Acemi Linux'çulere Tavsiyeler(Eğlence Amaçlı)

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Acemi Linux'çulara Tavsiyeler

@Mutlaka senden daha acemi sorular soran birileri vardır, kendini (o kadar da) kötü hissetme.

@Her yerde söylenen RTFM, "Kardeşim önce readme dosyasını okusana", "Daha fazla bilgi için man bilmemne yazınız" falan laflarına bakma, bu herkesin söylemesi gereken bir Linux geleneğidir.

@Daha kötüysen yurtdışındaki chat server ' larına LiNuXGuRu falan gibi bir nickle girerek sen de sana soru soranlara aynı şeyleri söyle.

@Kafanın çok karıştığı zamanlarda Windows ' u boot edip biraz moral depola.

@Unutma ki GERİZEKALI değilsin, sadece bilgin yetersiz.

@Modemini, ses kartını, ethernet kartını, fareyi falan tanıtamamış olman tamamen acemilikten... Zamanı gelince hepsini tıkır tıkır yapacaksın. Şimdilik sabır lazım...

@startx dedin ve olmadı. Hep öyle olur zaten. Takma kafana. Biraz daha kurcala.

@Eğer bu sayfaları Linux ile okuyorsan git ve insanlara "man bilmemne ile daha fazla bilgi alabilirsin" demeye başla. Bu senin hakkın !

@vi ile kafayı yemen gayet doğal ona hiç bulaşma.

@Soru sorarken çekinme. En aptal halinle sor. Çünkü sana "Biraz daha detaylı yazsaydın yardımcı olabilirdim ama..." diyeceklerdir.

@Unutma her zaman man yazarak daha fazla bilgi edinebilirsin !!!

çAlıntı

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Bu yazıyı okuyan linuxa geçer mi be :D

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
cok sacma seyler sanki bunlar windows icin var olan sey degil millete rar dosyasindan dosya acmayi anlatmama ragmen basaramayan insanlar biliyorum .linux kullanmak özellik ister ,iQ yüksek olanlar kullanir cünki farki ancak onlar görebilir ,cünki bütün salaklar windowsda toplanir ,örnek google yi sanki bilgisayarin kendisi sanar ,yapabildikleri , ki yapabiliyorlarsa sadece msn acmaktir ,en ufak islemlerde odun gibi kalirlar baskalarinin yardimi olmadan hareket edemezler,bir kisi linux kullanabiliyor ise ve kullaniyorsa ,o kisi arastirmayi ve kartal gibi yanliz ucmayi sever ,cünki ayricaligin farkindadir,yani windows da bir cogu asalaktir asalak gibi kalir ,windowda en ufak hatayi düzeltmek yerine genelde formatla yetinirler ,suclu saten hazir,VIRUS dur ,kimse linuxculara laf atamaz ,azimle tüküren mermeri deler,linux azim gerektirir ve mutlu son mermer deliktir :)ondan sonra kaymaginin tadinada doyamaz ve buarada man ne harbiden ben dahi duymadim mandvd var onumu kastediyorsunuz :) bir yerlerinizden element uydurmayin lütfen

Reaksiyon puanı
2,146
höh shakal yavaş gel kardeşim tartışma yaratacak şeyler söylüyorsun

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Linux / Unix Command: man
Command Library NAME

man - format and display the on-line manual pages
manpath - determine user's search path for man pages SYNOPSIS

man [-acdfFhkKtwW] [--path] [-m system] [-p string] [-C config_file] [-M pathlist] [-P pager] [-S section_list] [section] name ...
DESCRIPTION

man formats and displays the on-line manual pages. If you specify section, man only looks in that section of the manual. name is normally the name of the manual page, which is typically the name of a command, function, or file. However, if name contains a slash (/) then man interprets it as a file specification, so that you can do man ./foo.5 or even man /cd/foo/bar.1.gz. See below for a description of where man looks for the manual page files.

sakin olun millet
ben zaten linuxçuyum :D

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
benim makinada direkt Ubuntu açılıyor. Artık komşunun çocukları bozamıyoruz pcyi :D internete giriyor o kadar. Win7 olmasaydı baya hevesliydim Linux'a karşı ama Win7 geldi, huzur geldi...

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
bende win7 7600'de yüklü
o kadar da övüldüğü gibi değil
8'i 9 etmişler ediyorlar belli
en güzeli 7000 sürümüydü hız açısından
mandriva gibi var mı harbiden

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
cok sacma seyler sanki bunlar windows icin var olan sey degil millete rar dosyasindan dosya acmayi anlatmama ragmen basaramayan insanlar biliyorum .linux kullanmak özellik ister ,iQ yüksek olanlar kullanir cünki farki ancak onlar görebilir ,cünki bütün salaklar windowsda toplanir ,örnek google yi sanki bilgisayarin kendisi sanar ,yapabildikleri , ki yapabiliyorlarsa sadece msn acmaktir ,en ufak islemlerde odun gibi kalirlar baskalarinin yardimi olmadan hareket edemezler,bir kisi linux kullanabiliyor ise ve kullaniyorsa ,o kisi arastirmayi ve kartal gibi yanliz ucmayi sever ,cünki ayricaligin farkindadir,yani windows da bir cogu asalaktir asalak gibi kalir ,windowda en ufak hatayi düzeltmek yerine genelde formatla yetinirler ,suclu saten hazir,VIRUS dur ,kimse linuxculara laf atamaz ,azimle tüküren mermeri deler,linux azim gerektirir ve mutlu son mermer deliktir :)ondan sonra kaymaginin tadinada doyamaz ve buarada man ne harbiden ben dahi duymadim mandvd var onumu kastediyorsunuz :) bir yerlerinizden element uydurmayin lütfen

Bu yazınızı kınıyorum. Hani ne kadar bilgili olsanız bile "hoşgörü" , " saygı" nın ne demek olduğunu kavrayamamışsınız. Şimdi bir hikaye alıntılıyorum buraya anlayan anlar....

Meşhur sözdür, bilirsiniz. Bir adam bir oğlundan memnun değilmiş ve onu hep sen adam olamazsın diye azarlarmış. Çocuğunun söz ve davranışlarını beğenmezmiş.

Ancak gel zaman git zaman bu çocuk okumuş belli bir süreçten sonra vali olmuş.
Vali olduktan sonra da yaptığı ilk iş gidip babasını zorla makamına getirtmek olmuş.
Babası karşısına gelince koltuğuna böbürlenerek kurulmuş ve babasına hava atarak sormuş:
- Bak baba bana adam olamazsın dedin, bak işte karşındayım ve vali oldum demiş.
Babası mahzun mahzun vali oğluna bakmış ve başını eğmiş ve demiş ki!
—Evladım ben sana vali olamazsın demedim, adam olamazsın, dedim demiş.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
hakaret kime karsin ,winrardan dosya cikaramayan lise okul ikincisine karsinmi ..yoksa kendi hatasini virusa atan kisiye karsinmi ,yarim saat sadece yerel diskleri araya kisilere karsinmi ,bakiniz ben bu isten para almiyorum amma en az 100 pc tamiri yaptim benim hobim ,bazen yani bukadar basit seyleri insan nasil yapamaz diye düsünüyorum ,daha pdf dosyasini acamayan , pc bozuk diyen kisiler var ,bu arada bunlari diyenlerin en az 3 yil pc ile mesguliyetleri olan kisiler tek bildikleri facebook ,bir ufak tersliktede veryansin ,ve böyle kisiler bana derse ben windowsa alistim derse komik oluyor ,gisin arastirin ,linuxda asina olan kisi kendini asmis ve ascak olan kisidir,

bu arada senin bana verdigin örnek suna benziyor ,bahcelerde kereviz gel bana bazi bazi,ben burda direk birisini elestirmedim benim basimdan gecenleri anlatiyorum ,cd oynaticisini kahve makinesi sanan kisiye sen ne dersin ,

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
@shalak

atıp tutuyor hatta yakalıyorsun linux hakkında ve kullanıcıları hakkında ama man ne diye soruyorsun

manuel in kısaltılmışı bi program veya komut hakkında bilgi almak için kullanılır

örnek

man ls
man vi
man nano
man gedit
man man

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
man ın ne olduğunu bilmeyipte linux biliyorum diyip birde bilmeyenlere böyle sayan söven biri garip, herkes bilgisayar kullanmayı bilecek diye birşey yok, bunun linux'u bilmeyip hayatında hiç kullanmayıp windows'u savunmaktan bir farkı yok...

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
linuxu genelde acılmayan yani şiffreli pc ler için kulllanıyoruz :D

savruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@shalak

atıp tutuyor hatta yakalıyorsun linux hakkında ve kullanıcıları hakkında ama man ne diye soruyorsun

manuel in kısaltılmışı bi program veya komut hakkında bilgi almak için kullanılır

örnek

man ls
man vi
man nano
man gedit
man man

daha mermeri delememiş ki niye kızdın o kadar haps :D

haa bu arada azimle tüküren değilde azimle mıçan deler mermeri

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Ayrıntılı bilgi olayına gülümsedim :) Doğrudur :)

Ayd

Asistan
Reaksiyon puanı
4
hakaret kime karsin ,winrardan dosya cikaramayan lise okul ikincisine karsinmi ..yoksa kendi hatasini virusa atan kisiye karsinmi ,yarim saat sadece yerel diskleri araya kisilere karsinmi ,bakiniz ben bu isten para almiyorum amma en az 100 pc tamiri yaptim benim hobim ,bazen yani bukadar basit seyleri insan nasil yapamaz diye düsünüyorum ,daha pdf dosyasini acamayan , pc bozuk diyen kisiler var ,bu arada bunlari diyenlerin en az 3 yil pc ile mesguliyetleri olan kisiler tek bildikleri facebook ,bir ufak tersliktede veryansin ,ve böyle kisiler bana derse ben windowsa alistim derse komik oluyor ,gisin arastirin ,linuxda asina olan kisi kendini asmis ve ascak olan kisidir,

Dostum insanlar bilgisayarı günümüzde eğlence aracı olarak görüyor ve öyle kullanmak istiyorsa msn ye de girer oyunda oynar facebookada girer. Daha önce winrarı kullanmamış yada pdf uzantısını bilmiyorsa o insanları salak olarak nitelendiremezsin. Kendinide tamir yapıyorum ayağıyla anca egonu tatmin edersin. O insanların kendince daha önemli işleri vardır bilmek yada öğrenmek zorunda değildir bahsettiğin şeyleri hem sana beleşe bilgisayar iş yaptırıyorlarsa senden daha zeki olduklarıda kesindir. Ve eminim çoğuda söylediklerini biliyordur. :)

Gelelim senin bahsettiğin linux kullanan aşmıştır windows kullanan salaktır mantığına:

Kardeş kullandığın windowsla neler yaptında windowsun kapasitesini bu kadar basit anlatabiliyorsun ? aynı şekilde Linuxle neler yaptında linuxu böyle yüceltebiliyorsun ?

En basitinden madem bu kadar linuxu aşmış olarak biliyorsun bana kullandığın bir bilgisayar üzerinden 100 client bilgisayara local networkte aynı anda pardus yada ubuntu yada herhangi bir linux dağıtımını kurabilir misin ?

Ve yine kullandığın tek bilgisayardan 100 client pc ye işletim sistemleri kurulduktan sonra 20 dakikada hepsine aynı anda staroffice programını kurabilir misin?

En basitinden 2 örnek verdim madem linux dahilerin aşmışların sistemi bu söylediğim 2 örneği linuxle nasıl yapıyorsun anlatta bilelim bedavaya çok iş yapıyorsun ya bu sorularımada cevapsız kalmazsın herhalde ?

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
eger isime lazim olursa ögrenir yaparim,bundan emin olabilirsin ,ben standart seylerden bashediyorum ,benim 100 client pc ye yükleyecegim teksey internet cafe programlaridir ,ben administrator degilim bu isin ilmini ögrenmedim hersey kendi cabamla olusan sey ,öyle bir niteligim olsun saten burda ne isim olur ,beni anlamamak icin kendinizi sartlandirdiysaniz ben ne yapayim, düsünün ki bir tasit sürücüsü 3 yil kullandigi bir aracin geri vitese takmasini bilmemesi ve bu is icin baska birini cagirmasi gibi,yoksa ben ne anlarim safttan motor bloklarindan ,simdi gereksiz kelimerle oyun yapmiyalim ,yada sirf bende konsuyum cabasiyla harekete gecmeyin

---------- saat 14:13 eklendi ---------- önceki mesaj saat 14:02 eklenmişti ----------

@shalak

örnek

man ls
man vi
man nano
man gedit
man man

haps misin nesin okumasini ögrenin ondan sonra adam gibi yazin bu arada senin babanin nikimi @shalak bir birine uyumlu harleri kullaniyormusuz

---------- saat 14:17 eklendi ---------- önceki mesaj saat 14:13 eklenmişti ----------

daha mermeri delememiş ki niye kızdın o kadar haps :D

haa bu arada azimle tüküren değilde azimle mıçan deler mermeri

terbiyeyi elden birakmak istemedim yok illa biz **K görmek istiyoruz diyarsaniz onuda siz koyun ,bu arada yarasi olan gocunur,bu arada bu konu benim icin kapanmistir ne yaziyorsaniz yazin cokta tin ben diyecegimi dedim istediginiz kadar savunun isin asli bu veya degisik formüller bulun ,haps bir olayin icine girdiyse oranin **ku cikiyor yani düz yol duruken batakliktan neden geceyim

Ayd

Asistan
Reaksiyon puanı
4
O zaman bilmeden sallamıcaksın kardeşim, ne internet cafe programından bahsediyorsun ben sana windows server işletim sistemi üzerinden çok rahat yapılabildiğini söylüyorum. senin ondan bile haberin yokken nasıl windows kullanıcılarına hakarete varan sözler söyleyebiliyorsun? madem bu işin ilmini öğrenmedin linuxu kullananları nasıl aşmış kullanıcılar olarak görüyorsun bunu açıkla ? şahsen benim windowsla yaptığım ve yapacaklarımı senin gibiler hayal bile edemiyecek kapasitedeyken, windowsu salak kullanıcılara uygun görenler kadar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan siz embesillere acıyorum artık.

Geri vitese takmayı bilmeyen adam araç sahibi olamaz zaten :) ama sen şafttan motor bloklarından silindirden hepsinden anlıyormuş gibi konuşup sonra geri vitese takarsan olmaz bu işler ya bildiğin kadarıyla derdini anlatacaksın yada susacaksın.

Ben senin en çok linux-windows karşılaştırmana kızdım ben hem linux hem windows kullanıyorum ama hiç bir zaman şunu kullanan aşmış şunu kullanan salaktır olayına girmedim çünkü kullanıcının talebine göre değişir. Uzman kullanıcılarında öyle sanıldığı gibi kullandığı işletim sistemine göre aşmış olduğu anlaşılmaz kullandığı işletim sisteminden yaptıklarıyla aşmış olduğunu anlarsın bi kullanıcının.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Linux u Deli Divane Savunuyorlar Ama Bir Donanım Tanıtmak İçin Nerdeyse Sistemi Tekrardan Yazdım O Komutu Gir Bu Komutu Gir Root Haklarını Al Sonra şunu Yap Üçbirim Ekranı aç Bilmem ne :) ve Genede Tanımadı Bilmem ne Alanı Geçersiz Diyor :)
Heleki Bir Program Yüklemek İstiyorsanız Kendi Program Yöneticisi Harici Yandın ki ne Yandın En az 17 Satır Komut yazcan :)

Demekki Sonradan Linux cu Olunmuyor Linux cu Doğman Gerek :)

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
cevap yazmicaktim amma öyle gerekti ben herkes icin demiyorum , sonucta kos kocaman isletim sistemi ben en az 10 yildir kullanyiorum windowsu -linuxsuda 3 yildir sadece belirli bir kesimden bahsediyorum, simdi türklerin 60% gerizakali olayina binaen bunu yazdim , ben yine diyorum standart olan seylerden bahsediyorum kavramak icin heceliyorum stan-dart ,bu benim fikrim ister dogru olarak görülür ister yanlis ,su an Akp yi hala bir kurtarici olarak gören bir dolu insan oldugu gibi fetullah gülenin gercek yüzünü göremeyen hala onu bir islam icin calisan bir alim gibi görenler yokmu ,simdi bu demek su degildir ,bütün müslümanlarin lideri fetullahtir diye birsey degildir ,bu arada örnek veriyim1 yil kullandigi kullandigi arabada tempomat oldugunu bilmeyen ,ve benim dahi ilk defa bendigim ve taha önce tanisik olmadigim arabada tempomati söyledigim kisi biliyorum ,simdi lütfen yapmayin siz sanki sahit olmyormusunuz bu tip kisilere , simdi güncel hayatta sadece kullanici olarak sizin serverle ne isiniz var benim kast ettigim server ise yanlizca internet cafelerde kullanilan idi

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
cevap yazmicaktim amma öyle gerekti ben herkes icin demiyorum , sonucta kos kocaman isletim sistemi ben en az 10 yildir kullanyiorum windowsu -linuxsuda 3 yildir sadece belirli bir kesimden bahsediyorum, simdi türklerin 60% gerizakali olayina binaen bunu yazdim , ben yine diyorum standart olan seylerden bahsediyorum kavramak icin heceliyorum stan-dart ,bu benim fikrim ister dogru olarak görülür ister yanlis ,su an Akp yi hala bir kurtarici olarak gören bir dolu insan oldugu gibi fetullah gülenin gercek yüzünü göremeyen hala onu bir islam icin calisan bir alim gibi görenler yokmu ,simdi bu demek su degildir ,bütün müslümanlarin lideri fetullahtir diye birsey degildir ,bu arada örnek veriyim1 yil kullandigi kullandigi arabada tempomat oldugunu bilmeyen ,ve benim dahi ilk defa bendigim ve taha önce tanisik olmadigim arabada tempomati söyledigim kisi biliyorum ,simdi lütfen yapmayin siz sanki sahit olmyormusunuz bu tip kisilere , simdi güncel hayatta sadece kullanici olarak sizin serverle ne isiniz var benim kast ettigim server ise yanlizca internet cafelerde kullanilan idi

Ne Alakasız Bir Yorum Ya :)

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Linux u Deli Divane Savunuyorlar Ama Bir Donanım Tanıtmak İçin Nerdeyse Sistemi Tekrardan Yazdım O Komutu Gir Bu Komutu Gir Root Haklarını Al Sonra şunu Yap Üçbirim Ekranı aç Bilmem ne :) ve Genede Tanımadı Bilmem ne Alanı Geçersiz Diyor :)
Heleki Bir Program Yüklemek İstiyorsanız Kendi Program Yöneticisi Harici Yandın ki ne Yandın En az 17 Satır Komut yazcan :)

Demekki Sonradan Linux cu Olunmuyor Linux cu Doğman Gerek :)

arkadas benim kast ettigim linux cu senin gibi kisiler bir isin olup olmamasi degil amac ,ugrasmak cabalamak ,bu senin icinde var windowsdada olsa ayni seyi yapardin illaki linuxsu veyahut windows uzmani olman gerekmiyor , benim söylemek icin ugrasitigim sey bu ama anlamak icin kendimizi sartlandiriyoruz her seferinde oldugu gibi illa bir laf sokacam mantigi var ,o yuzdende hep biz kaybediyoruz

---------- saat 15:04 eklendi ---------- önceki mesaj saat 15:03 eklenmişti ----------

Ne Alakasız Bir Yorum Ya :)
e gereksiz uzatilan bir konun sonu bu olsa gerek benim beynim döndü yazmaktan :) aciklamaktan sanki ben burda herkesi ayni seye komus gibi birsey söyledim

Reaksiyon puanı
2,146
shakal tamam anladık o tip kullanıcıları bizde biliyoruz, ama gerizekalı diyemezsin anlaşıldı mı

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
geri zekali demiyorum ama tembel diyorum ,sen yap ben kullaniyim var ,yav kendi arkadaslarim acisindan diyorum, bu ugrasmamak icindir hersey,inainn en az 30 kere arkadasin pc sine format attim yani windows yükledim ,hala bana getiriyor , bu neyin nesi ,simdi biraz ugrasmak bukadarmi zor yoksa büyük serverler olustursun ,photo shop hu tanisin diye bir beklentim yok ,ya kopyala yapistir olayini adama anlatiyim derken karnim catladi yine olmadi yani bu tip adamlardan bahsediyorum, linuxsa gecen biraz böyle seylerden siyrilmis oldugunun isaretidir veyahut gelisim icinde oldugunu gösterir ,tamam linuxsu tanimak illaki sart degil linux olmadan ben windows kullaniyordum ,kendime niye salak deyim ve hala pc windows da var linuxda ,ozaman ben yari salakmiyim :)

tam olarak ifade edemedim belki istemeyerek kalbinizi kirdiysam affola Hakkinizi helal edin

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6

bu arada senin bana verdigin örnek suna benziyor ,bahcelerde kereviz gel bana bazi bazi,ben burda direk birisini elestirmedim benim basimdan gecenleri anlatiyorum ,cd oynaticisini kahve makinesi sanan kisiye sen ne dersin ,
Sözlerinin bir çoğu gerçek olsada senin küçümsediğin o insanların bilgisayara meraklı olma şartları yok.Sen ilgleniyorsun ben ilgileniyorum o ilgileniyo.Bunun karı kendimize zararıda.100 bilgisayar tamir ettim para almadım diyosun ,rar açmayı anlatamadığım beceremeyen insanlar var diyosun.PEki kim bu insanlar senin eşin dostun elbette;bu durumda onları küçümsemek senin linux,yada windows bilginin büyüklüğünü değil egonun büyüklüğünü gösterir
:)D ayrıca bu rarlı dosyayı açamadıkları için bir çok arkadaşıma şaka virüsü gönderemiyorum oda ayrı konu:D)

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
isin kötü tarafida bu ,meraklarida var evinde üc yil pc si olan ve günlük kullanan kisiler ,ya cd okuyucu nasil calistiracamm icindeki bilgilere nasil ulasacam diye bir soru duydunuzmu böyle kisilerden

ya ben bu konuma sanki baslikta linux kullananlar cok salak mis gibi bir sey gördüm ondan biraz agresiv davrandim blkid

sunu ben hep diyorum ben cok iyi bilgisayar dan cakmiyorum ama sizler cok az biliyorsunuz,benim bildigim devede kulak ama ,hertürlü ihtiyacima kendim cözüm bulabiliyorum,dahasi bana saten lazim degil

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
@shakal

sen man neymiş onu öğrendin mi ondan haber ver

not: pardus ilk çıktığında man sayfaları yoktu tarihe adını man sayfaları olmayan ilk dağıtım olarak geçirmeyi başardı bu yüzden tepki almıştı :D