45 Dakikalık Ölüm!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


llavinya

Dekan
Onursal Üye
Katılım
9 Eki 2006
Mesajlar
7,970
Puanları
0
45 Dakikalık Ölüm!

Antakya'da yeni doğum yapan bir annenin kalbindeki yırtık aort damarı, 45 dakika hiçbir hayat desteği verilmeden yapay damarla değiştirildi.Antakya’da yaşayan 36 yaşındaki Hatice Çelikdemir, hayatla bağlarını 45 dakikalığına koparttı, yani hayattan 45 dakikalığına uzaklaştı.
Hatice Çelikdemir sezaryenle ikinci bebeğini dünyaya getirdikten bir hafta sonra, yoğun sırt ve göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.
Doktorlar kalpten çıkan büyük damarda ciddi bir yırtık saptadı.
Kalp-Damar Cerrahı Doç Dr. Adnan Celkan "yırtığın yeri oldukça kritik bir nokta; hem beyne giden hem kollara giden damarların olduğu bir bölge" diye tarif etti durumu.
Kalpten çıkan ve aort adı verilen ana damardaki yırtık, karın damarlarına kadar ilerleyip, hayati tehlikeye yol açınca hasta acilen, Hatay’daki özel bir hastaneye kaldırıldı.
Tıpta ender rastlanan vaka için, Türkiye’de çok sık uygulanmayan bir yöntemle ameliyat gerçekleştirildi.
Doç.Dr. Adnan Celkan bu gelişmeleri de şöyle özetledi:
"Aort damarının bir kısmını değiştirdik. Ameliyat esnasında yaklaşık hastamızın vücut ısısını 17 dereceye kadar soğutup 45 dakika hiçbir yaşam desteği olmadan bu işlemi gerçekleştik. Yani Hatice hanım 45 dakika ne nefes aldı ne kalbi çalıştı. Hiçbir makinada destek olmadı yani tabiri caizse 45 dakikalık bir ölüm. Bu ameliyatın tekniği bu şekilde başkada bir yöntemle yapılması mümkün değildi. "
Hatice Çelikdemir, solunum cihazından ayrıldıktan bir gün sonra yürümeye başladı. Hatice Çelikdemir yaşadıklarının ne anlama geldiğinin farkında olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Ben zaten eşimle vedalaşmıştım. Hani hakkını helal et demiştim. Öyle bir kalp çarpıntısı hissetmiştim ki ben geri döneceğimi beklemiyordum. Ayıldığımda zaten ben halen şoktayım."​


Kaynak
 

Captain Price 123

Profesör
Katılım
5 Ocak 2019
Mesajlar
1,047
Puanları
83
Konum
1881-193∞ (Unutmayacağız Unutturmayacağız)
Beyin ölümü olayını nasıl aşmışlar.
Aynen
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evettt çok zordu hayata tekrar döndüğüm zaman keşke ölseydım dediğim gün dü
Gerçek misin ? Fake mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evettt çok zordu hayata tekrar döndüğüm zaman keşke ölseydım dediğim gün dü
Gerçek misin ? Fake mi ?
 
Üst
stat counter