Yeni satın aldığım bilgisayarda çökme problemi,

Bu konuyu okuyanlar

batuhan16235

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar arkadaşlar öncelikle forumda yeniyim kuralları okudum yanlışım olursa affola şimdi olayı anlatayim size;
1-2 ay önce 2.el bilgisayarlar vesaire satan mağazalardan birine gittim bir bilgisayar beğendim ve fiyatıda uygundu satın aldım bilgisayarın özellikleri şunlar;
Gtx 1050ti ekran kartı 4gb
16 gb ram (markasını hatırlayamıyorum)
İntel core i7 3770 3.40 Ghz 8 Cpu
EZCOOL S280 240GB SSD

Bilgisayar özellikleri bunlar sorun şöyle, Bilgisayarda ne zaman büyük boyutlu dosyayı kopyalamaya kalksam Winrardan çıkartmaya kalksam benzer yazma işlemleri yapsam önce çok hızlı bir şekilde başlıyor sonra birden bire inanılmaz yavaşlıyor (birde bilgisayarın üstündeki ışık bölümünde kırmızı bir ışık var muhtemelen hard disk ışığı bu işlemleri yapınca ışık hep yanıyor hiç sönmüyor) kopyalama,çıkartma işlemleri çok yavaşladıktan sonra bilgisayar birden bire kasmaya başlıyor mesela bilgisayarımı açmaya çalışıyorum tıklanmıyor alt tab yapmaya çalışıyorum alt tab arayüzü gelmiyor aynı şekilde çalışmıyor da sonra bilgisayar tamamen kilitleniyor bilgisayarı yeniden başlatmaya çalıştığımda ise normalde tak diye açılan bilgisayar ilk önce bios ekranında bir süre bekletiyor arından siyah ekrana atıyor orada da uzun bir süre bekletiyor sonra kapanıp yeniden açılıyor ve bu işlem tekrarlanıyor ve format atmadan da düzelmiyor çok baydı bu beni artık aldığım yere gere götüreceğim ama götürmeden önce alabildiğim kadar bilgi almak istedim belki de evde çözebileceğim birşeydir araştırma yaptım fakat bu sorunu bulamadım benzerleri vardı ama aynı sorun değildi oradaki çözümlerde işe yaramadı zaten. Yani bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum.
HD Tune ile yaptığım testler aşağıda buyrun

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    91.2 KB · Görüntüleme: 136
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    157.3 KB · Görüntüleme: 144
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    24.8 KB · Görüntüleme: 135
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    95.9 KB · Görüntüleme: 135
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    196.2 KB · Görüntüleme: 139
  • Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    225.6 KB · Görüntüleme: 134
  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    142.3 KB · Görüntüleme: 139
Son düzenleyen moderatör:

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
İşlemci bozuk olduğunda mavi ekran hatası veriyor.

batuhan16235

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hiç mavi ekran hatası almadım. Sadece kilitleniyor formatlamadan düzelmiyor.

batuhan16235

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
servise götürmem gerektiğini biliyorum zaten. Burada konu açmamın sebebi bu konuda bilgisi olan varsa servise götürmeden yardım edebileceğini düşünümem.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
Ram testide yap bir.

Bence SSD kontrolcü dandik Ondan olabilir. Kaliteli ssd markasına yönelirsen Hız düşüşü yaşanmaz.

Kingston KC600 yada Samsung 860 ve üzeri
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada ssd tam doluysa yada 70% üzerinde doluluk oranı varsa performans düşüşleri yaşanıyor.
Garip bir bilgi ama rus sitelerinin birinden okumuştum :)

batuhan16235

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ram testide yap bir.

Bence SSD kontrolcü dandik Ondan olabilir. Kaliteli ssd markasına yönelirsen Hız düşüşü yaşanmaz.

Kingston KC600 yada Samsung 860 ve üzeri
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada ssd tam doluysa yada 70% üzerinde doluluk oranı varsa performans düşüşleri yaşanıyor.
Garip bir bilgi ama rus sitelerinin birinden okumuştum :)

hocam ssd nin dandik olduğuna şüphem yok zaten aldığım pcnin ucuz olma sebeplerinden birisi budur
ben şunu anlamaya çalışıyorum ssd mi bozuk acaba yoksa pcnin diğer parçaları ile bir uyumsuzluğu falan mı oluyor sence (bu arada ssd çok az dolu olunca da aynı şeyi yaşayabiliyorum) ram testini nasıl yapıldığını bilmiyorum araştırıp öğrenip atayim onuda