Ekran kartımın sıcaklığı boştayken sürekli artıyor

Bu konuyu okuyanlar

qratos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler arkadaşlar,

MSİ GTX 1060 ekran kartı kullanıcısıyım ve dün sistemim boştayken 60 derecede olduğunu gördüm. Ekran kartının özelliği fanları 60 dereceden sonra çalışmaya başlıyor o yüzden sabit. Fanları çalışmayı durdurduğumda, sıcaklığın sürekli birer birer arttığını gördüm. Sizce sebebi ne olabilir ?

Bilmek istersiniz diye sistemimde bir sorun yok, güç kaynağıda yeterli. Ekran kartı dışındaki herşey 20 derece civarında. Herşeyimi default olarak kullanıyorum yani hiçbir ayarını kurcalamadım. Bir de yeni farkettim, ekran kartından monitör cızırtısı gibi hafif kulağı tırmalayan bir ses geliyor. Acaba kondansatörlerde bir sorun olabilir mi ?

Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler... :)

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Fanları durdurursan tabi ki sıcaklık artar anlattıklarında anormal bir şey yok. Ekran kartın full loadda nasıl bir soğutma performansı gösteriyor ? Eğer normal düzeydeyse problem edilecek bir şey yok.

qratos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam sen yanlış anlamışsın sanırım, fanlar çalışmıyorken sıcaklığı 30 derecelerde olması gerekiyor. En son geçen hafta o şekildeydi ve sorunsuzdu. Fanları %100'e çektim 5 dakika kadar bekledim ancak 55 derecenin altına inmedi. Boşta bir sistem için anormal olduğunu düşünüyorum. Karta elimlede dokundum cayır cayır yanıyor. Yani üzerine yumurta kırsam pişer :D

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Hocam sen yanlış anlamışsın sanırım, fanlar çalışmıyorken sıcaklığı 30 derecelerde olması gerekiyor. En son geçen hafta o şekildeydi ve sorunsuzdu. Fanları %100'e çektim 5 dakika kadar bekledim ancak 55 derecenin altına inmedi. Boşta bir sistem için anormal olduğunu düşünüyorum. Karta elimlede dokundum cayır cayır yanıyor. Yani üzerine yumurta kırsam pişer :D
İşlemden işleme değişir. Monitörün full hd ise fanlar çalışmıyorken boşta 50 60 derece olması normal. Gereksiz servis ve gereksiz başlangıç öğeleri buna sebep olabiliyor. İşletim sistemini stabil hale getirmen gerek.

qratos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Samsung syncmaster 940bw monitörüm bu tam olarak 10 senelik :)

qb282Z.jpg

M0lglM.jpg

Çalışan işlemler bunlar, başlangıç ögesi yokmuş sadece nvidianın geforce experience var. Sistemi ilk kurduğumda gereksiz hizmetleri bir yazılımla devre dışı bırakmıştım. Acaba driverdan kaynaklanıyor olabilir mi ? Forumlarda okumuştum bazı updatelerden sonra kartını yakanlar oluyormuş.