Oyun geliştirmek için nelere ihtiyaç var

Bu konuyu okuyanlar

Enesİnce27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
selamunaleyküm arkadaşlar ben şimdi oyun geliştirmek istiyorum
Bunun için ilk önce c programlama dilini öğrendim( programlama mantığını kavrayacak kadar )
Şimdi ise c# öğreniyorum fakat oyun yapımı için sadece programalama dili bilmek yetmiyor
Eğer aranızda oyun geliştirmiş tecrübeli birisi ya da oyun geliştirme hakkında yeterince bilgisi olanlar varsa bana yardım edebilir mi

MR.Anonymous

Dekan
Reaksiyon puanı
498
iOS için geliştireceksen swift bilmen gerekiyor. Mac bilgisayara ihtiyacın var Xcode çalıştırabilmek için. App Store'a yükleyeceksen developer hesabına ihtiyaç var.

Enesİnce27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yok bunları biliyorum fakat bu grafik animasyon vs. şeyler varmış oyun geliştirmede o olayları soruyorum bunları halletmek için nelere ihtiyaç var

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Yok bunları biliyorum fakat bu grafik animasyon vs. şeyler varmış oyun geliştirmede o olayları soruyorum bunları halletmek için nelere ihtiyaç var
Oyun geliştirmeyi düşünmeden önce Google kullanmayı öğrenmeniz gerekli, takıldığınız yerlerde epey işinize yarayacak çünkü.
Google'a oyun geliştirme yazarak başlayabilirsiniz, İngilizce biliyorsanız game development daha iyi bir seçenek.
Daha basit bir cevap istiyorsanız Google açıp arama yerine "açık akademi unity" yazın ve ilk çıkan siteye girin.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Öyle bir yazmışsın ki sanki ben bu güne kadar hep grafiksiz, animasyonsuz oyun oynuyordum, böyle şeyler de varmış, Allah Allah bunlar nasıl şeylerdir ki gibi sormuşsun.

Son düzenleyen moderatör:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Öncelikle şunu söyleyim, ben de yakın zamanda biraz heveslenmiştim ama tam bu işe girişecekken gerçekle yüzleştim. Hevesim kaçmadı ama gözüm korkmadı değil bunları gözlemledikten sonra. Oyun sektörü her ne kadar ciddi bir sektör gibi gözükmese de aslında oldukça acımasız bir sektördür. Tek başına yapabileceklerin çok sınırlı;
- Programlama
- Karakter modelleme, Harita oluşturma, çizimler
- İyi bir senaryo
- Seslendirmeler
Bunların hepsini yapabilmen gerekiyor. Mobil platform hem daha kolay, hem de daha zor ve acımasız. Neden ?
1- Mobil'de insanlar telefon yada tabletlerine çok iyi bir oyun olmadığı sürece 80MB'dan büyük bir oyunu indirmek istemiyorlar. Kısaca boyut hep küçük olmalı. Flappy Birds'in başarısı sadece komik olmasından değil, hafif bir oyun olmasından ve neredeyse bütün android telefonlarda oynanabilecek kadar az sistem istemesinden kaynaklanıyor.
2- Oyunlarını ve uygulamalarını beğenmeyen yada bir şeyini eksik görener belki açıklama bile yapmadan yorumlar kısmına gerçekten çok sert dil kullanıyorlar. Sen o kadar emek verdikten sonra o lafları yemek çok zoruna gidebilir. Eğer oyununu yada programını sürekli günceller, hataları giderir, yenilikler eklersen elbette yorumlar zamanla düzelecektir ve kullanıcılar onları dinlediğin için mutlu olacaktır bu da oyun yada programının popüleritesini artıracaktır. Ama gerçekten bunun ne kadar stresli ve sinir bozucu bir süreç olduğunu hayal edebiliyorsundur sanırım ?
3- Özgün bir fikir bulmak zor ve bulunca da birileri mutlaka kopyalıyor bu da senin yoluna taş koyabiliyor.

Ekip olmadan yapabileceklerin gerçekten çok sınırlı. İyi bir ekip bulursan harika oyunlar yapabilirsiniz tabii. Başta Frictional Games bağımsız oyun yapım şirketiydi ve küçük başladılar. Penumbra ve Amnesia korku serilerini yaptılar, şimdi ise SOMA en yeni oyunları. İyi bir ekip bulursan zamanla büyürsünüz.

Eğer ben bunu kafama koydum ve yapacağım diyorsan bunlar sana geçmez, onu da diyim. Kafana koysan ve biraz da zamanını ayırsan (Sınavlardan bulamadığım şey hani) yaparsın. Öncelikle bir oyun motoru seç başlamak için. Kendine ait iyi dökümanı ve ücretsiz eğitim video'ları olan bir tane. Bir tanesini kullanmayı öğrenirsen diğerlerine daha aşina olursun. Eğer yeterince aşina olursan belki bir gün kendi oyun motorunu bile yazarsın :)

Not: Tek kişi olmanın avantajı tam olarak kafandaki şeyi yapabilirsin, ekip seni yavaşlatmaz yada değiştirmeye zorlamaz. Dezavantajı ise çok fazla vakit harcaman gerek. Tek olduğun için bütün iş sana kalıyor ve zor onu diyim. Tek başına harika oyunlar yapanlar var ama adam 1-2 yılda yapıyor bunu. Ama bomba gibi oyunlar da var aralarında, gerçekten severek oynadığım.

Unity
Unity - Game Engine

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Oyun motorunu yazmak uçak fabrikası yapmak gibi.
Unreal Engine'in sadece versiyon changelog'larını takip ediyorum atıyorum adamlar 4.10'dan 4.11'e geçerken bile destan yazıyorlar.
Çünkü bu iş yüzlerce çalışanla olacak bir iş.
Unreal Engine 4.12 Released!
Mesela bu sayfa sadece 1 ayda yapılanlara ait ve adamlar 2011'den beri 4. versiyon için uğraşıyor.
Atı alan üsküdarı geçmiş, gerçi sorun değil, her türlü yapılır ama bizdeki vizyonla mümkün değil.
Azıcık parayı bulan zaten bizde sapıtıyor veya kolayına kaçmaya başlıyor.

MR.Anonymous

Dekan
Reaksiyon puanı
498
Oyun yerine hesap makinesi yaparak başla. Programlamayı biliyormusun ki birde üzerine bunları ekleyeceksin.

Süleyman Alkan

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
815
Yanlış sormuş olabilir bilmiyor değil, hemen alay konusuna çevirmeyin, biliyorsanız yardımcı olun bilmiyorsanız sessiz kalın.

Son düzenleyen moderatör:

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Yanlış sormuş olabilir bilmiyor değil, hemen alay konusuna çevirmeyin, biliyorsanız yardımcı olun bilmiyorsanız sessiz kalın.
Google'a yazılırsa bu konuda açılmış yüzlerce başlık bulabilir.
Gelip buraya bir konu açılmadan önce Google'dan ön araştırma yapmak gerekiyor.
Birisi hiç araştırma yapmadan gelip grafik gibi şeyler varmış, animasyon gibi şeyler varmış derse ben bu konularda acımam.
Zaten alay edecek de birşey yazmadım sadece biraz dokundurdum, o kadarcık da olsun.
Ciddi soru sorulursa da kesinlikle yardımcı olmaya veya en azından yol göstermeye çalışırım.
İyi forumlar...

Süleyman Alkan

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
815
Google'a yazılırsa bu konuda açılmış yüzlerce başlık bulabilir.
Gelip buraya bir konu açılmadan önce Google'dan ön araştırma yapmak gerekiyor.
Birisi hiç araştırma yapmadan gelip grafik gibi şeyler varmış, animasyon gibi şeyler varmış derse ben bu konularda acımam.
Zaten alay edecek de birşey yazmadım sadece biraz dokundurdum, o kadarcık da olsun.
Ciddi soru sorulursa da kesinlikle yardımcı olmaya veya en azından yol göstermeye çalışırım.
İyi forumlar...
Forımumuza üye kişiye git google da ara diyemessin
Üye olmuş burada konu açmış git araştırma yap diyemessin
Ciddi veya değil cevap vermek vermemek senin elinde
Üye konu açmış ise burda fikri olan cevaplar
Son Olarak konu uzamasın fikrin varsa yardımcı ol yoksa sessiz kal.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Forımumuza üye kişiye git google da ara diyemessin
Üye olmuş burada konu açmış git araştırma yap diyemessin
Ciddi veya değil cevap vermek vermemek senin elinde
Üye konu açmış ise burda fikri olan cevaplar
Son Olarak konu uzamasın fikrin varsa yardımcı ol yoksa sessiz kal.
Peki sayın yönetici.
İçerikten sorumlu olan sizsiniz.
Konuların kalitesinden de.
Gerek yoksa yoktur.
Ben yazacağımı yazdım.
Yine böyle biri gelip de grafik varmış derse yine aynısını yazarım.
Sırf bunun için ceza vereceksiniz de sizin kararınız.
Ayrıca sizin azarlayacağınız liselilerden değilim, bir sorun varsa özel mesaj yoluyla söyleyebilirdiniz, konuyu asıl kirleten şu durumda sizsiniz.
Burayı 12 yaşındakilerin kalitesiz konularıyla doldurulan kreşe çevirebilirsiniz, sorun yok, sizin kararınız ama herkese o muameleyi çekmeyin.

Süleyman Alkan

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
815
Peki sayın yönetici.
İçerikten sorumlu olan sizsiniz.
Konuların kalitesinden de.
Gerek yoksa yoktur.
Ben yazacağımı yazdım.
Yine böyle biri gelip de grafik varmış derse yine aynısını yazarım.
Sırf bunun için ceza vereceksiniz de sizin kararınız.
Ayrıca sizin azarlayacağınız liselilerden değilim, bir sorun varsa özel mesaj yoluyla söyleyebilirdiniz, konuyu asıl kirleten şu durumda sizsiniz.
Burayı 12 yaşındakilerin kalitesiz konularıyla doldurulan kreşe çevirebilirsiniz, sorun yok, sizin kararınız ama herkese o muameleyi çekmeyin.
Sizi azarlamadım estafurullah sadece yazdıklarınıza cevap verdim, ayrıca sizin son yazdıklarınız hiç hoş değil burada anlatmak istediğim bizlerden yardım isteyenlerin şevkini kırmadan onlara yardımcı olmamız dalga geçiyor veya geçmiyor daha doğru uslüple doğru yolu gösterebiliriz.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Sizi azarlamadım estafurullah sadece yazdıklarınıza cevap verdim, ayrıca sizin son yazdıklarınız hiç hoş değil burada anlatmak istediğim bizlerden yardım isteyenlerin şevkini kırmadan onlara yardımcı olmamız dalga geçiyor veya geçmiyor daha doğru uslüple doğru yolu gösterebiliriz.
Bu konuda haklısınız. Bizim milletin duygusal olduğunu unutuyorum.
Ben de kimsenin şevkini kırmak istemem zaten.
Allah egodan kibirden korusun bizleri.
Buradaki diyalogları temizleyin o halde, daha fazla kirlenmesin.
Saygılar, iyi forumlar...

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu kelimeden şunu çıkarıyorum, liseyi bitirmeyen üye olmasın çünkü forumun kalitesini düşürüyorlar ? Forumda yaş ayrımı yapmayın, tamam o yaş grubunun sorduğu sorular ve o soruların zorluk seviyesi belli olabiliyor ve çok saçma yorumlar da yapabiliyorlar ama yaşlarına ve tecrübelerine vereceğiz bunları. Çocukça davranıyor diye bu şekilde yaşlarıyla küçümsemek yada velet diyip hakaret ettiğimizi sanmak bize ne kadar yakışır, soruyorum hocam ? Bu durumda biz de çocuk olmuyor muyuz ? Biraz idare etmemiz lazım bizimde. Bu kadar tez canlı olmayın :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bu kelimeden şunu çıkarıyorum, liseyi bitirmeyen üye olmasın çünkü forumun kalitesini düşürüyorlar ? Forumda yaş ayrımı yapmayın, tamam o yaş grubunun sorduğu sorular ve o soruların zorluk seviyesi belli olabiliyor ve çok saçma yorumlar da yapabiliyorlar ama yaşlarına ve tecrübelerine vereceğiz bunları. Çocukça davranıyor diye bu şekilde yaşlarıyla küçümsemek yada velet diyip hakaret ettiğimizi sanmak bize ne kadar yakışır, soruyorum hocam ? Bu durumda biz de çocuk olmuyor muyuz ? Biraz idare etmemiz lazım bizimde. Bu kadar tez canlı olmayın :)
Liseli kavramı bir internet terimidir tıpkı troll terimi gibi.
Manası liseye giden anlamında değildir ya da yaş ile ilgili değildir.
Manası derindir. :D
Biz ne zaman küçük kardeşlerimizi hor görmüşüz.

Tek bir mesajı silmişsiniz, bütün diyalogları silmeliydiniz konunun kirlenmemesi için.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bir oyun yapabimek için sadece Basic bilmek ve kullanmak tek başına yeterli. Bir oyun geliştirebilmek için ihtiyaç duyulan her yazılım tekniğini destekler. Günümüzde pek kullanılmıyor ve adı ve anlamı "da basit" kelimesini andırıyor olmasında. bir antipati yaratabiliyor (sahip olmanın her şey olduğuna inanalarda) Kendim de şu ana kadar bir oyun yapabilmiş değilim. Yine Basic kendisi bir dil değil, bir diller grubu ve basic ile basic arasında farklar var. Ve işlevselliği yüksek olan derleyiciler de ücretli ve çok kısa deneme süreleri var.

Bir kişinin tek başına yapabileceği bir oyunun gelişmişlik düzeyi de "MineCraft" ile aynı olmayacaktır. Ama kimse tek başına oyun yapamaz diye bir kural yok. Bütün oyunlar üç boyutlu ve ses efektli olmak zorunda da değilller. Oyun geliştirmek için en iyi programlama dili Basic. Daha iyisi yok. Oyun motoruna da gerek yok. Bazı Basic derleyici veya tümleşik geliştirme ortamları bir oyun motoruna eşdeğer ve hatta daha fazlasına sahipler.

Oyun Motorları sadece belli bir oyun türü ile sınırlılar. Yeni bir oyun, yeni bir hikâye geliştiremezsiniz. Basic'te öyle bir sınırlama yok.

tesla.amca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Sektörö iyice araştırman gerek ayrıyetten sadece c# yetmeye bilir hiç olmassa php Java gibi dilleride öğrenmeni tavsiye ediyorum

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Sektörö iyice araştırman gerek ayrıyetten sadece c# yetmeye bilir hiç olmassa php Java gibi dilleride öğrenmeni tavsiye ediyorum
Merhaba arkadaşım, rencide etmiş gibi olmayayım ama neden bilginiz olmayan konularda yazıyorsunuz ?

Son mesajlar