YGS de şifreli cevap anahtarıyla kopya mı çekildi?

YST

Asistan
Reaksiyon puanı
2
düzen bozuldu daha da ayar tutmaz bence
kişiye özel kitapçık davası bu işlemle birleşince kopya ihtimali çok çok yüksek oluyor

Elrohir18

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar şimdi yazacaklarımı yardakçılık gibi anlamayın..

geçen yıl sınava girdimm ve tm2 puan türünde en yüksek 395 puan aldım ama istediğim yerlere yerleşemediğim myo yazdım pişman da değilim bu seneye gelince ösym belli bir sıraya göre yayınlanaacak kitapçığa soruları ekler, şimdi her adaya ayrı bir kitapçık hazırlandığı düşünülürse 1,7 milyon gibi bir kitapçık çıkıyor ortaya sağlam bir yerden bu haberi almamış bir insan bunu demez ki kaldıki bilgisayar sistemi ile hazılanıyor sınav sorular havuza atılır sistem tarafından havuzdan çekilir aday sayısına göre çeşitlendirilerek basıma hazır hale geitirilir. bu sistem olası benzerlikler olaiblir ama kimsenin aklına da o heyecan da dur şunları küçükten büyüğe sıralıyım demek gelmez aklına

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105

geçen yıl sınava girdimm ve tm2 puan türünde en yüksek 395 puan aldım ama istediğim yerlere yerleşemediğim myo yazdım pişman da değilim bu seneye gelince ösym belli bir sıraya göre yayınlanaacak kitapçığa soruları ekler, şimdi her adaya ayrı bir kitapçık hazırlandığı düşünülürse 1,7 milyon gibi bir kitapçık çıkıyor ortaya sağlam bir yerden bu haberi almamış bir insan bunu demez ki kaldıki bilgisayar sistemi ile hazılanıyor sınav sorular havuza atılır sistem tarafından havuzdan çekilir aday sayısına göre çeşitlendirilerek basıma hazır hale geitirilir. bu sistem olası benzerlikler olaiblir ama kimsenin aklına da o heyecan da dur şunları küçükten büyüğe sıralıyım demek gelmez aklına

Birileri söylerse öyle bir gelirki aklına. Bes belli bir iş olduğu 1-2 hatta 10 soru neyse 30 soru ne demek ya 20 soru kaç kişi demek biliyormusun. Şimdi savcılık cevap kağıtlarını inceler. Eğer işlemsiz çözülmüşse sorular ve doğruysa kopya muamelesi olur ve büyük ihtimal sınav ertelenir diye düşünüyorum.

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Bu ülkede yaşamak ne kadar zor her şeyde bir şüphe var bir işimiz bile yok ki tartışmasız kavgasız yapılsın...

Seçimlerde, Kpss, YGS hile iddası çıkıyor biraz garip değilmi ?

whiskers

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Hakkım yendiyse Allah'a havale ediyorum hepsini..

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Bi an şaşırdım bu sınavda nie çalmadılar die ama elinde sonunda çıkıyor :)

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Valla şok oldum şimdi,Şimdi sınavı iptal etseler bir çok kişi aynı stresi yeniden yaşayacak.Etmeseler bu duruma açıklama getiremeyecekler,dur bakalım daha neler ggöreceğiz.

nicktenban

Doçent
Reaksiyon puanı
4

Kardeşim kusura bakmada sen bunları ciddi ciddi iyi niyet li mi yazdın ? Dediğin şey aynen şöyle ; ""ösym soruları çözmeden yapılabilecek bir yol ayarladı kim o yolu bulursa karına yok bulamassa çözecek de bulacak cevapları, zaten o an kimsenin aklına gelmez."" dediğin aynen bu. Biz de sana diyoruz ki " Kendi adamlarına " söylediler. Sen tutmuş diyorsun ki kimsenin aklına gelmez. Be kardeşim bizlerin aklına gelmez bu. KENDİ ADAMLARININ ZATEN AKLINA SOKULMUŞ şunu yapın diye. Bu kadar basit bir şeyi anlamadın mı acaba ? Burda bizlere eşit davranmadılar anlıyormusun meseleyi. Dİyelim ki sana söylediler bu yolu bana söylemediler. Sen o yolla yaptın. Benim aklıma gelmez yapamam ama benim aklıma gelmez dikkatin çekerim sen zaten bilyorsundur. ( burda seni ima etmedim ama ne dediğim anla.)

gs_kadir

Profesör
Reaksiyon puanı
8
spacer.gif

spacer.gif

ÖSYM'den soru kitapçığı açıklaması

ÖSYM, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda basına dağıtılan kitapçıktaki cevap şıklarının şifreli çıktığı iddialarıyla ilgili olarak ''Bu soru kitapçığı sınava giren hiçbir adaya verilmemiştir'' açıklaması yaptı. ÖSYM Başkanı Ali Demir de iddialarla ilgili olarak yarın bir basın toplantısı düzenleyecek. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı şifreli kopya iddiası üzerine inceleme başlattı.

spacer.gif

İDDİAYI ORTAYA ATAN AVUKAT: SADECE MATEMATİKTE 30'DAN FAZLA SORUYU ŞİFREYLE ÇÖZDÜM
ÖSYM'nin İnternet sayfasında konuyla ilgili yer alan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Basında 'YGS'de Gizli Şifre' başlığı ile yer alan kitapçık, ÖSYM'nin sınav sonrasında basına vermek ve internet sitesinden duyurmak üzere hazırlanmış, ana soru kitapçığından türetilmiş, tek bir soru kitapçığıdır. Bu soru kitapçığının herhangi bir adaya verilmesi söz konusu olmadığından, doğru cevabın bulunduğu yer değiştirilmeden sadece yanlış cevap seçeneklerinin yerleri değiştirilmiştir. Bu soru kitapçığı sınava giren hiç bir adaya verilmemiştir.
ÖSYM, Şubat 2011'den itibaren gerçekleştirdiği tüm sınavlarda 'adaya özgü soru kitapçığı' hazırlayarak pek çok haksızlığın önüne geçmiştir. Adaya Özgü Soru Kitapçığı uygulamasında tüm adaylar için hazırlanmış olan toplam soru, ana konu alanları ile sınırlı kalmak üzere, her bir aday için rastgele seçilmiş farklı sıraya konulmaktadır. Buna ilave olarak her sorunun doğru cevabı da her bir adayın soru kitapçığında yine rastgele biçimde bir şıka atanmaktadır. Madde analizine imkan tanımak üzere yanlış seçeneklerin de yerleri değiştirilmektedir. Bu sayede her bir adayın soru kitapçığı 'tek bir tane' olarak basılmaktadır. Bugüne kadar yapılan üç sınavda da bu gerçekleştirilmiştir.”

“BASINIMIZIN DAHA HASSAS DAVRANMASI BEKLENİR”

Açıklamada, 27 Mart 2011 günü yapılan (2011-YGS) Yükseköğretime Geçiş Sınavında da 'adaya özgü soru kitapçığı' basıldığı ve aday sayısı kadar soru kitapçığı dağıtıldığı vurgulanarak, şu görüşlere yer verildi:
“Sınav sonrasında, soru kitapçıkları ve cevap kağıtları güvenli biçimde toplanmış ve Merkezimizde cevap kağıtların görüntülenmesi ve okunması işlemleri sürdürülmektedir. Önümüzdeki günlerde her bir adaya, kendisine verilen soru kitapçığı ve kendi cevap kağıdının görüntüsüne internet üzerinden erişim imkanı verileceğinden, tüm adaylarda bu ya da buna benzer bir soru kitapçığının kullanılmadığı görülecektir.
Daha önceki duyurularda da belirtildiği gibi, kamuoyunu derinden etkileyecek bu ve benzeri konularda basınımızın daha hassas davranması beklenir. Bu gibi durumlarda kamuoyu ÖSYM'nin internet sitesinden duyurduğu bilgilere itibar etmelidir.”
İNCELEME BAŞLATILDI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “YGS soru kitapçığında şifreleme” iddialarına ilişkin inceleme başlattı. İnceleme, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan tarafından yapılacak.İnceleme kapsamında soru kitapçığı ÖSYM'den istenecek.Başsavcıvekili Sakınan'ın, incelemeyi KPSS'deki kopya iddialarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında yapacağı öğrenildi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17441513.asp?gid=381

kpss de inceleniyodu ne oldu olay bi kaç kişinin üstüne yıkıldı

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Sinekleri Öldürmek yerine Bataklığı kurutun...

Her zaman ki gibi 3 5 Sinek ölücek bataklık yine yerinde kalıcak Gerçi o kadar büyük ki Kapatılmasıda zor (!)

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Bugün Ösym başkanı basın toplantısı yapacakmış.Bakalım ne sallayacak:D.

Edirneli

Profesör
Reaksiyon puanı
15
şifreye inceleme

616739_detay.jpg

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ''YGS soru kitapçığında şifreleme'' iddialarına ilişkin inceleme başlattı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, inceleme, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan tarafından yapılacak.

İnceleme kapsamında soru kitapçığı ÖSYM'den istenecek.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/616739-sifreye-inceleme
Başsavcıvekili Sakınan'ın, incelemeyi KPSS'deki kopya iddialarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında yapacağı öğrenildi.

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
bu adam konuşmasını bilmiyor ya bunu buraya kim başkan yaptı önündeki kağıda bakmadığı zaman hep tekliyor eski adam daha iyiydi sanki ya sık sık ııı ııı desede iyi anlatıyodu hiç yoktan

nicktenban

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar bakın öyle bir plan yaptılar ki , sınavın çok güvenli olacağı izlenimini verdiler. Adayların kitapçıkları farklı. Şimdi de herkesin kitapçığı verilecektir diyor Ö S Y M . Peki herkesn mi ? Kendi adamlarının ki de mi ? Bizim kitapçıklarımız da yok olabilir. Ama bazılarının kitapçıklarında vardır. Onun için miilletin kitapçıklarını yayınlamananıza güven hissi vermenize hiç gerek yok.
Ayrıca açıklama yapıyorsunuz ve diyorsunuz ki , sadece Ösym nin sistesin deki sorularda bu yöntem var diyorsunuz. Peki neden bu yöneteme gerek duyuldu kimin için ? Acaba kim bulacak diye mi koydunuz yoksa tesadüf mü ? Neden sizin sitenizde ki sorularda var onu söyleyin amacınız neydi ? Yoksa zevk için mi ? hadi buna da açıklama yapsın Ö S Y M başkanıda görelim. İyice s..ak yerne koydun milleti biraz daha saçmala.

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
vay be :D biz çalışalım onlar yapsın.
kopyayı engelleyemezsiniz en büyük kanıt işte...

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Bu sifreli yontem bugunku 339kd yedek subay sinavinda maalesef ise yaramadi, hepsinde şıkları kucukten buyuge dizmisler! TSK kopya onlemi almis :p
Ona ragmen 20dk almadi 50 soru :D calisan kazanir :p

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Eğitim Kurumlarının en önemlilerinden birisi olan OYSM'ye böyle bir başkan yakışmıyor konuşmadan haberi yok önemli bir açıklama yapıcak önünde kağıt olmadan konuşamıyor bile bir eğitimci olarak bu şekildemi örnek oluyor gençlere görevine yakışan bir insan değil söyledikleri hiç kimseyi tatmin etmedi...

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Madem bu kitapçık hiçbir öğrenciye dağıtılmadı, bu şifre neden yapıldı, birinin canı mı sıkıldı da yaptı, neden hepsi şifreli değil de az bir kısmı şifreli ve neden bu adam kameralar önünde güvensiz bir duruş segiledi?
Yüce Allah, yüzlerine, gözlerine bulaştırdı yine oyunlarını.

nicktenban

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Madem bu kitapçık hiçbir öğrenciye dağıtılmadı, bu şifre neden yapıldı, birinin canı mı sıkıldı da yaptı, neden hepsi şifreli değil de az bir kısmı şifreli ve neden bu adam kameralar önünde güvensiz bir duruş segiledi?
Yüce Allah, yüzlerine, gözlerine bulaştırdı yine oyunlarını.
işte kardeşm buna cevap vermiyorlar. Ağızlarında var bir cümle , " her adayın ki farklı" be adam ya her adayın ki farklı zaten o bizi şüpheye düşürüyor güvenli olmasını bu düşürüyor. Sizin belirledğiniz adamların kinde olmadığı ne malum. Ayrıca dedin ya herp derim bunu her yerede yazdım, neden şifreli yapıldı sadece matematkde de değl türkçede ve sosyalde varmış . Neden ne gerek var dı ? basına verilmiş anladık basına verildi de basın için m yaptınz basın çözer mi çözmez mi diye denemek için mi ? Ya kardeşim bunlar sadece kendilerini rezil ve zelil etmekten başka bir şey yapmıyorlar zerre kadar güven kalmadı.

her adayın kitapçığı yayınlanacakmış. her aday şifresiyle kendi kitapçığını görebilecekmiş. ben sizin kaydırdığınız elemanların kitapçığını görmedikten sonra yayınlasan nolur.

---------- Post added at 22:14 ---------- Previous post was at 22:03 ----------

siz kişiye özel soru kitapları bastık herkesin kitabı ayrı derseniz istediğiniz kişileriçin istediğiniz şekilde kitap basabileceğinizi de kabul etmiş olursunuz. eskiler ne demiş "namusumuza göz diken!!! KADI. kimi kime şikayet edelim.

---------- Post added at 22:28 ---------- Previous post was at 22:14 ----------

Ösym başkanı neden hiç şifrele me konusuna değinmedi acaba ? SInavdan önce ki güvenlik açıklamalarının aynısını zaten söyledi daha doğrusu konuşmaya çalışmadı ama tam beceremedi.

k3kin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
birkaç güne istifalar kopacak heyecanla bekliyorum inşş :D

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
NTV de haberlerde bir dersane öğretmeninin dediği olasılıklardan biri bana mantıklı geldi açıkçası.

Soruyu hazırlayan (veya bilgisayar yazılımı) doğru cevabı herhangi bir şıkka yerleştiriyor.
Yani doğru cevabımız (C) 49 olsun
Sonra soruyu hazırlayan (veya bilgisayar yazılımı) yanlış cevapları yerleştiriyor.
A) 14 B) 25 (C) 49 D) 51 E) 63
Sonra yazılım her adayda doğru şık sabit kalacak şekilde yanlış şıkların yerini rastgele değiştirerek adayların sınav kitapçıklarını hazırlamış oluyor.
A) 51 B) 63 (C) 49 D) 14 E) 25

Yani bu bilerek ama sonucunun böyle olacağı düşünülmeden yapılmış bir açık olabilir.
Yada bile bile lades.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Tüm tartışmalar bir yana ben şunu anlayamadım; bütün televizyon ve gazeteler "bu şifreyi bilen rahatlıkla Türkiye birincisi olur" diyor. İster bilerek yapılmış olsun, inster bilgisayar programındaki bir açık olsun; Matematik testinden başka bir testle ilgili böyle bir şifreyi kimsenin ne açıkladığını ne de ucundan bahsettiğini duydum. Haberi sunan herkes, hatta "şifreyi ben buldum" diye ortaya atılan abla dahil herkes sadece "özellikle Matematik testinde" diyor; fakat diğer testlerle ilgili hiçbir ipucu yok?

İşte tam olarak anlayamadığım kısmı burası; yani bir şike varsa da yoksa da 40 soru ile nasıl Türkiye birincisi olunacak? Bana kalırsa bu hesabı yapanların YGS gibi sınavlarda kopyaya ihtiyacı var; yoksa sahip oldukları bu üstün(!) Matematik ile geçemezler. Yoksa diyorum bunlar kendileri mi hazırlattı bu şifreyi; hem kopyayla geçecekler hem de siyaset yapıp şifre yaygarası koparacaklar; bir taşla üç kuş. :)

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Aciklamalar biraz yavan kaldığı için bu kadar yaygara koptu. Son açıklamaya göre görme engelliler için ana kopya üzerinden kitapçık hazırlanmış basına direk bu kopyayı vermek istemedikleri için soruların yeriyle oynamadan cevap şıkları sabit tutularak yanlış cevapların yeri değiştirilmiş.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25199716/

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Aciklamalar biraz yavan kaldığı için bu kadar yaygara koptu. Son açıklamaya göre görme engelliler için ana kopya üzerinden kitapçık hazırlanmış basına direk bu kopyayı vermek istemedikleri için soruların yeriyle oynamadan cevap şıkları sabit tutularak yanlış cevapların yeri değiştirilmiş.
o yöntem formül tesadüf demeye çalışmışlar ama bunun olma olasılığı kaç onu söylememişler.

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
"Ben yanlış mı okuyorum acaba?" şeklinde bir soru sormadım. O cümleyi neyi kastederek yazdınız oraya onu sordum. Biraz daha açayım:
- Cemaatçilerle alakası nedir bu konunun?
- Diyelim ki size göre alakaları var. Bu genelleme ne için? Yani siz cemaatçilere beddua ettiğinize göre cemaatçi olmayanların grubundansınız. Şimdi cemaatçi olmayanlardan bir takım insanlar, olumsuz bir şey yaptıklarında, cemaatçi olanların genel olarak cemaatçi olmayanlara bu insanlar yüzünden beddua etmesi ne kadar mantıklı?

Habere yorum yapacak olursak: niye uyandırıyosunuz milleti yahu, kpss'de bunu deneyecektim ben :D

hocam, abalı varya, vurun abalıya hikayesi. benim anlamadığım, eğer birilerine sorular servis edilecekse niye şifrelensin. sorular ve cevapları verilir, olay biter, niye sifreleyipte bu şifreleme mantığına göre çöz densin ki. bu iddiayı ortaya atanların alıcılarda problem var demek ki sorular şifreli biz şifreleri çözemiyoruz diyorlar.
aklıma çok atasözü geliyor ama birisini yazacağım. nazar etme ne olur çalış seninde olur.
şimdi vatandaşlar ul*n bu memlekette bilmem kaç öğrenci sınavdan sıfır çekiyor, bu kanayan yaraya nasıl bir parmak basabiliriz demiyorlar, hikayeden şeylerle uğraşıyorlar, niye; maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. eskiden soruları kendileri çalardı kimsenin ruhu duymazdı, şimdi böyle birşey yapamıyorlar ve herkesi kendileri gibi hırsız zannediyorlar, hakka tecavüz eden zannediyorlar, herkesi kendileri gibi zannediyorlar, yaygara çıkartıyorlar.

devran döndü beyler, bu teranelerle insanları kandırabileceğinizimi sanıyorsunuz. bu milleti aptal mı sanıyorsunuz.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
konu aydınlığa kavuşmuş artık "duymakdan hoşlandığımız zırvalar" kategorisine taşınabilir.

nicktenban

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ve sende buna inandın dimi ?
Neden ilk başta sadece basına verildi diye inat ederken daha sonra ortalık karışınca engelliler için yapıldı denilliyor. Hani tesadüftü ? Hani hiç kimseye verilmemişti. Bak yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Kendilerini yalanlıyorlar.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
ve sende buna inandın dimi ?
Neden ilk başta sadece basına verildi diye inat ederken daha sonra ortalık karışınca engelliler için yapıldı denilliyor. Hani tesadüftü ? Hani hiç kimseye verilmemişti. Bak yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Kendilerini yalanlıyorlar.
Yine hiç kimseye verilmemiş olması için şıkların yerini değiştirip basına verdiler teorik olarak kimse bu kitapçığı sınavda kullanmamış oluyor.
Dediğine katılıyorum ÖSYM tutarsız ve yavan açıklamalar yapiyor. önce de adaylara dagitilan kitapçıklarda cevap şıklarının rastgele degistirildigi söylendi fakat sadece seçeneklerin saga kaydirilarak degistirildigi meydana çıktı.
Eskiden en güvenilir kurum bilinen ÖSYM kan ağlıyor maalesef :(