Kara Cuma

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


eSa

everything is possible..
Yasaklı
Katılım
5 Kas 2011
Mesajlar
9,809
Puanları
83


ABD’de “kara cuma” olarak adlandırılan ve Şükran Günü sonrasına denk gelen yaklaşık bir ay süren yılbaşı alışveriş sezonu başladı.


Önceki yıllarda yaşanan arbedeler ve meydana gelen can kayıpları nedeniyle ünlü mağazaların perşembe günü akşamından başlattıkları sezon açıldı. Perakende devlerinin yaptıkları büyük indirimlerden yararlanmak isteyen Amerikalılar saatler öncesinden mağazaların önünde kuyruklar oluşturdu. Promosyonlu ürünlerin yüzde 90′lara varan indirimlerle satıldığı mağazaların önünde polisin güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.


Amerikalılar ”kara cuma” alışverişleri için en fazla Target, Walmart, Sears gibi pek çok farklı ürünün bulunduğu büyük firmaları ve Best Buy benzeri elektronik eşya, Macy’s tarzı kıyafet ve ev eşyası satan mağazaları tercih ediyor. Son 10 yılda ”kara cuma” alışverişleri sırasında yaşanan arbede ve olaylarda 7 kişinin öldüğü, yaklaşık 90 kişinin yaralandığı belirtiliyor.


Yılbaşı alışveriş sezonu, ABD ekonomisinde yaklaşık 600 milyar dolarlık bir hacim oluşturuyor. Ulusal Perakende Federasyonu’nun (NRF) verilerine göre, sezonun “kara cuma” ile başlayan ve “siber pazartesi” ile son bulan ilk dört günlük döneminde 140 milyondan fazla kişinin yaklaşık 40 milyar dolar tutarında alışveriş yapması bekleniyor.

Kaynak
 

sleeper

Asistan
Katılım
27 Şub 2012
Mesajlar
423
Puanları
16
Cuma mübarektir:p Emerson diye marka varmış onuda öğrendim şimdi :D
 

kmurat

Dekan
Katılım
8 Şub 2014
Mesajlar
5,500
Puanları
113
Bir düzeltme yapayım. Kara cuma ile başlayan alışveriş çılgınlığı, yılbaşı alışverişi değil. Noel alışverişi. Noel, ocak ayının 26 sında (yanlış hatırlıyr olabilirim) ve İsa peygamber'in doğum günü. Noel gecesi, Noel çam'ları altına (veya dışarı bırakılan ayakkabı ve çizmelerin iine) hediyeler bırakılır. Yılbaşında da sadece yeni yıl kutlanır. Yılbaşı, Julian takvimine göre yeni yılın başlangıcı ve Hristiyanlık inancının henüz başlamadığı dönemde bir zaman 0 (sıfır) senesi (Milad) başlatılmış. İsa peygamber ise, Milad'tan 6 veya 7 sene önce doğmuş. Bizim kültürümüz, Hıritiyanlık kültürüne yabancı olduğundan, biz Noel'i yanlış bir tarihte kutluyoruz.
 
Üst
stat counter