Bursluluk Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Bursluluk Sınavı Soru Ve Cevap Anahtarı Yayınlandı Mı?

Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Katılım
24 Mayıs 2017
Mesajlar
7,164
Reaksiyon puanı
626
Puanları
113
Yaş
24
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yıl içerisinde tek oturum halinde düzenlenen bursluluk sınavı, 2 Haziran tarihinde on binlerce öğrencinin katılımı ile gerçekleşti. Halk arasında PYBS olarak da anılan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'na katılım gösteren öğrenciler ile velileri, sonuçları bekleye koyuldu. Bu doğrultuda, '2019 İOKBS Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman, hangi gün açıklanacak?' sorusunun yanıtı arama motorları üzerinde en çok merak edilenler arasında öne çıkıyor. Öte yandan, İOKBS soru ve cevap anahtarı da dikkat çeken konulardan birisi durumunda. Bilindiği üzere, bursluluk sınavı soru ve cevapları ile elde edilecek puana yönelik fikir sahibi olunabilecek. Peki, MEB ile 2019 bursluluk sınavı soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak? İOKBS puan hesaplaması ve tüm detayları sizler için derledik.
Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB ile 2019 İOKBS Bursluluk sınavı soru ve cevap anahtarı yayınlandı mı?

Eski adı ile PYBS, yeni ismi ile İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS), MEB tarafından 2 Haziran tarihinde gerçekleştirildi. Ortaokul 5, 6, 7, 8'inci sınıfta okuyan öğrenciler ile lise 9, 10 ve 11'inci sınıf öğrencilerinin katılım gösterdiği bursluluk sınavı için ilk aşama tamamlandı ve sonuçların açıklanması adeta dört gözle bekleniliyor. Bu bağlamda, on binlerce öğrenci ve velileri '2019 İOKBS bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorusu ile sürece dair bilgi edinmeye çalışıyor.
BURSLULUK SINAVI SORU VE CEVAPLARI 2019 YAYINLANDI MI?

Sonuçlarla beraber soru ve cevap anahtarı bilgisi de öne çıkan başlıklardan birisi durumunda yer ediniyor. İOKBS soru ve cevapları ile puan hesaplaması hakkında bilgi edinebilecek olan öğrenciler, araştırmalarını bu yönde de yapıyor. Peki, 2019 Bursluluk sınavı soru ve cevapları ne zaman, hangi gün açıklanacak?
İşte, puan hesaplaması ile beraber konuya yönelik ayrıntılar;

BURSLULUK SINAVI SORU VE CEVAPLARI BELLİ OLDU MU?

MEB tarafından bu yıl 2 Haziran tarihinde gerçekleştirilen 2019 İOKBS bursluluk sınavı soru ve cevap anahtarları henüz yayımlanmadı. MEB, soru ve cevapları açıklanacağı tarihe ilişkin bir bilgi de paylaşmadı.

Araya giren Ramazan Bayramı tatili düşünüldüğünde, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı soru ve cevaplarının en geç 24 Haziran tarihine kadar açıklanması öngörülüyor.

MEB SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

BURSLULUK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


İOKBS sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihinden itibaren T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ve MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet adreslerinde ilan edilecek.

Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde "Sınav Sonuç Belgesi"ni elektronik ortamdan alıp onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecektir.

BURSLULUK SINAVI PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?
Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır:
 • Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.
 • İOKBS'de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.
 • Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur.Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.
 • Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.
 • Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.
 • Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.
 • Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.
 • Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.
 • Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.
 • Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.
 • Sınava girdiği hâlde,cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.
Kaynak: Sabah
 
Üst