Fabry Hastalığı Futbolcu Olmama Engel Mi?

Bu konuyu okuyanlar

İphone 16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar, öncelikle çok üzgünüm.
Sebebi En büyük hayalim olan Futbolculuğa engel olduğunu düşündüğüm hastalığım yüzünden.
Hastalığımın adı fabry biraz anlatayım

Farby Hastalığı

Genellikle ileri çocukluk çağında görülen Fabry hastalığı lizozomal depo hastalıkları sınıfı içinde yer alan bir metabolizma bozukluğudur. Fabry, vücudun alfa-galaktozidaz A, ya da kısaca alfa-GAL enzimi üretemesi ile karakterize, kalıtsal bir hastalıktır.

İlerleyici klinik belirtilere sahip Fabry hastalığında hücrelerde glikosfingolipid (GL-3) adı verilen yağlı bir madde temel olarak vücudun aşağıdaki bölümlerinde birikir:

* Kalpte

* Kan damarında

* Gözlerde

* Kan plazmasında

* Karaciğerdeki hücrelerin lizozomlarında

* Böbrekteki hücrelerin lizozomlarında

* Sinir sisteminin bazı bölümlerinde

* Yağlı maddelerin vücutta birikmesi; otonom sinir sistemine, gözlere, böbreklere ve kardiyovasküler sisteme ciddi hasar verir.

Fabry Hastalığı Belirtileri

Fabry hastalığının belirtileri çocukluk ya da ergenlik döneminde ortaya çıkar.

El ve ayaklarda ağrı ile birlikte seyreden yanma hissi

Zor terleme: Hastaların büyük bir çoğunluğu ya çok zor terlerler ya da hiç terleyemezler.

* Sık sık ateşlenme

* Isıya karşı gelişen aşırı hassasiyet

Yorgunluk ve bununla beraber egzersizi vücudun kaldıramaması, tolere edememesi

Kalp ile ilgili sorunlar:

* Kalp büyümesi

* Kalp krizi ve inme (atar damar duvarlarında yağ depolanması nedeni ile)

* Kalp yetmezliği

* Kalbin düzensiz atması

* Kalp kapakçıklarının işlevini görememesi

Gastrointestinal (mide-bağırsak) problemler:

* Diyare (ishal)

* Bulantı

* Kusma

* Yemeklerden sonra yaşanan mide ağrısı

* Koyu kırmızı renkte deri döküntüleri/deride küçük kabarıklar halinde kırmızı/mor lekeler gözlenir

* Böbrek sorunları (örn. Böbrek tutulumu)

* Gözde yaşanan kornea problemleri

* İşitme sorunları: Ergenlik döneminde

**İşitme kaybı

** Kulakların çınlaması

* Psikolojik ve sosyal sorunlar

* Sinir sistemi ile ilgili problemler:

* Baş ağrısı

** Güçsüzlük, halsizlik

** Baş dönmesi

** İnme (felç)

Fabry hastalığında teşhisin gecikme nedeni hastalığın en sık görülen belirtilerinin diğer hastalıklarda için de geçerli olmasıdır. Özellikle kalpte, böbreklerde, deride ve mide-bağırsak siteminde yaşanan sıkıntılar başka hastalıkların için de temel bulgular olduğundan ilk etapta Fabry hastalığından şüphelenilmemekte ve tanı konma süresi gecikmektedir.

Arkadaşlar henüz çocuk olduğum için çoğu hatta neredeyse hiç bir belirtisi yok zaten ilerleyen Bi hastalık futbolcu olmama engel i acaba

Ahmet 3412

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Kardeşim durup dururken neden sende hastalık olsun. Hastalık genetik mi bilmiyorum ama ben daha önce duymadım hastalığı.

İphone 16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Kardeşim durup dururken neden sende hastalık olsun. Hastalık genetik mi bilmiyorum ama ben daha önce duymadım hastalığı.
Hastalığımın farkındayım tabii ki 2 haftada bir ilaç alıyorum ama kalıcı Bi tedavisi maalesef yok

Ahmet 3412

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Fabry hastalığında teşhisin gecikme nedeni hastalığın en sık görülen belirtilerinin diğer hastalıklarda için de geçerli olmasıdır. Özellikle kalpte, böbreklerde, deride ve mide-bağırsak siteminde yaşanan sıkıntılar başka hastalıkların için de temel bulgular olduğundan ilk etapta Fabry hastalığından şüphelenilmemekte ve tanı konma süresi gecikmektedir.
Buradan hareketle cevapladım. Sana tavsiyem direkt doktora sorman.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hastalığımın farkındayım tabii ki 2 haftada bir ilaç alıyorum ama kalıcı Bi tedavisi maalesef yok
İlaçla kontrol altına alınıyorsa engel olacağını sanmıyorum ama tabii ki doktora danış.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Geçmiş olsun kardeşim, Allah şifanı versin bu konu ile ilgili sporcu doktorlarına gittin mi veya dalında uzman üniversite hastanesinde bir hekime.

İphone 16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Allah'tan bişey gelmezse temmuz da gideceğim

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Tehşis konuldu ise ağır değilse düzenli olarak ilaç kullanılıyorsa pek bir sorun olacağını zannetmiyorum eğer vücut koşarken yürürken veya herhangi bir şeyde zorlanıyorsa spor yapmanızı tavsiye etmem.