Alt kata kablo çektik net yok !

Bu konuyu okuyanlar

mperk

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Arkadaşlar şöyle bir sorunum var. Airties rt-204 model kablosuz modemim var. Bizim evde kablosuz ile rahat rahat kesinti olmadan nete giriyoruz.
Evde 3 bilgisayar var ve hiç sorun yok.
Alt kattaki komşumuza 15m kablo ile modemin çıkışından kabloyu uzattık.

Fakat aşağıda internet kesiliyor.Modemi kapatıp açıyoruz.Yarım saat falan nete giriyorlarmış daha sonra tamamen gidiyormuş.

Adamlar modemi kapatıp açmamız için 4-5 kere yukarı çıktılar.

Yine kesiliyor yine kesiliyor..

Acaba bunun bir ayarı mı vardır ben bilmiyorum ? Sorunun kablo da olma ihtimali varmıdır ?

Acaba Bir switch alıp modeme bağladıktan sonra aşağıya kablo uzatsak sorun devam eder mi ?

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Switch almana gerek yok.Normalde desteklemesi lazım.Tamamen gidiyormuş dediğin kablo takılı ama internet mi yok gözüküyormuş? Yoksa kablo yokmu gözüküyormuş ? Kablo sağlam mı birde ?

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Valla ben switchle 3 komşuya dağıtıyorum :mrgreen: 4 yıldır sorunsuz. Ofiste de 2 makineye aynı şekilde dağıtıyorum. Modem çıkışlarında sorun olabilir. Bir de switchle dağıtmayı dene. Kabloda da sorun olabilir belki

Qbilay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Merhaba.

Oncelikle kablonun ucundaki RJ45 konnektorde baglanti uclarini kontrol et renk siralamasi dogru mu? Dogru ise bilgisayarin ethernet kartinin surucusunu guncellestir. Yine olmazsa ethernet kartinin ozelliklerine girerek baglanti hizini kademeli olarak (100 Mbit hal duplex, 10 Mb full dublex ve 10 Mbit half dublex) olarak deneyebilirsin. Switch almanda gerek yok cunku kablo mesafen kisa. Eger sorunun yine duzelmezse kablo kalitesinden kaynaklanabilir.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
kabloda sorun var büyük ihtimal..belki kırık ezik falan vardir yada jaklarda veya sıralamada. 15 metrede sorun cıkmamasi lazim.. ayni kabloyla kendi kullandıgın portu kullanarak kendi makinanda dene bi kac saat..hala yapıyosa kablodandır..

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Wireless adaptör alın bitane en sağlamı,15 metre kabloyla uğraşmaktan iyidir.Kablo daki en ufak kırık ezik vs.den etkilenir.

mperk

Profesör
Reaksiyon puanı
55
@4ReacTiv
Kablo yeni aldılar.Kırık ezi vs birşey yok. internet en başta sorunsuz sonra tamamen kesiliyor.
İnternet kesintisi modeme bağlı fakat internet erişimi yok diyor.
Halbu ki o sırada biz wireless ile girebiliyoruz

@Qbilay

Hocam sıralamayı kontrel ettim en başta daha kabloları uzatmadan bakmıştım bir sorun yoktu.
Diğer söylediklerini de deniyeceğim.

@aykutyenihan
Yarın kendi makinamda deniyeyim bir de bakalım gidicek mi ?

Modem'den kaynaklanan bir sorun yok anladığım kadarıyla.
Sorun büyük ihtimal kablo da o zaman

oguzhan432

Asistan
Reaksiyon puanı
4
cat5 ile 100m cat5e kablo ile 150metre standard uzaklıktır.Fakat 200m lik cat5 kablosu kullananlar dahi var 15m kesinlikle sorun çıkartmaz.Olası nedenler kablo sorunu olabilir.Ama internet kesildiğinde neden kesildiğini msn sorun gider var orda bağlantı testi kısmından bak belki dns sunucusu ya da ıp nosu ile ilgilidir bunları elle ver.

---------- Post added at 12:12 ---------- Previous post was at 12:11 ----------

Gnelde ethernet sorunları otomatik ıp verme olayları yüzünden oluyo hele pikatel modem var bende elle dns vermeden giremiyorum.

champion

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sistemde virüs,spware,solucan v.s olabilir. Buda bir etkendir. Söylediklerinize bakılırsa benim kanaatim bu yönde.

mperk

Profesör
Reaksiyon puanı
55
@oguzhan432

Hocam el ile ne atayayım ki ?

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Kabloyu kendi bilgisayarında dene-wifi kullanmadan- belki sende de aynı sorun olur, modem sürücüsünü de güncelle derim..

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
komsunu bilgisayarında virus var ilk 30 dk nete girip sonra giremiyorlarsa kablo sorunu değil virus sorunudur.
tek önerim malwarebytes.org dan free olanı cekip guncelleme yaptıkdan sonra tarattır
ardından uygun bir virus programı ile korunsun pc sorun kalmıyacaktır.

mperk

Profesör
Reaksiyon puanı
55
@clients

Virüs olabilir ama bilgisayarı yeni aldık dediler o yüzden ben hiç şüphenlenmedim fakat bir taratma yapayım..

@pcwolf

Tamam hocam şuan başka kablo çektim kendi bilgisayarıma net gidicek mi diye bakıyorum
Daha sonra o kablo ile de deniyeceğim..

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
yeni eski fark etmez bir cok solucan worm malware usb yada benzeri şekilde girer yada önceden vardı ozellıkle Trojan Win32.OnLineGames Virüsü bulaşmış olabilir aynı ağa bağlı olmanız bu virusun sizin pc den bulaşma ihtimalide vardır pc korunmuyorsa neti bu virus kesebilir.

Son mesajlar