Zula Kasma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Fatih Güven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba. Bu aralar Zula'da çok fazla kasma, donma,drop girmesi sorunu yaşıyorum. Sistem:
AMD Radeon HD 5450 ekran kartı
İntel i3 3240 3.40 gHz işlemci
4 GB RAM
Normalde Zula'da kasma,donma yaşatacak bir sistem değil. Gayet yeterli Zula için ama bu aralar Zula'yı oynarken 1920x1080 çözünürlükte çok kasıyor. 1366x768 çözünürlüğe aldığımda yarım ekran oluyor. 2 ay önce falan ekran kartını değiştirmiştim (Öncesi AMD Radeon HD 8350 idi şimdi AMD RadeonHD 5450) ondan mı oluyor olabilir. Zula'da bu ekran kartını kullanmıyor olabilir mi? Çünkü HD 8350 ekran kartında 1920x1080 çözünürlükte çok rahat oynatıyordu.
Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Bahsi geçen ekran kartları arasında yarı yarıya performans farkı var diyebilirim.
HD 8350 vermiş olduğu performans HD 5450 vermiş olduğu performansın 2 katını veriyor.
Yani HD 5450 diğerine göre kötü bir kart.

Yaşadığın sorunun yegane sebebi ekran kartın :)

Fatih Güven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bahsi geçen ekran kartları arasında yarı yarıya performans farkı var diyebilirim.
HD 8350 vermiş olduğu performans HD 5450 vermiş olduğu performansın 2 katını veriyor.
Yani HD 5450 diğerine göre kötü bir kart.

Yaşadığın sorunun yegane sebebi ekran kartın :)
Zula da öyle ekran kartı isteyen bir oyun değil diye duydum. Çünkü ekran kartsız bir PC'de (İntel i5 işlemci) 200 FPS alanları da görmüştüm sosyal medyada. Gerçekten benim ekran kartıyla oynanmaz mı Zula yav

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Normal şartlarda oynatması gerek.
Ekran kartı değişimini yaptıktan sonra driverlarını düzgün bir şekilde kurdun mu?
Bir de oyunu AMD Ekran kartı üzerinden oynadığına emin misin?

Fatih Güven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ekran kartı değişimini yaptıktan sonra driverlarını düzgün bir şekilde kurdun mu?
Valla oyunu hangi ekran kartından oynadığımı bilmiyorum. Nasıl anlayabilirim? Ve nasıl AMD ekran kartıyla çalıştırabilirim oyunu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bugün AMD Crimson Software'yi indirdim sitesinden. dxdiag'dan da kontrol ettim tarih 2016 yazıyordu AMD'nin sitesinden de baktım 2016 yazıyor driver tarihi. Yani günceldir

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Önceki ekran kartının driverını kaldırdın mı?

Fatih Güven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
O zaman ekran kartı driverını kendisi yüklemiştir.
AMD Ekran kartıyla başlatmak için sağ tıklayıp "Grafik işlemciyle çalıştır" seçeneğine gel ve AMD Ekran kartını seç.

Takılma sadece oyunda mı var yoksa windows arayüzünde gezinirken de ara sıra PC takılıyor mu?

Fatih Güven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ekran kartını değiştirmeden önce de arayüzde ara sıra takılmalar oluyordu ama Zula'da sıkıntı çıkarmıyordu

Ekran kartını değiştirmeden önce de arayüzde ara sıra takılmalar oluyordu ama Zula'da sıkıntı çıkarmıyordu
Yani PC'yi ilk açtığımda 10 dk beklemem gerekiyordu bir tarayıcı,oyun falan açmak için ama sonradan kendine geliyordu PC

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
HDD' de sorun varsa kendini bariz bir şekilde belli eder.
Ya sesinde değişiklik olur ya da arayüzdeyken ciddi donmalara sebep olur.

Bana kalırsa sen ekran kartıyla oynamıyosun gibime geliyor.

Fatih Güven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
O zaman ekran kartı driverını kendisi yüklemiştir.
AMD Ekran kartıyla başlatmak için sağ tıklayıp "Grafik işlemciyle çalıştır" seçeneğine gel ve AMD Ekran kartını seç.

Takılma sadece oyunda mı var yoksa windows arayüzünde gezinirken de ara sıra PC takılıyor mu?
Ben bugün AMD Crimson Software'yi yükledim. Yüklemeden önce baktım dxdiag'dan ekran kartı sürüm tarihine. 2014 yazıyordu. Yüklediğimde 2016 oldu yani güncellendi. Sağ tıklayınca Grafik İşlemci diye bir şey yok Radeon Ayarları var

Bilgisayarcı adam zaten Harddisk'te sıkıntı olduğunu söylemişti ama değiştirmemiştik çünkü tam bozulunca değiştiririz diye. Ses çıkarıyor ama çok da abartılı değil yani önceden neyse şimdi de öyle çıkarıyor sesi. Benim ekran kartı yandığı için değiştirmiştik ekran kartını. İşte adam da HDD'de sıkıntı olduğunu söyleyince sonradan değiştiririz demiştik biz de. Ekran kartıyla oynamıyorsun derken?

Ciddi donma da yok zaten. Önceden de öyle ilk açılışta beklemek gerekiyordu ama olacak o kadar çünkü PC eski yani. Ama PC alışınca yani donmuyor. Yani aradan 15 dk falan geçince alışıyor donmuyor

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Attığım videoda bunlardan bahsediyor :D

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Videoda ki yazılım ile oyunların hangi kartı kullanacağını seçebiliyorsun diye biliyorum.

Fatih Güven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Videoda ki yazılım ile oyunların hangi kartı kullanacağını seçebiliyorsun diye biliyorum.
O sadece performansı artırma,FPS artırma amaçlı bir video

Şimdi baktım AMD ekran kartını kullanıyormuş PC ama bilmiyorum hâlâ neden oluyor bu kasma

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Detaylı sistem özelliklerini bizimle paylaşır mısın.
Oyun içinde yaklaşık 10 dakika oynadıktan sonra ısı değerlerini de bizimle paylaş.
Isı değerleri için Afterburner programını kullanabilirsin.

Fatih Güven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Oyun içinde yaklaşık 10 dakika oynadıktan sonra ısı değerlerini de bizimle paylaş.
Videodaki performans artırma ve FPS artırma taktiğini denedim ama olmadı maalesef.

Valla başka program daha yükleyemem çünkü PC artık iyice kasıyor. Sistem:
AMD Radeon HD 5450 ekran kartı
İntel i3 3240 3.40 gHz işlemci
4 GB RAM

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Isı değerlerin önemli. Cihazın ısınmadığına emin ol.
Hd Tune ile HDD'yi taramaya sokmanı da öneririm.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Harddisk'ten dolayı mı yani bu kasma
Kasma ve donma ayrı şeylerdir.
Devamlı bir takılma varsa kasmadır. Fakat ara ara direkt olarak donuyor belli bir süre sonra hareket ediyorsa yada hiç hareket etmiyorsa bu donmadır.

Kasma olduğuna eminsen tarama yapmana gerek yok.

Fatih Güven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kasma ve donma ayrı şeylerdir.
Devamlı bir takılma varsa kasmadır. Fakat ara ara direkt olarak donuyor belli bir süre sonra hareket ediyorsa yada hiç hareket etmiyorsa bu donmadır.

Kasma olduğuna eminsen tarama yapmana gerek yok.
Bu kasma,donma olayı 1920x1080 çözünürlükte oluyor. Olmaması gerek aslında. Yani silah değiştirirken kasarak değiştiriyor. Ölünce donuyor. Oyundan atıyor

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Normale çekmeyi deneyin.
Kasmalar devam ederse düşük ayarlarda 720p olarak açın ve ekran modunu tam ekran olarak değiştirin.

Fatih Güven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Normale çekmeyi deneyin.
Kasmalar devam ederse düşük ayarlarda 720p olarak açın ve ekran modunu tam ekran olarak değiştirin.
720p olarak değiştirme diye bir şey yok oyunda. Normal'e çekersem daha da kasmaz mı? Çünkü daha yüksek bir ayara çekilmiş oluyor (Normal, Minimum'dan daha yüksek grafik ayarı)

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
720p olarak değiştirme diye bir şey yok oyunda. Normal'e çekersem daha da kasmaz mı? Çünkü daha yüksek bir ayara çekilmiş oluyor (Normal, Minimum'dan daha yüksek grafik ayarı)

Kardeşim boşuna uğraşma o kasma ve takılma sorunu herkeste var şuan güncellemeler ile içine etmişler oyunun RX 580 kullanan arkadaşımda da kasıyor oyun hiç uğraşma güncelleme falan bekle. Facebook sayfalarına gir bak herkes kasma ve takılmalardan şikayetçi. İstediğin ayarı yap çözülmeyecek.

Son düzenleyen moderatör:

Son mesajlar