Soru YouTube müzik codek sorunu

Kadiroaou

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Şarkıları klipsiz izlemek benim için keyifli olmuyor bu yüzden YouTube Premium üyesi oldum. Şarkı uygulaması opus ses codeği kullanıyor ama ne telefon ne de blutooth kulaklığımın böyle bir codeği yok. Sadece benim değil hiçbir kulaklıkta opus codeği yok iken neden bu codeği kullanıyorlar? Asıl sormak istediğim uygulamada LDAC, AAC ya da aptX gibi codek seçenekleri var mı?

Lich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Opus kodeği, özellikle düşük bit hızlarında yüksek kaliteli ses sağlamak için tasarlanmış modern bir ses sıkıştırma formatıdır. Telefonunuz veya Bluetooth kulaklığınız Opus kodeğini doğrudan desteklemese bile, uygulamalar Opus formatındaki verileri cihazınızın desteklediği bir formata (örneğin, AAC, SBC, aptX, LDAC gibi) dönüştürerek iletebilir.

YouTube Music gibi uygulamalarda, genellikle ses kalitesini seçebilirsiniz, ancak belirli bir kodeği seçme seçeneği sunulmayabilir. YouTube Music uygulamasında ses kalitesini "Düşük," "Orta," "Yüksek" gibi ayarlarla belirleyebilirsiniz, ancak spesifik olarak LDAC, AAC veya aptX gibi kodekleri seçme seçeneği yoktur.

Bu nedenle, Opus gibi kodeklerin kullanılması, ses verisinin sıkıştırılması ve taşınması için avantaj sağlar. Cihazınıza ve kulaklığınıza uygun bir kodeğe dönüştürüldüğünden, yüksek kaliteli ses deneyimi sunar.
( ^ω^ )