Yazılım dili öğrenmek istiyorum nerden nasıl başlamalıyım diye soranlar içini yazayım dedim.

Bu konuyu okuyanlar

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Öncelikle vereceğim kaynakları reklam için vermiyorum eğer reklama girerse yönetici arkadaşlardan gelecek uyarılara açığım.

Öncelikle eğerki ingilizce , matematik ve algoritma kavramlarına gerek yok diyen adamdan uzak duracaksın çünkü onlar sadece ezbere giden ve editleme işlemini yapan insanlardır.

Neden mi ?

0- Bir kere bilgisayar dili ingilizcedir.Haliyle yazılımın dilide odur ( şuana kadar öyle oldu sornasında ne olur bilemem )
1- Matematik işin temelidir adı üstünde Bilgi - Sayar zaten yapılma nedeni o bir algoritmik ve matematiksel işlem yapar.
2- algoritmik işlem yapacaksa demekki o işlemi yaptırmak için aagoritma bilgisine yani işin mantığına sahip olman lazım ve bilgisayara öğreteceğin işin çözüm yolunu.

3- Ben bir microsoft geliştiricisiyim. azure vs gibi ortamları ( eskiden dreamspark tı ) ücretsiz erişebiliyor ve kullanabiliyorum cünkü sürekli acıktan farklı farklı üniversite bölümleri okuduğumdan öğrenci maili ile üye oldum oda ücretsiz hak veriyor )

4- Algoritma kavramı tabiki bir seferde oturmaz zaman la hatta sürekli kavrama işlemi olur. Yani yeni projelere başladıkça farklı işler yaptıkça gelişir ve sürekli yeni çözüm yolalrı üretirsin ustalaştıkça buda algoritman gelişiyor anlamına gelir. Ama önce temelde az çok ne olduğunu nasıl gelişeceğini öğrenmen lazım.

5- İhtiyaç duyduğun yerde netten araştırman yapman lazım buda türkçe kaynak az olduğundan yukarıda dediğim gibi ingilizceni geliştirmen lazım. ( genel ingilizcemn olması iyi olacak ama asıl önemli olan mesleki ingilizcenin olup gelişmesi sonuçta koda hi how are you demiceksin ve ondanda ona eşdeğer bir cevap almicaksın eğer sohbet botu yazmıyorsan :) biraz mizah katayım dedim hehe )

6- Bir kitabın kesin olsun ( bana sorarsan microsoft geliştirici olalcaksan 1000 sayfalık sefer alganla c# 4.0 old schl takıl )

7- Youtube kanallarında güzel öğretici seriler var her ne kadar gereksiz sayısı % 90 olsada senin %10 luk kısmı bulup takip edip izlemen lazım

8- Asla şöyle bir yanılgıya düşme bazen senden 10 yaş küçük bir genç arkadaşın video yayınlamıştır ama konuyu iyi kavramıştır ve öylede acıklamıştır işte onu küçümseme ve kapmaya çalış çünkü bazen akademik anlatımlardan dahada işe yarayabiliyor. ( tabi ezbere gidenleri kast etmiyorum )

9- DB olarak benim tecrübem ve gözlemlerimden yola çıkarsam bütün db çözümlerini kullanabilirsin dilde buna engel birşey yok cünkü c# kendinden önceki dillerin + larını alıp türetilmiş o yüzden onların desteklediklerini zaten destekliyor.

10- Youtube- forumlar - github vs gibi plaformlarda dağıtılan acık kaynak kodu projeleri indir ve incele fikir sahibi edin ve sende birşeyler üretmeye çalış

11- Eğerki Peki nerden başlamalıyım dersen altta sana bir kaç kaynak sıralayayım.

Sana nacizane tavsiyem eğer doğru yoldan ve emin adımlar ile bu işi yapmak istiyorsan ;

1- Öncelikle frontend kısmında html,css,js öğrenmen

2- Eğer C# ve Asp.net Öğreneceksen Aşağıdakileri takip edebilirsin. AMA BAŞKA DİLLER OLACAKSA EMİNİM BU KİŞİLERİN O DİLLERDE DE KAYNAK VİDEOLARI DERS VİDEOLARI VARDIR. AMA İLERLEME MANTIĞI SIRA MANTIĞI BÖYLE OLMALI

- Sefer algan her yönüyle C# 4.0 kitabını almak :https://www.nadirkitap.com/her-yonuyle-c-4-0-net-i-c-ile-kesfedin-sefer-algan-kitap11237684.html?gclid=Cj0KCQiAkfriBRD1ARIsAASKsQKNv2v9_l3zV27-9tGQw0XjSuGJOghjn2ShWSbY8dUnfy-5DZ8QZXgaAuK_EALw_wcB

- Algoritmaya giriş yap yani öğren :https://www.youtube.com/watch?v=40Ip2UkpJDc&list=PLKnjBHu2xXNNiJdlhiEl_RMkK0PbJ1_DB

- Önce Console ile başla :https://www.youtube.com/watch?v=xcil4zDQAIU&list=PLKnjBHu2xXNPKBD9ZatMx5XHFIekWIU78

- Sonra Winform ile devam et :https://www.youtube.com/watch?v=xcil4zDQAIU&list=PLKnjBHu2xXNPKBD9ZatMx5XHFIekWIU78

- İleri seviyeler için devam et : ( yanlış hatırlamıyorsam ileri düzey c#idi )https://www.youtube.com/playlist?list=PLKnjBHu2xXNPdh-DetLa477OFZCPFSAwG

- Asp.net ve Tasarım Mimarileri içinde bir çok başka kaynaklar elde edebilirsin.

- Github, Ve burası gibi forumlar ayrıca facebookta genel sorulan sorulara bakma çözemeye çalışma yada çözüm yollarını inceleme gibi şeyler ile kendini geliştirebilirsin

- Bol bol proje üret bu senin pratikliğini ve algoritmanı ayrıca temiz kod yazmanı geliştirir.

Not: Bu da başka bir ders anlatan kişi burayada bak :https://www.youtube.com/channel/UC06Q0ZtwUCd2uY4-2KUpUIg

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Öncelikle eğerki ingilizce , matematik ve algoritma kavramlarına gerek yok diyen adamdan uzak duracaksın çünkü onlar sadece ezbere giden ve editleme işlemini yapan insanlardır.

Yazinin bu cümlesinden sonra okuma gereksimi duymadim.. Ben yazilim ögrenmek icin ingilizce, matematik ve algoritmanin gerekli olmadigini düsünenlerdenim..Yani bana ezber ve editlemeden giden demis oluyorsunuz.. Isvicre'de yüksek mühendis olarak uluslararasi bir firmada IoT Application Engineer olarak calisiyorum. Türkleri hor gören almanlar ya da isvicreliler senior seviyede olsa bile gelip bana danisiyorlar.. Ezbere giden editleme yapan biri icin fazla lüks degil mi ;)

Yasiniz, egitiminiz, is tecrübeniz nedir ne degildir bilmiyorum ama benim ugrastigim islerin eminim cogunu duymamissinizdir, nasil calistigindan bile bi habersinizdir ve kalkip da benim gibi düsünenleri ezbercilik daha dogrusu bos adam olarak suclayabiliyorsunuz..

Yazilimci olmak isteyen birinin ya da yazilimda belli bir seviyeye gelmek icin üstteki 3 sartin hic birine ihtiyaci yok. Ama iyi bir yazilimci olmak isteyen birinin ingilizceye kesinlikle ihtiyaci vardir, sebebi de yazilimci her zaman güncel olmali ve yeni teknolojilere hemen adapte olabilmeli. Türkce kaynaklarin cikmasini bekleyen biri 10 yil bile bekleyebilir.., yüksek matematige degil ama matematigin getirdigi görme, düsünme, problem cözme yetenegine ihtiyaci var. Algoritma denilen sey de kitaptan okunarak ya da video izleyerek ögrenilen bir sey degildir.Her problemin farkli algorimasi ya da algoritmalari vardir. Algoritma demek cözüm yolu demektir, karsilasilan milyonlarca problemin de cözüm yolu farklidir. O yüzden algoritma öyle ögrenilmez, pratik yapa yapa, düsünerek, plan cikarilarak, tecrübe edinilerek ögrenilen dogal bir sürectir.

Konudaki linklere bakayim dedim, ileri seviye dediginiz seyler giris seviyesi konular :) eski firmamda stajyer olarak calisan biri bile bunlari rahatlikla biliyor.. Türkiye'deki yazilim seviyesi magara adamligi döneminden kalma oldugu icin bunlari ileri zannediyorsunuz... Neyse tavsiyem biraz dünyaya acilin, ne teknolojiler var onlari arastirin.. 10-20 yil önceki bilgilerle konusuyorsunuz..

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Yazinin bu cümlesinden sonra okuma gereksimi duymadim.. Ben yazilim ögrenmek icin ingilizce, matematik ve algoritmanin gerekli olmadigini düsünenlerdenim..Yani bana ezber ve editlemeden giden demis oluyorsunuz.. Isvicre'de yüksek mühendis olarak uluslararasi bir firmada IoT Application Engineer olarak calisiyorum. Türkleri hor gören almanlar ya da isvicreliler senior seviyede olsa bile gelip bana danisiyorlar.. Ezbere giden editleme yapan biri icin fazla lüks degil mi ;)

Yasiniz, egitiminiz, is tecrübeniz nedir ne degildir bilmiyorum ama benim ugrastigim islerin eminim cogunu duymamissinizdir, nasil calistigindan bile bi habersinizdir ve kalkip da benim gibi düsünenleri ezbercilik daha dogrusu bos adam olarak suclayabiliyorsunuz..

Yazilimci olmak isteyen birinin ya da yazilimda belli bir seviyeye gelmek icin üstteki 3 sartin hic birine ihtiyaci yok. Ama iyi bir yazilimci olmak isteyen birinin ingilizceye kesinlikle ihtiyaci vardir, sebebi de yazilimci her zaman güncel olmali ve yeni teknolojilere hemen adapte olabilmeli. Türkce kaynaklarin cikmasini bekleyen biri 10 yil bile bekleyebilir.., yüksek matematige degil ama matematigin getirdigi görme, düsünme, problem cözme yetenegine ihtiyaci var. Algoritma denilen sey de kitaptan okunarak ya da video izleyerek ögrenilen bir sey degildir.Her problemin farkli algorimasi ya da algoritmalari vardir. Algoritma demek cözüm yolu demektir, karsilasilan milyonlarca problemin de cözüm yolu farklidir. O yüzden algoritma öyle ögrenilmez, pratik yapa yapa, düsünerek, plan cikarilarak, tecrübe edinilerek ögrenilen dogal bir sürectir.

Konudaki linklere bakayim dedim, ileri seviye dediginiz seyler giris seviyesi konular :) eski firmamda stajyer olarak calisan biri bile bunlari rahatlikla biliyor.. Türkiye'deki yazilim seviyesi magara adamligi döneminden kalma oldugu icin bunlari ileri zannediyorsunuz... Neyse tavsiyem biraz dünyaya acilin, ne teknolojiler var onlari arastirin.. 10-20 yil önceki bilgilerle konusuyorsunuz..

1- işin içinde olup Ingilizce matematiğe gerek yok demen çok üzücü ve düşündürücü olmuş
2- iyi yazılımcı olmak için diye bişey yoktur iyi yazılımcı yada profesyonel yazılımcı yoktur iyi araştıran yazılımcı vardır.
3- Temel seviyede ibaresinide ileri seviye olarak algılamış olmanızda ayrı bir üzücü.

İddialarınız ne kadar gerçekçi bilemem ama yaklaşımınızdan ben açıkçası sadece hayal dünyası görüyorum. Öyle yada böyle size hayatınızda bol şans diyip bu konuyu sizinle tartışmak istemediğimi belirtmek isterim. Çünkü ne kadar tartışırsak tartışalım bu belirttiğim 3 madde hep 1 adım önde olacaktır ve tartışmayı çok farklı boyutlara taşıyacaktır.

O yüzden bence bırakında gerçekten ihtiyacı olan yada fikir edinmek isteyen yazılımcı yada yazılımcı adayları arkadaşlar yararlansın.

Not : Benim sizin gibi orda çalıştı bunu yaptım gibi kanıtlayıcı laflara çabalara ihtiyacım yok ama yinede merak ederseniz : https://www.linkedin.com/in/ozmencelik/
iyi forumlar.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Sansliyim ki ben yazilima baslarken sizin gibi birileri karsima cikmamis, yoksa hic ögrenemeden birakmistim.. Cünkü ben yazilima baslarken ve ögrenme sürecinde ne dogru dürüst ingilizce ne matematik ne de algoritma biliyordum :) Bazen özel mesajlar aliyorum cesitli forumlarda, biri dedi ingilizce olmadan ögrenemem o yüzden biraktim, yapamiyorum cünkü algoritma bilmem lazimmis.. Yiginla bu tarz mesajlar aliyorum.. Bunlarin kaynagi da sizin gibi insanlar. Milletin hevesini kursaginda birakiyorsunuz.. Kendini gelistirmek isteyen birisi zaten eksiklerini görüp acigi kapatir..

Ayrica bi iddiam yok, eger konumumdan bahsediyorsaniz, buyrun basel'e gelin, sizi havalaninda karsilar calistigim yere götürürüm sonra forumda yazarsiniz :) Gelecekseniz sadece su tarih su saatte havaalaninda olacagim demeniz benim icin kafi :)

Yazilan seyler insanin hevesini kirmaktan öte bi ise yaramaz.. Birakin genc dimaglarin akillarini karistirmayin. Sizin gibi insanlar yüzünden millet olarak hep geri kaldik.. Bi de bunun din ayagi var, sizin gibi kendilerini alleme zannedenler, sen kimsin ki kur'an i dini anlayabilirsin diyerek insanlari kücümsüyorlar akillariyla alay ediyorlar. Yok sunu bilmen lazim yok bunu bilmen lazim.. Sanirim siz böyle bi takimsiniz, insanlarin ögrenip ögrenemeyecegine karar veriyorsunuz..

Bahsettiginiz seylerin dogru olmadiginin en büyük kaniti benim... Benim de yazilimci olmak isteyen arkadaslara tek tavsiyem sudur; yapamazsin edemezsin o olmadan asla olmaz diyenlere takmayin, ne ögrenmek istiyorsaniz onla ilgili hevesiniz olsun, güzel bir kitap edinin ve ögrenmeye baslayin. Bol bol ögrendiklerinizle pratik yapin.. Gerisi kendiliginden gelecektir...

Bence de tartisilacak bi sey yok, yazdigim yazilari zaten size cevap mahiyetinden ziyade, yaziyi okuyup da hevesi kirilacak arkadaslar icin yazdim.. Ben bu isleri bu sekilde yapabildiysem herkes de yapabilir. Benim tek yaptigim sey calismakti. Hala da calisiyorum, günde 4-5 saat uyurum genelde ve yeni teknolojileri ögrenirim isten arda kalan vakitlerde. Bu kadar basit yapilmasi gereken ;)

size de iyi forumlar.

1- Halen gereksiz şekilde bişeyler kanıtlama peşindesiniz
2- Din ile ne alakası var konunun hakikaten hayret ile bakıyorum ve maalesef gülüyorum size
3- alleme vs gibi googlede sözlükten bulduğunuz laflar ile saldırmanıza bence gerek bile yok oda ayrı bir komik olmuş

Birde sizi forum yöneticilerine şikayet edeceğim nedenide hem tartışmaya yol açmanız hemde yavaş yavaş şahsıma hakarete geçmeniz hemde din vs gibi konular ilegereksiz taraflara çekmeniz.

Sizden ricam da bu konuya artık yorum atıp kirletmemeniz zaten şikayettede bulundum bu saydığım 3 neden ile

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Ben Programlamayı kendi kendime öğreniyorum ve bunu da ingilizce kaynaklardan veya bazen de Derleyicinin yardım bölümünden yapıyorum.

İlgi alanı olarak grafik tercih etmeye başladım ve orada da Trigonometri önemli.

Mantık yürütemeyen birinin sürekli deneme yoluyla ilerlemesi çok zaman alıcı olacağını düşünüyorum.

Ezberlemek, bilineni otomatiğe bağlar. Ama her zaman aynı sorunlar çıkmaz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İrade çok önemli. Bunu da blirteyim.