Yurtdışı İphone 7 Plus

Emn5858

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayırlı akşamlar. Benim bir sorum olacaktı. Yurtdışından iphone 7 Plus (a1661) mat siyah modeli gelecek akrabamla birlikte. Yalnız merak ettiğim bir şey var. Bu telefonun 2 modeli var. a1661 ve a1784. A1661 modeli Türkiye de ve Avrupa da satılmıyormuş. CDMA model olarak geçiyor. A1784 modeli Türkiye ve avrupada geçiyormuş ve GSM modeli imiş.Bana gelen a1661. bu model burda kullanmak ta sıkıntı çıkarır mı ve garantisi burda geçerli mi? Bilen yardım etsin çok acil :(

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
Hayırlı akşamlar. Benim bir sorum olacaktı. Yurtdışından iphone 7 Plus (a1661) mat siyah modeli gelecek akrabamla birlikte. Yalnız merak ettiğim bir şey var. Bu telefonun 2 modeli var. a1661 ve a1784. A1661 modeli Türkiye de ve Avrupa da satılmıyormuş. CDMA model olarak geçiyor. A1784 modeli Türkiye ve avrupada geçiyormuş ve GSM modeli imiş.Bana gelen a1661. bu model burda kullanmak ta sıkıntı çıkarır mı ve garantisi burda geçerli mi? Bilen yardım etsin çok acil :(
A1784 modeli Türkiye'de 1 yıl garanti ile satılır.Tercih edebiliyorsanız 1784 alın.

Emn5858

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
A1784 modeli Türkiye'de 1 yıl garanti ile satılır.Tercih edebiliyorsanız 1784 alın.
Dediğim gibi alınmış telefon a1661 modeli. garanti burda geçerli mi ve çalışır mı burada
--- Gönderi Güncellendi ---
Up up up

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Burda çalışması için pasaport kaydı yaptırmanız lazım. Yurtdışında satılan model olduğu için garanti geçmeyecektir Türkiyede

Emn5858

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Burda çalışması için pasaport kaydı yaptırmanız lazım. Yurtdışında satılan model olduğu için garanti geçmeyecektir Türkiyede
Pasaport kaydı olayını biliyorum. fakat yurtdışından iphone 6s getirip garantili kullanan tanıdığım var?

Apocalypse_

Profesör
Reaksiyon puanı
1,271
iPhone 7'nin resmi BAE fiyatlari burada: Buy iPhone 7 and iPhone 7 Plus - Apple (AE) Dubai'de (Mall of the Emirates) ve Abu Dabi'de (Yas Mall) birer adet Apple Store mevcut. Buralarda satilan cihazlar AE/A kodludur ve Facetime icermez. Ama cihazlar GSM oldugu icin garantileri Turkiye'de gecerli. Resmi Dubai fiyatlari asagidaki gibi:

iPhone 7 32GB 2599AED= 2125TL
iPhone 7 128GB 2999AED= 2450TL
iPhone 7 Plus 32GB 3099AED= 2530 TL

Basliga giren ve son sayfada disinda hicbir sayfayi okumayanlar icin bir kez daha gelsin:

1. ABD'den alınan iPhone 7 için A1778, iPhone 7 Plus icin A1784 model kodlu GSM cihazların garantisi Türkiye'de geçerli. Cihazın sim free olması şart değil (ki şu anda SIM free cihaz mevcut değil), full price/unlocked olarak alınması yeterli. İçindeki AT&T/T-mobile SIM kartı çıkarıp kendi SIM kartınla etkinleştirmelisin. Bu durum ABD çıkışlı LL/A parça nolu cihazlara özel.

2. ABD'de satılan A1660 ve A1661 model kodlu CDMA cihazlar ise Türkiye'de garanti dışı oluyor. Bu cihazlar ABD, Çin, Porto Riko, Hong Kong, G.Kore, Japonya pazarlarındaki operatörlere yönelik. Cihazlar Türkiye'de de çalışır ama garanti hizmeti alamazsın. Ayrıca Apple'ın sitesinde bu GSM/CDMA model ayrımı için ülke ülke kodlar mevcut. Her sene de yeni cihazlar için güncelleniyor: View countries with supported LTE networks

3. Arap cihazlarında Facetime bulunmaz, suudi krallığının emriyle yasak (part nosu AB/A ve AE/A ile biten cihazlar). Ama cihazlar GSM'dir, dolayısıyla garantisi Türkiye'de geçerli. Arap ülkelerindeki telefoncularda çok ciddi seviyede karaborsa avrupa ve ABD cihazı da bulunuyor. Yani Dubai'den Arabistan'dan Facetime'lı cihaz da alabilirsiniz. Sadece koduna ve model numarasına dikkat edin. Avrupa ülkelerinden iPhone alırken model koduna bakmaya gerek yok. Avrupa cihazlarının hepsinin garantisi TR'de geçerli.

4. Bir iPhone'un hangi ülke çıkışlı olduğunu nasıl anlarız? Kutunun altındaki etikete bakarız. Etikette seri no, IMEI no ve model no'nun olduğu yerde bir de Part No vardır. Her iPhone modelinin part nosu aynı olmakla birlikte, son kısımdaki harfler cihazın ülkesini gösterir. LL/A ise ABD cihazıdır. TU/A ise Türkiye cihazıdır (24 ay garantili), B/A ise İngiltere cihazıdır, ZD/A ise Fransa/Almanya/İsviçre/Hollanda cihazıdır... Liste böyle gider. Kutuyu çevirip altına bakmanız yeterli.

Örneğin iPhone 6S 16GB Space Gray için:

MKQJ2LL/A - ABD çıkışlı cihaz
MKQJ2B/A - İngiltere/İrlanda
MKQJ2D/A - Almanya
MKQJ2E/A - Meksika
MKQJ2FD/A - Avusturya
MKQJ2ZD/A - Fransa/Hollanda
MKQJ2HN/A - Hindistan
MKQJ2IP/A - İtalya (şu anda QL/A)
MKQJ2J/A - Japonya
MKQJ2GR/A - Yunanistan
MKQJ2X/A - Avustralya/Y.Zelanda
MKQJ2ZA/A - Singapur
MKQJ2ZP/A - Hong Kong
MKQJ2AB/A - S. Arabistan, Mısır, Ürdün çıkışlı cihaz (Facetime yok)
MKQJ2AE/E - BAE çıkışlı cihaz (Facetime yok)
...
...
MKQJ2TU/A - Türkiye çıkışlı cihaz (24 ay Apple Türkiye garantili ürün/Vatan, Bimeks, Teknosa, Turkcell, mahalle bakkalı, telefoncu Hüseyin dayı nereden alırsan al fark etmez)

Kodlar stok/lojistik politikalarına göre bazen değişmekle birlikte genel olarak bu şekilde. Aldığınız cihazın kutusunun altına bakıp görebilirsiniz. Aynı şekilde Ayarlar > Genel > Hakkında bölümünden de görebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 11386

iPhone 7'nin fiyati hangi ulkede ne kadar?
Konuya komsuya, bacanaga, mahalle bakkalina sormaya gerek yok. Apple urunlerinin tum dunyadaki fiyatlarini ilgili ulkenin sitesinden (cogunlukla) ogrenebilirsin. Bu baglantiya tikla ulkeyi sec ve acilan sayfadan iPhone linkine tikla: Choose your country or region - Apple Ya da sadece asagidaki linklerdeki /uk/ vb. ulke kodunu degistir. Almanya icin /de/ yap, Fransa icin /fr/ yap, Japonca icin /jp/ yap, Dubai icin /ae/ yap...

Ingiltere iPhone 7 fiyatlari: iPhone 7
Avustralya iPhone 7 fiyatlari: iPhone 7
Çekya iPhone 7 fiyatlari: Koupit iPhone 7 a iPhone 7 Plus - Apple (CZ)
Isvicre iPhone 7 fiyatlari: http://www.apple.com/ch...hop/buy-iphone/iphone-7
Dubai iPhone 7 fiyatlari: Buy iPhone 7 and iPhone 7 Plus - Apple (AE)
Almanya iPhone 7 fiyatlari: iPhone 7
...
...
Turkiye iPhone 7 fiyatlari: iPhone (YAKINDA)

iPhone'un kalan garanti süresi nasıl sorgulanır?
Yeni aldığın cihazın daha önce kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek için veya mevcut kendi cihazının kalan garanti süresini öğrenmek için bu sayfaya cihazın serinosunu girmen yeterli: Check Your Service and Support Coverage - Apple Support Yeni aldığın cihazın kutusunun altında seri no yazar. Eğer cihaz daha önce SIM kart takılıp etkinleştirilmişse, sorgunun sonucunda kalan garanti süresini görürsün. Yani cihaz yeniden jelatine sarılıp sıfır diye satılıyor demektir. O cihazdan uzak dur. A1660/A1661 cihazını sorguladığında da garanti kapsamında görünürsün ama yine de Apple Türkiye garanti hizmeti vermez.

alıntıdır.

Batu97han

Doçent
Reaksiyon puanı
145
Pasaport kaydı olayını biliyorum. fakat yurtdışından iphone 6s getirip garantili kullanan tanıdığım var?
Getirilen iphone 6s in model numarası uygundur garanti için.Bence hata yapmışsınız dua edin cihazınızın bir sıkıntısı çıkmasın yoksa ucuza aldım diye çok başınız ağrıyabilir.

adriyatik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba konuyu hortlatıyorum ama,

mn4m2ah/a kod'lu iphone 7 plusların facetime'ı mevcut mu?