Yurtdışından telefon getirenler yarına dikkat!!

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan IThelp
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, yurtdışından telefon getirenlerin artıkinternet ortamından IMEI kaydını yapacağını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, akıllı telefonların ortaya çıkması ile yurt dışından getirilen cep telefonlarında artış yaşandığını belirterek, “Cep telefonlarının kaydettirilmesi hususunda yaşanan beklemenin önüne geçmek için telefon kayıtlarının internet ortamında yapılabilmesinin önün açtık. Yarından itibaren vatandaşlarımız kayıt işlemlerini, abone kayıt merkezlerine gitmeden yapabilecekler” dedi.

Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, yeni nesil akıllı telefonların ortaya çıkması sonrasında yurt dışından gelen giden yolcuların beraberinde getirdiği cep telefonu sayısının artmaya başladığını söyledi.

Bu kapsamda kayıp-kaçağın önüne geçmek için ilk etapta kayıt zorunluluğu getirdiklerini anımsatan Yıldırım, “IMEI numaralarının tespiti sayesinde kayıp-kaçağın önüne geçtik. Ayrıca bireysel yolla getirilen cep telefonlarının Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne kaydı için 100 lira harç bedeli de belirledik. Böylece haksız kazanç sağlamanın da önüne geçmiş olduk” diye konuştu.

“Kayıt artık daha kolay”

Bakan Yıldırım, Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne kayıtların GSM operatörlerine bağlı abone kayıt merkezlerine verilen bilgi ve belgeler ile yapıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Ancak bu kayıt işlemlerinin daha hızlı ve kolay hale getirilmesi gerekiyordu. Hem yaşanan beklemenin önüne geçmek hem de telefon kayıtlarının daha kolay kaydettirilmesi için kayıtların internet ortamında yapılabilmesinin önünü açtık. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) yaptığı çalışma sonucu yarından itibaren vatandaşlarımız kayıt işlemlerini, abone kayıt merkezlerine gitmeden yapabilecekler.

Yurt dışından telefon getirenlerin, öncelikle 100 liralık harç bedelini vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara yatırmaları gerekiyor. Harçların yatırılmasının ardındane-Devlet Kapısı üzerinden BTK'nın internet sitesine girilerek 'IMEI Kayıt Başvurusu' yapılacak. Talep edilen bilgilerin sisteme girilmesi ile kayıt işlemi tamamlanacak. Maliye Bakanlığı ile yapılan entegrasyon çalışması kapsamında anlık olarak kişinin ücret yatırdığına dair bilgi, sistem üzerinden doğrulanacak. BTK Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden kişinin iki yıl içinde başka bir cihaz kaydı yaptırıp yaptırmadığı, yurt dışından geliş tarihinden itibaren olan bir aylık sürenin geçip geçmediği, vatandaşın girmiş olduğu IMEI numarasının hatalı olup olmadığına ilişkin kontroller yapılacak. Son aşama olarak Emniyet Genel Müdürlüğü sistemleri üzerinden pasaportkontrolü yapılarak IMEI kayıt işlemi tamamlanacak.”

kaynak

http://ekonomi.milliyet.com.tr/yurt...i/ekonomidetay/31.10.2012/1619833/default.htm

ScienceNET

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ya arkadaş sanki ne alıyoruz. Ne kadar sçma bir uygulama bu. Türk insanı kazığı yesin, olan millete oluyor zaten... Devlette haklı olabilir ama illa pasaport kaydı mı yaptırmak gerekiyor. Bu saçma...

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Ya arkadaş sanki ne alıyoruz. Ne kadar sçma bir uygulama bu. Türk insanı kazığı yesin, olan millete oluyor zaten... Devlette haklı olabilir ama illa pasaport kaydı mı yaptırmak gerekiyor. Bu saçma...

saçma değil bence gerekli bir uygulama. yurtdışından ne kadar kaçak telefon getiriliyor fikriniz var mı? onların vergi kaçakçılığını biz ödüyoruz

ScienceNET

Asistan
Reaksiyon puanı
2
saçma değil bence gerekli bir uygulama. yurtdışından ne kadar kaçak telefon getiriliyor fikriniz var mı? onların vergi kaçakçılığını biz ödüyoruz

Bence bu şekilde biz daha fazla ödüyoruz. Yurtdışından 1200 TL'ye alabileceğim telefona neden 2000 TL veriyorum? Ayrıca yorumumda yazdığım gibi, tamam 100 TL vereyim ama pasaport ksıtlaması ne oluyor? 1 tane alıyorum, 100 tane değil ki. Bu ne kaçağı oluyor?

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bence bu şekilde biz daha fazla ödüyoruz. Yurtdışından 1200 TL'ye alabileceğim telefona neden 2000 TL veriyorum? Ayrıca yorumumda yazdığım gibi, tamam 100 TL vereyim ama pasaport ksıtlaması ne oluyor? 1 tane alıyorum, 100 tane değil ki. Bu ne kaçağı oluyor?

Herkes senin gibi düşünmüyor ki.. Kısıtlama olmayınca güya kafası çalışanlar getiriyor 100 tane sonra oradan kaybedilenler senin benim cebimden çıkıyor...

Ayrıca söz meclisten dışarı bayrak, vatan, millet vs. diyenler iş vergi ödemeye gelince vatan haini olup çıkıyor...

malatya

Profesör
Reaksiyon puanı
6
yurt dışında satılan fiyattan sat getirmesin millet yada sende bunlar gibi çıkar senden alsın.100 dolara mal olan telefon ülkemizde 2000 tl satılırsa kusura bakma kimse almaz ben olsam bende yurt dışından getirtirim.

ScienceNET

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Herkes senin gibi düşünmüyor ki.. Kısıtlama olmayınca güya kafası çalışanlar getiriyor 100 tane sonra oradan kaybedilenler senin benim cebimden çıkıyor...

Ayrıca söz meclisten dışarı bayrak, vatan, millet vs. diyenler iş vergi ödemeye gelince vatan haini olup çıkıyor...

Tamam öyle de, bu kısıtlama sadece 100 tane telefon getirenlere olsa, daha iyi olmaz mı? Zaten, gümrükten geçince %18 KDV alıyorlar, üstüne 100 TL kayıt parası. Daha ne alacaklar? Almışken, telefonu da alsınlar. Sanki bu kaçakçılık sadece telefonlarda mı oluyor? Diğer elektronik cihazlar bedava mı oluyor? Yapmışken bütün elektronik cihazlara yapsınlar.

Bence burda telefon falan hikaye. Devlet ile distribütörler arasında yapılan bir anlaşma. Olan millete oluyor sonuçta. Devlet hep satıcının yanında, biraz da alıcının yanında olsun... Bu devletin vergilerle gözü dönmüş adeta...

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Haberlerde sürekli sınırlardan eşek sırtında geçirelen malları seyrediyoruz müdahale yapılmıyor hiçbirine ama yasal yoldan alalım dedigimizde b.k alırsın diyolar resmen 1 tane telefon almak için bu kadar şey yapmak zorundamıyım.

Reaksiyon puanı
188
Ayrıca bireysel yolla getirilen cep telefonlarının Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne kaydı için 100 lira harç bedeli de belirledik. Böylece haksız kazanç sağlamanın da önüne geçmiş olduk” diye konuştu.

Devlet bu parayı bizden vergi adıyla keserek haksız bir kazanç sağlamıyor mu? Bu nasıl bir çelişki?

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Boyle bir uygulamanin olmasi hem kacak kullanimin onune gecer, hem haksiz kazancin onune gecer, cuvallarla telefon getir sat, vergi veren esnaf ise bunlar yuzunden magdur olsun, yok oyle. Bu konuda emegi gecen btk ve e-devlet sistemini yapanlara helal olsun, esi benzeri yok e-devlet sisteminin.

Reaksiyon puanı
188
Boyle bir uygulamanin olmasi hem kacak kullanimin onune gecer, hem haksiz kazancin onune gecer, cuvallarla telefon getir sat, vergi veren esnaf ise bunlar yuzunden magdur olsun, yok oyle. Bu konuda emegi gecen btk ve e-devlet sistemini yapanlara helal olsun, esi benzeri yok e-devlet sisteminin.

Çuvalla telefon getirebiliyorsan bu gümrüklerde yeterli denetimin olmadığındandır. Gümrükte bir halt yiyemiyoruz bari vergi dayayalım demişler. Kurunun yanında yaş da yanmış...

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Çuvalla telefon getirebiliyorsan bu gümrüklerde yeterli denetimin olmadığındandır. Gümrükte bir halt yiyemiyoruz bari vergi dayayalım demişler. Kurunun yanında yaş da yanmış...

Gurbetci vatandaslar gerekli evraklari ibraz ettikten sonra cep no ile eslestirilen telefonlarini rahatca kullanabilecek, >Ilgili link< vatandas gurbetci degilse bireysel veya ticari anlamda kar elde etme amacinda demektir ve bu vergi yerinde bir vergi, senin soylediklerine katiliyorum, gumruk de insanlar tarafindan yonetiliyor, insanin oldugu her yerde hata vardir dostum, ne kadar denetlenirlerse denetlensinler.

ScienceNET

Asistan
Reaksiyon puanı
2

Anlaşılan senin işine gelen bir uygulama. Arkadaş, 1 tane telefon alacağız, 100 tane değil. Alıyorlar zaten KDVsini bilmem cartunu curtunu. Bunun nesi kaçak bilmem kayıtdışı oluyor? Devlet ne yaparsa yapsın, insanlar kaçak getirmek isterseler bir yolunu bulup getirirler zaten. Bireysel satışı hangi ülkede yasak acaba merak ediyorum? Ondan sonra yok iPhone 5 3200 TL'ye satılıyor, fiyatlar fahiş dersiniz... Olacağı buydu zaten. Bunu savunanları anlamıyorum. Bu uygulamanın nesi doğru?

Sanki sadece cep telefonları mı kayıt dışı oluyor? Geçen 4-5 ay önce Amazon.de'den Technisat Skystar USB HD aldım. Kargosu dahil herşey dahil, 170 TL2ye aldım. Türkiye'de 260 TL'ye satılıyor. Bak devlet bunu kayıt altına almayı unutmuş. Bunun arkasında başka şeyler var. Sadece vergi değil. Bu uygulamalar beni bu devletten iyice soğuttu...

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
ben onu bunu bilmem tamam ülke gelişiyor ama vergiler hergün artıyor gına geldi yav bu ne

istbne

Asistan
Reaksiyon puanı
0
"kayıp-kaçağın önüne geçtik" mi??? Vatandasin devleti beslemek zorunda oldugu anlayisinin urunu bir cumle bu! Devlet olarak ne tur bir emek verdiniz de hak talep ediyorsunuz anlamak guc!!! Havadan dahi vergi alan bir anlayisin cep telefonlarini es gecmesi beklenemezdi zaten.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13

Devletin malesef herşeyi kontrol etmek gibi bir şansı lüksü yok.
Tamamı ile orada çalışanların emdiği sütün helal veya haram olması ila alakalı.

Tanıdığım bir çok gümrük çalışanın altında mercedesler bmw ler var.
Bir tek memur maaşı ile bu mümkün mü?

İnsan değil ki orada çalışanlar...

Devletin malı deniz yemeyen keriz diyen bir neslin çocuklarıyız biz. Uzuuuunca bir süre adam olmayız biz.

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Benim isime gelen bir tarafi yok bu vergi uygulamasinin, yurtdisinda yasayan gurbetci ulkesine geldiginde Turk gsm firmalarindan birisine gidip kendisine hat alabilecek ve bu hatti tekrar geri donene kadar kullanabilecek, uygulama yurtdisindan telefon getirenler icin, iletisim urunlerinin ticareti daha fazla cunku her insan fiyakayi sevdigi icin ozellikle bu urunlere boyle bir uygulamanin gelmesi cok normal, devlet parani yurtdisina degil kendi ulkene yatir diyor sadece. Her seyin caresi var, bu uygulamayi haksiz bir uygulama goren vatandas gerekli arastirmayi yapar, ilgili mahkemede davasini acar.

ScienceNET

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Benim isime gelen bir tarafi yok bu vergi uygulamasinin, yurtdisinda yasayan gurbetci ulkesine geldiginde Turk gsm firmalarindan birisine gidip kendisine hat alabilecek ve bu hatti tekrar geri donene kadar kullanabilecek, uygulama yurtdisindan telefon getirenler icin, iletisim urunlerinin ticareti daha fazla cunku her insan fiyakayi sevdigi icin ozellikle bu urunlere boyle bir uygulamanin gelmesi cok normal, devlet parani yurtdisina degil kendi ulkene yatir diyor sadece. Her seyin caresi var, bu uygulamayi haksiz bir uygulama goren vatandas gerekli arastirmayi yapar, ilgili mahkemede davasini acar.

Bu telefonlar Türk malı mı? Hayır. Sonuçta onlar da Amerika'dan, Japonya'dan, Kore'den, Çin'den alıyorlar. Sonuçta bireysel alımlarda yine KDV ödemiyor muyuz? Sonuçta devletin cebine giren birşey yok mu var? Eeee daha ne istiyorlar? Ben ayrıca 100 TL kayıt parası vermeye razıyım. Hani saçma ama yılda sadece bir defa almaya da razıyım. 1 tane almakla ticaret mi olur? Kaçakçılık mı olur, kayıt dışı mı olur? Bunun ticaretini yapanlar için olabilir, benim yakındığım bireysel kullanıcılar neden alamıyor? Dünya'nın kaç ülkesinde böyle bir uygulama var? Çoğu zaten ihtiyaç duymuyor. Fiyatlar Türkiye gibi KAZIK değil. Irak'ta bile fiyatlar yarı yarıya daha ucuz... Devletin yaptığı, legal yollarla sömürgecilik, başka birşey değil...

beyti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bise sorcam arkadaslar bu telefonu pasaporta. Yazdirmis olan varmi acaba aranizda yazdirma islemi kolay mi yoksa baya urastiriyormu