Bilgisayar Mühendisliği için ders öneriniz var mı?

Bu konuyu okuyanlar

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba arkadaşlar
Benim sorum şu. Ben şuanda 11. sınıfa geçtim ve ileride bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Benim bilgisayar mühendisliği için kendim yapabileceğim ön hazırlık gibi, hangi derslere ağırlık vermem gerektiği gibi konularda yardımcı olursanız sevinirim. ;)
--- Gönderi Güncellendi ---
Arkadaşlar benim açtığım konuları kimse cevaplamıyor. 2 gün öncede bir konu açtım 1 arkadaş dışınra kimse cevaplamadı. Ben bütün arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum ama kimse yardım etmiyor bana

M

Murat Burç

SDN Okuru
@mirinkirin
Ben programlama dillerine çalışmanı öneririm ama etiketledigim arkadaş bu işleri benden daha iyi biliyordur bence

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
internette özellikle fullprog. da eğitim videoları var, programlama dilleri ile alakalı... hatta bazıları uzaktan eğitim için hazırlanmış video dersler. bir fikir oluşturur senin için :)

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
internette özellikle fullprog. da eğitim videoları var, programlama dilleri ile alakalı... hatta bazıları uzaktan eğitim için hazırlanmış video dersler. bir fikir oluşturur senin için :)
Önerin için sağol. Önerini dikkate alıcam.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
php ve html ile c programlama dilleri bilgisayar mühendisliğinde okutuluyor diye biliyorum... önce bunları incele bence.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Zaten c++ ile ilgilenmiştim biraz. Ben daha çok windows ile ilgili donanımsal konuları biliyorum sizin dediğinz konulara çalışırsam ön hazırlıgımı tamamlamış olurum. ;)

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
At çok iyi olur. Bu arada ilgin için sağol.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ders müfredatına baktım sanki benim için yapılmış çok iyi. :D

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
iyi o zaman şimdiden sıkı çalış , temel dersler aşağı yukarı tüm ünilerde bu şekilde olur... ben programlama okumuştum ve çok zorlamıştı beni özellikle ödevleri :D
şimdi hedefim mühendislik ama daha sınava girmedim...

bu arada mümkün mertebe uzaktan eğitimden zaruret olmadıkça uzak dur , gerçek ve özgürce bir mühendislik oku, örgün eğitim olsun yani. çok avantajı olur. uzaktan eğitimde çok şey eksik oluyor ve genelde çalışanlar için oluyor.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
İyi hedeflerimiz aynı. :D
Zaten ben uzaktan eğitimi sevmiyorum. :)

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

olmak istemek ile o yolda gitmek arasındaki farktan bahsetmek istiyorum ben size. Siz bir bilgsayar mühendisi yoluna girdiğiniz zaman kendinizi üniversiteye girmeden önce disipline etmiş, düzenini bilen, kurallarına riayet eden birisi olmuş olmanız gerekiyor.

Yoksa dışarıda sadece etiket yapmış bilgisayar mühendislerinden hiçbir farkınız kalmaz. Bir iş yerine girdiğinizde yardım bekleyecek bir talebe olursunuz. "işte bu da mühendis ya.. yazık.." dedikleri sınıfa başarıyla adım atmış olursunuz yoksa.

Eğer mühendislik okuyacaksanız, hakkını vereceksiniz kardeşim. Boşuna insanlar sizlere güvenmeyecek, boşuna firmalar yatırımlarını size yapmayacak.. Üç beş bilgiyle hava atmayacaksınız. Emek vereceksiniz ki karşılığını alasınız. Altınıza elemanlar geldiğinde öğretmek için can atacaksınız. Saygılı ve disiplinli olacaksınız.

Mühendis olacaksanız, okuluna gidip temel bilgiyi alırken bu bilgiyi gerçekten temel edinip ardından bunu kendi çabanızla geliştireceksiniz. Ek bilgileri öğreneceksiniz. Dibine kadar ineceksiniz. Boş vakitleriniz okurken belki çok az olacak, belkide bazı arkadaşlarımız gibi hiç olmayacak.. Ama ilerde o kadar çok boş vaktiniz olacak ki.. Çünkü zamanında depoladığınız bilgi aklınıza yer etmiş ve artık sadece bilgilerinizi güncelleyeceksiniz.

Şimdi; okulda derslerinizde başarılı olduktan sonra bilgisayar oyunları ve bilimum kağıt, okey gibi oyunları sabaha kadar oynayabilirsiniz. Ve rahatça uyursunuz öyle mi ?.. İşte o zaman yolunuzu hemen değiştirin. Ailenizin parasını boşuna harcamayın.

Bilgisayar mühendisliğinin derslerini kolay geçebilirsiniz ama bu yolda yürümek sorumluluk gerektirir, disiplin ve düzen gerektirir. Ve dahası..

Ya bu yolda emin adımlarla doğru bir şekilde yürürsünüz ve hak edersiniz, ya da sadece diploma alırsınız.

Sadece diploma almamanız dileğiyle başarılar.

Saygılarımla

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Bilgisayar mühendisi olsanız da olmasanız da İngilizce öğrenin, öyle çat pat değil ama gerçekten öğrenin.
Tıp gibi istisna alanlar dışında mutlaka faydasını görürsünüz, tıpta da görürsünüz ama biraz daha az olur diğer alanlara göre, orada Latince daha üstte.

Mutlaka ama mutlaka iyi bir üniversiteye girin, programlama bilip aüye gideceğinize bilmeyip odtüye gidin daha iyi.
Ha kötü üniversite olursa olmaz mı, olur ama onları yakalamak için harcayacağınız emek de ona göre çok fazla olur.
11. sınıf daha çok erken, düzenli ve doğru bir çalışmayla ODTÜ işten bile değil.

Bu ikisini hâllettiniz, canavar gibisiniz, helâl olsun, buna rağmen durmak istemiyorsunuz.
O zaman açıyorsunuz youtubeda mit opencourseware vb. üniversite derslerini, izliyorsunuz.
İki faydası var, birincisi gerçekten bu bölümü isteyip istemediğinizi anlarsınız, ikincisi programlama sadece işin basit kısmıymış onu anlarsınız.
Oturup o derslere çalışın demiyorum tabii ki, sadece izleyin.

Bütün bunlardan sonra kararınız değişmediyse ve derslerden geriye boş vaktiniz kalıyorsa, popüler bir programlama dilini öğrenip yavaştan bir şeyler yazabilirsiniz. Bm programlamadan ibaret değildir ama, yazdığınız programın akışını görmek, makineye hükmedebilmek, ortaya bir şeyler koyabilmek insanı tatmin eder. Alanı donanım da olsa, ağ uzmanlığı da olsa, yazılım da olsa her bm mezun olmadan önce muhakkak algoritmayı öğrenmelidir ve kod yazmalıdır.
Önce algoritma öğrenmelisin, sonra koda geç diyenler de olabilir. Yanlış değil ancak her insanın kapasitesi farklı, ben hayatımda elime algoritma kitabı almadım, algoritmayı da kod üzerinden öğrendim. Algoritma için dünyada en önemlilerden bir kitap var.
Thomas H. Cormen Introduction to Algorithms bu kitap insanın ufkunu açmak için yeterlidir. İyi olan bütün üniversiteler de bu kitabı okutur, ufaktan buna da başlayabilirsiniz.
Ama tekrar ediyorum, asla ne programlamayı ne de başka bir şeyi iyi bir üniversitenin önüne koymayın.
Başarılar.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Bilgisayar mühendisi olsanız da olmasanız da İngilizce öğrenin, öyle çat pat değil ama gerçekten öğrenin.
Tıp gibi istisna alanlar dışında mutlaka faydasını görürsünüz, tıpta da görürsünüz ama biraz daha az olur diğer alanlara göre, orada Latince daha üstte.

Mutlaka ama mutlaka iyi bir üniversiteye girin, programlama bilip aüye gideceğinize bilmeyip odtüye gidin daha iyi.
Ha kötü üniversite olursa olmaz mı, olur ama onları yakalamak için harcayacağınız emek de ona göre çok fazla olur.
11. sınıf daha çok erken, düzenli ve doğru bir çalışmayla ODTÜ işten bile değil.

Bu ikisini hâllettiniz, canavar gibisiniz, helâl olsun, buna rağmen durmak istemiyorsunuz.
O zaman açıyorsunuz youtubeda mit opencourseware vb. üniversite derslerini, izliyorsunuz.
İki faydası var, birincisi gerçekten bu bölümü isteyip istemediğinizi anlarsınız, ikincisi programlama sadece işin basit kısmıymış onu anlarsınız.
Oturup o derslere çalışın demiyorum tabii ki, sadece izleyin.

Bütün bunlardan sonra kararınız değişmediyse ve derslerden geriye boş vaktiniz kalıyorsa, popüler bir programlama dilini öğrenip yavaştan bir şeyler yazabilirsiniz. Bm programlamadan ibaret değildir ama, yazdığınız programın akışını görmek, makineye hükmedebilmek, ortaya bir şeyler koyabilmek insanı tatmin eder. Alanı donanım da olsa, ağ uzmanlığı da olsa, yazılım da olsa her bm mezun olmadan önce muhakkak algoritmayı öğrenmelidir ve kod yazmalıdır.
Önce algoritma öğrenmelisin, sonra koda geç diyenler de olabilir. Yanlış değil ancak her insanın kapasitesi farklı, ben hayatımda elime algoritma kitabı almadım, algoritmayı da kod üzerinden öğrendim. Algoritma için dünyada en önemlilerden bir kitap var.
Thomas H. Cormen Introduction to Algorithms bu kitap insanın ufkunu açmak için yeterlidir. İyi olan bütün üniversiteler de bu kitabı okutur, ufaktan buna da başlayabilirsiniz.
Ama tekrar ediyorum, asla ne programlamayı ne de başka bir şeyi iyi bir üniversitenin önüne koymayın.
Başarılar.

Teşekkürler önerilerin için.
Önerilerini dikkate alacağım.