsolda genelde stabilite açısından daha başarılı oluyor çünkü oyunlar bellirli donanımlara özel yazılıyor ama pc de genel bir yazılım çok farklı kombinasyonda ki donanım için yazılıyor bunun en yakın örnegini batman oyununda gördük pc de ilk çıktığında çok vasattı ama konsolda pc ye göre daha başarılıydı.

benim tavsiyem konsol+diz üstünden yana konsolda internette takılıtım video film izlerim derseniz xbox one derim ki benim tercihim böyle fazla film izlerim multi medya çok kullanırım bunların yanında oyun da oynarım yani bazen pc yi açmadan konsoldan işimi görüyorum aliexpress den kol için klavye ve multi medya kumandası da aldım ucuza daha rahat oldu.

ama daha çok oyun agırlıklı takılırım konsolda pek işim olmaz multi medya ile derseniz ps4 derim : D

masa üstü alsanız da bu işin sonu gelmiyor sistem açık ekran kartı alıyorum yok bunun yadına şu kadar frekansta çalışan ram iyi gider diyorsun gidip ram alıyorsun başka kasalar görüyorsun şekli hoşuna gidiyor onu alıyorsun oem soğutucu iş görmüyor oc yapınca ek soğutucu alıyorsun sorna yeşil yeşil fosfotlu şeyler dikkatini çekiyor :D bi bakmşsın şahin parasına pc olmuş :D
İyi de senin dediğin de adama bi 3000 TL'ye patlıyor ? Gene masaüstü avantajda ?

Yaşar Olgun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

valla hocam aklıma girdin yine :) şimdi pc toplasam kasa artı yeni hd monitör 3000 tl bulacak notebook + konsol desem o da 3000 tl bulacak ben biraz daha düşüneyim şu dolar da bir düzene girsin bakalım.

Uber

Profesör
Reaksiyon puanı
798
İyi de senin dediğin de adama bi 3000 TL'ye patlıyor ? Gene masaüstü avantajda ?

şimdi ben şunu baz aldım dediğinde haklısın öncelikle :D tv her evde var klasik 1000 -1200 tl ye konsol alsa 1000 tl ye de internet için pc alsa 2200 tutar ha evinde internet ve multi medya vs için pc varsa hiç yeni almaya gerek yok direk 1200 e konsol al geç

valla hocam aklıma girdin yine :) şimdi pc toplasam kasa artı yeni hd monitör 3000 tl bulacak notebook + konsol desem o da 3000 tl bulacak ben biraz daha düşüneyim şu dolar da bir düzene girsin bakalım.

ihtiyaçlarını iyi belirle dostum ona göre kararını ver ikisi de seni mutlu eder ben oyunu konsolda daha rahat oynuyorum

pc için de kaliteli monitör kasa toplama vs 3000 hatta bu kur ile 3500 de geçer evde multi medyalık bir pc var sa senin için avantaj olur konsol alırsan hemen pc alaman gerekmez bilgisayar ile idare edersin bir süre

limitsizim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı ikilem bendede var :) gönlüm ps4 pro diyor ama oyunlar pahalı online için ps+ üyeliği lazım hadi plus üyeliği çok sorun değil yıllık 150 tl oyun veriyor hediye her ay. Önür yandan oyunlar 200 liralarda geziyor 100 Tl lerde olsa gene razıyımda.