Yazılım için doğru bir karar atıyor muyum ?

Bu konuyu okuyanlar

MSefaB

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Selam arkadaşlar yazılım öğrenmek çok çok istiyorum fakat bilgisayarım olsun diğer şartlar vs. olsun bir türlü olmuyor.
17 yaşındayım Lise 3'üm bilgisayarım hiç iyi değil sadece cs 1.6 oynayabiliyorum. Ayrıca yazıhanemiz olduğu için içinde programlar var ve yazıcıya felan bağlı kısaca çok kötü bir bilgisayarım var.
Para biriktiriyorum 1 ya da 2 sene sonra laptop almak istiyorum hem üniversiteyede geçeceğim için lazım olur diye düşünüyorum.
Üniversitede yazılım mühendisliği seçmek istiyorum ve ayrıca laptop dan yazılıma giriş yapacağım fakat 1 2 yıl sonra ancak sizce iyi bir karar mı ya da geç mi olur 19 yaşında başlamak eğer yazılımcı olursam ve yazılım mühendisliği okursam iyi para kazanır mıyım üniversiteden mezun olunca ne yapacağım ? Kafamda bir sürü soru işareti var . İyi bir karar mı size göre mantıklı mı ?

Çay Perisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
938
Öncelikle oyun oynamayı sevdiğiniz için yazılımcı olmak istiyorsanız yanlış bir karar vermişsiniz.
Gerçekten istiyorsanız bence şimdiden başlayın, CS 1.6 açan bilgisayar PyCharm'da açar bence.
Hiçbir şey bilmiyorsanız zaten üniversitede sıfırdan öğretiyorlar, tabii önceden biraz şey öğrenirseniz faydası olur.

ahmtdemirci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Kardeşim sana tavsiyem Python veya C# ile başlaman. Şimdilerde Python dili pek yaygın değil fakat gelecekte çok revaçta olacak. C#'ı deme sebebim ise birçok masaüstü uygulaması C, C#, C++ gibi dillerle yazılıyor. Ama Apple telefon veya bilgisayarları için uygulama geliştireceksen Swift dilini öğrenmen lazım. Bu dillerin eğitim videoları YouTube'da ve Udemy'de bulunuyor. Hatta telefondan bile öğrenebilirsin. Play Store'a (İPhone kullanıyorsan App Store'a, Huawei kullanıyorsan App Gallery'e) gir ve istediğin dili yaz. Karşına bir çok seçenek çıkacaktır. Şimdiden başarılar diliyorum.

GNU or NOT

Asistan
Reaksiyon puanı
996
Benim de bilgisayarım kötüydü 2GB RAM'li PC'de bir şey yapamıyordum. Ben de Linux yükleyip Python öğrenmeye başladım. Python öğrenmek için illa PYCharm'a gerek yok. Bir sublime text bir de terminal işinizi görür. Önemli olan sistem değil hevesiniz. Bu arada Linux yükledim dedim ama illa yükle demiyorum. Ben sistemim düşük olduğu için dedim.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Yazılımda iyi para var evet. Üniversitede sıfırdan öğretirler ama sen önceden giriş yaparsan büyük katkısı olur. Şimdiden başla derim. Bilgisayarına linux kurabilirsin daha az kaynak tüketir ve daha hızlı çalışır. Hangi dil ile başlayacağın sana kalmış bir şey. Eğer oyun yaparım dersen C, CPP, C# öneririm. Siber güvenlik dersen python, ruby, c öneririm. Eğer web dersen html, css ile başlamanı öneririm. Android için kotlin masaüstü uygulaması için ise c dillerini öneririm.

hiyr

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Yazılımda iyi para var evet. Üniversitede sıfırdan öğretirler ama sen önceden giriş yaparsan büyük katkısı olur. Şimdiden başla derim. Bilgisayarına linux kurabilirsin daha az kaynak tüketir ve daha hızlı çalışır. Hangi dil ile başlayacağın sana kalmış bir şey. Eğer oyun yaparım dersen C, CPP, C# öneririm. Siber güvenlik dersen python, ruby, c öneririm. Eğer web dersen html, css ile başlamanı öneririm. Android için kotlin masaüstü uygulaması için ise c dillerini öneririm.
yani şu an hiçbir şey bilmiyorum dediğim gibi nerden başlamlıyım oyun yaparsam nasıl para kazanırım ya da hangisine başlamam daha mantıklı.

MSefaB

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Benim de bilgisayarım kötüydü 2GB RAM'li PC'de bir şey yapamıyordum. Ben de Linux yükleyip Python öğrenmeye başladım. Python öğrenmek için illa PYCharm'a gerek yok. Bir sublime text bir de terminal işinizi görür. Önemli olan sistem değil hevesiniz. Bu arada Linux yükledim dedim ama illa yükle demiyorum. Ben sistemim düşük olduğu için dedim.
Kardeşim sana tavsiyem Python veya C# ile başlaman. Şimdilerde Python dili pek yaygın değil fakat gelecekte çok revaçta olacak. C#'ı deme sebebim ise birçok masaüstü uygulaması C, C#, C++ gibi dillerle yazılıyor. Ama Apple telefon veya bilgisayarları için uygulama geliştireceksen Swift dilini öğrenmen lazım. Bu dillerin eğitim videoları YouTube'da ve Udemy'de bulunuyor. Hatta telefondan bile öğrenebilirsin. Play Store'a (İPhone kullanıyorsan App Store'a, Huawei kullanıyorsan App Gallery'e) gir ve istediğin dili yaz. Karşına bir çok seçenek çıkacaktır. Şimdiden başarılar diliyorum.
nerden başlamalıyım hangisine başlarsam üniversitede sıkıntı çekmem ??

ahmtdemirci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Bunu biz bilemeyiz. Senin araştırıp en uygun dilleri seçmen lazım. Mesala ben 13 yaşındayım c# öğrenmeye başladım ve güzel bir şekilde ilerliyorum. Dilleri araştır ve kendine en uygun dili bul. Kolay gelsin :)

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Yazılımda para var ama pasta çok büyük, seni yutmalarını istemiyorsan iyi bir plan yapmalısın.

MSefaB

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Yazılımda para var ama pasta çok büyük, seni yutmalarını istemiyorsan iyi bir plan yapmalısın.
ya bilgisayar dükkanda bende evdeyim sadece 13 ile 16 saatleri arasında çıkabiliyorum bu 3 saat da geziyiorum birazda internette takılıyorum onun için üniye geçerken o yazın başında laptop alıp başlamak istiyorum ?

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
ya bilgisayar dükkanda bende evdeyim sadece 13 ile 16 saatleri arasında çıkabiliyorum bu 3 saat da geziyiorum birazda internette takılıyorum onun için üniye geçerken o yazın başında laptop alıp başlamak istiyorum ?
Bilgisayarınız var mı?

MSefaB

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Bir an önce pc edin, telefondan bu iş olmaz.
yok zaten telefondan olmaz da işte şu an da bilgisayar alamayız üniversitede de lazım olacağı için üniversiteye gitmeden 3 4 ay önce alıcam zorlanır mıyım ki 3 4 ay önce başlasam
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir an önce pc edin, telefondan bu iş olmaz.
oyununuz varmış indirip oynuyacağım bakalım

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
yok zaten telefondan olmaz da işte şu an da bilgisayar alamayız üniversitede de lazım olacağı için üniversiteye gitmeden 3 4 ay önce alıcam zorlanır mıyım ki 3 4 ay önce başlasam
Mesaj otomatik birleştirildi:

oyununuz varmış indirip oynuyacağım bakalım
Ne istediğini ve ne yapacağını biliyorsan, neden olmasın?