Yeni arkadaşlar için Linux rehberi ve temel komutlar. (Rehber)

Bu konuyu okuyanlar

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda yeni Linux'a geçen arkadaşlar için temel Linux komutları ve Linux nedir? rehberi hazırladık.
1. Linux nedir?

Linux bir çekirdektir, GNU/Linux ise Linux çekirdeği kullanılmış bir işletim sistemi yani Operating System, OS'dir.
1606203015977.png

GNU/Linux ve Çeşitleri;

Bu Penguen; sadece Penguen kalmakla bitmez, yüzlerce çeşidi vardır.

Ayrıca GNU/Linux kendi içinde çeşitlere ayrılır. Örnek verirsek;

Debian dağıtımını kullanan, en stabil ve sorunsuz modellerden: Linux Mint

Bu dağıtımın benim içimde manevi değeri çoktur, çünkü bu işlere bu dağıtımdan başlamıştım,

Yeni Linux'a başlamış arkadaşlara da bu dağıtımı öneriyorlar. Bu dağıtımdan bir ekran görüntüsü:

linux-mint-20-teknolama-min.jpg
Kendisi Mint 20'dir. İndirmek isteyenler için: Main Page - Linux Mint
Fotoğraf Alıntıdır.

2. Bir dağıtım: Ubuntu:
Kendisi favorim olan dağıtımlardandır

Kendisi GNOME arayüzünü kullanır, eski bilgisayarlar için tavsiye edilmez, minimum 4GB RAM ister. Bu dağıtımdan bir ekran görüntüsü:
Resim alıntıdır.
1606204167560.png

Kendisi bence aşırı güzel bir dağıtımdır, indirmek isteyenler için: Download Ubuntu Desktop | Download | Ubuntu Bu desktop sürümü, Server sürümü de vardır.

Son bir örnek, yeni kullanıcılar için önerilmez ama ileride kullanabileceğiniz bir dağıtım: Debian.

Hataları var, az değil, ama o çoğu GNU/Linux'un temeli. Eskiden çirkin duruyordu artık güzel duruyor GNOME sürümünü koyacağım, yeni başlayanlar da kullanabilir sanki. İndirmek isteyenler için: Debian -- Evrensel İşletim Sistemi
Resim alıntıdır.
1606204925513.png

Biraz da Arch temeli kullanan Linux'lardan bahsedelim. En güzeli bence: Manjaro.

İçinde çoğu şey hazır geliyor, Steam LibreOffice vb. Debian gibi dağıtımlardan farkı Pacman paket yöneticisi kullanıyor. Göstereveğim resim XFCE Manjaro'ya ait.
İndirmek isteyenle için: Manjaro - FREE OPERATING SYSTEM FOR EVERYONE
Yeni başlayanlar için kullanılabilir. Dağıtımdan bir ekran görüntüsü:
Resim alıntıdır.
1606205330425.png

Bu dağıtım yerli, Pardus gibi ama Pardus'u buraya koymadım, bence biraz daha geliştirilmesi lazım, bu Pacman'i kullanan yerli, Türk bir işletim sistemi: Archman

Gerçekten beğendiğim, ama deneme fırsatı bulamadığım bir dağıtım, dışarıdan güzel görünüyor Deepin sürümünü ekleyeceğim. Bence stabildir. Dağıtımdan bir ekran görüntüsü:

1606205622715.png

Bu göstereceğim ise Direk Arch, kurduğunuz zaman grafikli arayüz gelmez, CMD ekranı gibi bir terminalden ibarettir, Manjaro gibi dağıtımlar çok zorluklar ile yapıldı.
Ekran görüntüsü koymayacağım.

Arkadaşlar, rehberimizin 1. bölümü bitti, basit dağıtımları öğrendik, ne farkları olduğunu öğrendik. Biraz da terminal komutları ile başlayalım;

Debian dağıtımlar için, yeni başlayanlara, hiçbir şey bilmeyenler için bazı komutlar:

sudo: Tam yetki alarak işlem yapmanızı sağlar, örneğin normal kullanıcı hesabında iken apt-get install inkscape derseniz are you root? der.
O yüzden çoğu şeyin başına sudo ekleyin. Örnek: sudo apt-get install inkscape

apt ve apt-get: Depodan paket indirmenizi sağlar, Linux'ta depo mantığı vardır, uygulama mağazasının CMD sürümü gibi düşünün. :)
apt-get install veya apt install, o depodan istediğiniz paketi indirmeye yarar. Mesela LibreOffice indirmek istiyorum;
Kod:
sudo apt-get install libreoffice
veya
Kod:
sudo apt install libreoffice
, depolar dağıtımdan dağıtıma değişebilir, eğer böyle bir paket yok diyo ise paketi aratın. Aratmak için de apt search kullanın.

apt search: adını depoda bilmediğiniz bir paketi bulmaya yarar, mesela LibreOffice kurmak istiyor ama depodaki adını bilmiyorsunuz, apt search libre office yazın o aratsın, çıkan sonuçta adını bulun. :)

apt remove: Paketi kaldırmaya yarar, mesela LibreOffice silmek isterseniz
Kod:
apt remove libreoffice
diyebilirsiniz, depodaki adını girmeniz lazım.

apt purge: Paketi hem kaldırır, hem ayarlarını kaldırır.

apt update: Depoyu günceller,

apt upgrade: Yükseltilebilecek tüm paketleri yükseltir.

apt full-upgrade: Windows güncellemesi gibi düşünün, tüm sistemi baştan aşağı günceller.

dpkg -i : Bir .deb dosyası indirdiniz, onu kurmaya yarar, önce dizine gitmeniz lazımdır.

Biraz da Pacman'den devam edelim;

pacman -S : Bir paket kurmaya yarar, apt ile aynı mantıkta yürür.

pacman -U : dpkg -i ile aynı mantık.

pacman -Ss : apt search ile aynı mantıktır.

pacman -R : Bir paketi kaldırmaya yarar.

pacman -Rsc : Bir paketi ve onunla ilgili her şeyi ayarlar vb. kaldırmaya yarar.

Umarım konumuz, yeni arkadaşlara yardımcı olmuştur,

@TerabyteForever üstadım, @EFI Shell üstadım, @rise üstadım, ben buralara onlar sayesinde geldim. Onlara sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum
Konuda yanlış şeyler olabilir, alta yazabilirsiniz, ben de hata yapabilirim. :)
Kendinize iyi bakın, hoşçakalın.

Son düzenleyen moderatör:

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398
Kali normal olarak da kullanılabilir ama kali'nin amacı siber güvenliktir.
Ben yeni bir sistem alacağım. Daha önce hiç GNU/Linux deneyimim olmadı. Windows 10'un yanına 2. bir işletim sistemi daha kurmak istiyorum. Sence hangi Linux dağıtımı olmalı. İnternette Zorin OS gibi Ubuntu üzerinde geliştirilen bir işletim sistemi görmüştüm. Sence bu uygun mu? Eğer değilse hangi işletim sisteminden başlamalıyım?

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
Dnf ve Yum'dan da bahsetseydin keşke.
Üstadım yeni arkadaşlar için hazırladım kusurumu mazur görün fazla yum ve dnf de bilmiyorum :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben yeni bir sistem alacağım. Daha önce hiç GNU/Linux deneyimim olmadı. Windows 10'un yanına 2. bir işletim sistemi daha kurmak istiyorum. Sence hangi Linux dağıtımı olmalı. İnternette Zorin OS gibi Ubuntu üzerinde geliştirilen bir işletim sistemi görmüştüm. Sence bu uygun mu? Eğer değilse hangi işletim sisteminden başlamalıyım?
Mint ile başlayabilirsiniz.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Zorin OS veya Kubuntu kurmanız iyi olacaktır ve Zorin OS en uygun dağıtımlardan biridir.

_mirror_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,938
Üstadım yeni arkadaşlar için hazırladım kusurumu mazur görün fazla yum ve dnf de bilmiyorum :(

Mint ile başlayabilirsiniz.
Windows 7 nin yanına linux mint 20 kurulabilir mi

_mirror_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,938
Ben teşekkür ederim.

Tabii ki, istediğiniz dağıtımı kurabilirsiniz, ama 20GB disk alanı ayırmanızı tavsiye ederim minimum.
Bende 100 GB boş alan var

Ben teşekkür ederim.

Tabii ki, istediğiniz dağıtımı kurabilirsiniz, ama 20GB disk alanı ayırmanızı tavsiye ederim minimum.
Teşekkürler

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Bence yeni başlayan arkadaşlar Ubuntu veya Linux Lite ile başlamalı.

O görünüşe bakıp aldanmayın o özelleştirilmiş hali.
Normaldede güzel bir sistem. Linux Mint ama ben nedense sevemedim.

(Ubuntu ve Ubuntuyu temel alan dağıtımlar)

ARX

Asistan
Reaksiyon puanı
265
Peki en iyi dağıtım hangisi ? Şık dursun ve hafif olsun istiyorum : )

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161