Yazılıma Nereden Başlamalıyım? (Cevap)

Bu konuyu okuyanlar

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
15 Farklı yazılımcının cevap verdiği bir video, sonuna kadar izledim gayet kaliteli ve öğretici bir içerik olmuş.
Murat Yücedağ'ı bekliyordum, tam sonlara geldim artık çıkmaz derken 28. dakikada belirdi ?

Benim tavsiyelerim:
  • Eğer bu işi sadece para için yapmayı düşünüyorsanız girerek zaman kaybetmeyin, başarılı olmanız pek mümkün olmayacak çünkü kod yazmaktan keyif almayan insan kısa sürede sıkılacaktır. Bol bol hatalarla karşılaşacaksınız, bu yüzden kod yazarken keyif almak şart.

• İngilizcenizi geliştirin, yeterli ingilizceye sahip değilseniz eğitiminize ingilizce öğrenerek başlayın. Try-Catch ile yakaladığınız hataların açıklamaları ingilizce olacak, eğer mobil programlama ile ilgileniyorsanız yeterli Türkçe kaynak bulamayacaksınız, StackOverflow'dan çözülmüş kodu kopyalamak yerine hatanın nereden kaynaklandığını ve nasıl çözüldüğünü anlatan metinleri okuyabileceksiniz. Bunların dışında bu işte ingilizce gereksiniminin en büyük sebebi yeni çıkan teknolojileri hızlı şekilde öğrenebilmektir, yazılım alanı her geçen gün ilerlediğinden dolayı başarılı bir yazılımcı olmak için geride kalmamanız gerekir.

• Hangi platformdan başlamalıyım? Sorusuna cevap bulmak için kendinize sadece 10 saniye ayırın, eğer 10 saniye içerisinde buna yanıt veremiyorsanız rastgele bir platformdan başlayın. Mümkünse platformları rakamlara ayırıp ŞURAYA gidin ve hangi alanın rakamı çıkarsa oradan başlayın. Ayrıca bu soru usta yazılımcılar arasında bahane olarak tanımlanır, yazılıma girmek istiyorsanız sadece girin, işin temelini çözdükten sonra platform seçimi yeni platforma alışma süreci oldukça kısa ve rahat olacaktır.

• Başkalarının kodlarını incelemekten çekinmeyin, hiç kimse "En iyi kod benim kodum" diyemez diyorsa da yalan söylüyordur. Açın Github'ı bol bol inceleyin ve tek tarafa bağımlı kalmayın, bir kişi bir problemi 4 metot ile çözerken bir diğeri 2 metot ile çözer, bunlar yazdığınız kodun kalitesi için çok önemli şeyler.

• Teknoloji fanatikçiliği yapmayın, her dilin iş gördüğü alanlar var. Övdüğünüz teknolojinin üreticisi size maaş bağlamıyor, tarafsız olun tüm teknolojilerde işinize yarayacak çeşitli noktalar var bu yüzden tek noktada takılı kalmamak da önemli.

• Kendinizi keşfedin, en hızlı nasıl öğreniyorsanız o yöntem üzerinden devam edin. Her insanın öğrenme biçimi aynı olmayabilir, eğer hangi şekilde daha hızlı öğrendiğinizi anlayamıyorsanız BU ve BUNUN bir çok test mevcut.

• Bol bol kitap okuyun, okuduğunuz kitabın meslek kitabı olması şart değil, bilgilendirici kitaplar olabilir, edebiyat kitapları olabilir, tarih kitapları olabilir vs. hiç fark etmez. Bu şekilde hafızanızı geliştirin, siz kod yazdıkça hafızanız ve zekanız daha da genişleyecek bu sayede bir şeyleri daha hızlı ve kalıcı şekilde öğreneceksiniz.

• Gördüğünüz gibi Yazılıma Nereden Başlamalıyım? sorusunun cevabı her yerde hemen hemen aynıdır, sürekli bunu araştırarak zaman kaybetmek yerine hemen işe koyulun.

Son düzenleme: