Crackler Güvenli Midir?

• Kullanılan toplam oy
    36

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bu konu başlığı altında cracklerin ne kadar güvenli olduklarını ve bunun benzeri şeyleri tartışalım.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
char *kelime1= "teoride";
char *kelime2= "pratikte";
printf("Crackler %s güvenli değildir %s ama güvenlidir.", kelime1, kelime2);

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Tartışılacak bir yanı yok. Dikkatli olunduğu sürece cracklerden kimsenin ağzı yanmaz. Zararlı yazılımların türevlerini ve türevlerin ne görev yaptığını bildiğin zaman hiçbir dosyadan çekmezsiniz. Adam virustotal'den dosya taratıyor 10 tane zararlı yazılım uyarısı çıkıyor bak bu crack virüslüymüş diyor. Kimse türevlerin ne görev yaptığını bilmeden hiçbir crack yazılımlarının ne yapacağını bilemez olay bu kadar net. Antivirüs yazılımları dosyaların zararlı bir amacı olmadığını bildikleri halde yinede kullanıcıları dosyaya potansiyel tehtit türevi ekleyerek uyarır.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Cracklerin faydasından çok sinir edici yanını gördüm. Ama faydasınıda gördüm yani. Orta yol değilde biraz kullanması sakıncalıya doğru böyle...

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Halktan Biri

Crack 1. yöntemde faydalıdır, 2. yöntemde zararlıdır.
Not: Crack kullanmadığım halde Windows 10'da 1. yöntemi kullanıyorum. Crack kullanmıyorum ama şifre de girmiyorum. Paranoyaklığın çaresi yok :)

1. yöntem;
Ali'nin bir bilgisayarı var, bu bilgisayara favori linux dağıtımı ile Windows 10'u yüklemiş. Ali'nin Windows'a yada oyunlara verecek parası yok. Ali çözümü bulmuş. Ali Windows 10'da hiç bir şifre girmiyor ve istediğini indiriyor, crack'li oynuyor ama ortada kendi kişisel bir bilgisi olmadığı, alt tarafı oyun hesap şifreleri ve steam hesabı şifresi olduğu için Ali'nin kafası rahat. (Steam hesabı şifresini birine söylesen dahi iznin olmadan erişemez. Gabe Novell buna kanıt olarak kendi stam id ve şifresini açıkça söylemiş ve eğer erişmeyi başarabilirseniz, ne çekebilirseniz helal olsun demişti :D) Windows 10'da sadece oyun oynuyor, kalan işlerini linux'tan hallediyor. Ali mutlu, Ali gibi olun :)

2. yöntem;
Ali saldım çayıra mevlam kayıra önüne gelen herşeyi 1. örnekteki gibi rahatça indiriyor, kullanıyor, oynuyor. Ama bir sorun var, Ali bu sistemin üzerinden niye mail hesabına giriş yapmış ? O ne la ? Garanti bankası kartı bilgileri ?! Ali kardeşimiz bir sabah uyandığında bilgisayarın başına geçtiğinde ona inme inebilir ! Sakın Ali gibi olmayın ! :D

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Cracklar ne kadar güvenilir bilmem ama içine kişisel bilgileri alabilecek vb. şeyler keyloger konulan cracklara denk geldim. Büyük korsan grupları bunu yapmazlar diye düşünüyorum ama detaya inmek gerek.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Cracklar ne kadar güvenilir bilmem ama içine kişisel bilgileri alabilecek vb. şeyler keyloger konulan cracklara denk geldim. Büyük korsan grupları bunu yapmazlar diye düşünüyorum ama detaya inmek gerek.
Zaten grubun yapmasına gerek yok ki, dosyayı paylaşan kişi yapabilir bunu.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bana göre güvenlik konusunda soru işareti varsa, güvenli değildir.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Tabi ki güvenli olanlar var. Ama bazıları da gerçekten içine keylogger vb. türevlerini atıp zarar verme amacındalar.
Eğer PC' de ise antivirüs yüklüyse hemen hemen bütün cracklere uyarı verir. Sende bu virüslüymüş diye silersin ama baktın temizi yok, antivirüsü devre dışı bırakıp mecbur kullanırsın. Burda kullanıcının bilinci giriyor devreye. Eğer doğru düzgün bir yerden indirdiysen sorun olmaz. Ama önüne gelen ilk dosyayı indirip tıkladığında geçmiş olsun :)

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Zaten grubun yapmasına gerek yok ki, dosyayı paylaşan kişi yapabilir bunu.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bana göre güvenlik konusunda soru işareti varsa, güvenli değildir.
Yani oda doğrudur. Ama paylaşan genelde grup oluyor %75 üstünde oynanmıyor. Repack vb için uğraşanlar yaparlar belki.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Hiçbirşey garanti değil, en güvenilir crack'ta bile illaki birşeyler çıkar.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
. Adam virustotal'den dosya taratıyor 10 tane zararlı yazılım uyarısı çıkıyor bak bu crack virüslüymüş diyor.
tersi çıkınca yani temiz olunca güvenilir oluyor mu?
mesela ben idm yı cracklı olarak kullanıyorum.crackı virüstotalde taratınca tertemiz çıkıyor ama kullanmaya başlayınca kasma oluyor,işlemciyi yoruyor

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Hiçbirşey garanti değil, en güvenilir crack'ta bile illaki birşeyler çıkar.
Razor, Reloaded, Skidrow, Theta, Hoodlum... Bu yapımcılar bu yorumu okusaydı eminim kahrolurlardı. Hele ki Fairlight yapımcılarının kesin kemikleri sızlardı.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Antivirüse güvenmeyin, etkisiz elemanlar onlar...

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Razor, Reloaded, Skidrow, Theta, Hoodlum... Bu yapımcılar bu yorumu okusaydı eminim kahrolurlardı. Hele ki Fairlight yapımcılarının kesin kemikleri sızlardı.
Bana göre güvenli değil...

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
tesi çıkınca yani temiz olunca güvenilir oluyor mu?
mesela ben idm yı cracklı olarak kullanıyorum.crackı virüstotalde taratınca tertemiz çıkıyor ama kullanmaya başlayınca kasma oluyor,işlemciyi yoruyor
Muftakis'in IDM crackleri hem güvenilir hem en stabil çalışanıdır. Güvenli crack ağlarını araştırmadan kullanmayın.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Muftakis'in IDM crackleri hem güvenilir hem en stabil çalışanıdır. Güvenli crack ağlarını araştırmadan kullanmayın.
aynen bende virüstotalde temiz çıktığından bunu kullanıyorum.ama bilgisayarı kasıyor gibi geliyor bana.özellıkle dosya indirme tamamlanınca düzenleme falan dıyor o esnada hiçbir işlem yapamıyorum
o site güvenilir ise diğer crackları da oradan kullanayım

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

arkadaşlar matematik yalan söylemez. Eğer bir crack veya güvenli olduğunu düğündüğünüz bir hack programının güvenli olduğuna kanıtınız var mı ? Yok değil mi.. Kodları getirin buraya güvenelim. Ben sağlama yapıyorum; yani gözümün görmesi ve beynimin anlamasından sonra güven bir adım atabilir. Aksi halde hiç bir kanıtınız olamaz. Ve "evet şu bu nedenle güvenlidir" gibi bir seçeneğiniz varsa, lütfen yanında hazırlamış olduğunuz kanıtı da getiriniz.

Yani, kullandıktan uzun süre sonra zarar görmemeniz, zarar görmeyeceğiniz anlamına gelmez ki bunu siz de biliyorsunuz.

Saygılarımla

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
En basitinden programlarin crack kalasorune virus gomdugunuzde bazi virus yazilimi virusu gormeden zararli yazilim diyor.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Bazen hayat kurtarmakta crackler ama tavsiyem mecbur olmadıkça hiç kullanmamak lazım.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bazen hayat kurtarmakta crackler ama tavsiyem mecbur olmadıkça hiç kullanmamak lazım.
Ve kullanılan ortam gerçek sisteminizden tamamen bağımsız ve gerçek sisteminize bulaşamayacak eski bir bilgisayar yada sanal makine üzerinde olmalı.

ÜrkütAta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Crackler zaten adından da anlaşılacağı gibi kırılmış programlardır. Değişik sitilleri mevcut örn: kimisi .exe dosyaları üzerinde değişiklik yaparken kimisi .dll veya .ini gibi sistem dosyaları üzerinde değişiklik yapar. O yüzden crack olayımız tamamıyla yapan kişinin kötü kod enjekte edip etmediğiyle doğrudan ilişkilidir. Her crack virüs değildir ama büyük çoğunluğu virüslüdür.

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
Ne gerek var Orjinal satın alın Kafanız rahat olsun

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Sirke bedava olunca, bal'dan tatlı olurmuş. Her programın bir bedava alternatifi varken neden illa ücretli olanının çalıntısı peşindesiniz ? Şahsen bir programı kırmak için uzun çabalar göstersem, ve hatta bunu bir takım çalışması olarak yapsak ki, bu iş ile uğraşırken başka bir iş ile uğraşmaya ve ekmek parası kazanmaya vaktim olmayacak. Mutlaka bunu bir şekilde kazanca dönüştürmenin bir yolunu arardım.

Sizce bu programları kırabilenler hepsi birer geri zekalı, ama bu kırılmış programları bedavaya kullanabilenler mi zeki oluyorlar ? Mantık kurmasını beceremeyenler her zaman bir şekilde öpülmeye mahkumdur. Ama seviliyoruz da ondan diye hep savunurlar. Veya kim ne yapacak benim kimlik numaramla, yada kullanım alışkanlıklarımla diye kendini avuturlar.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Siteden siteye değişir diyorum.