Yardım Yeni SSD'de parametre hatalı sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Alper71

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Yeni satın almış olduğum M2 SSD'yi bilgisayarıma taktıktan sonra disk yönetiminden tanılama yapacaktım ki parametre hatalı sorunu ile karşı karşıya kaldım ne yapmam lazım ?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2022-06-27 125322.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-27 125322.png
    36.7 KB · Görüntüleme: 79

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Yeni satın almış olduğum M2 SSD'yi bilgisayarıma taktıktan sonra disk yönetiminden tanılama yapacaktım ki parametre hatalı sorunu ile karşı karşıya kaldım ne yapmam lazım ?
GParted'ı USB'ye yazdırıp, birde oradan diskinizi NTFS olarak biçimlendirmeyi deneyin.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Kral biraz daha ayrıntılı anlatırsan çok sevinirim pek bir şey anlamadım doğrusu kusura bakma.
GParted, normal Linux distroları için geliştirilmiş bir disk yönetim yazılımı. GParted'ı kolayca kullanmak için Live USB şeklinde yapmışlar. Live USB/CD/DVD denilen şey ise, harici bir disk üzerinden bir işletim sistemini çalıştırmak oluyor. Bu GParted ekibi, Debian adı verilen meşhur bir Linux distrosunu modifiye etmiş Live USB için. Siz oradan SSD'nizi biçimlendireceksiniz.

Alper71

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
GParted, normal Linux distroları için geliştirilmiş bir disk yönetim yazılımı. GParted'ı kolayca kullanmak için Live USB şeklinde yapmışlar. Live USB/CD/DVD denilen şey ise, harici bir disk üzerinden bir işletim sistemini çalıştırmak oluyor. Bu GParted ekibi, Debian adı verilen meşhur bir Linux distrosunu modifiye etmiş Live USB için. Siz oradan SSD'nizi biçimlendireceksiniz.
Yapmam gereken işlemler neler GParted'i indircem sonra USB'ye atıcam sanırım sonra ne yapacağımı bilmiyorum internette nasıl yapılacağına dair kaynak da bulamadım sizden ricam yardımcı olurmusunuz ?

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Yapmam gereken işlemler neler GParted'i indircem sonra USB'ye atıcam sanırım sonra ne yapacağımı bilmiyorum internette nasıl yapılacağına dair kaynak da bulamadım sizden ricam yardımcı olurmusunuz ?
Format atar gibi boot tuşu ile boot edeceksin. Oradan GParted açılacak sonrası ssd yi biçimlendireceksin.

Alper71

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
GParted'i yükleyip Flash'a atıyorum sonra bilgisayar açılırlen boot tuşuna basıyorum(msi marka anakartta f11 tuşu ile) GParted açılıyor yeni takmış olduğum ssd ye basıp biçimlendir diyorum. Bu sayede artık yeni almış olduğum m2 ssd'yi kullanabiliyorum.Umarım doğru anlamışımdır.

Alper71

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Format atar gibi boot tuşu ile boot edeceksin. Oradan GParted açılacak sonrası ssd yi biçimlendireceksin.
Abiler dediginizi yaptım böyle bir ekran geldi burda hangisini basacagim bir bilginiz varmı yanlış bir şey yaparım diye korkuyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2022-06-29 154754.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-29 154754.png
    332 KB · Görüntüleme: 69

Alper71

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
En üsttekini seçin.
Hocam açıldı o bölme fakat yeni taktiğin ssd gözükmüyor orda bilgisayarcıya götürmekten başka çarem kalmadı gibi, bilgisayarcıda format atıcağını bu sorunu öyle çözebileceğini söylüyor.

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
Hocam açıldı o bölme fakat yeni taktiğin ssd gözükmüyor orda bilgisayarcıya götürmekten başka çarem kalmadı gibi, bilgisayarcıda format atıcağını bu sorunu öyle çözebileceğini söylüyor.
Bilgisayarcıya götürme! Az uğraş halledersin.Forumda bu problemi halledecek hocalar var.Maksat bilgisayarcılara güvenim pek kalmadı...

brnkrc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Diski başka bilgisayarda test etme ihtimaliniz var mı? Malum, bozuk olabilir. Format atarak diskin görünmesini sağlamak garip geldi bana biraz açıkçası

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Hocam açıldı o bölme fakat yeni taktiğim ssd gözükmüyor orda bilgisayarcıya götürmekten başka çarem kalmadı gibi, bilgisayarcıda format atıcağını bu sorunu öyle çözebileceğini söylüyor.
Bunun format ile bir ilgisi yok. Diskinizle alakalı sorun. GParted üzerinde resim atabilir misin?

Alper71

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bunun format ile bir ilgisi yok. Diskinizle alakalı sorun. GParted üzerinde resim atabilir misin?
1-Buyrun hocam,şuan gördüğünüz zaten var olan bilgisayarı aldığımdan beri kullandığım sata ssd'im sağ üstte farklı bir disk seçme yeri var oraya bastığımda ise sadece flashımı gösteriyor.2-Bilgisayar aygıt yöneticisinde yeni aldığım ssd'yi gösteriyor bu arada resim 2 ye koydum onuda.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Diski başka bilgisayarda test etme ihtimaliniz var mı? Malum, bozuk olabilir. Format atarak diskin görünmesini sağlamak garip geldi bana biraz açıkçası
Maalesef yok hocam.

Bilgisayarcıya götürme! Az uğraş halledersin.Forumda bu problemi halledecek hocalar var.Maksat bilgisayarcılara güvenim pek kalmadı...
Çok fazla uğraştım hocam da internette bu sorunla alakalı 1 tane bile video veya söylem yok.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2022-06-29 185250.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-29 185250.png
    826.8 KB · Görüntüleme: 52
  • Ekran görüntüsü 2022-06-29 185845.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-29 185845.png
    975.2 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleme:

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Sistem bilgisi ekranı (msinfo32) görselini paylaşır mısın?

Alper71

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2022-06-29 200142.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-29 200142.png
    99.9 KB · Görüntüleme: 60
  • Ekran görüntüsü 2022-06-29 200159.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-29 200159.png
    76.6 KB · Görüntüleme: 60

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
EXCERIA PLUS'ı dikkatlice söküp kasadaki bağlantı noktalarını kontrol edin, temizleyin. M.2 SSD'deki konektörleri kasadaki konektörlerle hizalayın ve 30 derecelik açıyla M.2 SSD'yi geri takıp vidalayın. Windows'da disk yönetimi üzerinden tekrar kontrol edin.
Olmazsa EXCERIA PLUS'ı başka bir cihazda deneyin. Çalışmıyorsa ürün muhtemelen arızalıdır.

Alper71

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
EXCERIA PLUS'ı dikkatlice söküp kasadaki bağlantı noktalarını kontrol edin, temizleyin. M.2 SSD'deki konektörleri kasadaki konektörlerle hizalayın ve 30 derecelik açıyla M.2 SSD'yi geri takıp vidalayın. Windows'da disk yönetimi üzerinden tekrar kontrol edin.
Olmazsa EXCERIA PLUS'ı başka bir cihazda deneyin. Çalışmıyorsa ürün muhtemelen arızalıdır.
Tamamdır hocam yardımlarınız için teşekkür ederim.

Alper71

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bize daha sonra bir bilgilendirme geçersin. :) Sorun çözüldü, çözülmedi, ne şekilde çözüldü vesaire... Kolay gelsin.
Tamamdır ilginiz için çok teşekkür ederim. :D

Bize daha sonra bir bilgilendirme geçersin. :) Sorun çözüldü, çözülmedi, ne şekilde çözüldü vesaire... Kolay gelsin.
Maalesef hocam disk yönetimine girdiğimde parametre hatalı hatası alıyorum hala düzelmedi sağlık olsun.

Son düzenleme:

brnkrc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Hocam büyük ihtimalle sorununuz diskin fiziksel durumuyla alakalı

Alper71

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bilgisayarı M2 ile birlikte Bilgisayarcıya götürdüm abi M2 yi farklı bilgisayarlarda test etti sorun yeni aldığım M2 deymiş abi zaten M2 yi porta taktığımız anda giriş yeri aşırı filan ısınıyor iade edeceğim bugün yenisinin talep edicem.

Alper71

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hocam yine ben, diski iade ettim başka bir disk aldım bu seferde "yazma koruması var" hatası alıyorum teknolojide yüzüm gülmüyor,bu hatanın çözümü varmıdır hocam ?

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
EXCERIA PLUS mı yine aldın?

Aşağıdaki linkten Method 3'ü uygulamayı dener misin? Kaynak İngilizce ancak anlaşılır olduğunu düşünüyorum, komutları görmek amacıyla bir de videoyu izleyebilirsin. Bakalım herhangi bir hata verecek mi, kolay gelsin.