Kolanın kalp hastalikları ile bağlantısı..

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,325
Tavsiyeniz için teşekkür ederim ama bitter çikolatayı da sevmiyor. Aslında bir süre Lipton Ice Tea denedik ama o da aynı. Şekerli, ne farkı kaldı ki. Eski taktikleri deniyorum bende, biraz sinirlenir gibi yapıyorum hemen 0,75 'e düşüyor. E bunu içmese mutlaka bu sefer sprite, fanta vs. içiyor. Tamamen içmese bu sefer tansiyonu düşüyor, baş dönmesi filan.. Normalde kola dışında şekerli ürün tüketen biri deil eşim.

Saygılar

Sanırım bu bir bağımlılık hali... Bırakabilmesi öyle çok kolay değil. De, umarım ileride birgün mide ve böbreklerinden şikayetçi olmaz. Allah yardımcısı olsun diyelim.

Reaksiyon puanı
16,118
kahve,çay içsin kafein için yada köye gitmiş köy bakkalı kola satmıyor yada o çok uzakta gibi takılsın o zaman kolayı unutur içmez...

Master Yoda

Profesör
Reaksiyon puanı
234
kola diye meyan kökü içmeye çalışın :D
fakat yavaş için, tadını alın :D :D

Master Yoda

Profesör
Reaksiyon puanı
234
sağlıklı mı zararlı mı bilmem
bir iki makalede doğal olanının zararlı olduğu söyleniyor
Licorice Şekeri (Meyan Kökü Şekeri) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

MEYAN KÖKÜNÜN FAYDALARI

Bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirten Sağlık Uzmanları; “Ses kısıklığına iyi gelir, balgam sökülmesi, öksürük gibi rahatsızlıklar için de kullanılır.

Ateş düşürücü ve hücrelerdeki tahrişe bağlı ağrıları azaltıcı etkisi de vardır. İdrar söktürücü etkisi de bulunan meyan kökü, midedeki ülser, gastrit gibi mide hastalıklarına fayda sağlar.

Kabızlığa karşı da iyi gelen meyan kökü, kramp çözücü olarak da kullanılabilir.

Meyan kökü siroz gibi karaciğer hastalıklarına fayda sağladığı gibi akne, sivilce, sedef hastalığı gibi ciltte oluşan problemler için de meyan kökü kullanılabilir.” dediler.

Uzmanlar; “Ağız içindeki yaralar için de meyan kökü gargara yapılarak faydalı olabilir. Tansiyonun düzene sokulması ve addison hastalığı için de meyan kökü ile tedavi sağlanabilir. Birçok kişinin yakındığı peptik ülsere karşı koruma sağlar.

Böbrek üstü bezi hastalıklarına karşı kullanılması da meyan kökü faydaları arasındadır. Hormonal dengesizliklere karşı kullanılabilir.

Karaciğeri korur.
Kışın sıkça karşılaştığımız hastalıklardan olan soğuk algınlığı, grip, nezle, bronşit, balgam oluşması gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı şifa sağlar. Kışın sık sık karşılaştığımız ses kısıklığına karşı da koruma sağlar.

Dalak, böbrek ve karaciğere fayda sağlar. Vücudu toksinlerden korur. Antimikrobiyal, antioksidan ve tonik özellikleri vardır. Gut hastalığına karşı da kullanılabilir.

Ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır. Vücuttaki çıbanlar ve yaraları iyileştirir. Sindirim sistemini rahatlatır, hazımsızlığı ve kabızlığı önler. Mesane taşlarına ve idrara çıkma zorluğuna karşı tüketilebilir.

Ağzınızda çıkan aftlar için gargara yapmak suretiyle kullanabilirsiniz. Egzama için jel haline getirilerek kullanılır. Adet dönemi veya menopoz sorunlarına fayda sağlayabilir.

Yapılan araştırmalarda kolon ve meme kanserine karşı koruma sağladığı görülmüştür. Polistik over sendromu rahatsızlığı çekenler de bu şifalı bitkiyi tüketmelidir.

Kronik yorgunluğa fayda sağlaması da meyan kökünün faydaları arasındadır.

Tüberküloz, baş dönmesi gibi rahatsızlıklara karşı da kullanılabilir.

Balgam söktürücü olarak günde 3 kez 1 gr. bu şifalı bitkinin tozu yutulur. Gastrit ve ülser tedavisi için günde 20-25 gr. meyan kökü çiğnenerek tedavi sağlanabileceği gibi, 30 gr. meyan kökü tozu ile 1 tatlı kaşığı ketenotu 1 litre suda 20 dakika kaynatılarak bu sıvıdan günde 3 bardak içilebilir.

Bu sıvı öksürük tedavisine de uygundur.” Diye belirttiler.

MEYAN KÖKÜNÜN ZARARLARI, YAN ETKİLERİ VE KİMLER KULLANMAMALIDIR?

Fazla tüketilirse eklemlerde ve yüzde ödem oluşturabilir, yüksek tansiyona sebep olabilir ve vücutta potasyum kaybına yol açabilir.

Bu yüzden bu bitkinin fazla tüketilmesi zararlıdır. Ayrıca vücutta sıvı birikmesine ve böbrek rahatsızlığına yol açabilir. Bu şifalı bitkinin faydaları kadar zararları da bulunabilir.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki her bitkinin fazlası zarardır ve meyan kökünün de aşırı kullanımı zarar verebilir. Ayrıca bazı durumlarda, bazı kişilerin kullanmaması gerekir.

Gebelik yani hamilelik sırasında ve emziren bayanların kullanmamasını tavsiye ederiz.

Anemi yani kansızlık hastalığı bulunanlar ile hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastaları kullanmamalıdır.

Çocukların da tüketmemesini tavsiye ederiz. Fazla miktarda tüketilirse yüksek tansiyona ya da baş ağrısına sebep olur.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
sağlıklı mı zararlı mı bilmem
bir iki makalede doğal olanının zararlı olduğu söyleniyor
Licorice Şekeri (Meyan Kökü Şekeri) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

MEYAN KÖKÜNÜN FAYDALARI

Bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirten Sağlık Uzmanları; “Ses kısıklığına iyi gelir, balgam sökülmesi, öksürük gibi rahatsızlıklar için de kullanılır.

Ateş düşürücü ve hücrelerdeki tahrişe bağlı ağrıları azaltıcı etkisi de vardır. İdrar söktürücü etkisi de bulunan meyan kökü, midedeki ülser, gastrit gibi mide hastalıklarına fayda sağlar.

Kabızlığa karşı da iyi gelen meyan kökü, kramp çözücü olarak da kullanılabilir.

Meyan kökü siroz gibi karaciğer hastalıklarına fayda sağladığı gibi akne, sivilce, sedef hastalığı gibi ciltte oluşan problemler için de meyan kökü kullanılabilir.” dediler.

Uzmanlar; “Ağız içindeki yaralar için de meyan kökü gargara yapılarak faydalı olabilir. Tansiyonun düzene sokulması ve addison hastalığı için de meyan kökü ile tedavi sağlanabilir. Birçok kişinin yakındığı peptik ülsere karşı koruma sağlar.

Böbrek üstü bezi hastalıklarına karşı kullanılması da meyan kökü faydaları arasındadır. Hormonal dengesizliklere karşı kullanılabilir.

Karaciğeri korur.
Kışın sıkça karşılaştığımız hastalıklardan olan soğuk algınlığı, grip, nezle, bronşit, balgam oluşması gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı şifa sağlar. Kışın sık sık karşılaştığımız ses kısıklığına karşı da koruma sağlar.

Dalak, böbrek ve karaciğere fayda sağlar. Vücudu toksinlerden korur. Antimikrobiyal, antioksidan ve tonik özellikleri vardır. Gut hastalığına karşı da kullanılabilir.

Ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır. Vücuttaki çıbanlar ve yaraları iyileştirir. Sindirim sistemini rahatlatır, hazımsızlığı ve kabızlığı önler. Mesane taşlarına ve idrara çıkma zorluğuna karşı tüketilebilir.

Ağzınızda çıkan aftlar için gargara yapmak suretiyle kullanabilirsiniz. Egzama için jel haline getirilerek kullanılır. Adet dönemi veya menopoz sorunlarına fayda sağlayabilir.

Yapılan araştırmalarda kolon ve meme kanserine karşı koruma sağladığı görülmüştür. Polistik over sendromu rahatsızlığı çekenler de bu şifalı bitkiyi tüketmelidir.

Kronik yorgunluğa fayda sağlaması da meyan kökünün faydaları arasındadır.

Tüberküloz, baş dönmesi gibi rahatsızlıklara karşı da kullanılabilir.

Balgam söktürücü olarak günde 3 kez 1 gr. bu şifalı bitkinin tozu yutulur. Gastrit ve ülser tedavisi için günde 20-25 gr. meyan kökü çiğnenerek tedavi sağlanabileceği gibi, 30 gr. meyan kökü tozu ile 1 tatlı kaşığı ketenotu 1 litre suda 20 dakika kaynatılarak bu sıvıdan günde 3 bardak içilebilir.

Bu sıvı öksürük tedavisine de uygundur.” Diye belirttiler.

MEYAN KÖKÜNÜN ZARARLARI, YAN ETKİLERİ VE KİMLER KULLANMAMALIDIR?

Fazla tüketilirse eklemlerde ve yüzde ödem oluşturabilir, yüksek tansiyona sebep olabilir ve vücutta potasyum kaybına yol açabilir.

Bu yüzden bu bitkinin fazla tüketilmesi zararlıdır. Ayrıca vücutta sıvı birikmesine ve böbrek rahatsızlığına yol açabilir. Bu şifalı bitkinin faydaları kadar zararları da bulunabilir.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki her bitkinin fazlası zarardır ve meyan kökünün de aşırı kullanımı zarar verebilir. Ayrıca bazı durumlarda, bazı kişilerin kullanmaması gerekir.

Gebelik yani hamilelik sırasında ve emziren bayanların kullanmamasını tavsiye ederiz.

Anemi yani kansızlık hastalığı bulunanlar ile hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastaları kullanmamalıdır.

Çocukların da tüketmemesini tavsiye ederiz. Fazla miktarda tüketilirse yüksek tansiyona ya da baş ağrısına sebep olur.

Alt tarafı şekerli mi değil mi onu sordum, bu ne :D :D
--- Gönderi Güncellendi ---
Okumaya üşendim neyse içmiyorum coca cola zero'yla mutluyum ben :p

Master Yoda

Profesör
Reaksiyon puanı
234
Alt tarafı şekerli mi değil mi onu sordum, bu ne :D :D
Okumaya üşendim neyse içmiyorum coca cola zero'yla mutluyum ben :p
adı meyan kökü şekeri diye geçiyor heralde şekerlidir ne bileyim ben sadece içtim :D
ben biraz da arkadaşın eğer içmeye niyeti varsa yardımcı olmak için yazdım onları

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Günde 2 L tüketmek zararlı
Günde değil haftada 1 litre maksimum.
Arkadaşlar kendi aranızda tarışıyorsununuz yine neyse ben kalp için bir zararı var mı diye sordum genel olarak var biraz diye biliyorum. Ama kalp için?

Reaksiyon puanı
16,118
o zararlı bu zararlı kola zararlı içme ayran zararlı içme yaşama hayat kısa sigara zararlı e-sigara zararlı kahve zararlı yok çikolata zararlı boş ver zarar marar hikaye ilk fırsatta e-sigara edincem kolaya devam...

Reaksiyon puanı
16,118
elektronik sigara yaptım pil 18650 kullanmak istedim boşlar şarj aleti yok öyle kaldı çalışıyormuş gibi farz ediyorum mecburen...
zaten likit de yok uzun l&m nikotin oranı ne? bilmiyorum kendisi de yok almamam garanti olsun diye axess'imi kestim zaten...

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,375
Günde değil haftada 1 litre maksimum.
Arkadaşlar kendi aranızda tarışıyorsununuz yine neyse ben kalp için bir zararı var mı diye sordum genel olarak var biraz diye biliyorum. Ama kalp için?

Haftada 1-2 litrenin kalbe zararı olmaz ama günlük 2L tüketmek çok zararlı 330 mL tüketmek yeterlidir

Reaksiyon puanı
16,118
koka-kola da durumun farkında 2 kapağa verdiği bardaklar ufalmış 500ml olan pet şişesi 450ml olmuş...

Master Yoda

Profesör
Reaksiyon puanı
234
ben biraz da arkadaşın eğer içmeye niyeti varsa yardımcı olmak için yazdım onları
Haftada 1-2 litrenin kalbe zararı olmaz ama günlük 2L tüketmek çok zararlı 330 mL tüketmek yeterlidir
günde iki litre değil iki bardak bile zor içiyorum helal olsun

alpacino_34

Profesör
Reaksiyon puanı
495
elektronik sigara yaptım pil 18650 kullanmak istedim boşlar şarj aleti yok öyle kaldı çalışıyormuş gibi farz ediyorum mecburen...
zaten likit de yok uzun l&m nikotin oranı ne? bilmiyorum kendisi de yok almamam garanti olsun diye axess'imi kestim zaten...
Confi elektronik bilgin var heralde aynı daldayız dostum :) güçlerimizi birleştirerek güzel bi E-sigara yapalımmı :)

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,176
Sadece paslanmış miydeyi yumak için ayda bir kere filan alıp içerim. Eminim ki miydem pırıl pırıl oluyordur. Zararlı derken şekerli gidalar insanı tok saklıyor bir müddetçe bu olayda var tabii. Nasıl diyorlar patatesin nişastası miydede şekere dönüşüyor ve tokluk hissi veriyor ya aynen bunun gibi :D

Master Yoda

Profesör
Reaksiyon puanı
234
evet bir iki bardak içiyorsun yemek yemeyi bırakıyorsun tok tutuyor

alpacino_34

Profesör
Reaksiyon puanı
495
Kola gibisi var mı be :) için gitsin abartmamak kaydıyla :cool:

Reaksiyon puanı
16,118
Confi elektronik bilgin var heralde aynı daldayız dostum :) güçlerimizi birleştirerek güzel bi E-sigara yapalımmı :)
evdeki imkanla yapmak istedim sonuç fiyasko masraf çıkartıyor 25 lira pili şarşı 90-100lira L&M masrafından kurtulmak için elektronik sigara yapayım demiştim ama olmadı bunlar hep para istiyor...
Uludağ gazoz güzel.

Master Yoda

Profesör
Reaksiyon puanı
234
evdeki imkanla yapmak istedim sonuç fiyasko masraf çıkartıyor 25 lira pili şarşı 90-100lira L&M masrafından kurtulmak için elektronik sigara yapayım demiştim ama olmadı bunlar hep para istiyor...
Uludağ gazoz güzel.
kolanın yerini tutamaz

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Ya beyler birbirinize girmeden cevap verin :D

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
ŞimDi içeyim mi içmeyeyim bunu söyleyecektiniz altı üstü ya ? :D

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
Var mı böyle bir şey kalbim biraz hızlı atıyor veya heyecanlanınca birde fazla yoruluyorum... Ve kola içiyorum bu etken olabilir mi kalp hastalığının ortaya çıkmasına... bazen hiç içmiyorum bazen haftada 1- maksimum 2 litre.
Bu demek oluyoki haftada 8 bardak. Ve fazla. Bunu her hafta birer bardak düşürerek azltabilirsin. Bu senin icin faydalı olur. Hic bi zararı olmasa bile icinde şeker var ve cildi erken yaşta yaşlandırır. Saygılar.
İyi forumlar

Son mesajlar