Yurt dışında yaşayan hostun Türkiye'ye kesin dönüş yapmak istemesinin hikayesi.

Bu konuyu okuyanlar

ercanacar

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Evet başlıktan belki bişey anlamadınız ama sanırım hikayeyi okuyunca başlık çok daha güzel gelecek.

benim bir sitem var ve onu yurtdışında host ettiriyorum. Neden yurt dışı derseniz yıllardır internetin içinde olduğumuz için mazisi çok da eski olmayan bu siteden öncesinde de hosting ihtiyaçlarım olmuştu ve eskiden beridir fiyat performans olarak yurt dışı ile türkiye arasında dağlar kadar fark vardı. Ben de alışkanlığım üzere yurtdışında hostinge devam ettim.

Fakat benim hosting firması büyüdükçe yavaşlamaya başladığından son zamanlarda acaba hostingi canım Türkiyem'e mi taşısam diye epey düşündüm, taşındım. Şöyle dedim aradan yıllar geçti. Türkiye'de bu iş çok gelişti büyüdü. Bir sürü profesyonel firma var artık kimsenin mağdur edileceğini sanmıyorum rekabet çok üst düzeyde. Vs. diye düşündüm taşındım. Öyle ya bakanlık bile internet filtreleri arasında Yalnızca Yurt içi siteler diye bir kriter eklemeyi göze aldıysa demek ki Türkiye'de hosting de çok iyi duruma gelmiştir, kimse mağdur edilmiyordur..

Ve karar verdim Türkiye'me taşınmaya. En iyi hosting kimdir biraz araştırdım adı Natro olan bir firmayı buldum. Arkadaşlara da sordum net de de biraz araştırdım fena gözükmüyor. Fiyat/Performans olarak da iyi gözüküyor. 15 günde para iade garantisi bile var. Ve hemen uygun bir paket aldım. Yoksa belki vazgeçecektim bi sürü iş var dosyaları taşı veritabanını taşı..

Beklediğim gibi hızlı bir internet bağlantısı ile dosyalarımı upload edip işe koyuldum ama koyulur koyulmaz 20MB tutan MySQL yedeğimi nasıl buraya koyacağımı bir türlü bulamadım phpmyadminde dosya sınırı sadece 2mb ile sınırlandırılmış peki bu normal herkes yapar bunu. sql yedeğimi upload edip manual execute etmeye karar verdim. Amanın o da ne kısıtlamalar paldır küldür karşıma gelmeye başladı tek tek..
4 veya 6 mb üstü dosyaları file sistem göstermiyor, open edemiyorsunuz.. e alıp execute da edemiyorsunuz. olamaz.. dedim..
Ya sabır deyip sql dosyamı parçalara böldüm. sabırla parça parça çalıştırıp veritabanımı buraya koymayı başardım. Ne kısıtlama ama.. bana saatlere mal oldu.

web sitemi sıkıştırıp almıştım. Yurt dışında shellden.. buraya da koyabileceğimi sandım ama nafile, aynı kısıtlama belli boyutun üzerindeki dosyalar unarchive edilemiyor yani açılamıyor ki zaten okunamıyor. olmuyor olamıyor, parça parça zipler yükledim, parça parça açtım, file file gönderdim.vs. bi site oluşturmaya çalıştım.

Bi kamyon kumu kürek kürek taşıdım gibi bişey oldu. oysaki bi zip dosya atıp orada extract etsem ki olacağı bu herşey iki tıkla bitecekti.

sitemi birkaç ayar yapıp çalıştırdım..

Amanın.. fileupload çalışmıyor. Neden? hadi bakalım araştır. Sisteme kısıtlama koyulmuş open_basedir bir ayrı yeri gösteriyor, dosyaların yüklenebileceği temp ise ayrı bir klasörü. Ve bu birbiriyle çelişen iki ayar dosya yüklemeye izin vermiyor..
Kaç saatime mal oldu?

2 gün.! 1 gün bu hata ile boğuştum, neden mi? hiçkimse destek talebime yanıt vermedi. boğuştum durdum düzeltebilir miyim aşabilir miyim. kimse yok.
1 gün sonra bir cevap geldi, benim talebimi işlem sırasına almışlar :) wow!.. süper hizmet kalitesi :) dehşete düştüm..

2 gün sonra bu hatalarını düzelttiler. upload çalışmaya başladı.

ama o çalışınca gördüm ki bitmedi, imagemagick komutu da kısıtlanmış ve thumbnail yapan kodlar da çalışmıyor..

ve daha sonra.. kullandıkça gördüm ki web sitesi arada bi gidiyor. yok ortalıklarda. yarım saat bi cevap yok. yok yauw diyorum ben böyle olmasın diye Türkiye'ye taşındım olur mu hiç ulaşamamak, tirik tırak, tirik tırak olur mu çalışmamak tirik tırak. Derken çocukluğuma dönüyor ve kafayı mı üşütüyorum dedim ama kendime geldim..

sağolsunlar errors logu görmemize izin vermişler açtım baktım neler oluyor.

Aa!! o da ne server zırt pırt restart ediliyor, sabah akşam, gün içinde bir sürü restartlar bi sürü yazılımsal göçmeler..

bi destek talebi yazayım dedim. FTP gayet güzel çalışıyor, websitem niçin yarım saattir ulaşılamaz durumda diye sordum. az önce kendine geldi.. sorun nedir?

cevap geldi. FTP bilgilerimi göndermiş destek personeli bu şifrelerle FTP ye girebilirsiniz diyor. şifrem açık bi şekilde bana mesajlanıyor. OHA! dedim. Benim herşeyimi kısıtla sen, 3 günüm gitsin site taşıyacam Türkiye'ye para kazandıracam ülkemin içinde olacam diye bunları yapayım. Sen herşeyi kısıtla, benim şifreme özel bilgilerime gelince bunlar havada uçuşsun olamaz!! dedim ama oldu.
Üstelik ben ftp yi değil web sitemi soruyordum?!

tekrar Ya sabur deyip, web sitem için soru olduğunu rica ettim. Sistemde bi sorun oldu yöneticimiz serverı resetledi sorun giderildi.. dedi sağolsun gayet normal yani.. bas resetle, tak resetle yarım saat dükkanı kapat istediğin zaman :)

bunları okurken bir reset daha yedi server. Site gene uçtu. hani düzelmişti.?! Ben de artık uçmaya karar verdim..

Çok yoruldum arkadaşlar, Türkiye'ye dönemedim.
Ülkemin katetmesi gereken daha çooook mesafesi var çooooook.

Bunları en büyük ve en iyiler arasında sayılan firmayla yaşadım merdiven altı firma değil.

Yazık çok yazık...

Ne yapçaz böyle bilmiyorum, batıya göre çok doğudayız, doğuya göre çok batıda..

Bu büyük firmadan önce yine diğer bir büyük firmayı telefonla aradım aslında ama en sevmediğim şey oldu.
-Efendim.. diye telefon açıldı. Bir firmayı aradığımda nefret ederim bu sözü duymaktan. Ben sarı çizmeli memed ağanın evini aramıyorum ki firmayı arıyorum niye Efendim diye açarsın kimsen onu anons et, buyrun de. Efendim.. bi lahmacun gönder...y
Yine ona rağmen ya sabır deyip ben felanca yeri aramıştım. Evet burası dedi. a sabır diyorum bu da en büyükler arasında ismi geçmiyor muydu? bakıyorum evet bu da büyük firmaymış hatta türkiyede isim tesciline icann dan yetkililer arasındaki birkaçından birisi e yuh diyorum içimden. Neyse ben bu firmayı anlıcam ya dedim.

Dedim. ben şu ekonomik paketinizden satın almak istiyorum. ama web sitenizdeki link çalışmıyor ki? onun üst paketi çalışıyor, onun daha üst paketi çalışıyor. ama bu ekonomi paket çalışmıyor nerden detayına girip okuyup satın alacağım?
ha. şuraya tıklayın bakalım. yok olmadı. buraya tıklayın yok olmadı.
O zaman server kalmamıştır.. dedi arkadaş. ?? yeni serverlar geldi onları taktık bü gün bikaç saat içinde açılır linkler dedi. vs. vs.

ben firmayı anladım. teşekkür ettim. Sonra bu firmaya geçtim bu "büyük" firmaya.

kötü bir 3 gündü.. çok yoruldum çok..

Allah kolaylık versin Türkiye'de bilişim yapmaya çalışanlara.

exop

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Merhabalar,
Bende natro nun pekçok methini duymuştum ama ilk defa bu kadar sorun çıkardıklarını da senden duydum. Müşteri hizmetlerinin kalitesinin pek bilmem ama performans konusunda en iyilerinden biridir. Bende geçen seneye kadar aktif bir iki işyeri sitesi yöneticisiydim ve hosting olarak doruknet i kullanıyordum. Orada özellikle müşteri hizmetleri açısında hiç böyle bir problemle karşılaşmadım. Hatta bir iki defa sadece telefonla arayarak 10-15 dakika içinde hosting kısıtlamalarını düzelttiklerini hatırlıyorum. Sana tavsiyem farklı hostingleride denemen(tabi almadan önce istersen ara görüş).

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
türiyede hosting firması ile çalışacaksan bunu en az 10 kez düşünmelisin.
adamlar desktop pc ile hostculuk oynuyorlar ne beklersin bunlardan.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Bir arkadaş uyarmıştı:
Bir hosting firmasındaki BW dolarsa sayfana ulaşamazlar. Eğer siten natrodaysa sayfana uaşılır ancak aşılan kota sana fatura edilir ve bunu ödemezsen siten kapanır.
Bazı şeyler acıda olsa tecrübeyle oluyor.

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
geçmiş olsun,
Türkiyede bazen işler yavas yürü bazen karmakarışık.
bir kaç bilgi vereyim mysql yedeginizi parça parça yuklemeyin, phpmyadmin'den atmayın sisteminiz zarar görebilir.kullandıgım en iyi yöntem MysqlDumper tavsiye ederim resimli linkini ekledim kafan karısırsa yardımcı olurum cok basit aslında. backup ve restore kısımlarını kullanacaksın

bir diğeride linux sistem ve cpanel tercih edersen daha rahat edersin cpanelde rarlı dosyları extract yapabilirsin.