Akrabamdan Gelen Şüpheli Mesaj Virüs Mü?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
298
Arkadaşlar az önce bir akrabamdan şüpheli bir sms aldım, pandemi yardımı başvurun, bitly isimli kısaltma, sanırım bir virüstü ben açmadan sildim, bence sizde dikkatli olun.
Akraban sana niye virüslü şey atsın, eğer bilerek attıysa o akrabadan hayır gelmez söyliyim.

galaxyfan

Doçent
Reaksiyon puanı
526

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Akrabanizin yaşi buyuk mu? Eger buyukse inanmis olabilir. Ve sanirim guvenilir bir site degil.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Yüksek ihtimalle virüstür. Çünkü bildiğiniz üzere "Pandemi yardımı" yapılmıyor şuan. Yapılsa bile bu şekilde yapılmıyor. Resmi yollarla yapılır, sms ile hele hele bitly linkleriyle yapılmaz. Akrabanız muhtemelen inanmış ve linke tıklamış, sonrasında kendisi size iletmiş veya cihazına virüs bulaştırıp bu mesajın size iletilmesini sağlamış olabilir. Size tavsiyem o akrabanızla iletişime geçip bunun doğru olmadığını, linke tıkladıysa gerekli işlemleri gerçekleştirmesi gerektiğini anlatmanız.

realsim85

Asistan
Reaksiyon puanı
99
Yüksek ihtimalle virüstür. Çünkü bildiğiniz üzere "Pandemi yardımı" yapılmıyor şuan. Yapılsa bile bu şekilde yapılmıyor. Resmi yollarla yapılır, sms ile hele hele bitly linkleriyle yapılmaz. Akrabanız muhtemelen inanmış ve linke tıklamış, sonrasında kendisi size iletmiş veya cihazına virüs bulaştırıp bu mesajın size iletilmesini sağlamış olabilir. Size tavsiyem o akrabanızla iletişime geçip bunun doğru olmadığını, linke tıkladıysa gerekli işlemleri gerçekleştirmesi gerektiğini anlatmanız.
yani bildiğim kadarıyla linke tıklayarak virüs bulaşma olayı yok illa birşey indirip birşeylere izin vermeniz gerekli diye biliyorum yanlış mıyım ?

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
yani bildiğim kadarıyla linke tıklayarak virüs bulaşma olayı yok illa birşey indirip birşeylere izin vermeniz gerekli diye biliyorum yanlış mıyım ?
Çok çeşitli ve gelişmiş virüsler olabiliyor tam detaylı bilgim yok ancak linke tıklamadıysa sorun olmamıştır.

galaxyfan

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Kendisiyle görüştüm telefonuna virüs girmiş, onada aynı mesaj gelmiş ve tiklamış, şimdi herkese otomatik mesaj atıyormuş, sizede gelirse tıklamayın arkadaşlar.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Kendisiyle görüştüm telefonuna virüs girmiş, onada aynı mesaj gelmiş ve tiklamış, şimdi herkese otomatik mesaj atıyormuş, sizede gelirse tıklamayın arkadaşlar.
Aynen dediğim gibi... Telefonunu sıfırlamasını öneririm. Hassas şifrelerini de farklı bir cihazdan değiştirmesini öneririm. (Banka şifresi vs. gibi)

realsim85

Asistan
Reaksiyon puanı
99
ilginç olan birçok Online Link Tarama Siteleri linke güvenli diyor
edit:
ben pc üzerinden linke tıkaladım yeni sekme de açtım fakat sitede bir yönlendirme olunca bir şey açılmadan geri kapattım malwerabayts ve bitdefender internet security kullanıyorum lisanlı bir sorun yok şimdilik yine de siz tıklamayın hatta o link postunu bir yönetici silmeli

Son düzenleme:

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203

galaxyfan

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Uzantısı gov.tr olmayan sitelere itibar etmeyin
Aynen sadece devlet siteleri gov uzantisina sahip olabiliyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar şu habere bakın bu olay daha önce de olmuş, linke tıklayan bir hanımefendi bankadaki, tüm parasını kaybetmiş.

Son düzenleyen moderatör:

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
584
Akıllı cihazlardan pek anlamayan yada yaşlı bir akraba ise bilmez bi şekilde atar bu ara çok dolanıyor virüslü msjlar

RedDevil

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Büyük ihtimal virüslü link. Devlet kurum ve kuruluşları sms yolu ile başvuru linki yollamaz. Bit.ly uzantısı belli olmasın diye kısaltılıyor. Aslında böyle kısaltılmış linkleri "Link Expander & Decrypter ! Unshorten" tazı sitelerde normal halini görebilirsiniz. Rat yemiş olabilir gelen kişi.

MMTKR

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
Arkadaşlar az önce bir akrabamdan şüpheli bir sms aldım, pandemi yardımı başvurun, bitly isimli kısaltma, sanırım bir virüstü ben açmadan sildim, bence sizde dikkatli olun.
aynısından bende aldım tıklamadım direk sildim :)

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Bende bu konuda merak ettiğim bir şey var misal kredi kartları internete alışveriş e kapandı ve ısteyen geri açıyor.. telefonda url tıklama kapalı olsa.. yaslılar zor bilir kopyala tarayıcıya yapıştır özelliğini ama direk tıklayınca telefon gidiyor... sms de link kapatma olsa keşke...

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
Akrabasının bayram veya cuma mesajı dışında attığı mesaja mı sasırayım.
Yoksa Virüslü mesaj attığına mı?

Atakan.ç

Asistan
Reaksiyon puanı
80
site virüslü herhangi bir dosya indiriyor olabilir veya bazı kişisel bilgileri çalmak için oluşturulmuş bir sitede olabilir. virüstotal aracılığıyla bir tarat bi sıkıntı çıkmaz ise sanal makinan varsa bir orda açmayı dene garantiye alırsın.

Son mesajlar