Yereldisk D

Bu konuyu okuyanlar

Baran36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Öncelikle merhaba . Ben steamden bi oyunu yükledim pcye ama depolama alanı olarak yerel disk d yi seçtim oraya yükledi sonra başka bi oyunu yüklemek istedim aynı yere ama kabul etmedi depolama alanı yetersisz diye halbuki sürücü 1tb ve ben daha yeni aldım pcyi en fazla 2 gb falan kullanmışımdır. diski biçmlendirdim ama eski haline gelmedi 1tblık disk oldu 1gb tekrar nasıl eski haline getiririm lütfen yardımcı olun.
Ek Açıklama 2020-03-24 153702.png

Kubilayhan014

Doçent
Reaksiyon puanı
182
Öncelikle merhaba . Ben steamden bi oyunu yükledim pcye ama depolama alanı olarak yerel disk d yi seçtim oraya yükledi sonra başka bi oyunu yüklemek istedim aynı yere ama kabul etmedi depolama alanı yetersisz diye halbuki sürücü 1tb ve ben daha yeni aldım pcyi en fazla 2 gb falan kullanmışımdır. diski biçmlendirdim ama eski haline gelmedi 1tblık disk oldu 1gb tekrar nasıl eski haline getiririm lütfen yardımcı olun.Ekli dosyayı görüntüle 90777
Yerel disk d bölünmüş olabilir bilgisayarım simgesine sağ tık yapın yönete basın ve disk yönetimine girip orada ki diskleri kontrol eder misiniz. Farkli bir disk oluşturulmuş ve alan bölünmüş olabilir.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
Öncelikle merhaba . Ben steamden bi oyunu yükledim pcye ama depolama alanı olarak yerel disk d yi seçtim oraya yükledi sonra başka bi oyunu yüklemek istedim aynı yere ama kabul etmedi depolama alanı yetersisz diye halbuki sürücü 1tb ve ben daha yeni aldım pcyi en fazla 2 gb falan kullanmışımdır. diski biçmlendirdim ama eski haline gelmedi 1tblık disk oldu 1gb tekrar nasıl eski haline getiririm lütfen yardımcı olun.Ekli dosyayı görüntüle 90777
Arama kısmına disk yönetimi yazın. Resmini atabilir mısınız?

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Komut istemi açıldıktan sonra komut satırına diskpart yazıp onaylayın. Bu işlem yeni bir komut penceresi açacaktır.

cmd-diskpart-640x363.jpg
Diskpart komut satırına list disk yazıp onaylayın. Bu komut, sisteminizdeki diskleri listeleyecektir.

cmd-diskpart-2-640x360.jpg
Listelenen disklerdeki silmek istediğiniz diskin numarasını kontrol edin. Eğer not aldığınız numara ile aynıysa silme işlemine devam edebiliriz.

cmd-diskpart-3-640x360.jpg
Silme işlemini başlatmak için silmek istediğiniz diski seçmeniz gerekecektir. Komut satırına select disk [disk numarası] yazarak sileceğiniz diski seçin. Örnek: select disk 1.

cmd-diskpart-4.jpg-640x372.png

Diskin seçildiği bildirimini gördükten sonra clean komutunu girerek disk temizleme işlemini başlatabilirsiniz. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra komut satırından çıkabilirsiniz. Artık sildiğiniz disk yeniden kullanıma hazır bir hale gelecektir.

Baran36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sağ tıklayıp yeni basit birim de.
hocam dediklerinizi yaptım diski geri getirdim çok teşekkürler. Ama şey 1tb olan boyutu 931 gb gösteriyor bu normal mi hani flash belleklerde 32 gb diyipte asıl alanın 29 gb olması gibi bir şey mi ?

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
hocam dediklerinizi yaptım diski geri getirdim çok teşekkürler. Ama şey 1tb olan boyutu 931 gb gösteriyor bu normal mi hani flash belleklerde 32 gb diyipte asıl alanın 29 gb olması gibi bir şey mi ?
Normal, belleğin boyutu hiçbir zaman tam boyut olarak görünmez, nasıl anlatabilirim ki nedenini?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
Evet USB bellekler ile aynı olay.