Yüksek disk kullanımı

Bu konuyu okuyanlar

Kurapikarla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Merhaba arkadaşlar kısaca konuya geçeyim ama ondan önce anlatmam gereken ufak bir şey var.
Bilgisayarımı formata verdiğimde (3-4 ay önce) orijinal w10 um olmasına rağmen crackli w10 kurulmuştu ve ben bundan rahatsız olduğumu söyleyince yeniden format atıp kendi w10 um kuruldu.Ancak bu sefer de içerisine crackli word,excell felan kurulduğu için(evet cracke karşı değilim sadece korkuyorum kötü bir şey olmasından.)Yeniden format atıldı.Tabi bu böyle kalmadı ben 1 ay sonra kendim de format attım.
Sorunum şu;
Bilgisayarım ilk açıldığında 1-2 dk boyunca diskim 100 de 100 kullanılıyor.(System,vulkandriver,kaspersky,windows update ve intel(r)system usage report kullanıyor bunu genelde.)Güvenli modda bilgisayarımı Mbam,hitman pro vb programlarla tarattım ve pc hayatım boyunca hep kaspersky total security kullandım yani crackli w10 kurulurken virüs bulaşmadıysa (bundan sonra format attım varsa silinmiştir diye düşünüyorum bios virüsü yok ise) virüs ihtimali yok gibi.
Acaba art arda format attığım için ve hdd kullandığım için bu normal mi? SSD ye geçsem sorunum düzelir mi?
İşlemcim i7 8550u 8gb 3k mhz ram
Sorunum yalnızca bu değil.Sadece youtube de olmak üzere tam ekran yapma sürem yaklaşık 2 sn yani fazla ve masaüstü pencere yöneticisi(dwm.exe)adlı hizmet ise görevi sonlandır demediğim taktirde arada 2gb ram felan kullanıyor.
Yardımlarınızı bekliyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

O değilde A1 Türkçe kullanmışım affola.

MURAT/712

Asistan
Reaksiyon puanı
118
İlk açıldığında diskin %100 olması normal

SSD ye geçsen çözülebilir
emin değilim

rem kaç?

Kadir Galip

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
72
Merhaba arkadaşlar kısaca konuya geçeyim ama ondan önce anlatmam gereken ufak bir şey var.
Bilgisayarımı formata verdiğimde (3-4 ay önce) orijinal w10 um olmasına rağmen crackli w10 kurulmuştu ve ben bundan rahatsız olduğumu söyleyince yeniden format atıp kendi w10 um kuruldu.Ancak bu sefer de içerisine crackli word,excell felan kurulduğu için(evet cracke karşı değilim sadece korkuyorum kötü bir şey olmasından.)Yeniden format atıldı.Tabi bu böyle kalmadı ben 1 ay sonra kendim de format attım.
Sorunum şu;
Bilgisayarım ilk açıldığında 1-2 dk boyunca diskim 100 de 100 kullanılıyor.(System,vulkandriver,kaspersky,windows update ve intel(r)system usage report kullanıyor bunu genelde.)Güvenli modda bilgisayarımı Mbam,hitman pro vb programlarla tarattım ve pc hayatım boyunca hep kaspersky total security kullandım yani crackli w10 kurulurken virüs bulaşmadıysa (bundan sonra format attım varsa silinmiştir diye düşünüyorum bios virüsü yok ise) virüs ihtimali yok gibi.
Acaba art arda format attığım için ve hdd kullandığım için bu normal mi? SSD ye geçsem sorunum düzelir mi?
Sorunum yalnızca bu değil.Sadece youtube de olmak üzere tam ekran yapma sürem yaklaşık 2 sn yani fazla ve masaüstü pencere yöneticisi(dwm.exe)adlı hizmet ise görevi sonlandır demediğim taktirde arada 2gb ram felan kullanıyor.

Harddiskte böyle sorunlar çıkar hele ki Windows 10'da çok çıkar. Şunu söylemeliyim ki sık sık format atmak harddiske zarar da verir. Eğer SSD alabilecek maddi güçteyseniz kesinlikle SSD almalısınız.

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Windows 10 diske çok yüklendiği için HDDlerde baya yavaş ve %100 kullanım oluyor. buna tek çözüm SSD almak veya linuxa geçmek eğer SSD alacak bütçeniz yoksa linuxa geçmek en mantıklı iş olacaktır :)

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,631
Hemen bulalım çözümünüzü :)

Arama kısmına hizmetler yaz ordan Windows Search ı bul ve özelliklere tıkla devre dışı bırak

eğer işe yaramazsa söyle başka çözümlerde var

Kurapikarla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Hemen bulalım çözümünüzü :)

Arama kısmına hizmetler yaz ordan Windows Search ı bul ve özelliklere tıkla devre dışı bırak

eğer işe yaramazsa söyle başka çözümlerde var
Bu hizmeti devre dışı bırakmam sorun yaratır mı?

Windows 10 diske çok yüklendiği için HDDlerde baya yavaş ve %100 kullanım oluyor. buna tek çözüm SSD almak veya linuxa geçmek eğer SSD alacak bütçeniz yoksa linuxa geçmek en mantıklı iş olacaktır :)
Harddiskte böyle sorunlar çıkar hele ki Windows 10'da çok çıkar. Şunu söylemeliyim ki sık sık format atmak harddiske zarar da verir. Eğer SSD alabilecek maddi güçteyseniz kesinlikle SSD almalısınız.
Laptop olduğu için hangi ssd yi almam gerektiğini bulamadım 500 gb+ güzel bir ssd önerir misiniz? Fiyat sorunu yok ama abartıya kaçmamak lazım :D

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Sorunum şu;

Windows 10'u HDD'de kullandığınızdan dolayı böyle bir sorun ile karşılaşıyorsunuz,Windows 10'un HDD optimizasyonu berbattır,size tavsiyem bir GNU/Linux dağıtımına geçmenizden yana olacaktır.GNU/Linux dağıtımları hem stabildirler,hem hızlıdırlar,hemde kararlıdırlar ve her güncellemede sıkıntı çıkartmazlar.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bu hizmeti devre dışı bırakmam sorun yaratır mı?

Laptop olduğu için hangi ssd yi almam gerektiğini bulamadım 500 gb+ güzel bir ssd önerir misiniz? Fiyat sorunu yok ama abartıya kaçmamak lazım :D
Yalnız 500 GB üstü bir SSD istiyorsanız ortalama 1-1,5 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekecektir,benim tavsiyem 250 GB bir SSD alıp ona OS'unuzu kurup verilerinizi saklamak için HDD kullanmanızdan yana olacaktır yada direkt bir GNU/Linux dağıtımı kurup masrafa girmeden sıkıntıyı kökten çözebilirsiniz diye düşünüyorum.

Kurapikarla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Yalnız 500 GB üstü bir SSD istiyorsanız ortalama 1-1,5 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekecektir,benim tavsiyem 250 GB bir SSD alıp ona OS'unuzu kurup verilerinizi saklamak için HDD kullanmanızdan yana olacaktır yada direkt bir GNU/Linux dağıtımı kurup masrafa girmeden konuyu kapatabilirsiniz.
Laptoplarda bildiğim kadarıyla cd girişi yok ise tek disk kullanılabiliyor. Yani birinden vazgeçmem gerekecek.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Laptoplarda bildiğim kadarıyla cd girişi yok ise tek disk kullanılabiliyor. Yani birinden vazgeçmem gerekecek.
O zaman 250 GB bir SSD'nin yanına harici bir HDD almak veya hiç masrafa girmeyip kullanıcı dostu,stabil ve güçlü bir GNU/Linux dağıtımını seçmek daha mantıklı olacaktır.Aksi taktirde gereksiz derecede fazla masraf yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Kurapikarla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
W10 için %100 kullanım normal diyenler var. Siz bütçenizi belirtin, ben öneri yaparım :)

1.000-1.500 lira mı? Link atar mısın?
400-700 arası.
M2 ssd desteği olmayabilir bilgisayarımda şimdiden onu belirteyim.
Marka takıntım yok zaten 1.5 sene içinde render bilgisayarı toplamam gerekecek ondan dolayı aşırı iyi bir şey olmasına gerek yok.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
W10 için %100 kullanım normal diyenler var. Siz bütçenizi belirtin, ben öneri yaparım :)

1.000-1.500 lira mı? Link atar mısın?
500 GB üstü dediği için ben direkt 1 TB'lık modellere göz gezdirdim biraz ondan öyle bir fiyat verdim:
Şu an gerçekten üşendiğim için direkt bunu atıyorum,buna benzer bir sürü model bulunabiliyor.

Kurapikarla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Modelini öğrenebilir miyim laptopun?

2 tane aynı durumu yaşadığım laptop var.
Son attığım modelin ssdsiz modeli var bende.