Yurt dışından İphone Almak

Bu konuyu okuyanlar

whitequest

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Şuanda 2020 den 2021 e giriyoz ben 2021 de şubat ayında iphone 12 pro alsam türkiyeden almaya göre ne avantaj ve dez avantajım olur kayıt ucretı vs bana ne kadar girer kar zarar olarak?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Alan birisi varsa cevaplarsa güzel olur

sonersno

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şuanda 2020 den 2021 e giriyoz ben 2021 de şubat ayında iphone 12 pro alsam türkiyeden almaya göre ne avantaj ve dez avantajım olur kayıt ucretı vs bana ne kadar girer kar zarar olarak?

Alan birisi varsa cevaplarsa güzel olur

Fiyatın düşeceğini öngörüyosun anladığım kadarıyla. Kur artarsa Tr fiyatı ile birlikte yurtdışından sana gelişi de artar bence. Ben toplamda kaydıyla birlikte pro max i 12bin e aldım, Tr fiyatı 17k. (Biliyorum az beklesem daha ucuza alırdım da hayatımızda bir kere de pre-orderla almayak mı

Mustafa1161

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hocam benim merak ettiğim bu sahibinden vb yurt dışı iphone 12 pro satıyorlar daha uygun fiyata. Şimdi ben bunu alsam ve pasaport kaydı yaptırsam herşeye tamamız fakat garanti olayı nasıl oluyor ? Garantisiz mi oluyor hocam. O zaman pek bi anlamı yok demektir çünkü İphone en güzel tarafı garanti.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Hocam benim merak ettiğim bu sahibinden vb yurt dışı iphone 12 pro satıyorlar daha uygun fiyata. Şimdi ben bunu alsam ve pasaport kaydı yaptırsam herşeye tamamız fakat garanti olayı nasıl oluyor ? Garantisiz mi oluyor hocam. O zaman pek bi anlamı yok demektir çünkü İphone en güzel tarafı garanti.
aynen garanti yok

sonersno

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
aynen garanti yok

Hocam garanti yok değil. 1 yıl global garanti her yerde var zaten fakat bu telefonun nereden alındığıyla alakalı. Bildiğim kadarıyla amerika-kanada-çin-japonya gibi ülkelerden alındıysa Tr de garanti geçerli olmuyo, fakat orta doğu, avrupa ülkelerininki geçerli oluyor.

Model nolarının uygun olması gerekir. Apple ın sitesinde vardı bununla alakalı birşey.

BYZADE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaslar ben almanyada arkadasin kullandigi eski iphone telefonunu ondan alicam . Turkiyeye gelirken getiricek , onu burda nasıl actirtip kullana bilirim ? (Pasaportum yok)

___Melissa

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Arkadaslar ben almanyada arkadasin kullandigi eski iphone telefonunu ondan alicam . Turkiyeye gelirken getiricek , onu burda nasıl actirtip kullana bilirim ? (Pasaportum yok)
Yanlış hatırlamıyorsam 1 ay içinde olması lazım , eğer süre değişmediyse, yurt dışından gelen birinin pasaportuna cihazı kaydettirmeniz lazım. Ücret var mıydı hatırlamıyorum.

rainy33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba iyi forumlar herkese. Benim yurt dışından iphone getirme ile ilgili bir sorum olacak. Ay sonu annem İspanyaya gidiyor ve oradan bana Iphone getirmesini istiyorum ama Türkiye'de 2732 lira harci ödeyerek bile kullanmam da engel teşkil eden bir husus var mı ? Garanti veriliyor mu ? Garanti gerekmesi durumunda aynen Apple Turkiye'ye kargoya verme durumumda cihazı onarırlar mi ? Ne annem ne ben yurt dışından daha önce hiç cihaz getirmedim.

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Merhaba iyi forumlar herkese. Benim yurt dışından iphone getirme ile ilgili bir sorum olacak. Ay sonu annem İspanyaya gidiyor ve oradan bana Iphone getirmesini istiyorum ama Türkiye'de 2732 lira harci ödeyerek bile kullanmam da engel teşkil eden bir husus var mı ? Garanti veriliyor mu ? Garanti gerekmesi durumunda aynen Apple Turkiye'ye kargoya verme durumumda cihazı onarırlar mi ? Ne annem ne ben yurt dışından daha önce hiç cihaz getirmedim.
Hocam merhaba, süreç hakkında bilgilenceğiniz şekilde yazı paylaşayım.

GÜMRÜK
Anneniz yanında 1 adet cihaz getirebilir. 1'den fazla cihaz getirmeyi düşünüyorsanız kaçakçılığa giriyor çok farklı cezai işlemler uygulanabilinir. Güncel yürürlüğe giren mevduat var. Anneniz 3 yıl içinde bir daha telefon sokamaz TR ye.

BTK İŞLEMLERİ
Telefonu kayıt ettirmek için 1 yıl içinde Türkiyeye giriş ve çıkış yapıldığına dair herhangi bir belge talep ediliyor BTK tarafından. Bu belge ile başvuru yaptığınız zaman gerekli harç ücretini yatırdığınızda 1 hafta gibi süren işlem sürecinden sonra cihazınız kullanıma açılıyor. Cihazı 3 yıl boyunca sadece adınıza ait hat ile kullanabiliyorsunuz bu sayede 2. el satışını önlenmiş olunuyor. 3 yılın sonunda cihaz TR cihazı olarak kabul görülüyor.

GARANTİ SÜRECİ
Avrupa cihazlarının Türkiyede 1 yıllık garanti ve ücreti karşılığı yetkili destek hizmeti veriliyor. Bu süreç ile alakalı şöyle bir durumda mevcut ABD, Çin, Dubai veya Irak gibi Avrupa ülkesi olmayan yerlerden telefon getirenler TR garantisinin olduğunu söylüyorlar. Benim tek bildiğim Avrupadan alınan cihazın TR de 1 yıllık garantisi olması. Aynı zamanda TR Apple'ın, ESP Apple'a gönderme gibi bir hizmeti yok.

rainy33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Teşekkürler cevabınız için. Garanti olayında model numarasına bakın deniyor onu nasıl öğrenebiliriz. Bir de e-sim olan modeller Türkiye'de çalışır mi yoksa normal sim slotlu mu almak lazım. Son olarak 4 ay verilen geçici Imei süresini beklemek mantıksiz görünüyor çünkü tahmin ediyorum yılbaşında 2732 TL olan Imei kayıt harcı rekor bir zamla karşılaşabilir.

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Teşekkürler cevabınız için. Garanti olayında model numarasına bakın deniyor onu nasıl öğrenebiliriz. Bir de e-sim olan modeller Türkiye'de çalışır mi yoksa normal sim slotlu mu almak lazım. Son olarak 4 ay verilen geçici Imei süresini beklemek mantıksiz görünüyor çünkü tahmin ediyorum yılbaşında 2732 TL olan Imei kayıt harcı rekor bir zamla karşılaşabilir.
Model numarasını Apple TR hattını arayarak sordum fakat verdiği model numaraları iPhone 14 Pro, Pro Max modellerine ait değildi. Getirceğin modeli Apple TR hattını arayarak Türkiyede garantisi olanların model numarasını talep edip alırken o model numarasına ait olan cihazı alırsınız. Kutunun arkasında yazıyor diye biliyorum model numaraları.

E-Sim dünyadaki tüm iPhone 14 serisinde mevcut. 4 ay slot + 4 ay e-sim kullanabiliyorsunuz fakat yılbaşı kayıt harcında artış olması ihtimali bence %200.

rainy33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şu video dışından gelen telefonlar [Iphonelar] beyan edilecek diyor bu durum herhangi bir sorun yaratır mı yurt dışından telefon getirenlere. Videoyu izledim anladığım kadarıyla 2. , 3. telefon getirenler için getirilmiş bir düzenleme gibi. Kaçırdığım bir husus var mı ?

edit: videoyu sildim shiftdelete'de bunun üzerine makale yazılmış teşekkürler sonradan gördüm.

juniormustafa

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Bneim son 3 telefonum yurt dışıydı 13 prp max , 14 pro max 14 plus gayet memnundum ve kpandıktan sonra da müşteri buldum .imei kayıt yaptırmadım .

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
2023 yılını yarıladık ben Mayıs'ta İPhone 14 Pro'ya geçtim telefon bana üniversite mezuniyet hediyesi olarak Almanya'dan 1080 euro'ya alındı 20 bin civarına tekabül ediyor benim ise cebimden sadece 6091 tl imei ücreti çıktı şuanda 14 Pro'nun TR fiyatı 50 binlerde aynı telefon bana IMEI kaydı ile birlikte 22 bine geldi uzun lafın kısası Türkiye'den asla İPhone alınmaz yurtdışından almak kesinlikle daha mantıklı.

Bneim son 3 telefonum yurt dışıydı 13 prp max , 14 pro max 14 plus gayet memnundum ve kpandıktan sonra da müşteri buldum .imei kayıt yaptırmadım .
ben ablamın pasaportuna 3 yıl kayıt yaptırdım bir de ablamın adına yeni hat aldık ilk defa kendi telefon numaramı seçtim 2013'ten beri kullandığım hat ise babamın eski hattıydı numarayı ben seçmemiştim bile eski hattımı çok aktif kullanmıyorum.

Son düzenleme:

ggizemyildirim9898

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Açtırma zamlarından sonra Türkiyeden almak daha mı mantıklı hale geldi sizce?