Yoksa sizin bilgisayarınızda mı böyle?

Bu konuyu okuyanlar

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
yazın kendimi geliştirmek için çalıştığım teknik servise gelen televizyonların içinden hamam böceği çıkmıştı.. ayrıca basınçlı havayla bile zor başedilecek derecede tozlu cihazlar olaibliiyor..

kendi pc'me gelince, yaklaşık 10 günce bir açarım içini. ne var ne yok bakarım, bi tozunu alır kaparım =).

cambaz_4387

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben işlemci ızgarasını ne kadar uğraştıysam çıkaramadım, o yüzden de kulak temizleme çubuklarını ıslatıp ızgaranın aralarını olabildiğince temizlemeye çalışıyorum. Güç kaynağı bölümünü de vidalarını açmama rağmen açamadım, acayip bir şey.

onursevim

Profesör
Reaksiyon puanı
62
BU gene temizmiş. Ben yosun tutmuş sistem gördüm :D

Durmusalican87

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Tamam Normal kasaları temizlemek kolay diyelim açacaksın bi komprasör tutacaksın bitecek peki zamanla laptoplara giren tozlara minik parçacıklara nasıl bi çare uygulama yöntemi var acaba bu konuda bi anlatım yaparsanız laptop kullanıcıları içinde uygun olackatır... çünk sürekli her yerde kullandıgımız laptopların, nasıl fanlarını korumamız gerektigi konusunda bilgi vermek lazım...

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Tamam Normal kasaları temizlemek kolay diyelim açacaksın bi komprasör tutacaksın bitecek peki zamanla laptoplara giren tozlara minik parçacıklara nasıl bi çare uygulama yöntemi var acaba bu konuda bi anlatım yaparsanız laptop kullanıcıları içinde uygun olackatır... çünk sürekli her yerde kullandıgımız laptopların, nasıl fanlarını korumamız gerektigi konusunda bilgi vermek lazım...

havayı içine çeken (elektrikli süpürge gibi) bir şeyle laptop'un altındaki deliklerden fanlarda birikmiş tozları çekebilirsin.. ancak daha detaylı temizlik için ya servise götürmelisin yada içini kendin açmalısın ...

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Yaklaşık 7 saat önce filan temizledim herhalde
Ayda bir filan temizlerim ya titizimdir
hatta bu gün temizlerken işlemci fanının üzerine cep telefonum düştü :D
Korktum ya :D
ama neseki sorun çıkarmadı

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
bizim ev o kadar tozlu ki 2 haftada bir temizlenmeli bizimki...

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
aklıma geldikce temizlerim o yüzden gayet temiz olur

Reaksiyon puanı
188
diz üstü bilgisayarlar da toz toplayabiliyor. kendimden biliyorum deli gibi ısınıyodu laptop bi okudum üfledim 90 derece olan işlemci 40 dereceye düştü :D

evde 2 laptop 1 masaüstü var. laptoplar pek kirlenmiyo ama masa üstü biraz tozlandı bu aralar bir temizlik yapıcam. bi de zor gelmese :D

turgay_1905

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bu bişey mi ben teknik serviste müşteri bilgisayarından fare ölüsü çıkmıştı :))

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Ürkütmeseydin hayvancağızları :D Hem neden rahatsız ediyosunki farecikleri, onlar kasanın içinde mutlu mesut bi hayat sürüyolardı belki :D :D

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Sorması ayıptır bu fareler nasıl girmiş kasanın içine? :D

Reaksiyon puanı
188
PCI çıkışlarının olduğu yerler açık kalınca oradan fare de girer kertenkele de girer...

cakabuba

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Senede iki kez düzenli temizlik yaparım. En son yaptığımda işlemciyi sökmeye çalışırken soğutucu metal ile beraber geldi. Anakartta işlemci yuvasındaki kol kapalıydı.

i1.jpg

İşlemcinin ayaklarına baktım eksik yok. Bi iki tanesi yamulmuş. Evde cımbız aradım bulamadım kayıp. Penseyle denedim kalın geldi. Sonunda yankeski ile düzelttim. Soğutucu ile işlemciyi ayırdım.

i2.jpg

i3.jpg

Kolonya ve kağıt pecete ile temizledim. Soğutucuyu muslukta yıkayıp saç kurutma makinesi ile kuruttum.

i4.jpg

i5.jpg

i7.jpg

Malzemeden çalmamak lazım, elimiz korkak alışmasın. 6-7 aya kim ölür kim kalır, nasıl olsa macunu gene bulamayacam. Hepsini boşaltayım da bi dahaki sefere işlemci daha zor çıksın.:D

Sistem 2004 Mayıstan kalma. Elimin altında başka bi makine daha olduğu için tırsmadan bunun üzerinde istediğim denemeyi yapıyorum. Kasa içi diğer fotoğraflar maalesef yok. İşlemcinin fotoğraflarını da (çalışmama ihtimaline karşı) anı olarak ilerde bakar bakar söverim diye çekmiştim. Makine neyse ki çalışıyo şu an. 96dan beri değişik makinelerim oldu. Özetle tozdan kaçış yok. Temizlemesi de çok sinir bozucu. En iyisi kasayı sırtlanıp bilgisayar tamircisinde kompresörde temizletmek. Ben şahsen oto yıkamacısında temizletiyorum. Naci abiye burdan selam olsun. Para da almıyor. :) macun vs. işleri evde kendim yapıyom. Bu işlere meraklı bir arkadaşımın su filtresi projesi var. Henüz yapmadı. Bu işlerden fazla anlamam, su bizi bozar abi diyom kendisine. Benim hikayem bu kadar... hürmetler

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
bu başlığı görünce bende bugün temizledim :D ama ne zamandır aklımda vardı temizlemek :D en son 10 ay önce temizledim :D

Heyban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dsc02581.jpg

Benimki de bu :) Temiz sayılır. 2 - 3 haftada bir temizlerim.

Red-White

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bi kaçsene önce tozdan dolayı ram takarken anakart yandı. ogünden beri arasıra komprosörle temizlerim. ama cpu fanını sabit tutmayı unutmayın..

RunoadeS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Benim kasa içi 3 aydan beri tertemiz. elektrik süpürgemiz sağolsun :D

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
PCI çıkışlarının olduğu yerler açık kalınca oradan fare de girer kertenkele de girer...
Kertenkele neysede o çıkışlar olsa olsa 20 cm kare olur kare olsa her bi köşesi 5 cm olsa 4x5=20cm kare
fare nası girmiş öle :wacko:

Reaksiyon puanı
188
fareleri bilmiyo musun? Eğer fare bi yerden kuyruğu geçirebiliyorsa bütün vucudunu aynı yerden geçirebilir.

ayrıca fareler çok büyük de değildi küçük farelerdendi. hani fındık faresi derler ya onlardan...

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
fareleri bilmiyo musun? Eğer fare bi yerden kuyruğu geçirebiliyorsa bütün vucudunu aynı yerden geçirebilir.

ayrıca fareler çok büyük de değildi küçük farelerdendi. hani fındık faresi derler ya onlardan...
zaten lağam faresi girse o evde durulmazmıştı adam nasıl duruyomuştu

Reaksiyon puanı
188
ben sadece kurumsal çalıştığım için iş yeri bilgisayarıydı o. iş yerinde de belli olmuyo bir sürü yaratık dolaşabilio ortalıkta :D

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Ben Düzenli Temizlerim Takıntı Yaptı Artık bende :) Ama Bu Resimdeki Bilgisayar Marangozhanede Filandır bu Kadar dolarmı içi yafs Gücü Toz'dan da Aliyor OLabilir:)