Araç Nasıl Kullanılır?

kaptan31

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yavaş yavaş alışırsın meraketme, ilk başlarda sürekstop li ettirmeden araba kullanmayı öğrenebilmiş kimse yoktur.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
hayır boş vites boş vitestir o araç diyelim düz zemin kısa süreli durmak zorunda kaldın vitesi boşa alırsın böylelikle ayağını debriyajdan çeksen bile araç istop etmez :) kısacası vites geçişleri arasındaki boşluk :) eski araçlarda diyelim amcam giderken ileride kırmızı ışık var aracı boşa alıyor ve böylece yakıt tasarufu sağlıyor ve hareket halinde iken vites geçişini rahatlıkla sağlayabiliyor :D ama sen fazla kullanma :D

Sınavda hoca der arabayı kenara çek ve çalışır halde bırak sen ise kenara çektikten sonra araç durduğunda vitesi boşa atacaksın ve el frenini çekeceksin bilgine basit bir bilgi ama herkez bilecek diye bir kaide yok :) (sırf şu muhabbet yüzünden 6 arkadaşımız sınavdan kalmıştı :()

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Araba kullanmayı öğrenmede 3 adım önemli

1.Anlatım % 10 önemlidir

2.Pratik % 30 önemlidir

3.Tecrübe % 70 önemlidir.(zamanla kazanılır)

Ayrıca bayanların aracı kendilerinden ayrı bir şey olarak gördükleri ve bu yüzen çok kasılarak araba sürdükleri,erkeklerin ise aracı kendinden bir parça gibi hissedip bütünleştiği bilinmektedir.

Allah kaza bela vermesin.!. aşama anlatım kısmında hayati öneme sahip yapacaklarını öğren bence.Şerit değiştirme,kavşaklara yaklaşınca yapılacaklar,dikiz aynalarına bakma... uzar gider.

Kazasız günler diliyorum

Evet, anlatım çok önemlidir. Bana öğreten birisi resmen sinirli. Kardeşim, hayatımda direksiyon başına bir kere bile geçmişliğim yok. Anlatımı çok kötüydü. Yaşıda 55 üstü.

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Rica ederim inşallah tez zamanda sürücülüğü kavrarsın allah sizede araba almayı nasip eder inşallah...

---------- saat 23:08 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:06 eklenmişti ----------

Araba kullanmayı öğrenmede 3 adım önemli

1.Anlatım % 10 önemlidir

2.Pratik % 30 önemlidir

3.Tecrübe % 70 önemlidir.(zamanla kazanılır)

Ayrıca bayanların aracı kendilerinden ayrı bir şey olarak gördükleri ve bu yüzen çok kasılarak araba sürdükleri,erkeklerin ise aracı kendinden bir parça gibi hissedip bütünleştiği bilinmektedir.

Allah kaza bela vermesin.!. aşama anlatım kısmında hayati öneme sahip yapacaklarını öğren bence.Şerit değiştirme,kavşaklara yaklaşınca yapılacaklar,dikiz aynalarına bakma... uzar gider.

Kazasız günler diliyorum

Evet dostum genelde bayanları direksiyon ila cam arasında sıkışmış pozisyonda görürüz trafikte rastlıyorum baya güldürüyorlar beni :D

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Rica ederim inşallah tez zamanda sürücülüğü kavrarsın allah sizede araba almayı nasip eder inşallah...

Allah razı olsun. Sağ olun. İnşallah öğrenirim.

Birde şunu sorayım. Direksiyon sınavıyla ilgili ...

1 - Neler yapmamız isteniyor?

2 - Sıkımılar, yoksa çoğu kişinin dediği gibi yardımcı mı, oluyorlar?

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Allah razı olsun. Sağ olun. İnşallah öğrenirim.

Birde şunu sorayım. Direksiyon sınavıyla ilgili ...

1 - Neler yapmamız isteniyor?

2 - Sıkımılar, yoksa çoğu kişinin dediği gibi yardımcı mı, oluyorlar?

Vallaha benden trafiği bol olan yerlerde gitmemi istediler arakda trafik müfettişi vardı araba tek kelime eden yok sessiz başladı sessiz bitti kimse dur kalk falan demez çünkü hünrelerimiz gösterme vaktidir bizim için :)

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Ayyy, bol trafikde mi, sürüş yaptırıyorlar. Bu zor ya.

Evet sinyal yaktımı sarıdamı hareket etti gibi herşeye dikkat ediyorlar paranoyak olup kursu bitiriyorsun :D bence pek dert etmeyin şuan sana zor geliyor öğrendikçe kolaylaşacak sizin için

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
bizi devlet karayolunda sınava soktulardı kızın biri tırın devrilmesine neden oluyordu :D sanırım bölgeye göre değişiklik gösteriyor ben daha 3. vitese atamadan tamam durdur arabayı yeterli dedi :D 200 m bile gidemedim hevesim kursağımda kaldıydı :D

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Boş vitesle 1.vites aynı değil..
Bana verdiler bi palio, kavrama noktası uç noktalarda...(Bildiğim kadarıyla debriyaj tamamen bitmek üzere) Her arabada aynı olmuyor kavrama noktası.
Sen ilk kez araç sürüyosun ve teknik donanımı iyi(hidrolik direksiyon vs vs vs). Ben kendi arabamızdan(broadway) sonra o aracı sürerken noluyoz l*n dedim ilk önce ama eğitmen alıştırdı beni. Hiç bağırtı hatırlamıyorum, hep muhabbet ettik rahatlattı beni o şekilde. Aracın direksiyonuna geçmeden önce biraz heyecan vardı anında geçmişti.. Sendeki de rahatsız bir hocaymış doğrusu... Hocanın bağırmalarını önemseme, telaş yapma hiç rahat kullanırsın arabayı. Direksiyon hakimiyetin de telaşına göre düşüyor bence.

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
bizi devlet karayolunda sınava soktulardı kızın biri tırın devrilmesine neden oluyordu :D sanırım bölgeye göre değişiklik gösteriyor ben daha 3. vitese atamadan tamam durdur arabayı yeterli dedi :D 200 m bile gidemedim hevesim kursağımda kaldıydı :D

Tırmı free merak ettim nasıl başardı :D

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75

Evet, birçoğu ya MEB'deki öğretmenler yardımcı olabiliyor, diyorlar. Çok fazla sıkı değilmiş.

Demekki, il, bölgeye göre değişiyor.

İnşallah kurtulurum bu sınavdan.

Şuan birisiyle anlaşıp bana öğretmesini isteyeceğim. İşi sürücü kursu eğitmenlerine bıraksak sınavdan kalırız.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Benim eşimde sizin gibi direksiyon eğitimine gidiyor şu an yanımda yazdıklarımıda görüyor o gayet iyi kullanıyor bence sen aşırı heyecan yapıyorsun birde arabayı kaldırırken hafif gaz ver motor devri 1500 2000 arasında olmalı ayağını debriyajdan yavaş yavaş çek araç hareket ettikten sonra ayağını debriyajda tutmaya devam et ve içinden 3 e kadar say ve ayağını debriyajdan çek Ha ayrıca trafikte sınav yapıyorlar bizde kurs hocası debriyaj ve frene yardım ediyordu biliyorsun onun tarafındada bu pedallar var ama panik yapmazsan başarırsın emin ol çok kolay olacak

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Benim eşimde sizin gibi direksiyon eğitimine gidiyor şu an yanımda yazdıklarımıda görüyor o gayet iyi kullanıyor bence sen aşırı heyecan yapıyorsun birde arabayı kaldırırken hafif gaz ver motor devri 1500 2000 arasında olmalı ayağını debriyajdan yavaş yavaş çek araç hareket ettikten sonra ayağını debriyajda tutmaya devam et ve içinden 3 e kadar say ve ayağını debriyajdan çek Ha ayrıca trafikte sınav yapıyorlar bizde kurs hocası debriyaj ve frene yardım ediyordu biliyorsun onun tarafındada bu pedallar var ama panik yapmazsan başarırsın emin ol çok kolay olacak

Anlatımız için teşekkürler.

Evet, heyecan ve panik var. Birde aracı öğretmeye çalışan eğitmen sinirli olunca resmen kontrolü kaybettim. Asıl sebebi o eğitmen.

Eğer sizin aracınız varsa, eşiniz gayet iyi öğrenebilir. Benim ise aracım yok. Kavramam zaman alacak. Bu sebeple; kendime bir hoca tutacam.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Anlatımız için teşekkürler.

Evet, heyecan ve panik var. Birde aracı öğretmeye çalışan eğitmen sinirli olunca resmen kontrolü kaybettim. Asıl sebebi o eğitmen.

Eğer sizin aracınız varsa, eşiniz gayet iyi öğrenebilir. Benim ise aracım yok. Kavramam zaman alacak. Bu sebeple; kendime bir hoca tutacam.

Arkadaşların dediği gibi bir araç bulup kendin çalış bencede kurslar direksiyon eğitimlerinde yetersizler zaten ehliyetini alıncada boşuna heyecan yaptığını göreceksin başarılar dilerim

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Arkadaşların dediği gibi bir araç bulup kendin çalış bencede kurslar direksiyon eğitimlerinde yetersizler zaten ehliyetini alıncada boşuna heyecan yaptığını göreceksin başarılar dilerim

Evet, size katılıyorum. Kendime bir araç bulup oradan öğreneceğim. Dediğiniz gibi bu tür şeyler basit ama iyi bir öğretici ve pratik gerektiriyor.

Yorumunuz için teşekkürler

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
Tırmı free merak ettim nasıl başardı :D

bi sağ şeride bi sol şeride geçiyordu garibim karşıdan gelen tır şoförü ne yapacağını şaşırdı iyice baktı hem acemi hem bayan olunca oda panik yapınca oralık şen şakrak oldu :D

pcwolf senin gene iyimiş ben murat 124 mü ne onla girdim zor sığdım araca :blushing: arkadaki hocanın bacaklarıda uzun koltuğu geri çekemiyordum dedim hoca nasıl olcak bu iş hoca bir dahaki sefere şevrole getiririz senin için merak etme dedi :D şükür bırakmadı :dirol: hatta tam puan aldım :D

sabayon

Asistan
Reaksiyon puanı
6
eveett biri ehliyet demiş
öncelikle herkes yaşıyor bu sorunu
ben ehliyet sahibi ve oldukca iyi kullanan biri olaarak(övünmek gibi olmasın)
sana benden tavsiyeler :
öncelikle hocayı boşwer unut sonra araba kullanmaktan zevk almalısın o senin ellerinde bunu bil sen ne dersen onu yapacak rahat ol direksiyonu hareket halindeyken serrt cevirme yumuşak küçük haraketler yap
direksyonu düz konuma getirmek için dikkat edersen direksiyonların korna olan yeri hep "v" gibi bi şekilde oluyo yada armasına bak ordan anlarsın tekerleklerin diz olduğunu
bukadar ayrıntıya girme derim ben sahsen ama ne yapalım biz anlatakda bi:D
arabayı kaldıracağın zaman yavas yavas ayagını debriyajdan cek o sırada motoru dinel sesi değişicek kavrama noktasına gelince sanki gitmek istercesine daha iyi çalışıcak
sonra ayagını frenden cek ve hafif gaz ver arabanın pedallar hassas ise ayagının agırlıgı yetr
koydunmu ayagını gaza şşimdi yavasca çek ayagını debriyajdan bak gidiyo
bir araba boyu gittikden sonra debriyaja bas dibine kadar ikiye at vitesi
yol durumuna göre vites yükseltebilirsin ama ikide heyecanın dinene kadar devam et
heycanlanma sakin ol konuşmak seni rahatlatıyosa konu muhabbet et
ve şunu bil herkes yapabiliyosa sende yaparsın
sormak istediğin bişy olursa burdayım:D
birde yokuş yukarı kaldırma olayı varki onu şimdi söylemimm sen biraz pedallara alış :D

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Boş vitesle 1.vites aynı değil..
Bana verdiler bi palio, kavrama noktası uç noktalarda...(Bildiğim kadarıyla debriyaj tamamen bitmek üzere) Her arabada aynı olmuyor kavrama noktası.
Sen ilk kez araç sürüyosun ve teknik donanımı iyi(hidrolik direksiyon vs vs vs). Ben kendi arabamızdan(broadway) sonra o aracı sürerken noluyoz l*n dedim ilk önce ama eğitmen alıştırdı beni. Hiç bağırtı hatırlamıyorum, hep muhabbet ettik rahatlattı beni o şekilde. Aracın direksiyonuna geçmeden önce biraz heyecan vardı anında geçmişti.. Sendeki de rahatsız bir hocaymış doğrusu... Hocanın bağırmalarını önemseme, telaş yapma hiç rahat kullanırsın arabayı. Direksiyon hakimiyetin de telaşına göre düşüyor bence.

Evet, bendeki kişi biraz arızalı hocaydı. Orada bir tane daha eğitmen vardı. Bir dahaki, gidişte o hocanın öğretmesini isteyeceğim. O sinirli gelmesin. O yüzünden panik oldum.

Hayatımda hiç araç sürmeyen birisiyim. Aracın gaz pedalı çok hafif ya. Dayımın Renault camlı bağajı olan aracı vardı. Frenler sert idi. Sürücü kursunun aracı ne biçim ya.... Gaz pedalına hafif dokunuşumda araç yerinden fırlıyor. O gaz pedalının hafifini anlayana kadar bana değen değdi.

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Gaz pedalı, dönüşler vb tüm sorunlar pratik yapmamaktan oluyor. Yaşadığın zorluklar yeni yürümesini öğrenen çocuğun karşılaştığı zorlukla aynı.Koşacağın günler yakın. Kiralık araçla pratik yapabilirsin. Kanaatim bisikleti fazla kullansaydın bu süreç hızlı olabilirdi. (Bisiklet kullanmışsan bu teorim çöpe :) )

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Gaz pedalı, dönüşler vb tüm sorunlar pratik yapmamaktan oluyor. Yaşadığın zorluklar yeni yürümesini öğrenen çocuğun karşılaştığı zorlukla aynı.Koşacağın günler yakın. Kiralık araçla pratik yapabilirsin. Kanaatim bisikleti fazla kullansaydın bu süreç hızlı olabilirdi. (Bisiklet kullanmışsan bu teorim çöpe :) )

Tabi pratik yapmak böyle sorunları ortadan kaldırır. Bunu kiralık bir araçla veya başka bir şekilde yapacam.

Bisiklet sürme mi. O konuda elime su döken çıkamaz. Çok iyi kullanırım. Çocukluğumdan beri bisikletim var. Şuan bile var. Aktif bir kullananım.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Bende dün sürdüm Albea.Debriyaj resmen bitmiş.%75 ayağımı çektim anca araba kalkmaya başladı hafiften.Bizdeki Şahin o Albeanın yanında BMW gibi :D

Bu arada direksiyon eğitimi de anlatılacak gibi birşey değil.Aracı süre süre anca öğrenirsin.Pratik yapman lazım.

Aracı kaldırma inceliklerinin de hepsini arkadaşlar yazmışlar zaten.

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Bende dün sürdüm Albea.Debriyaj resmen bitmiş.%75 ayağımı çektim anca araba kalkmaya başladı hafiften.Bizdeki Şahin o Albeanın yanında BMW gibi :D

Bu arada direksiyon eğitimi de anlatılacak gibi birşey değil.Aracı süre süre anca öğrenirsin.Pratik yapman lazım.

Aracı kaldırma inceliklerinin de hepsini arkadaşlar yazmışlar zaten.

Evet, doğru.

Herşey pratik yapmamla ilgili. Bunuda yapacam.

Bu konu başlığıda çok faydalı. Bunların herbiri bir tecrübe sonrası söylenenler. Bunun için önemsiyorum.

S_T_A_L_K_E_R

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Ben de yeni öğrendim ama hiç zorlanmadım.Artık çok rahat kaldırıp vites atma işini yapıyorum; ama benim çooook sabırlıydı.Adam 10 defa anlattı aynı şeyleri.

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
sevgili kardeşim araba sürmek pratik isteyen bir şey. burada yazılan herşeyi marşa basmadan unutursun. tek çare pratik. baktın olmuyor çok kasma kendini. herkes herşeyde iyi olamaz. vardır bir hayır de çek elini eteğini.

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Sevgili ANNE(anneme mektup yazar gibi oldu ama neyse) önce eğitmeninize bu işe yeni başladığınızı ve kendisine bağırmaması gerektiğini söyleyin çünkü araba sürerken ne kadar panik yaparsanız zor olur. İkinci olarak daha yeni öğreniyorsunuz bu elbette biraz zor olacak canınızı sıkmayın bu iş biraz pratik işidir. Bir diğer husus ayaklarınız kullanabilmedir. Gaza çok basma mevzu ile ilgili size şöyle bir önerim olacak araca ilk bindiğinizde gaza basarken öncelikle gaza basın ve basarken devir sayacına bakın. Bu sırada genellikle ibre 20 veya 2 olan kısıma gelince idealdir. Buna göre ayak konumunuzu belirleyin.

İkinci kısım kalkma ile ilgili ilk başta biraz dikkat her debriyajın bir kavrama noktası vardır. Yani ayağınızı debriyajdan çekerken kavrama noktasına gelince araç harekete geçer. Önemli olan kısım yine burası aracın harekete geçmeye başladığı an ayağınızı debriyajdan çekmeyi durdurun tam olarak harekete geçince yeniden yavaş yavaş ayağınızı çekerisini.

amma bu iş buradan zor olur siz hemen kendinize bir araba bulup uzunca dur kalk eğitimleri yapmanız gerek...

şimdiden kolay gelsin. Allah kaza bela vermesin

Anlatımınız için çok teşekkür ederim. Diğer arkadaşlara da teşekkürlerimi sunuyorum.

Benim birinci eksiğim hayatımda hiç araç kullanmamam. Burada yorumda bulunanların büyük kesimi az olsa direksiyonla tanışan kimseler.

Diğeri ise pratik eksikliğim. Bunu gidermek için elimden geleni yapacam.

---------- saat 01:15 eklendi ---------- önceki mesaj saat 00:52 eklenmişti ----------

Çok iyi Direksiyon Ders notları buldum. Sınava girenlere çok faydası dokunacaktır. Okunmasını tavsiye ederim.

Tıkla - İndir

TuningMert

Dekan
Reaksiyon puanı
84
Yardıma ihtiyacınız olursa artık buralardayım bende. :D Videolu anlatım yapmayı düşündüm bir ara ama sanırım öğrenmiş olmalısınız artık. :D

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Yardıma ihtiyacınız olursa artık buralardayım bende. Videolu anlatım yapmayı düşündüm bir ara ama sanırım öğrenmiş olmalısınız artık.

Evet, şu aralar iyiyim. Her geçen gün daha iyi kullanıyorum. Sadece aracı kaldırırken kavrama noktasını bazen tam ayarlayamıyorum.

Direksiyon hakimiyetini ayarlamada bazen sorun yaşıyorum.

Bunula ilgili videolarınız olursa çok güzel olur. Ne olursa olsun faydası dokunacaktır.

Özellikle düz vitesi nasıl kullanabiliriz. Basit ama öenmli birşeydir. Bunun çekimini yapıp, buraya ekleyebilirsiniz. Çokda güzel olur?

Saygılarımla.

TuningMert

Dekan
Reaksiyon puanı
84
Hımmmmm. Evet video hazırlayabilirimde ayaklarımı falan nasıl çekerim orası mesele. Kız arkadaşımı kucağıma yatırıp ona çektirebilirimde dizlerim suratına felen gelir olmaz o şekilde.En iyisi ben direksiyona yerleştirilmiş görüntülerimden parça parça hazırlayıp altyazı ile falan anlatımı yapayım olmazsa o şekilde ayarlayalım ANNE :D