Mercedes-Benz Me Connect'in türkiye'de kullanılamıyor olmasının sebebi!

Bu konuyu okuyanlar

Katılım
11 Haz 2020
Mesajlar
48
Reaksiyon puanı
12
Puanları
8
Yaş
17
Herkese selamlar :) Mercedes kullananlar bilir bir uygulaması var Me Connect adındaki. Bu uygulama ile aracınızın anlık durumunu, nerede olduğunu, uzaktan kilitleyip açabilme, bakım zamanının geldiğini, E serisi (W213) için araç dışından park etme vb. gibi özellikleri kullanabiliyorsunuz. Fakat 2018 sonu ve 2019'da çıkan haberlere göre Mercedes-Benz Me Connect türkiyede hizmet dışı kaldı! Hatta SIM Kart gömülü araçlara da BTK Engeli geldi! Biraz araştırdım google'dan nasıl oldu diye her habere baktım ve youtube'da bir mercedes me videosunun altına yorum olarak yazıp mercedes me connect'in neden hizmet dışı olduğunu sordum ve yanıt şöyleydi: "Bu özelliğin bulunduğu araç içerisindeki sim kartların imei bilgilerini Türkiye Cumhuriyeti devletine bildirmedikleri ve bu bilgilerin iletilip depolandığı server sisteminin Almanya’da bulunması nedeniyle istediği kişiyi istediği an izleyebilme olanağı, araca müdahale olanağı olması sebebiyle, devletimizin istediği kriterleri tamamlamadıkları sürece askıda kalacağı belirlenmiştir." Yine google'daki haberleri okuduğumda şöyle birşey'e denk geldim Mercedes-Benz Türk A.Ş. araç sahiplerine şöyle bir yazıda göndermiş:

"T.C. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (“BTK”) tarafından alınan karara göre; araçlarda katma değerli hizmet sunumuna imkân sağlayan haberleşme sistemlerinde SİM kart kullanılması halinde; söz konusu SİM kartların, Türkiye’de mobil elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere yetkilendirilmiş işletmecilerden temin edilmesi ve ilgili sunucularının (server) mevzuata uygun olarak Türkiye’de bulundurulması şartı getirilmiştir.

Hâlihazırda Mercedes me connect hizmetlerimiz, yurtdışındaki GSM operatörlerinden sağlanan SİM kartın dolaşımda olmasıyla (roaming) sağlanmaktadır. BTK’nın kararı doğrultusunda hizmet sunulabilmesi için gerekli çalışmalar yapılmakta olup gerekli altyapı sağlanana kadar Mercedes me connect hizmetlerinin sunumu 15.01.2019 tarihi itibariyle sonlandırılacaktır.

Şirketimiz Mercedes-Benz Türk A.Ş., BTK’nın işbu kararı sebebiyle Mercedes me connect hizmetlerini sunamaz hale geldiğinden; hâlihazırda tarafı olduğunuz Mercedes me connect Hizmetlerinin Kullanımına Dair Kullanım Koşulları’nı (“Sözleşme) ve Sözleşme kapsamında sağlanan Mercedes me connect bilgi ve telematik hizmetlerini Madde 8.2 uyarınca işbu Fesih Bildirimi’nin tebliği tarihinden itibaren 30 gün sonra geçerli olacak şekilde sona erdirdiğimizi bildiririz. Kullanıcı hesabınızı ayrıca Mercedes me portal üzerinden giriş yaparak silebilirsiniz.

Mercedes me Adapter hizmetleri, işbu fesih bildiriminden etkilenmemektedir. Bu bağlamda ilgili hizmetlerin aracınız için uygulanabilirliğini Mercedes-Benz yetkili servislerinde kontrol ettirerek talep etmenizi tavsiye ederiz.

Yürürlükteki mevzuat değişikliği nedeniyle oluşan bu zorunlu ve bağlayıcı uygulama için göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Bu hizmetin sonlandırılması ve diğer tüm sorularınız için bize Mercedes-Benz İletişim Hattı (444 62 44) aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Mercedes-Benz Türk A.Ş."

Bu opsiyonlara sahip olan kullanıcılar ve elbette kullanabilmek adına ekstra para ödemiş olan araç sahipleri başta olmak üzere, tutarların geri alınıp alınamayacağı konusunda bir çok forum ve başlık altında şimdiden toplanmış durumda. BTK son dakika kararla güncel IMEI sahipleri için bir ara kapı bırakır mı bilinmez. Ancak bir çok marka olsun bu gömülü sim kart modülü neticesinde durumdan baya etkilenecek gibi gözüküyor.

Fakat servisten alabileceğiniz Me Adapter hala çalışıyor fakat Me Connect'teki bazı özellikler bulunmuyor! Bu benzeri durum BMW'nin de başına gelmiş ve ConnectedDrive hizmetini sonlandırmış ona da ayrı bir konu açacağım Herkese iyi forumlar kendinize iyi bakın :=)
 

TheChild

Profesör
Katılım
5 Nis 2020
Mesajlar
2,195
Reaksiyon puanı
1,564
Puanları
113
Yaş
24
Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler. Durumda baya ilginç bu arada. Opsiyonel olarak satılıyor ve kullanılamıyorsa tüketicilik bir durum yok, mersonun bu işin üstüne yatmaması gerekir, prestij kaybına yol açabilir.
 
Katılım
11 Haz 2020
Mesajlar
48
Reaksiyon puanı
12
Puanları
8
Yaş
17
Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler. Durumda baya ilginç bu arada. Opsiyonel olarak satılıyor ve kullanılamıyorsa tüketicilik bir durum yok, mersonun bu işin üstüne yatmaması gerekir, prestij kaybına yol açabilir.
doğru söylüyorsunuz tabi BMW'nin de başına aynı şey geldi ona da bir konu açacağım okuduğunuz için teşekkürler iyi forumlar :)
 

Son mesajlar

Üst