Cep Telefonları, Bilgisayarları Sollayacak

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Ecevit BIKTIM

Profesör
Katılım
11 Şub 2009
Mesajlar
2,443
Puanları
0
Cep telefonlarının satışları 2009 yılında küçük bir düşüş yaşamalarına rağmen, 2013 yılına kadar bilgisayar sistemlerini geçeceği tahmin ediliyor.

Cep telefonu pazarı oldukça ilginç ve heyecan verici bir pazar. Bilgisayar sistemleri küçülüp daha çok mobilite kazanırken, cep telefonları gün geçtikçe akıllanıyor.
Ekranları büyüyor, PC sistemlerinde kullanılan işlemciler entegre ediliyor ve bazı ürünler bir PC sisteminden farklı çalışmıyor. Bu da ister istemez cep telefonlarının satışını inanılmaz derecede artırıyor (En İyi Kameralı Telefonlar).


Dünya üzerinde 6.8 milyar insan yaşıyor. 2010 yılında 5 Milyar cep telefonu sözleşmesinin olacağı tahmin ediliyor.

2009'un dünyada satılan cep telefonu rakamlarına baktığımızda 1.211 milyar satış rakamı ile cep telefonu pazarını %0.9 küçüldüğünü söylemek mümkün.
2009 yılı cep telefonu üreticileri için bir hayli zor geçti. Senenin ilk iki çeyreği satışlardaki gerileme iyi sinyaller vermiyordu. Fakat 2009'un son çeyreğinde % 8.32'lük artış (340 Milyon adet) büyük umutlar vadediyor.Öyle ki, 2010 yılı için büyümenin %10'u geçmeyeceği fakat mutlaka bir artışın olacağı söyleniyor.
2008 yılında 1.222 milyar ürün satılmıştı. Gartner, 2009 yılında %0.67'lik bir gerileme ön görmüştü. Fakat küresel ekonomik kriz bu sayıyı %0.92'ye yükseltti. Esasında bu sayı daha da artabilirdi. Fakat artık akıllı telefonların rağbet görmesi ve özellikle giriş seviyesi telefonlarının birçok fonksiyona sahip olması pazarı tetikledi.


Cep Telefonları PC Sistemlerini Geçecek2009 yılının Ekim ve Aralık aylarına baktığımızda, 53.8 milyon akıllı telefon, yani Smartphone ürün satıldı. Akıllı telefonların 2009 satış rakamı 172.4 milyon adet. Satılan akıllı telefonların çoğu, Apple ve Blackberry daha doğrusu RIM markalarını taşıyordu.
Apple ve RIM cep telefonu pazarında %14.4 ile %19.9'luk bir paya sahip. Nokia, Motorola ve Sony Ericsson'un buna karşın 2009 yılını pek iyi kapatamadıkları bir gerçek.
Cep telefonu satışında 1 numara olan Nokia, genelde 441 milyon ürün sattı. Bu epey büyük bir rakam. Fakat geçen sene ile kıyasladığımızda %2.2'lik bir düşüş söz konusu.
Motorola'da da durum pek farklı değil. Motorola'nın cep telefondaki %8.7'lik payı, 4.8'e düştü. Sony Ericsson'da %7.6'dan %4.5'e düştü (Apple'dan İlginç Patent Başvurusu).
Peki 2010 yılında ne olacak? Araştırmacılara göre donanım entegrasyonundan çok, hizmet ve servis sunan üreticiler kazanacak. Uygulamalar ve işletim sistemleri, pazarı belirleyecek.


Araştırmacıların tahminlerine göre 2013 yılında internete en çok telefonla girilecek.
*
Önümüzdeki üç yıl içinde 1.78 milyar adet bilgisayar eklenecek. 2013'de ise cep telefonlarında 1.82 milyar adetlik bir artış olacak. Yani 2013 yılında cep telefonların satışı bilgisayarları geçecek.
Buna esasında şaşırmamak gerekir. Çünkü insanlar bankacılık işlemlerini cep telefonları üzerinden yapmaya başladı. Bu da ister istemez cep telefonlarının satışını artıracak.
Araştırmacıların tahminlerine göre 2013 yılında internete en çok telefonla girilecek. Web siteleri ister istemez bir değişime uğrayacak. Site sahipleri mobil çözümler sunmaya mecbur kalacak. 2014 yılında 3 milyar insanın cep telefonuyla bankacılık işlemlerini yapacağı tahmin ediliyor.

5 Milyar Adet Cep Telefonu

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ITU (International Telecommunication Union), 2009 yılında 4.6 milyar olan cep telefonu sözleşmesinin bu sene toplam 5 milyar adet cep telefonu sözleşmesine çıkacağı tahmin ediyor.
Bu bir hayli ilgi çekici bir tahmin. Çünkü aynı kurum, dünya üzerinde 6.8 milyar insanın olduğunu söylüyor.
Yapılan araştırmalarda, dünya üzerinde hakim olan ekonomik krize rağmen telekomünikasyon alanında yatırımların devam edeceği, herhangi bir kısıtlamanın olmayacağı ortaya çıktı.
Geçen ay Barcelona'da gerçekleşen Mobile World kongresinde (MWC) konuşan ITU Genel Sekreteri Hamadoun Toure, 2010 yılında servis ve hizmetlerin artacağını ve bu sayede de daha çok kişinin cep telefonu kullanacağını ve internete gireceğine emin olduğunu söyledi (Palm'dan Büyük Hamle).

ITU'nun tahminine göre, geçen sene 600 milyon olan yeni mobil sözleşme sayısı bu sene 1 milyarı bulacak.

Gelişmekte olan ülkelerde cep telefonu gün geçtikçe daha büyük önem kazanıyor. İnsanlar mobil ödeme ve sağlık sistemleriyle tanıştı. En basit cep telefonu insanın hayatını önemli derecede değiştirebiliyor.
Çok basit bir SMS mesajı kişilerin doktorlarla olan randevusunu hatırlattığı gibi, bazı hastalıklarla nasıl önlem alabilecekleri veya ilaçlarının nasıl alınması gerektiğini anlatabiliyor.
Cep telefonu ile yapacağınız iki işlem ile tüm faturalarınızı, vergilerinizi ve cezalarınızı yatırabiliyorsunuz. Ödemelerin gecikmesi tarihe karışıyor.
İşte bu özellik zaman kazandırdığı gibi tasarruf da sağlıyor. En önemlisi ise insanın hayatını önemli derecede olumlu bir şekilde değiştirmesi.
:: Konu ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşın?
Yazan: Ecevit Bıktım
SDN - http://shiftdelete.net
 

e.emo14

Üyecik
Katılım
17 Eyl 2008
Mesajlar
68
Puanları
0
Gercekten cok güzel bir yazı olmus tebrikler elinize saglık.
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Yeni nesil bilgisayar denilebilir telefonlar için. :)
 

Miroğlu

Dekan
Katılım
25 Ara 2007
Mesajlar
7,535
Puanları
0
Bilgisayarın yerini alamaz cep telefonu benim görüşüm böyle...
 

ufukcoskun

Dekan
Katılım
28 Kas 2008
Mesajlar
6,477
Puanları
63
Çok hızlı gelişiyor Cep telefonu piyasası.Zaten şimdiden bilgisayarın yaptığı şeyleride yapmaya başladılar.Bilgisayarları geçecekleri kesin ama ben yine de bilgisayardan vazgeçmem :)
 
Üst
stat counter