• Tesla, Türkiye’de! Şimdi ne olacak?

    Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla, web sitesindeki şarj istasyonları sayfasını düzenleyerek Türkiye'de 10 farklı şehirde şarj istasyonu konumu ekledi.

Yorgunluğun nedenleri nelerdir?

Bu konuyu okuyanlar

Gökçe Asena

Profesör
Katılım
10 Aralık 2017
Mesajlar
1,487
Reaksiyon puanı
2,152
Puanları
113
Yorgunluğunuzun nedenini bilmek yaşayacağınız daha büyük sorunları engellemenizde yardımcı olur.

images-9.jpg


Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi İç Hastalıkları-Endokronoloji ve Metabolizma Bölümü'nden, Prof. Dr. Haluk Sargın pek çoğumuzun yaşadığı kronik yorgunlukla savaşta adım adım öneriler getiriyor.

Depresyonda mısınız? Halsizlik, yorgunluk baş ağrısı, iştahsızlık en sık rastlanan bulgularıdır.

En son ne zaman yeterli ve kaliteli uyudunuz?

Yetişkinler ortalama günlük 7-8 saat uyku uyumalılar. Büyüme gelişme çağındaki çocuklar ise 9-10 saatten daha az uyumamalıdır. Uykusuzluk vücudun uykuda yenilenmesi işleminin yeterince yapılamamasına sebep olduğunu biliyor muydunuz?

Uyku apnesi sorunu yaşıyor olabilir misiniz?

Obez ve KOAH hastalarının en büyük derdi! Uyku esnasında belirli aralıklarla solunum durur. Bu kesintiler kişiyi uykudan uyandırır ya da derin ve sağlıklı bir uyku dönemi yaşamasına mani olur. Kişi yatakta yatar fakat debelenip durur. Mutlak çözüm mü istiyorsunuz: Aşırı kiloları vermek sigara ve benzeri risk faktörlerini hayattan uzaklaştırın!

Beslenme düzenini değiştirmenin vakti gelmedi mi?

Az yeme sonucu oluşan enerji eksikliği, bitkinlik, kan şekerinin düşük seyretmesi kişiyi yorgun ve dermansız kılar. Ne mi yapacaksınız: 3 öğün düzgün yemek yiyerek ve ara öğünler protein ve kompleks karbonhidrat tüketimine dikkat ederek hayat daha hafif ve kolay olacak…

Kansızlıkla mı savaşıyorsunuz?

Demir kırmızı kan hücrelerinin yapısına iştirak eder. Dokulara oksijen taşınmasını sağlar. Eksiğin yerine konması (Demir, B12, Folikasit gibi…) ve iyi ve yeterli beslenme ile çözümünü bulabilirsiniz.

Aşırı tüketilen çay ve kahveye dikkat!

Sinirlilik, uykusuzluk, kalp atım hızının artması tansiyon yüksekliği… Aşırı kafein tüketimi yorgunluğa sebep olur. Kafein içeren içecek, ilaç kahve ve çayın aşırı tüketiminden kaçının!

Vardiyalı bir işte mi çalışıyorsunuz?

PZT-46-16-02-26-kronik-yorgunluk-testi.png


Çözümü uyuduğunuz alanı sessiz, loş tutarak bulabilirsiniz, kaliteli uykuya özen gösterin.

Kalbe dikkat!

Özellikle egzersiz ve aktiviteye dayalı durumlar sonucunda yorgunsunuz. Giderek kolay yapılan işlerin yapılmasında zorluk çekme söz olacaktır. Vakit geçirmeden doktorunuza gitmelisiniz…

Şeker hastalığı: Yüksek kan şekeri, hücreye girip metabolize edilemediğinden enerji kaynağı olarak kullanılamaz. Yeterince besin tüketilmesine rağmen enerjisiz kalan vücutta yorgunluk baş gösterir. Uygulanacak ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz hastalığı kontrol altına alacaktır.

İnsülin direnciniz mi var?

Gün içinde acıkma atakları, tatlı çekme, yemek sonrası uyku gelmesi, halsizlik, yorgunluk sık bulgularındandır.

Hipotiroid ve yorgunluk: Metabolizma yavaşlar kişi kendini halsiz ve yorgun hisseder, kilo alır, vücutta doku aralıklarında ödem olur. Dışarıdan verilecek tiroid hormonuyla yeniden vücut dengesinin düzelebileceğini biliyor muydunuz?

Alkole dikkat!

Çok fazla alkol tüketiminin uykuya geçişi ve derin uykuya mani olduğu için yorgunluğa sebebiyet verdiğini biliyor muydunuz? Son yıllarda popüler olan D vitamini eksikliği de halsizlik ve yorgunluk duygusunun sorumlularındandır.

Gece terlemeleri, sıcak basması meydana gelen hormon dengesizliği sonucu yorgunluk ve halsizlik olur.

Antidepresanlar, alerji ilaçları, hipertansiyon ilaçları, kaygı giderici ilaçlar, tedavide yorgunluk rastlanabilir durumlardır.

Günlük yaşamın vazgeçilmezi Kronik stres: Aşırı gerilime bağlı halsizlik ve yorgunluk söz konusudur.

Neden çikolata yorgunluğa çözüm?

Seratonin hormonu yetersizliği: İştah ve uykuyu düzenler Beyinden salgılanır, yediğimiz karbonhidratlar insulinle eş zamanlı geçici seratonin salgılatırlar. Seratonin azlığı kişiyi tatlıya yönlendirir. Çikolatadaki triptofon beyinde seratonine dönerek kişiye mutluluk duygusu verir.

Kaynak: Sağlık ve Yaşam
 

Boyga TV

Doçent
Katılım
8 Ekim 2018
Mesajlar
563
Reaksiyon puanı
260
Puanları
63
Yaş
33
Çok güzel paylaşım. Özellikle benim gibi masa başında çalışanların uyarıcı-uyku açıcı sanıp da çokça içtiği çay ve kahvenin aslında yorgunluğa neden olduğunu herkesin bilmesi gerekir.
 
Üst