Herkese önerebileceğim favori GNU/Linux dağıtımım

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

Kanalımı açtığımdan beri terminalden "hiç" anlamayan, işini görmek isteyen son kullanıcı için ideal dağıtımı aradım ve sonuç olarak ön yargılarıma rağmen, sadece başka bir Ubuntu tabanlı dağıtım kafama rağmen Mint beni tatmin etmeyi gerçekten bu kadar iyi başaran ilk dağıtımdı.

5 yıllık LTS (Uzun süre destek) sürümünü taban alması bu dağıtımı kurup unutmanıza yardımcı olabilir :) Kullandığım versiyonun 2021'e kadar desteği var.

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Hocam eklediğin video'yu fon gürültüsü yüzünden 5. Saniyede kapattım. Çok rahatsız edici. Farklı bir cihazla ses kaydedip birleştirmeyi deneyebilirsin ya da videoyu çektikten sonra farklı bir araç ile gürültüyü giderebilirsin.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481

Kanalımı açtığımdan beri terminalden "hiç" anlamayan, işini görmek isteyen son kullanıcı için ideal dağıtımı aradım ve sonuç olarak ön yargılarıma rağmen, sadece başka bir Ubuntu tabanlı dağıtım kafama rağmen Mint beni tatmin etmeyi gerçekten bu kadar iyi başaran ilk dağıtımdı.

5 yıllık LTS (Uzun süre destek) sürümünü taban alması bu dağıtımı kurup unutmanıza yardımcı olabilir :) Kullandığım versiyonun 2021'e kadar desteği var.
Mint diye diye dilimizde tüy bitmişti doğru yolu bulmanıza sevindim...

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Benim favori dağıtımım da Elementary OS 0.4.1 :)
CS GO'da en yüksek FPS'yi bu dağıtımda alabiliyorum :)

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
ben şöyle sorayım; nfs hot pursuit mint te çalışır mı?

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
yeni başlayanlara mint'ı cinnamon masaüstüsü ile öneririm.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sizce 18.04 tabanlı Mint'in bir GNOME sürümü olur mu ? :D

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Belki benim sistemim eski diyedir ama Gnome biraz hantal geliyor.
İmpatiance eklentisini kullan, olmadı animasyonları kapat. Kullandığın eklentilerden birisi sistemi sömürüyor da olabilir. Pek çok sebebi olabilir. Sistem özelliklerin neler ?

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
İmpatiance eklentisini kullan, olmadı animasyonları kapat. Kullandığın eklentilerden birisi sistemi sömürüyor da olabilir. Pek çok sebebi olabilir. Sistem özelliklerin neler ?
Şu an Elementary OS yüklü ve hayatta değiştirmem :D
İntel Core i3 M350 2,27 GHz
Geforce GT 335M 1 GB
4 GB 1066 MHz ram
128 GB SSD
Yaklaşık 8 yıllık laptop :D

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Geforce GT 335M 1 GB
4 GB 1066 MHz ram
128 GB SSD
farklı bir masaüstü yöneticisi kullanmayı denedin mi hiç ? mesela openbox her ne kadar pencere yöneticisi olsada tam eski bilgisayarlara göre

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Geforce GT 335M 1 GB
4 GB 1066 MHz ram
128 GB SSD
Yine de yeterince akıcı olması lazımdı. Mutluysan dokunma :D Ama diyim bence yazılımsal bir sorun vardı. Yada sürücülerle ilgili.
--- Gönderi Güncellendi ---
farklı bir masaüstü yöneticisi kullanmayı denedin mi hiç ? mesela openbox her ne kadar pencere yöneticisi olsada tam eski bilgisayarlara göre
Openbox'a kadar inmeye gerek yok :D Lxde'ye düşünce zaten kullanılabilirlikten ve arayüzden ödün veriyorsun. Xfce'den aşağı düşülmemeli bence kullanılabilirlik açısından.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
openSUSE, Antergos ve Fedora distrolarını Openbox masaüstünü yükleyip denemiştim.
Xfce, Mate gibi daha hafif masaüstüleri ile de denedim. Manjaro Xfce, Linux Mint Xfce, Mate, Cinnamon, Xubuntu vs bir çok dağıtım denedim. CS GO oyununda 40-50 FPS alabiliyorum en fazla ve arada görüntüde yırtılmalar, kasmalar, donmalar oluyor. Elementary OS'ta bile 0.4 sürümünde de aynı sorunlar vardı ama 0.4.1 sürümünde bu sorunlar yok :) Ortalama 80-90 FPS alıyorum.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Openbox'a kadar inmeye gerek yok :D Lxde'ye düşünce zaten kullanılabilirlikten ve arayüzden ödün veriyorsun. Xfce'den aşağı düşülmemeli bence kullanılabilirlik açısından.
Openbox lxde den önceki :) görsellik ekonomiklik bir sıkıntı lxde ve diğerleri biraz daha standart el alışkanlığı gerekmiyor

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Yine de yeterince akıcı olması lazımdı. Mutluysan dokunma :D Ama diyim bence yazılımsal bir sorun vardı. Yada sürücülerle ilgili.
.

Depodan en güncel Nvidia sürücüsünü yüklüyorum. 340.102 yanlış hatırlamıyorsam. Her dağıtımda aynı sıkıntı olunca uğraşmaktan vazgeçmiştim :D
Performans ile beraber görsellikte önemli benim için :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Depodan en güncel Nvidia sürücüsünü yüklüyorum. 340.102 yanlış hatırlamıyorsam. Her dağıtımda aynı sıkıntı olunca uğraşmaktan vazgeçmiştim :D
"Çirkin" bir linux masaüstü ortamı görmedim daha. Makyajla her kadın model olabilir :D
"Çirkin" bir masaüstü ortamı daha görmedim :D Biraz makyajla her kadın model olabilir :D
openSUSE, Antergos ve Fedora distrolarını Openbox masaüstünü yükleyip denemiştim.
Xfce, Mate gibi daha hafif masaüstüleri ile de denedim. Manjaro Xfce, Linux Mint Xfce, Mate, Cinnamon, Xubuntu vs bir çok dağıtım denedim.
Benim gözlemim şu ki dağıtım yada masaüstü FPS'i neredeyse hiç etkilemiyor. %1 etkiliyor mudur ? Benim görebildiğim bir etkileri yok. Önemli olan kernel ve sürücülerin. Elementary çalışıyorsa, senin işini görüyorsa ne güzel :) Eski bir Elementary fanı olarak benim işimi Pantheon görmüyor misal. Luna'dan sonra bozdular yada ben değiştim.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
"Çirkin" bir linux masaüstü ortamı görmedim daha. Makyajla her kadın model olabilir :D
Güzellik görecelidir :D Xfce ve Mate bayağı performanslı ve özelleştirilebilirlik seviyesi yüksek masaüstüleri ama sevemedim ben bir türlü :D
Sadece performans isteseydim Windows XP yükler temayı da Klasik seçerdim :D
Benim gözlemim şu ki dağıtım yada masaüstü FPS'i neredeyse hiç etkilemiyor. %1 etkiliyor mudur ? Benim görebildiğim bir etkileri yok. Önemli olan kernel ve sürücülerin. Elementary çalışıyorsa, senin işini görüyorsa ne güzel :) Eski bir Elementary fanı olarak benim işimi Pantheon görmüyor misal. Luna'dan sonra bozdular yada ben değiştim.

Zaten oyundayken masaüstünün pek önemi kalmıyor. Dolayısıyla FPS farkı pek olmaması normal :)
İntel'in ve Nvidia'nın sürücülerini her sisteme yüklüyorum. Dediğim gibi benim sistem eski olduğu için bu değerler bile iyi bence :D
Luna'dan sonra neler ne kadar değişti ki sevmedin?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sadece performans isteseydim Windows XP yükler temayı da Klasik seçerdim :D
Cidden ? o_O Elementary de yüklesen, Xfce dağıtım da yüklesen hız olarak XP'den hızlı olacaktır, deneyebilirsin ve sonuçların buraya yazabilirsin.

Luna'dan sonra neler ne kadar değişti ki sevmedin?
Luna'da Elementary OS çok kararlıydı. Loki yüklemeye kalktım önce kurulum aracından dolayı sorun yaşadım, hayatımda bir Linux dağtımı bana hiç kurulumun ortasında hata vermedi. Neyse, aşağı yukarı kurulmuş gibiydi. Bilgisayarlarımdan birinin Wifi sürücüsünü çalıştıramadı ve o bilgisayarı kullanıyorum. Başka hiçbir Linux dağıtımı bu bilgisayarın donanımı ile sorun yaşatmadı. Sonra sistemde iken hata mesajları peşimi bırakmadı. Bir chrome kurdum, tamam bu söylediğim detay ama panelde 1 tane chrome, açıldığında tamamen temamdan alakasız başka bir chrome ikonu beliriyordu ve gözüme rahatsızlık veriyordu. Terminali falan workspace'leri güzeldi ama sistem, misal Wing Panel tam kararlı değildi ve sıkıntı yaşatabiliyordu.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
KDE qt'yi benim gibi kullansaydı şimdi tartışmasız bir numaralı masaüstüydü.
Şu programdaki asalete bak.
Tü tü tü nazar değmesin. :D
Color_Picker_UD_2017-06-18_11-36-38.png

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841

Zaten oyundayken masaüstünün pek önemi kalmıyor. Dolayısıyla FPS farkı pek olmaması normal :)
Sürücüleri mutlaka yüklerim. İntel'in ve Nvidia'nı
Cidden ? o_O Elementary de yüklesen, Xfce dağıtım da yüklesen hız olarak XP'den hızlı olacaktır, deneyebilirsin ve sonuçların buraya yazabilirsin.

Luna'da Elementary OS çok kararlıydı. Loki yüklemeye kalktım önce kurulum aracından dolayı sorun yaşadım, hayatımda bir Linux dağtımı bana hiç kurulumun ortasında hata vermedi. Neyse, aşağı yukarı kurulmuş gibiydi. Bilgisayarlarımdan birinin Wifi sürücüsünü çalıştıramadı ve o bilgisayarı kullanıyorum. Başka hiçbir Linux dağıtımı bu bilgisayarın donanımı ile sorun yaşatmadı. Sonra sistemde iken hata mesajları peşimi bırakmadı. Bir chrome kurdum, tamam bu söylediğim detay ama panelde 1 tane chrome, açıldığında tamamen temamdan alakasız başka bir chrome ikonu beliriyordu ve gözüme rahatsızlık veriyordu. Terminali falan workspace'leri güzeldi ama sistem, misal Wing Panel tam kararlı değildi ve sıkıntı yaşatabiliyordu.
Üşenmesem yüklerdim ama tekrar uğraşmak istemiyorum :D
Söylediğin sorunlardan wifi hariç diğerleri ISO kaynaklı gibi görünüyor. SHA256 doğrulaması yapmış mıydın? Veya kurulum diski hazırladığın uygulamayı değiştirip denedin mi?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Söylediğin sorunlardan wifi hariç diğerleri ISO kaynaklı gibi görünüyor. SHA256 doğrulaması yapmış mıydın? Veya kurulum diski hazırladığın uygulamayı değiştirip denedin mi?
Genelde torrent aracılığı ile indirdiğim için hiç sanmıyorum. Ama şu an çalışan bir sistemim varken de bozmak istemiyorum :) Belki bir gün yeniden şans veririm ama o gün bu şansı önce Virtualbox'ta vereceğim sanıyorum.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
KDE yi kwin yerine openboxla deneyin tavsiyemdir...