Yazılımcı İş Görüşmesi

Bu konuyu okuyanlar

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
Bildiğim kadarıyla forumda bu alanda ilgili olan ve henüz iş tecrübesi edinmemiş arkadaşlarımız var.
Hem onlara hem de internetten bu konu ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilecek bazı paylaşımlar yapmak istedim.

İnsan Kaynakları Mülakatı
İş görüşmesine her gittiğimde ki bu yüz yüze olsun yada online olarak. Her şekilde kılık kıyafet ve saç sakal traşıma dikkat ettim. İK yöneticileri genel olarak sizin kendinizi ifade etmeniz ve dış görüşünüze önem verirler. Çünkü teknik bilgi sahibi değildirler. Eğer onların mülakatından geçerseniz diğer adım olarak..

Yazılım Takım Lideri Mülakatı
Muhtemelen başvurduğunuz firmadan ilk olarak sizi ik yöneticisi arar eğer olumlu ise o şirketin yazılım lideri ile bir görüşme ayarlanır.
Şimdi geçen sene gördüğüm kadarıyla takım liderleri proje ağırlıklı testler yaparken şu dönemler daha çok sözlü ve yazılı sınav yapmakta.
Size kesinlikle sorulacak olan sorular şu şekilde;

Çok yüksek ihtimal size soracaklardır.
  1. SOLID Prensipleri nedir? Neden kullanırız? Kullanmazsak ne olur?
  2. SOLID prensiplerinin açılımı nedir hangi harf ne anlama gelir.
  3. D harfinin açılımı nedir? Bunu bana bir örnekle açıklar mısın? Mesela kullanmazsak ne gibi bir problem olur.
  4. INTERFACE nedir? Neden kullanırız?
  5. ABSTRACT Class nedir? Neden Kullanırız?
  6. ABSTRACT Class ve INTERFACE arasında ki fark nedir?
  7. Code First ve DB First arasında ki fark nedir?
  8. API nedir? Neden yazarız?
  9. (Bu soru ekstradır. Eğer bilirseniz eleyici olacaktır) Benim böyle bir projem var. Bunu katmanlı mimaride nasıl tasarlarım?(Proje değişkenlik gösterdiğinden örnek veremem)

Bir ihtimal size soracaklardır.
  1. Erişim belirleyicileri nedir(public, private, internal, protected vs)?
  2. OUT ve REF parametreleri nedir? neden kullanırız?
  3. VIRTUAL anahtar kelimesi nedir?
  4. Entity Framework nedir?

Daha düşük ihtimalle size sorulacak olanlar.
  1. Bir sınıf birden fazla interfaceden türeyebilir mi?
  2. Benim bir projem var 3 katmana ayırmalıyım. Hangi dosyalar nerede tutulmalı? Core-Data-Web
  3. Parametre nedir? Argüman nedir? Arasında ki fark ne?
  4. JSON Nedir?
  5. AJAX Nedir?

Son düzenleme:

Son mesajlar