Spotfiy-Turkcell Müzik-Apple Music(Karşılaştırma)

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
6
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar yaklaşık olarak 2.5 yıldır spotify kullanan birisi olarak gerek spotify'ın arayüzü sıktığından gerekte bazı şarkıları bulamadığımdan Apple Music'i denemeye karar verdim.
Kullandığım Cihaz: Lg G3
Kullandığım Kulaklık:Apple Earpods
Kullandığım Operatör:Türk Telekom
Android Sürümüm: 5.0
Tarih:Haziran 2016

Spotify:

YAZA ÖZEL 3 AY BEDAVA OLDU
+ Yönleri:
-Yıllardır piyasada olmuş olmanın verdiği tecrübe
-Listelerinin fazla olması
-Ses Kalitesi
-Pc Programı
-Kişiye özel liste

- Yönleri:
-Yıllardır aynı arayüz
-Bazı parçaların bazı versiyonlarının olmaması
-Bazı albümlerin geç gelmesi*
-Türkçe şarkıların olduğu liste az

Öncelikle Spotfiydan bahsetmek isterim yaklaşık olarak 2.5 yıldır kullanıyorum. İlk başta şunu söylemek isterim gerçekten piyasadaki en iyi servislerden birisi. Liste sayısı, ruh hali oldukça fazla hatta koşarken adım sayınızı ölçüp ona göre ritimde şarkı bile veriyor. Aradığım şarkıların %99'unu buluyorum arada bulamadıklarım da olsa Youtube ile açığı kapatıyorum :) Ses kalitesinden bahsetmem gerekirse oldukça muazzam kalitede ses veriyor (tabi iyi bir kulaklık kullanmak da önemli) bağımlılık yapıyor bence şahsen Spotify'ı kapattığım ve o ses kalitesine alıştığım için geri açtırdığım bile oldu.İndirme veya mobil veri üzerinden dinleme kalitenizi yönetebiliyorsunuz.
Pc ve Web versiyonu ile birlikte çalışıyor olması da ayrı bir güzellik telefon üzerinden Pc, Akıllı TV gibi akıllı cihazlardaki hareketlerinizi yönetebiliyorsunuz. Playstation'dan Android Carlara kadar çok geniş bir kullanma yelpazesi var.Aynı zamanda Facebook'a bağlayarak anlık olarak ne dinlediğinizi paylaşabiliyorsunuz ve MusicMatch programı ile şarkı sözlerini anlık olarak görmeniz mümkün.
Bu tip platformlarda listelerde kaybolarak yeni şarkılar keşfedebiliyor ve yeni türden müzikleri dinleyebiliyorsunuz ve kişiye özel listelerle size bir nostalji havası yaşattığı oluyor.Boş vakitleri değerlendirmek için oldukça güzel bir yol.

Son olarak şunu söylemek isterim eğer bu tarz bir üyelik almayı düşünüyorsanız 1.sıraya bunu koyabilirim.[sm=s18.gif]

Apple Music:

+ Yönleri :
-Türkçe müzikelere yönelik listeler oldukça fazla
-Arayüzü görüntüsü güzel
-Müziklerin geleceği ilk platform olacağını düşünüyorum
-Sanatçılara özel ve markaların listeleri

- yönleri:
-Halen Beta sürüm
-Sanatçı profillerine girmek istediğimde programın kapanıp açılması ve hiçbirşekilde girememem
-Yavaş bir arayüzü var donmalar vb. oluyor
-Çevrimdışı kaydetme yapmayıp kaydetmiş gibi göstermesi
-Web sürümüne yada Pc uygulamasını göremedim
-Kişiye özel liste yok

Bir kaç haftadır kullandığım Apple Müzik adeta beni fıtık etti. Sanatçı profillerine girmeye çalıştığımda uygulama kendini kapatıp açıyor ve bazen bazı şeylere iki kez dokunmam gerekiyor.Spotify'a alışmış birisi için oldukça sinir bozucu bir durum.Listelere baktığım zaman özellikle Türk müziklerine göre Spotify'dan daha çok listeler var fakat ilk başta dediğim durum hepsine gölge düşürüyor.Sonbahardan beri beta sürümde olması Apple gibi bir şirket için bence utanç verici Apple kalitesini bu uygulamada göremiyorum.

Çevrimdışı dinlemeyi denediğim zaman da ayrı bir sinir oldum.İlk başta bahsettiğim açılıp kapanma durumunda yada programı aşağı küçültüp başka bir programa bakmak istediğimde listeyi indirmiş gibi gösterip mobil veri açık bir şekilde dinlediğimde internetten yediğini anlamam çevrimdışı moda almamla oldu eğer bu özelliği kullanmasam belki de internetimi hortumlayacak.
Ses kalitesi Spotify'a göre kötü hatta bazı şarkılara diğer parçalara göre sesi kısık denk geldim ve spotify gibi Apple Music'de de bazı şarkıların eksikliği var.*
Son olarak şunu söylemek isterim Apple Music Apple kalitesini bu uygulamaya yansıtmadığı sürece Spotify'ı tahtından indiremez ve tercih sırasına koyacak olsam 3 numara olurdu.

Ve son olarak... Turkcell Müzik:

+ Yönleri:
-Fizy ile birleşmesi
-İnternet paketinden veya TL'den yemiyor ama sadece bağlantı istiyor.
-Diğerlerine göre değişim hızı
-Yeni yapılacak olan 4.5G konserleri
-Web sürümü ile uyumlu

- Yönleri:
-Kişiye özel liste yok.
-Eksi yön sayılmaz ama Pc uygulaması olmalı

Bu uygulamayı sonbahardan beri takip ediyorum.Bir zamanların efsanesi Fizy ile birleşmesi büyük avantaj.Sonbahardaki hali ile şimdiki hali arasında dağlar kadar fark var. Eskiden donmalar kapanmalar çok olurdu hiç stabil değildi. Fakat şimdi oldukça seri bir uygulama oldu. Eskiden web sürümündeki fizy listelere(ruha haline göre, pop, rock vb listelere) ulaşamıyordum yada bulması zordu artık bilmiyorum ama şimdi tamamiyle web sürümü ile uyumlu bir hal aldı ve bugün 4.5 G konserlerini vereceğini duydum artık sadece ses mi yoksa videolu yayın mı bilmiyorum bunu pazar günü kullananlar söyler :)

Bu uygulamanın en sevdiğim özelliği hiçbir şekilde internet paketinden yemiyor :) Wifi bulamayan yada uğraşmak istemeyen Turkcell kullanıcıları için tercih edilebilir bi konumda [:(] Diğer 2 uygulamada olduğu gibi albüm bulma konusunda bunda da sıkıntı var.*
Bana kalırsa bu uygulama bu gelişme hızında Spotif'ı zorlayacak ve bence zorlamaya başladı. Tercih etme konusunda 2. sıraya koyarım fakat Spotify'ı zorlar.

(*Sıla Mürekkep albümü gelmedi daha Murat Boz Janti albümü geldi ama çıktıktan bir kaç hafta sonra geldi işin garibi Serdar Ortaç Gıybet hemen geldi muhtemelen prodüksiyon şirketlerinin telif olayı ile ilgili)

Arkadaşlar kusura bakmayın resim boyutlarını tam ayarlayamadım.Maksadım sizi bilgilendirmek ve seçiminize yardımcı olmaktı umarım yardımcı olabilmişimdir ufak tefek hatalarım olabilir siz söyledikçe düzeltirim.

Son düzenleyen moderatör:

seyhmus21

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Apple music android'te iyi çalışmıyor doğru ama ios'ta eksi dediğin yönlerde hiç sıkıntı yok lg g3'le earpods şaka gibi iphone'ların kulaklık ses çıkışı 1W destekliyor lg g3'ün ise 0.57W
Spotify çok iyi ona laf yok ama apple music bu aralar exclusive şarkı listelerle spotify'nin bir tık önüne geçti tabi spotify bir çok yönden daha avantajlı mesela facebook ile bağlanılabilmesi en iyi örneği.
İos kullanıyorsan apple music kullan spotify ios versiyonu her şekliyle problem android için en iyisi spotify arayüz eski belki ama musixmatch ile floating lyrics ile çalıştırdın mı tadından yenmez

Reaksiyon puanı
6
Apple music android'te iyi çalışmıyor doğru ama ios'ta eksi dediğin yönlerde hiç sıkıntı yok lg g3'le earpods şaka gibi iphone'ların kulaklık ses çıkışı 1W destekliyor lg g3'ün ise 0.57W
Spotify çok iyi ona laf yok ama apple music bu aralar exclusive şarkı listelerle spotify'nin bir tık önüne geçti tabi spotify bir çok yönden daha avantajlı mesela facebook ile bağlanılabilmesi en iyi örneği.
İos kullanıyorsan apple music kullan spotify ios versiyonu her şekliyle problem android için en iyisi spotify arayüz eski belki ama musixmatch ile floating lyrics ile çalıştırdın mı tadından yenmez

Valla earpodsu çevremdekiler kullanıyordu iphonu olmadığı halde kaliteli olduğunu biliyordum bende aldım gayet memnunum

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
Doremi var bende mp3 indiriyorsun oradan direk. valla spotify kullandım ama şarkı listesinde şarkıların yeri değiştirilemiyor çok can sıkıcı bir durum. 1 ay kullandım daha da kullanmadım

seyhmus21

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Valla earpodsu çevremdekiler kullanıyordu iphonu olmadığı halde kaliteli olduğunu biliyordum bende aldım gayet memnunum
Kulaklığa kötü demiyorum kulaklık ses çıkışı iPhone nun daha kuvvetli olduğu için EarPods daha kullanışlı oluyor lg g3 ile aynı ses kalitesi alınmıyor sadece

Reaksiyon puanı
6
Doremi var bende mp3 indiriyorsun oradan direk. valla spotify kullandım ama şarkı listesinde şarkıların yeri değiştirilemiyor çok can sıkıcı bir durum. 1 ay kullandım daha da kullanmadım
Valla ben hep karışık çalma kullandığım için pek ihtiyacım olmuyor ama büyük eksik.
sadece bir şakıyı çok istersem sıradakine ekle yapıyorum

Reaksiyon puanı
6
Kulaklığa kötü demiyorum kulaklık ses çıkışı iPhone nun daha kuvvetli olduğu için EarPods daha kullanışlı oluyor lg g3 ile aynı ses kalitesi alınmıyor sadece
İllaki vermez zaten o kaliteyi ama ben kendi kulaklığından daha çok memnun kaldım hem kulak içinden daha iyi

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
Valla ben hep karışık çalma kullandığım için pek ihtiyacım olmuyor ama büyük eksik.
sadece bir şakıyı çok istersem sıradakine ekle yapıyorum

ben kulaklıgı taktıktan sonra daha da ellemek istemiyorum sıra ile çalsın istiyorum. bazen yerini değiştirmek istediğim şarkı oluyor ama bunu yapamıyorum. spotify bu özelligi getirene kadar kullanmayacağım ne yazık ki