Hangi Lİnux Distrosunu Kullanmalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
Debian tabanlı son kullanıcı için iyi kali'den geçip alışabileceğim linux distro öneriniz varmı? (katoolin ve remnux-tools ile toolları kuracağım o yüzden kali kullanmama gerek yok)

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Debian tabanlı son kullanıcı için iyi kali'den geçip alışabileceğim linux distro öneriniz varmı? (katoolin ve remnux-tools ile toolları kuracağım o yüzden kali kullanmama gerek yok)
Mint kullanıyorum kendim bana gayet iyi geldi ama başka distro kullanmadım o yüzden doğru olmaz direk "En iyisi bu" demem

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
Neden şaka şaka dediniz Pardus kullanılabilir bir distro,bence gayet güzel deneyebilirsiniz :)
he doğru pardus birkaç yazılım ekleyip isosu alınan bir sözde işletim sistemi değildi hatırladım şimdi. Başka bir distro ile karıştırdım. pardus güzel olur ama emin değilim pardus mu kullansam acaba ? Pardusun kendi uygulama mağazası vs birşeyi var mı?

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
he doğru pardus birkaç yazılım ekleyip isosu alınan bir sözde işletim sistemi değildi hatırladım şimdi. Başka bir distro ile karıştırdım. pardus güzel olur ama emin değilim pardus mu kullansam acaba ? Pardusun kendi uygulama mağazası vs birşeyi var mı?
Evet Pardus'un kendi uygulama mağazası var ve baya büyük bir mağaza.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
uefi mi legacy mi nasıl anlarım?
Biosa girdiğinizde bios mode diye bir yer var ve seçeneklerde leagcy ve uefi varsa sisteminiz uefi destekliyor demektir eğer bios mode diye bir yer yoksa veya seçeneklerinde uefi yoksa leagcydir :)

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Normalde Manjaro diyecektim ama kali araçları ile uğraşmak istiyorsan Debian XFCE senin işini çözer.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Doğrudan Debian'ın kendisini kullanabilirsiniz.
Türevlerinden daha stabil çalışır, ayrıca istediğiniz tüm masaüstü ortamları da vardır.

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
terminalden kurtulun kurdum ama ekrana sığmıyor diğer seçeenekler sadece program kur ve program kaldır var

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
terminalden kurtulun kurdum ama ekrana sığmıyor diğer seçeenekler sadece program kur ve program kaldır var
/usr/local/bin/TerminaldenKurtulun dizinine gir ve ortadaki fotoğrafları temizle, ondan sonra TerminaldenKurtulun.py dosyasını aç ve kodların en sonundaki fotoğraf komutlarını kaldır ve kullanmaya başla. Bu Tkinter'ın sorunlarından bıktığım için yakın zamanda PyGTK'ya geçmeyi planlıyorum, onda böyle sorunlar görmeyiz umarım. Kullanıcıları boşuna yormaktan nefret ediyorum.

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
/usr/local/bin/TerminaldenKurtulun dizinine gir ve ortadaki fotoğrafları temizle, ondan sonra TerminaldenKurtulun.py dosyasını aç ve kodların en sonundaki fotoğraf komutlarını kaldır ve kullanmaya başla. Bu Tkinter'ın sorunlarından bıktığım için yakın zamanda PyGTK'ya geçmeyi planlıyorum, onda böyle sorunlar görmeyiz umarım. Kullanıcıları boşuna yormaktan nefret ediyorum.
türkçe harf kullanımından dolayı hata alıyorum + katoolin ile de toollar inmiyor. kali geçerim herhalde artık

hasanmerkit

Asistan
Reaksiyon puanı
513
Şu bahsi geçen Terminal'den Kurtulun olayı tam olarak ne oluyor?

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Şu bahsi geçen Terminal'den Kurtulun olayı tam olarak ne oluyor?
Bir tane yardımcı program, kullanımı kolaylaştırmak için böyle bir program yapmayı gerek görmüştüm fakat Tkinter'ın sorunları ile boğuşuyoruz maalesef. Yeni sürümde hem Arch ve Fedora desteği hemde PyGTK grafik arayüzüne geçmeyi, sesli asistan eklentisini eklemeyi düşünüyoruz. Arkadaş Terminalden kurtulun'un Kali araçları yükleme özelliğini kullanmaya çalışıyor ve orada sıkıntı yaşıyor. Bende ona yardımcı olmaya çalışıyorum.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
MX Linux, Mint yada Pop_OS!. Ubuntu'da olur ama onun yerine Pop_OS! kullanmanı öneririm.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Az önce PopOS beni kanser ediyordu. Sanal makinede belleği 1'den 2'ye çıkartınca adama benzedi. Biraz fazla RAM yiyor sanki.
Sanal makinede doğal sonuçta normal kurulum olmadığı için. GNOME için zaten minimum 2 GB ram olması gerekiyor 1 GB mümkün değil GNOME için hele. 4 GB Ram ise şiddetle öneriliyor. 2 yeter ama aynı anda en fazla 2-3 uygulama açarsın swapla birlikte dolar. RAM miktarı arttıkça aynı anda açıp kullanabileceğin uygulama da artar. Bence 4 bile yetersiz en az 8 olmalı GNOME'da çünkü Müzik + Tarayıcıda Sekmeler + Telegram + Dosya Yöneticisi + gThumb diye derken %50 gitti zaten :)

Evet çok RAM yiyor malesef sistem boştayken benim %19 dolu görünüyor.

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
pardus yada ubuntu geç istersen çok ram yiyormuş.
Sanal makinede doğal sonuçta normal kurulum olmadığı için. GNOME için zaten minimum 2 GB ram olması gerekiyor 1 GB mümkün değil GNOME için hele. 4 GB Ram ise şiddetle öneriliyor. 2 yeter ama aynı anda en fazla 2-3 uygulama açarsın swapla birlikte dolar. RAM miktarı arttıkça aynı anda açıp kullanabileceğin uygulama da artar. Bence 4 bile yetersiz en az 8 olmalı GNOME'da çünkü Müzik + Tarayıcıda Sekmeler + Telegram + Dosya Yöneticisi + gThumb diye derken %50 gitti zaten :)

Evet çok RAM yiyor malesef sistem boştayken benim %19 dolu görünüyor.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
pardus yada ubuntu geç istersen çok ram yiyormuş.
Pardus denedim ama bazı sorunlar yaşadım yeni sürüm gelmiş GNOME ama deneyecek bilgisayar yok şu an. Sonuçta kendi bilgisayarımda denemem lazım her bilgisayarda aynı sorun olmuyor birisinde süper çalışırken diğerinde dibe batıyor :)

Ubuntu'ya geçsem ne olacak ki zaten aynı masaüstü ortamı. Flavours yani yan masaüstlerini kastetmiyorum ana sürüm GNOME sonuçta :)

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
pardus'ta katoolin'i çalıştıramadığım ve bana zorin os daha avantajlı gözüktüğü için zorin os core'a geçeceğim. şu an iso dosyası iniyor

Son mesajlar