Zürafa Boyunlu Kadınlar

a4tech

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Birmanya`nın Zürafa Boyunlu Kadınları

Dünyanın en uzun boyunlu kadınları, Avrupalı araştırmacıların taktığı adla 'Zürafa kadınlar' Birmanya'da da yaşamaktalar.

Zürafa kadınların köyünde gün boyu ot karışımı çiğneniyor. Bu karışım, uyarıcı ve uyuşturucu. Dişetlerini tahriş ettiği için çoğunun dişleri dökülmüş. Ağızlarındaki kırmızılık, çiğnedikleri ottan kaynaklanıyor. Reçine de çiğneniyor ve onun da uyuşturucu etkisi var.

mrno5rk3.jpg

Boyundaki halkalar 6'lı 3 parça. İlk parça 5-8 yaşları arasında takılıyor. Çenenin altına konulan destek sürtünmeyi önlüyor.

Bu dağ köyünde Çin takvimi kullanılıyor. Çin takviminde yılllar hayvan adları ile anılıyor. Bu halkaları sadece ejderha yılında doğan kadınlar takabiliyor. Bu eski geleneğin kökenine dair rivayet muhtelif.

Birmanya, köylü bir ülke. Nüfusun 3/4'ü köylerde yaşıyor. Resmi dil Birmanca ama 100'ü aşkın yerli dil konuşuluyor. Zürafa kadınların dili Kavence. Köylerin hiçbirinde elektrik yok. Tabii televizyon da radyo da yok. Elektriğin icadından önce nasıl yaşanıyorsa hâlâ öyle yaşıyor köylüler. Misafirlik başlıca eğlence. İnsan ilişkileri çok sıcak ve yakın.

Köy geceleri misafir ağırlıyarak, bir arada çeşitli oyunlar oynayarak geçiyor.

Tipik bir aile yapıları var. Halkalar Zürafa kadınların yaşamına hiçbir kısıtlama getirmiyor. Sadece hareketleri çok ağır ve dikkatli olmak zorunda. Topluluklarında ayrıcalıklı, saygın bir yerleri var. Kendileri de kutsallık taşıdıkları inancında. Eşlerinden başkası ile sevişmenin cezası boyunlarındaki halkaların, destekleyici bir önlem almadan çıkarılması. Tahta üzerinde yatıyorlar.

Şaşırtıcı ama, halkalarla ne boy ne boyun uzuyor. Biçimdeki değişiklik nedeniyle uzamış görünüyor sadece.

Tıp çevresi boyun uzamalarının mümkün olmadığını, sadece omuzların aşağı itilmiş olduğunu belirtiyor. Bu dağlık bölgedeki çeşitli köylerde toplam 500 halkalı kadın yaşıyor.

http://frm.ekshi.net/birmanya`nin.zurafa.boyunlu.kadinlari.12294.html

saadet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yaaa varya kendilerine eziyetten işkenceden başka hiç bi şey deil bu yaptıkları :(

onursevim

Profesör
Reaksiyon puanı
62
Rabbim akıl dağıtırken bunlar piknik yapıyodu heralde

maske500

Doçent
Reaksiyon puanı
0
görmüştüm daha önceden bunları.çok çok ilginç bi şey

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
bende bi belgeslede görmüştüm 1 den fazla halkayı çıkarırsanız boyunları kırılarak anında ölüyorlarmış

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
daha öncede görmüştüm ... çok ilginç yaaa

by_erdal21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Estetik olduğunu düşünüyorlar sanırım ya da gelenek.

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
açıkcası ben bişey merak ediyorum. Şimdi bunlar böle takıyorlar pekiii yatarkende mi ??? ve hiç çıkartılmış hali yok mu ??? acaba ?? :)