Araç Nasıl Kullanılır?

Konusu 'Otomobil' forumundadır ve ANNE tarafından 25 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. ANNE

ANNE Profesör Onursal Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0

- Araç Nasıl Kullanılır?

Arkadaşlar,

Direksiyon eğitimine başlandı. Bende öğrenmeye çalışıyorum. 15, 20 dk'lık direksiyon eğitimleri veriliyor. Ama çok kötü kullanıyorum. Tabi ki, hayatımda bir kere bile direksiyon başına geçmeyen biri olarak normal karşılıyorum.

Yaşadığım sorunlar şunlar;

Öncelikle bir türlü aracı düzgün kaldıramıyorum? İki de bir stop ettiriyorum. :D Eğitmen sinirli biri. Yerinde bağırıyo, duruyo :D Rezil ola ola öğreneceğim. Tekrar gitmeye utanıyorum. :D Gaz bedalı o kadar yumuşak ki, hafif dokunuşta araba bağırmaya başlıyor. Eğitmende hafif dokun diyor. Ölçüsünü alamadım. Ayağım alışamadı. Aracı kaldırmada tavsiyeleriniz ne olur? Sırası nasıldır?

İkincisi araç hareket halinde iken direksiyonu kontrol etmekde zorluk yaşıyorum. Bir anda aracı sağ veya sola kaydırıyorum. Eğitmen müdahale ediyor. Sizce araç hareket halinde iken direksiyonu nasıl kullanmalıyım?

Üçüncüsü; U dönüşlerinde ayağımı gazdan çekiyorum. Debriyaja sonuna kadar basıyorum. Sonra Viraja yaklaştığımda direksiyonu sola tamamen çeviriyorum. İşte sorun burada başlıyor. Tekrar aracın düz hareket etmesi için direksiyonu hangi pozisyona getirmem lazım? Anlatabilir misiniz?

Uzmantv.com'da bazı videoalar var izledim. Çokda yeterli olmadı. Başka bildiğiniz video varsa link yollayabilir misiniz?

Saygılar.

2. honline

honline Profesör

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    48
    En güzeli ehliyeti olan bi tanıdığınla ucuzundan bi araç kirala seni boş uygun bi yere götürsün akşama kadar dilediğin kadar çalış uzun mesafe sürme hevesi içine girme binlerce kez dur kalk yap çok faydasını göreceksin (araban yoksa tabi)

3. jungeman

jungeman Profesör

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    0
    Kalkarken gaz ver çek gaz ver çek hafif hafif :D

4. onn.off

onn.off SDN Okuru

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    dostum bence en başta relax ol kesinlikle ve kesinlikle araba kullanıken kendini kasma hoca istediği kadar bağırsın aldırış etme ayrıca direksiyonu iki elinle tut ve hafıf tu yapışma yani .... ne kadar relax ve soğuk kanlı olursan o kadar çabu öğrenirsin

sana sabır ve kolay gelsin diyorum

5. M.Şamil CAN

M.Şamil CAN Dekan

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    48
    Honline a katılıyorum.
    Ben ilk araba kullanmayı piknik yerinde öğrendim. Araba kullanmak için tanıdığın biriyle boş bir alanda bol bol test sürüşü yap. Bilen biri olursa 1 haftada arabayı stop ettirmeden kaldırırsın virajlara iyi girer toparlarsın. Ama geri geri gitmeyi garanti edemem zira ben 1 haftada geri gitmeyi yapmamıştım :)

6. ANNE

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğinizi düşünüyorum. Ancak hafta içi herkesin işi gücü var. Ancak hafta sonu pazar günü müsait olabilirler. Bu sebeple hafta içi sürücü kursuna gideceğim.

Öncelikle aracı nasıl güvenli kaldıracağım. Bunun sırası nedir? Buradan başlıyalım.

Gaz pedalı bana çok yumuşak geliyor. Ölçüsünü alamıyorum. Eğitmen bağırıyor. Gaza bu kadar basma. Ya, abi ben basmıyorum. :D Adam az kala dövecekti beni.. Sinirli birine rastladım.

Öncelikle burayı bana bir anlatın.

7. cynic

cynic Asistan

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    :biggrin:Need for Speed oyununu kur ve en kalitelisinden dreksiyon seti al 3 günde kaparsın hocam...:tongue:

8. jungeman

jungeman Profesör

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğim gibi hiç yapamıyosan kalkarken gaz ver çek sürekli. Debriyajdan ayağını yavaşça çek aynı zamanda.

9. qKTe

qKTe Profesör

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Ben eniştemin ve dayımın arabalarını kaçıra kaçıra öğrendim. :D Kimse yoktu yanımda. Öğrenmenin en iyi yolu bu bence.

Ve dayım araba sürerken görünce: " Sen ne zaman öğrendin layn araba sürmesini." :D

10. ANNE

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Seni Allah islah eylesin. :D Kardeş valla çok ciddiyim. :D Sinirli o adamı gördükten sonra iyice tırstım.

11. jungeman

jungeman Profesör

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    0
    Ben araba sürmeyi kaçırarak öğrenmiştim :D Biraz göstermişlerdi biliyodum tabi ama kendi kendime öğrendim :D Gaz ver çek :D:D

12. TTelekom

TTelekom Asistan

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
  13. honline

honline Profesör

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    48
    Şimdi sana nasıl anlatalımki kalkış olayını bu arabanın markasına, modeline, yolun eğimine ve motor gücüne göre değişir örnek öyle arabalar varki düz yolda gaza dokunmadan bile kalkar öyle arabalar vardır ki daha debriajdan hafif çekmeyle stop eder ama genel tabirle çok hafif gaza dokunup yavaşca debriajdan çekmek yeterlidir

14. ANNE

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Bir forumda kalkış sırası ayne şöyle yazılı, katılıyor musunuz? Çünkü; Uzmantv.com'daki adam daha farklı anlatıyordu?

1. Arabanın kontağını aç.

2. Debriyaja basarak vitesi 1 e getir

3. El frenini indirmeyi unutma (ayna ayarlarınada bak)

4. Ayağın debriyajdayken yavaş yavaş gaza bas..gaza basarken ters orantılı olarak aynı anda yavaş yavaş ayağını debriyajdan çek.

5. Araba kavramaya geldiğinde titremeye başlar. (bu iyiye işaret:) Stop ettirmeyecen demektir..)

6. Ayağını gaza verirken debriyajdaki ayağını yavaş yavaş çekiyosun ve araba kalkmış olur.

7. Arabayı kaldırıp az bi şey gittikten sonra debriyaja basarak vitesi 2 ye al.

Böyle mi?

15. jungeman

jungeman Profesör

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    0
    Sadece debriyaja basarak araba kalkabiliyor :D

16. ANNE

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Boş vites ne demek? Kalkışta kullanılıyor mu? Hep duyuyorum.

17. vegaturk

vegaturk Profesör

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    0
    Aracı kaldıdırken debriyajdan ayağınız hafifçe kaldırın. bir anda kaldırdığınız için araç stop ediyor :) bence araç çalışmadığı zaman biraz ayağınız alışması için pratik yapın pratik esnasında gaz pedalı debriyaj ve firenin hafifmi sertmi anlayın araç kullanırken yanınızdaki hocayı düşünmeyin acaba kızacakmı diye :) kendinizi rahatlatmaya çalışın sürücü kursları genelde giderlerini mazeret ederek zaman dilimini kısa tutar o yüzden tamamen öğrenmek için arabası olan arkadaşlarınızdan yardım alın en zor olay yokuşta dur kalk yapmak bilhassa dur kalklara çalışın...

18. ANNE

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Ya üçüncü soruma ne dersin? Direksiyonu hangi konuma getirmem gerekli bunu kavrayamıyorum.

Sorum şuydu:

Üçüncüsü; U dönüşlerinde ayağımı gazdan çekiyorum. Debriyaja sonuna kadar basıyorum. Sonra Viraja yaklaştığımda direksiyonu sola tamamen çeviriyorum. İşte sorun burada başlıyor. Tekrar aracın düz hareket etmesi için direksiyonu hangi pozisyona getirmem lazım? Anlatabilir misiniz?

19. jungeman

jungeman Profesör

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    0
    1.vitesteyken ayağınızı sadece debiryaja basıp yavaşça çekerseniz kalkıyor bazı araçlar.

20. ANNE

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Evet, uzmantv.com'daki eğitmen o şekilde anlatıyordu. Bende şaşırdım. Ayağını debriyaja bas. Diğer ayağın fernde olsun. vs. ben tersini biliyorum. Demek ki, araçtan araca değişiyor.

Birde 1.vitese boş vites mi deniliyor? Bundan bahsetmemişsin.

Sayfayı Paylaş