Yazılım konusunda nereden başlamalıyım

Bu konuyu okuyanlar

Affan Gayberi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben 9.sınıfa giden bir öğrenciyim ve en büyük hayalim game developer olmak fakat yazılım hakkında nerdeyse hiçbirşey bilmiyorum bu nedenle size iki adet sorum var

-Yazılıma nerden başlayabilirim

-Bana bu konuda zerre kadar destek olmayan ailemi nasıl ikna edebilirim ya da etmelimiyim

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067
Ben 9.sınıfa giden bir öğrenciyim ve en büyük hayalim game developer olmak fakat yazılım hakkında nerdeyse hiçbirşey bilmiyorum bu nedenle size iki adet sorum var

-Bana bu konuda zerre kadar destek olmayan ailemi nasıl ikna edebilirim ya da etmelimiyim
hiç bilgin yoksa python ile başla neyin ne olduğunu gör eğer ben direk balıklama dalacam dersen c# ile başla
kendin yapabilirsin

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067

ve 1 saatte bir call of duty yazıyım havasınada girme
zahmetli bir iş

Yiğit Ali Demir

root
SDN
Reaksiyon puanı
35

Yazılımı öğrenebilmek için algoritma mantığını kavramak gerekiyor. Eğer algoritma öğrenmezsen doğru düzgün bir şey yapamazsın. Oyun geliştiriciliği diğerlerine göre biraz fazla ilgi istiyor. Hangi alanda geliştirme yapacaksın? Bilgisayar mı yoksa mobil oyun mu? İkisi için de bir oyun motorunu iyi bir şekilde öğrenmen gerekli.

Unity videoları izleyerek oyunların nasıl yapıldığını az çok öğrenebilirsiniz. Hayalindeki oyunu yapmak için önce basit örneklerle başlaman gerekiyor, kendini başkalarına kanıtladıktan sonra insanların seni desteklediğini göreceksin. Github, Gitlab gibi sitelere üye olup örnek çalışmaları inceleyebilirsin ve yaptığın çalışmaları burada sergileyebilirsin. Bunu yapmak hem sana tecrübe kazandırır hem de başkaları senin projelerini görmüş olur.

Mobil alan için React-Native, Java, Flutter gibi birçok seçenek mevcut. Sana en uygun olanı seçmen gerekiyor. Python Kivy ile de mobil oyun yapılıyor ancak diğerleri gibi stabil çalıştığı söylenemez. İngilizce kaynaklara bakman gerekeceği için dilini geliştirmen senin için iyi olacaktır. Kendini geliştirdikten sonra freelancer, fiverr gibi sitelerden uzaktan iş alarak para kazanmaya başlayabilirsin, tabii bu en az 3-4 seneni alacaktır. Bu arada sakın yaşım küçük yapamam deme, Batuhan Taşkaya diye bir kardeşimiz var kendisi 15-16 yaşında büyük konferanslarda konuşmacı olarak yer aldı.

Sıkılıp bırakmaman gerekiyor, bir yere kadar gelip uzun süre takılı kalabilirsin veya bir hata ile günlerce uğraşabilirsin. Eğer sabırlı biriysen ileride bunun yararını göreceksin

panzr

Profesör
Reaksiyon puanı
1,483

Python senin için ideal olacaktır. Pythonda temel kodlamayı öğrenirsin daha sonra sırasıyla diğer dillere geçersin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

eğer karalı isen bu işe başla. İki, üç tane kod öğrendikten sonra bırakma ve kodlamayı 1 günde öğrenmek mümkün değil buna aylarını belki yıllarını vereceksin ona göre kararını yap ve başla

berkunmeral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Eğer bilgisayar ile vakit geçirmende ailenin herhangi bir engeli yok ise aileni konunun başındayken ikna etmeye çalışma derim. Biraz ilerledikten sonra belki durumu kavrayabilirler.

Yazılıma başlamak için şu an BTK'nın bir projesi var. İlgini çekebilir diye düşünüyorum. Udemy gibi platformlarda temel bir seviyede en azından bir yazılım projesinin işleyişi nasıl olmalı öğrenme şansın var. Şu programlama diliyle başlamalısın gibi bir öneriyi vermeyi uygun görmüyorum. Açıkcası her yazılım dilinin kendine göre artıları ve eksileri var.

Oyun yazılımları gerçekten zahmetli ama bir o kadar da keyifli işler. Bir çok insanın da hayali. Mobil tarafta ilerlemek şu an en azından lokasyon açısından daha mantıklı olabiliyor. Evinde üretebileceğin basit mobil oyunlar ile kendini test edebilirsin. Bunun için oyun motorlarının çalışma mantığını da incelemeni öneririm. Örneğin Unity3d, bir çok platformda eğitimleri mevcut.

Hayalinin peşinden gitmekten asla vazgeçme, bu süreçte bir çok insan "yapamazsın, beceremezsin" gibi tepkiler verecektir. Aldırış etme :)

Menkana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

İlk olarak derslerine çalış iyi derece yap üniversitede bilgisayar mühendisliği bölümünü yazıp kendini geliştirebilirsin.Üniversite diploman varsa bir çok yerde oyun programlama ile alakalı kurslar stajlar var oralara başvurursun.

mali2012

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Yazılımı öğrenebilmek için algoritma mantığını kavramak gerekiyor. Eğer algoritma öğrenmezsen doğru düzgün bir şey yapamazsın. Oyun geliştiriciliği diğerlerine göre biraz fazla ilgi istiyor. Hangi alanda geliştirme yapacaksın? Bilgisayar mı yoksa mobil oyun mu? İkisi için de bir oyun motorunu iyi bir şekilde öğrenmen gerekli.

Unity videoları izleyerek oyunların nasıl yapıldığını az çok öğrenebilirsiniz. Hayalindeki oyunu yapmak için önce basit örneklerle başlaman gerekiyor, kendini başkalarına kanıtladıktan sonra insanların seni desteklediğini göreceksin. Github, Gitlab gibi sitelere üye olup örnek çalışmaları inceleyebilirsin ve yaptığın çalışmaları burada sergileyebilirsin. Bunu yapmak hem sana tecrübe kazandırır hem de başkaları senin projelerini görmüş olur.

Mobil alan için React-Native, Java, Flutter gibi birçok seçenek mevcut. Sana en uygun olanı seçmen gerekiyor. Python Kivy ile de mobil oyun yapılıyor ancak diğerleri gibi stabil çalıştığı söylenemez. İngilizce kaynaklara bakman gerekeceği için dilini geliştirmen senin için iyi olacaktır. Kendini geliştirdikten sonra freelancer, fiverr gibi sitelerden uzaktan iş alarak para kazanmaya başlayabilirsin, tabii bu en az 3-4 seneni alacaktır. Bu arada sakın yaşım küçük yapamam deme, Batuhan Taşkaya diye bir kardeşimiz var kendisi 15-16 yaşında büyük konferanslarda konuşmacı olarak yer aldı.

Sıkılıp bırakmaman gerekiyor, bir yere kadar gelip uzun süre takılı kalabilirsin veya bir hata ile günlerce uğraşabilirsin. Eğer sabırlı biriysen ileride bunun yararını göreceksin

Çok güzel açıklamışsınız. Soruyu soran kişinin yaşı küçük diye ergen gibi terslememişsiniz, tebrik ediyorum.
Sorunun cevabına gelince; eğer sen kendine güvenirsen ve öğrenmeye çalışırsan ve öğrendikten sonra da kendini geliştirmeye devam edersen, göreceksin ailen de sana inanacak ve senin geçici bir heves içinde olmadığını görecektir ama önce sen kendine inanmalısın. Ben bunu öğreneceğim. Sabırla devam edeceğim öğrenmeye dersen yaparsın. Bundan yıllar sonra iyiki sabırla öğrenmişim diyeceksin. Ama önce buna ve kendine inanmalısın. Bir diğer konu da: Belki bir ufacık hata senin 1 haftanı alacak, sabırla devam et. Başarı o zaman gelir ve sana bugün inanmayanlar ileride inanır. Senin yaşına göre büyük sözler gibi duruyor ama yapmak istediğin şeyi şimdiden yapmaya başlamazsan bir o kadar geç başlarsın. Ne kadar erken başlarsan o kadar fayda görürsün, tabi sabır, istek, merak. Merakın ne kadar fazla olursa; yapmak istediğin veya yaptığın şeye ne kadar istekli olursan ve uğraşırsan o kadar başarılı olursun. Bir de tabiki 1 milyon yazılımcı projesi var. Oraya da kayıt olabilir ve öğrenebilirsin.

Kadir Kışla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

en kolayı hangisi gelirse onla başla ama tercihen başta html ve css sana web geliştirmede yardımcı olur. Bunu bildikten sonra diğer kodlama dillerini biraz daha kolay öğrenebilirsin.