iOS & Android Cross Platform yardım.

Janmark

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Geliştirmek istediğimiz bir kaç proje var mobil tarafta, fakat ios ve android'de oturup bir daha bir daha yazmak çok maliyetli ve çok zaman alacak bir iş.

Bir kere yazıp 2 device'da derleyebileceğimiz ayrı bir yazılım olur sdk olur herhangi bir şey arıyoruz.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum :)

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Yazılımda kesinlikle olmaz diye bir tabir yok. Zor olur var. Ancak biliyorsunuz ki ikisi farklı platform yazılım dilleri de faklı. Dil olayını geçtim onu aşsanız bile iphone tek tip bir cihaz yani ekran aynı, tuş sayısı aynı (bir) ama diğer tarafta ise çeşitlilik gırla gidiyor. asıl mesele işin bu kısmında. Boy boy ekranlar farklı farklı tuşlar (menü tuşları geri tuşları vs. vs.).

Dediğiniz gibi ek bir maliyet ama zaman kısmına gelince aynı anda geliştirilir ise sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Hatta her iki tarafın geliştiricileri birbirlerine fikir verir uygulama konusunda.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Geliştirmek istediğimiz bir kaç proje var mobil tarafta, fakat ios ve android'de oturup bir daha bir daha yazmak çok maliyetli ve çok zaman alacak bir iş.

Bir kere yazıp 2 device'da derleyebileceğimiz ayrı bir yazılım olur sdk olur herhangi bir şey arıyoruz.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum :)

Merhaba,

Çok doğal bir ihtiyacı dile getirmişsin. Bu konuda birçok alternatif var. Temel olarak HTML5 bu isteğini karşılayan teknoloji. Ancak HTML5 ile yaptığın uygulamayı platformlarda çalıştırmak dağıtmak ve yönetmek için yönteme ihtiyaç duyacaksın ve PhoneGap bu konuda başı çekiyor. Yakın zamanda Adobe firması tarafından da satın alındı buda demek ki geleceği olan bir ürün.

phonegap[dot]com

Janmark

Doçent
Reaksiyon puanı
2
O yöntem güzel fakat, kapsamlı bir uygulama geliştireceğimiz için ona pek yönelmek istemedim doğrusu şuanda 4 kişi başladık 2 kişi javada 2 kişi objective-c'de yazıyor uygulamayı.

Tercih etmeme sebebim projenin büyüklüğüne göre ileride acaba bizim ihtiyaçlarımızı karşılarmı, hem veritabanı işlemleri sıkıntılı olacak.

O yüzden ayrı ayrı yazmayı tercih ettik.