3 HDD yi Pc ye Bağlamak

Bu konuyu okuyanlar

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
elimde 3 tane hdd var 160 lık 20 lik ve en son aldığım 40 lık hdd yi pc ye bağlamak istiorum cd rom sürücümü iptal edip yerine 40 lığı taktığımda sistem çalışıyor ancak cd sürücümü iptal etmiş oluorum 3 hdd yi aynı anda bağlayıp birde cd sürücümü bağlamak istiorum elimde sadece fazladan bi hdd kablosu var bunları anakarta nasıl bağlayabilirim???

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
sanırım hdd lerin hiç biri sata değil.
sana tavsiyem SERILLEL çevirici kullanman böylece sata gibi kullanabilirsin hdd ni

serillel2_00b.jpg

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Harddisklerin hepsi pata mı? pata ise iki hdd yi bir kabloya bağla, cdrom ile bir hdd yi diğer kabloya bağla. Ama dikkat et CD-ROM ve hdd nin jumperlerini ayarlaman gerek. Aynı kabloda bağlanılacak cihazların birinin "master" diğerinin "slave" olması gerekir. Ama cdrom ile aynı kabloya harddisklerin en küçüğünü tak. Çünkü cdrom harddiskin performansı düşürebilir. (dma olayı)

onlinedestek

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Anladığım kadarıyla 160 gb diskin sata, 40 ve 20 gb pata. İlk önce sana lazım olan 2 ide kablosu. Birinci ide kablosunu anakarta taktın bunu hem 40lık hemide 20lik diske tak. Yanlız 40lık diskin master olsun 20lik diskin slave olsun. (20lik diski kablonun orta kısmına [slave] tak) İkinci ide kablosunu ise cd rw tak, buna jumper takmana gerek yok. (Direk slave olarak görecektir bios)

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Söylemeyi unuttum bende bir de dvd var :) Boş ver kalmıyor ne yazıkki SERILLEL çevirici Disket sürücüyü iptal etmeyi düşnüyüorum. Böyle olur mu sizce?

onlinedestek

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[Yerinde olsam bu ufak kapasiteli diskleri takarak sistemin açılışını yavaşlatmam.Aynı anda hem cd room hem dvd rw kullanman gibi]

Ama inatla kullanmak istiyorum diyorsan yukarıdaki yöntemlerin aynısını uygula ek olarak; bu sefer dvd rw master, cd rw slave yap, sorunsuz şekilde kullanırsın.
Bu arada anakartında kaç ide yuvası var?, ben çift yuva varsayarak çözüm ürettim sana!

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Birtane ide 4 tane sata var :) yapmak istediğim disketi iptal edip oraya hddlerden birtaneyi bağlayabilirmiyim?

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
IDE yi sataya dönüştüren birşey yok mu?