444'lü numaralar ile ilgili gerçekler

Bu konuyu okuyanlar

nkirlangic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Son günlerde kamuoyunun gündemini meşgul eden 444'lü numaralar ile ilgili birçok bilgi ortada dolaşıyor. Bu bilgiler ise tüketicilerin kafasını karıştırıyor.

Geçtiğimiz gün, Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) 5 Şubat'ta aldığı kararla birlikte '444' ile başlayan özel servis numaralarının ücretli hale geldiği açıklamıştı. Bu açıklama sonrasında, kamuoyunda çok ciddi tepkiler oluştu.

İŞTE BU KONUDAKİ GERÇEKLER
Peki, BTK'nın aldığı bir karar ile 444'lü aramalar ücretli hale mi geldi?

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki, zaten 444'lü numara aramaları daha önceden de ücretliydi.

BTK'nın kararı ile ücretlendirme ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmadı.

Ülkemizde telekomünikasyon hizmetlerini düzenleyici merci olan BTK tarafından alınan kararla 444’lü numaralar Türkiye’nin her yerinden ve tüm operatörlerden 7 rakam çevrilmesi suretiyle erişilen ve üzerinden çağrı merkezi, bilgi ve danışma servisleri gibi hizmetlerin sunulduğu numaralar olarak tanımlandı.

BU KARAR İLE NE DEĞİŞTİ?
Sadece 7 rakam çevrilerek tüm sabit ve mobil operatörlerden 444’lü numaralara ulaşmak mümkün kılındı ve müşterilerin yaşadığı karışıklıkların önüne geçilerek kullanım kolaylığı sağlandı. Şehiriçi ve şehirlerarası ayrımı olmadan hem ev hem de cep telefonundan aynı numaraya erişim kolaylığı getirildi.

BTK'nın aldığı son kararda ücretlendirmeyle ilgili bir düzenlemeye gidilmedi. Eskiden olduğu gibi Türk Telekom ve diğer operatörler, bu servislerin aranmasından ne kadar ücret alacaklarını kendileri belirliyor.

ARAMA ÜCRETLERİ NE KADAR?
Türk Telekom ev ve iş telefonlarından 444’lü numaralara doğru yapılan aramaların ücretlendirilmesinde da herhangi bir değişiklik olmadı.

StandartHATT tarifesinden yapılan 444'lü aramaların ücreti 8.8 krş olarak ücretlendiriliyor.

Bu hatlara yönelik aramaların arama paketlerine dahil edilmemesi kararı GSM operatörlerine ait ve arama başına ücret 40 krş'a kadar çıkabiliyor.

GSM operatörlerinde de eskiden de bu aramalar bedava değildi. Ancak GSM şirketleri sattıkları paketten kullandırtıyordu. Şimdi ayrıca ücret alıyorlar. Bu şirketlerin kendi tasarrufunda olan bir konu. İsterlerse almayabilirler.

http://finanshaber.mynet.com/detay/ekonomi/444lu-numaralar-ile-ilgili-gercekler/1929

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Telekom haklı,uyanıklığı gsm şirketleri yapıyor,yoksa anormal bir durum yok.
Hadi ücretli olmasını da anladık,ama 2 dklık bir iş için 25 dk beklediğin oluyor.
Bunun gerçekten çözülmesi gerekiyor.

Kriptex

Profesör
Reaksiyon puanı
38
BTK yine yapti yapacagini.Dava ile karari bozulunca akli basina gelir..

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Geçen ttneti aradım 2-3 dakikamı ne konuşmuştum cepten 1 tl kesildi benden.:)

aceylan1445

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
peki mesela bazı üyelik paketleri var yok 1000 dk. yok 500 gibi bu gibi paketlere üyeysek bu dakikalardan mı gidiyor yoksa ayrıca ücretmi faturalandırılıyor?

hobidik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki mesela bazı üyelik paketleri var yok 1000 dk. yok 500 gibi bu gibi paketlere üyeysek bu dakikalardan mı gidiyor yoksa ayrıca ücretmi faturalandırılıyor?

Ücret faturaya ayrıca yansıtılıyor, paket dakikalarınız bu konuşmaları kapsamıyor...

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70
GSM operatörleri ve bankalar... başka bir söze gerek var mı ki...

aceylan1445

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ücret faturaya ayrıca yansıtılıyor, paket dakikalarınız bu konuşmaları kapsamıyor...

geçende bir arkadaşım avea müşteri hizmetlerini aradı, bu konuyu sordu , müşteri hizmetlerinden yansıtılmadığını söylediler

pdrem

Asistan
Reaksiyon puanı
0
telekom 100 kontör bedavam var ev avantaj 100 de meğer 444 lü numaralar bedavaya dahil değilmiş, boşuna 2 lira fazla verdim bu ay fatura detayında gördüm 2 lira kesilmiş ve ayrıca vodafoneden başına alan kodu ekledim 4 gün önce alan kodu olmadan arayınız diye uyarı veriyor daha sonra alan kodu olmadan aradım 2 gün sonra vodafone güncel görüşme detayına baktım ücret yansımamış 0 tl diyor yani bedavası olan vodafoneden yararlanıyor....

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Bir tek ek ücret alan Turkcell kaldı ileride de onun da düzeltmesini umuyoruz.

way_be

Dekan
Reaksiyon puanı
12
444 lü numaralar eskisi gibi olsun ya. ev işte bile kullanılmıyor

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Türk Telekom bu konuda yaptığı basın açıklaması ile dolandırıcılık yapmaya devam etmektedir zira açıklamasında "bizde yine aynı, şehir içi ve şehirler arası tarife gibi bir değişiklik yok" derken 444'lü numaraları kendi paketlerine dahil etmediği gerçeğini vatandaştan gizlemektedir. Bunun da tek adı var dolandırıcılık.

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Telekom haklı,uyanıklığı gsm şirketleri yapıyor,yoksa anormal bir durum yok.
Hadi ücretli olmasını da anladık,ama 2 dklık bir iş için 25 dk beklediğin oluyor.
Bunun gerçekten çözülmesi gerekiyor.
GSM Müşteri hizmetlerinin artık müşterilerini yasal olarak çok kısa süre bekletiğini biliyorum.Tahminim en geç 1-2 dk. Eskisi gibi yarım saat müzik dinleyip hattan düşme işi kalmadı