Yazıklar Olsun

tempex

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çanakkalede Başı örtülü diye Otobüsten indirilen kız için gelsin bu yazı...

Bombasırtı Olayı ( 14 Mayıs 1915)

Çok önemli ve dünya harp tarihinde eşine rastlanması mümkün olmayan bir hadisedir. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiç birisi kurtulmamacasına şehit düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz. Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok Okuma bilenler
Kuran-ı Kerim okuyor ve Cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler ise, Kelime-i Şahadet getiriyor ve ezan okuyor yürüyorlar. Sıcak cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngü ile çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, dünyanın hiç bir askerinde bulunmayan, tebrike değer bir örnektir.

Emin olmalısınız ki
Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur."

M.K.Atatürk

Sahte laikler

Yazıklar olsun

angoren

Doçent
Reaksiyon puanı
5
statta bir assubayın bir teyzeyi tribünden zorla indirmesine şahit olmuştum, rezillik, kepazelik, aymazlık, ahlaksızlık bunlan daha kötü konuşamam ki terbiyem müsait değil. bu kızı şehitliğe almayanlara da verdiğim vergileri helal etmiyorum.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ya sonuçta yapılan kesinlikle yanlış
ancak bilinen başka bir daha yanlış var bence
başörtüsü dinin zorunluluğu değil
bu konuda Yaşar Nuri hocaya güveniyorum

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
İnsanlar Laik Olmaz Devletler Laik Olur . Bu Kaz Kafalar Güttükleri İdeolojinin Bile Farkında Değiller.!

Pardon.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ey Peygamberim Müslüman olmayı kabul etmiş KADINLARA Şu emrimi ilet: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar.. Süslerini ve cazibelerini(Çekiciliklerini-gizemlerini), kendiliğinden görünen kısmı hariç, açmasınlar. Baş örtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler.

Umeys’in kızı Esma’dan nakledildi. Dediki: Resulüllah (s.a.v) bir gün Hz. Aişe (r.anha)’nın evine girdi. Kızkardeşi Esma yanında idi. Üzerinde Vucudunun hertarafını örten ve yenleri geniş bir elbise vardı. Resulüllah (s.a.v) onu görünce kalkıp dışarı çıktı. Hz. Aişe (r.anha) kızkardeşine “buradan uzaklaş Resulüllah (s.a.v) sende hoşlanmadığı bir şey gördü” dedi. Hz. Esma uzaklaştı arkasından Resulüllah (s.a.v) içeriye girdi.Hz. Aişe (r.anha) niçin kalkıp gittiğini sordu. Resulüllah (s.a.v) de elbisesinin yenini sadece parmakları görünecek şekilde ellerinin üzerine çekerek şöyle cevap verdi: “Kızkardeşini görmedinmi? Müslüman bir kadın şurasından başkasını gösteremez. (Mecmeu’zzevâid nr:4168)

Hz. Âişe'den rivâyete göre, bir gün Hz. Ebû Bekir'in kızı Esmâ ince bir elbise ile Allah Resulunun huzuruna girmişti. Resulullah (s.a.s) ondan yüz çevirdi ve şöyle buyurdu: "Ey Esma! Şüphesiz kadın erginlik çagına ulaşınca, onun şu ve şu yerlerinden başkasının görünmesi uygun değildir." Hz. Peygamber bunu söylerken yüzüne ve avuçlarına işaret etmişti" (Ebu Davûd, Libâs, 31). "Allah Teâlâ ergin kadının namazını başörtüsüz kabul etmez" (İbn Mâce, Tahâre, 132; Tirmizî, Salât, 160; Ahmed b. Hanbel, IV, 151, 218, 259).

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Sen bari yapma tony :S
Şaşırtma beni..

Bu lafın saçmalık olduğuna, reklam olduğuna inanıcak kadar akıllı bireylersiniz..
Ve yüzyıllar boyu İslam Dininin elçileri, biat edenleri Allahın sevgili kulları yanlış mı biliyor!

Konunun yeri burası değil tartışma o tarafa çekilmesin ama Yaşar Nuri, Zekeriya Beyaz vs gibi deli saçması, magazin kopması, megolmanyak insanlara prim vermeyin!

Lütfen lütfen lütfen..

NETWORK

Profesör
Reaksiyon puanı
115
ee hersey yerıne gore tabı ona gore de uyulmalı..

son.durak.27

Profesör
Reaksiyon puanı
11
kardeş kime güvendigine dikkat et. onun ne söyledigi önemli degil. rabbim zaten herşeyi kuranı kerimde söylemiş.. nur süresini oku derim güzel kardeşimm

angoren

Doçent
Reaksiyon puanı
5
o zaman fazla değil birkaç milyar insan bu konuyu tamamiyle yanlış anlamış ya da yanlış biliyor ve bizim yaşar nuri hani şu karısı çarşıda pazardayken sekreteriyle elma şekeri ve doktorculuk oynayan yaşar nuri çok iyi biliyor öyle mi diyorsun.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
onu keşke bir dinlesen
zaten o da Kur'an ı kaynak ediniyor
ben iki tarafın görüşünü de dinledim
şimdi aklı konuşturma zamanı
Yaşar Nuri'ninki akla daha mantıklı
siz de bir onu dinleyin bir de diğerlerini
kendiniz karar verin
ben ne desem boş, ilahiyat uzmanı değilim
ancak birçok anlamak için de olmak gerekmiyor zaten
yaşar nuri hocaya laf atmayın
yanlışsanız iftira kapsamına girer ki günahı sonsuz cehennemdir
lütfen yapmayın
yok zamanında ben de az atıp tutmadım bazılarına ama yanlış
iyice bütün videoalrını dinlemeden onun bunun attığı çamurlara inanmayın

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46

Kardeş şurayaı bir okusan iyi olacak.

Sual: Dinimiz, kadının nasıl kapanacağını açıkça bildirdiğine göre bunun tartışması niçin yapılıyor? Tesettürü inkâr eden dinden çıkmaz mı?
CEVAP

Kadınların tesettürü kesin olarak açıklanmıştır. Tesettürle ilgili âyet-i kerimeleri Peygamber efendimiz açıklamış, âlimler de bizlere bildirmiştir. Bu husustaki tartışmalar kasıtlıdır.

Kur'an-ı kerimde genel olarak her şey, kısa olarak bildirilmiştir. Bunları Peygamber efendimiz açıklamış, o günden beri uygulanmıştır.

Kur'an-ı kerimde mealen, (Sakın ana-babana öf deme) buyuruluyor. (İsra 23)
Bir kimse, ana-babasına öf demese, fakat sopa ile dövse, sonra da (Ben öf demediğim için, Kur'anın emrine uydum) dese, bu kimse Kur'ana uymuş mu oluyor? Âyet-i kerimenin manası, (Ana-babanızı üzmeyin hatta onlara öf bile demeyin) demektir. (Beydavi)

Bunun için Kur'an-ı kerimdeki bir âyetin hükmünü öğrenmek için Kur'an tercümesine bakmak çok yanlış olur. Herkes Kur'an-ı kerimden hüküm çıkarabilseydi, hadis-i şerifler lüzumsuz olurdu.

Hırsızlık suçtur. Bir hakim, kanunları esas almadan, sırf Anayasaya göre bir hırsıza ceza veremez. Çünkü hırsızlığın cezası açıkça Anayasada bildirilmemiştir. Birçok hükümler kanunlarla açıklanmıştır.

Bunun gibi, dinimizin bir hükmünü öğrenmek için herkes Kur'an-ı kerime bakıp anlayamaz. Kur'an-ı kerim, hadis-i şeriflerle açıklanmıştır. Hadis-i şerifleri de anlamak büyük ilim işidir. Bunları da İslam âlimleri açıklamıştır. Onun için hiç kimseye Kur'an tercümesi okumasını tavsiye etmiyoruz. Bir okuyucu "Kur'an tercümesi, okuyarak dinsiz oldum" diye acı bir itirafta bulunmuştu.

Tıp kitabı okuyarak, ilaç yapmak ve hastaya teşhis koymak yanlıştır. Kur'an tercümesinden hüküm çıkarmak bundan daha büyük yanlıştır. Çünkü yanlış ilaç kullanan ölebilir. Fakat yanlış hüküm çıkaran imanını kaybedip, sonsuz azaba düşebilir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kur'anı kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa bile, muhakkak hata etmiştir.) [Nesai]

(Kur'anı kendi görüşüne göre tefsir eden kâfir olur.) [Mekt.Rabbani]

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Mümin kadınlara söyle: [Yabancı erkeklere bakmaktan] sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, [el, yüz gibi] görünen kısmı hariç, ziynetlerini [Saç ve gerdan gibi ziynet takılan yerleri] göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar [saç, kulak ve gerdanlarını] örtsünler!) [Nur 31]

Bu âyet-i kerimeden kadınların başörtüsünü sadece yakasına örteceği, baş ve vücudunun diğer yerlerini örtmenin gerekmediği anlaşılabilir. Gözünü neden sakınacak, ırzını nasıl koruyacak, ziynetten maksat nedir? Kına, sürme boya mıdır, altın, gümüş gibi ziynetler midir? Bu hususlar açık değildir, hadis-i şerifle bildirilmiştir. Bir âyet-i kerime meali de şöyle:
(Ey Nebi, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına [dışarı çıkarken] cilbablarını [dış kıyafetlerini] giymelerini söyle! Bu, onların tanınıp, eza görmemelerine daha uygundur.) [Ahzab 59]

Bu tercümeye bakıp "Kadın, tanınıp eza edilmemesi için dış elbise giyer. Tanınıp eza edilmezse, çıplak gezebilir" diyenler çıkmıştır. Bu âyetleri Resul aleyhisselamın nasıl açıkladığına bakmalıdır.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Kadının [yüz ve iki elinden başka] bütün bedeni avrettir.) [Mecmaul-enhür, El-mugni]

Bu hadis-i şerifte kadının tesettürü açıkça bildiriliyor. Kur'an-ı kerimin 17 yerinde Resulullaha (De ki, bana tâbi olun) buyuruluyor. Allahü teâlânın Resulüne tâbi olup Onun bildirdiği şekilde tesettüre riayet etmelidir!

Hazret-i Esma, ince elbise ile gelince, Resulullah efendimiz baldızına bakmadı. Mübarek yüzünü çevirip (Ya Esma, bir kız, namaz kılacak yaşa gelince, yüz ve elleri hariç, vücudunu erkeklere gösteremez) buyurdu. (Ebu Davud)

Hazret-i Âişe validemiz buyurdu ki:
(İlk muhacir kadınlara Allah rahmet etsin! Tesettür âyeti inince, hemen futalarını yırtıp başlarını örttüler) buyurdu. (Buhari, Nesai)

Kadın avrettir, tesettürü farzdır. Âyet-i kerimeyi kendi görüşüne göre tefsir edip bu farzı inkâr etmek küfürdür.

Bir kadın açık gezse kâfir olmaz. Fakat kapanmanın lüzumsuz olduğunu söylerse kâfir olur. Günah ile küfür farklıdır.

Ayet ve hadisler gayet açıktır arkadaşalar.Bunları anlamak için hocaya ihtiyaç yoktur.Kadınların neresi kapatılıp neresi açılacağı birçok hadiste Peygamber Efenimiz tarafından net bir şekilde açıklanmıştır.Bunu reddetmek ne anlama geliyor reddetmeden uymamak ne anlama geliyor yukarıdaki koyu renkli yazılmış cümlelerde ehli sünnet inancı açıklanmıştır.

son.durak.27

Profesör
Reaksiyon puanı
11
onu keşke bir dinlesen
zaten o da Kur'an ı kaynak ediniyor
ben iki tarafın görüşünü de dinledim
şimdi aklı konuşturma zamanı
Yaşar Nuri'ninki akla daha mantıklı
siz de bir onu dinleyin bir de diğerlerini
kendiniz karar verin
ben ne desem boş, ilahiyat uzmanı değilim
ancak birçok anlamak için de olmak gerekmiyor zaten
yaşar nuri hocaya laf atmayın
yanlışsanız iftira kapsamına girer ki günahı sonsuz cehennemdir
lütfen yapmayın
yok zamanında ben de az atıp tutmadım bazılarına ama yanlış
iyice bütün videoalrını dinlemeden onun bunun attığı çamurlara inanmayın
iyi de kardeşim onu cok dinledik onun nasıl birisi oldugu ekranlarda dolaşmasından belli.... hiç bir kimseyi dinlemem ve onların kitaplarını okumam.. bana kuranı kerim yeter ve peygamber efendimizin hadisleri ni okumak daha iyi herşey anlaşılır bir şekilde gerisi benim için boşşş

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
evet öncelikle bin bilseniz de bir bilene danışmak en iyisi
tabiki gidip fethullah müritleri gibi olursanız ayrı
hem demişsiniz ki Kur'an ı örnek alırım onu bunu dinlemem
hem de kesinlikle açıkça belirtilmemesine rağmen, kendiniz sonradan başörtüsünü işe katıyorsunuz
başörtülerini yakalarına kadar örtsünler demiş
ne diye kurcalıyorsunuz
yok aslında o şunu demek istemiş diyorsunuz
Allah'tan korkun, ben türban dinin zorunluluğu değil derken Allah'a hep diyorum sen beni yanlış yoldan koru diye,
siz nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz
basitçe açık bir ayeti siz kendinize göre yorumluyorsunuz
sonra da yorumlamayın diyorsunuz
bunlar bence ufak problemler bana burada küfretseniz arkadaşlığımı bozmam sizlerle
canınız sağolsun, ben yanılıyorsam Allah beni doğru yola iletsin

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46
İslamiyet kişilerle uğraşmaz.Kişi ismi vermeye gerek yoktur.Onlara laf söylemeye de gerek yoktur.

Tesettür konusu açıktır onu reddedenin ne olacağıda açıktır.Herkesin aklı iradesi var.
Ayırt etme yeteneği var.Kişi ister kabul eder ister reddeder.

Amacımız insanları doğru bilgilendirmek onlara yardımcı olmaktır.Bunları iyi niyetle yapmaktır.Bize düşen bildiğin doğruyu yorum katmadan açık ve güzel bir üslup ile söylemek.

Kişlerin ne olduğu kim olduğu çok önemli değil.Hadisler Kur'an- Kerim i açıkça ne demek istediğini söylüyor.Kimse Kur'an-ı Kerim'i kendi kafasına göre yorumlayamaz.Hadisler onun en güzel açıklayıcısdır ve hadisler gayet açıktır.

Benden bu kadar fazla uzatmaya gerek yok.Herkes anlamıştır artık.

Kalın sağlıcakla.Hayırlı geceler.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
hiç bilenle bilmeyen bir olur mu

hadislerle ilgili komplolardan maalesef haberiniz yok
gerçek hadislerden neler çıkarılmış hangi yalan hadisler eklenmiş bilmiyoruz
Allah Kur'an ı koruyacağı gibi hadisleri koruyacağı emrini vermemiş ki
işte akıl iradesi, nasıl sadece hadise göre %100 doğru diyebilirsiniz
kadının erkeği dövebileceği ile ilgili birçok yalan hadis mevcut işte size hikayeye bakın

peygamberimiz zamanında adamın biri eşini çok dövüyormuş, eşi birgün şikayete gelmiş, demiş ki namazda dövüyor falan diye peygamberimiz de adama sormuş, ben eşimle birlikte olmak istiyorum o da namazı uzatıyor o yüzden dövüyorum sonra adamı haklı bulmuş, peygamberimiz güya demiş ki erkeğin kadın üzerinde o kadar hakkı vardır ki erkeğin vücudu tamamen irin kaplı olsa(sivilcedeki sarı şey) kadında bunu yalaya yalaya temizlese hakkını ödeyemezmiş, o yüzden erkek dövebilirmiş

Allah'ım sen beni sapıklıktan koru
inananlara yazıklar olsun

Kur'an da apaçık belirtilmeyen bir şeyi yorumunuzu katarak zorunluluk gibi gösteriyor sonra da gerçeği açığa çıkarmak isteyenlere o yorumunu katıyor diyorsunuz
ben de yanılıyor olabilirim ancak Allah'tan dileğim doğrunun açığa çıkmasıdır
yanılıyorsam Rabbim inşallah beni düzeltir

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Uygulama toplumun hassasiyetine göre yanlıştır.

tempex

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Burada açılan bu konular üyeleri birbirine düşman ediyor. Diyelim ki ben dinlere inanmıyorum. Ben düşmanınız mı olacağım? Ve ya bir başkası? Diyolarki yok Yaşar Nuri gibi düşünenlere acıyorum, yok onu bunu destekleyenlere acıyorum vs. dolaylı olarak insanlara üyelere hakaret ediliyor. Düşüncelere saygı göstermek gerekir. Haberle ilgili Yazı ile ilgili yorum yapılabilir ama başkalarının düşüncelerine saygı gösterilmek de zorunludur. Ha gösterilmiyorsa da dolaylı yoldan hakaret edilmemelidir....

Kimin vatanında kimi dışlıyosun

Şehitlikte yatan şehitlerde kuran okumuşlar ,şehadet getirmişler ,,o zaman bu insanlarda laik değil onlarıda şehitlikte barındırmasınlar (senin mantığın bu kapıya çıkar)

Sen aldığın soluğu O Kuran okuyup şehadet getirerek bu vatanı kurtaran insanlara borçlusun

herkes özgürse haddini bilecek herkes

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Başörtüsü zorunlu değil diyenler, mini etek de zorunlu değil; giydirmeyin o zaman kimseye.

Bu kesinlikle bir bahane değildir. Bırakın millet inancına göre giyinsin.

Bir de sorduğunda biz de Müslümanız diyorlar...

kocaçınar

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bugün Türkiye basınını takip edin, gündemde daima" başörtüsü, sakal, cübbe" laiklik elden gidiyor paranoyaları olduğunu görürsünüz. Hal buki bu devlete en sadık bu kesimdir, en uslu, mülayim yine bu kesimdir! Başını inancı gereği örtmüş kardeşlerimin önlerine bir hademe çıkar: "ÇIKAR ULAN BU BAŞÖRTÜYÜ" der, hatun ağlayarak başörtüsünü çıkarır,"OKULA BÖYLE GİREMEZSİN" der, bacım da başını öne eğerek gözyaşları içinde evine döner.

Öbür taraftan bu devleti yıkmak için silahlanmış bir grup, emniyet kuvvetlerine taşlı, sopalı saldırıya geçer, devletin otobüslerini ateşe verir, dükkanların camlarını kırar, masum vatandaşların arabalarını ters çevirir, polisler geriye çekilmek zorunda kalır veya seyirci makamına çekilir. Adamlar bölücü başının resmini taşırlar, her şeye küfrederler, ayrılıkçı sloganlarını yükseltirler, müdahale olmaz! sebep? "efendim olayların büyümemesi için böyle davranılması gerekiyormuş ta falan filan! "

Ee kardeşim, senin şu zihniyetine bak! başörtülü bacımın başörtüsüne el uzatırken korkmuyorsun! Biliyorsun ki karşında iffetli, uysal, hakşinas bir insan vardır, sana silah çekmeyecek, sana sopa ile saldırmayacak, sana zararı dokunmayacak! Çünkü onda Allah korkusu vatan millet bayrak sevgisi vardır! Bütün bunları bildiğin için "horozlanıyorsun! " aynı kahramanlığı PKK’lı militanlara karşı göster bakalım! git ellerinden bir pankart almaya çalış seni " hastanelik " ederler!

Saygılarımla

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Hak şerleri Hayreyler,
Zannetmeki gayreyler,
Arif onu seyreyler,
Mevla görelim neyler,
Neylerse Güzel Eyler.
Erzurumlu İbrahim Hakkı

Arkadaşlar biz bilinçli oldukça, yürekler bir attıkça, bunlarda bitecektir. bunlar boksta yenilgiye uğramış bir boksörün rastgele sağa sola savurduğu yumruklar gibi, bir zihniyetin son çırpınışlarının göstergesidir. ben inanıyorum birgün hepsi bitecek, birgün kurtla uzunun yanyana yürümesi gibi, her dilden, her dinden, her ırktan, her zihniyetten insanların birlikte yaşama, birbirine hoşgürü ve sevginin, herkesin kendi benimsediği hayat sitilini özgürce yaşayacağı bir dünya çokta uzakta değil. güzel günler dileğiyle.

mseker32

Asistan
Reaksiyon puanı
3

zina haram olduğu halde ne icraatlarda bulunduğu belli birinin görüşümü dikkate alacağız. dinin gereği değil derken acaba hangi ilahiyat fakültesini bitirdini? zaten işimize geleni alıp, diğerlerini görmezden geldiğimiz için bu halde değilmiyiz? mütedeyyin insanımıza işte bunlar bu zulmü reva görüyor. peki dinin emridir diyen profların görüşünü neyere koyacağız? hırisyan ülkeleri bile bizden daha fazla anlayışlı kendi dinimize!

savruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aşağıdakini bir okuyun derim. Din gibi her oyuna dahil edilen bir kavramın ne kadar tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini görebilirsiniz böylece. Olmayan şeyler oluyor gibi gösteriliyor. Çeviriler kafaya göre yapılıyor sonra şu forum ortamında bile kargaşa çıkabiliyor. Her okuduğunuz meale gerçek gözüyle bakmayın. İrdeleyin, araştırın.

Nur Suresi, 31. ayet (24:31)

KİŞİSEL olarak ne başörtüsü ile ne de türban ile herhangi bir sorunum var. Ama örtünmeyle ilgili yalan, safsata ve hurafe yayanlarla kavgam var. Türbancılar, bu örtünme tarzının Kuran’ın tartışılmaz buyruğu olduğunu ileri sürüyorlar. Ama Azháb Sûresi’nin 59. ayeti; Nûr Sûresi’nin 30, 31 ve 60. áyetleri dışında Kuran’da bir başka hüküm yoktur ve türban şaklabanlığı Kutsal Kitap’da yer almamaktadır.

İKİYÜZLÜLER

Bunu öğrendiğim için: Faiz ve kredi kartının İslam’a aykırı olmasına karşın türbancılar tarafından kullanıldığını; türbancıların, İslám’a ters düşmesine karşın, Cumhuriyet’in yapı ve kurumlarına, yasalarına ve özellikle Devrim Yasaları’na uymak zorunda kaldıkları halde nasıl olup da dinden çıkmadıklarını soruyorum. Bu işte bir ikiyüzlülük var!

İkiyüzlülük sadece türbancılarda değil! İkiyüzlülüğün en tepesinde Kuran çevirmen ve yorumcuları bulunuyor. Bunun en çarpıcı kanıtını, Mustafa Sağ, "Evrensel Çağrı, Kur’an Meáli" (Final Pazarlama Yayını) çevirisine yazdığı önsöz ve açıklamalarda veriyor. Mustafa Sağ’a göre geleneksel çevirmen ve yorumcular Nûr Sûresi’nin 31. ayetini geleneğe uyarak ve birbirlerini taklit ederek yanlış çeviriyorlar. Müthiş bir iddia! Mustafa Sağ’ın açıklamasını olduğu gibi aktarıyorum.

HIMAR = ÖRTMEK

"Kuran ayetinde ’başörtüsü’ diye bir kelime geçmemektedir. Buna rağmen tüm Kuran tefsirlerinde ve çevirilerinde Kuran ayeti ’başörtüsü’ olarak çevrilmiştir. Halbuki ayette geçen "HIMAR’ kelimesi ’Baş örtmek’ anlamında değil, sadece ’örtmek’ anlamına gelmektedir. Eğer, herhangi bir şey örtülecek ise. O şeyin vurgulanması gerekir. Örneğin masa örtüsü derken, örtmek kelimesinin yanına masa kelimesinin gelmesi gibi, başörtüsü dendiği zaman da "örtmek" ("hımar") kelimesinin yanına "baş" ("re’s") kelimesinin ’hımarü-re’s’ şeklinde gelmesi gerekir. Ayetteki ’hımar’ (’örtü’) kelimesinin yanında geçen ve vurgulayan kelime ’cuyub’ kelimesidir ki, ’yaka’ veya ’göğüs’ anlamına gelir. Çünkü, aynı kelime ’cuyub’ bir başka ayette (28:32) Hz. Musa’nın ’göğsüne/koynuna elini soktuğu’ şeklinde geçer. Yani, ’cuyub’ kelimesi, ’hımar’ örtmek kelimesi ile kullanıldığı zaman ’bihumûrihinne ala cuyubihinne’ başını örtmek değil, ’göğsünün üzerini örtmek’ anlamına gelmektedir. Geleneksel tüm yorumcular, Kur’an ayetini bilimsel bakışla değil de, birbirlerini taklit edip, ’Başörtülerini yakalarının üzerine kadar örtsünler’ diyerek ’Felyedribne’ fiilini de ’örtsünler’ diye tercüme etmişlerdir. Bu geleneksel yorumcular ’DaRaBe’ kökünden gelen bu kelimeyi burada, ’Başörtülerini örtsünler’ derken, bir başka yerde aynı ’DaRaBe’ kelimesini ’Kadınları DÖVÜN’ (Bak. 4:34) diye çevirmişlerdir. Özetle, Kuran’ın orijinal ayeti tüm açıklığı ile ortadayken, elverişli bir siyasal kullanım malzemesi olarak, sürekli gündemde tutulan başörtüsü, Kuran’ın değil, geleneklerin, kişisel görüşlerin dinleşmesinden kaynaklanmaktadır." (S. 373)

GERİSİ ALİMLERİN İŞİ

Mustafa Sağ’ın iddialarını Arapçadan denetleyecek durumda değilim. Ancak Nûr Sûresi’nin 31. áyetinin Fransızca ve İngilizce çevirileri onun iddialarını desteklemektedir.

Ben bu çok önemli iddiayı sütunuma aktararak kamusal-toplumsal görevimi yerine getiriyorum. Gerisi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve İslam alimlerinin işi!..

KAYNAK

kocaçınar

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sözde Laiklere!

Bakınız, Atatürk Laikliği nasıl açıklamış!

“Her fert istediği dini seçmek, istediği dinin icap ve gereklerini yapmak yada yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin vicdanına hakim olunamaz. 1930 Amasya”

“Her milletin kendine mahsus ananesi, kendine mahsus adetleri, kendine göre millî hususiyetleri vardır.
Hiçbir millet aynen diğer bir milletin mukallidi olmamalıdır. Çünkü böyle bir millet ne taklit ettiği milletin aynı olabilir, ne kendi milliyeti dahilinde kalabilir. Bunun neticesi şüphesiz ki hüsrandır."

Atatürk’ün söylev ve demeçleri

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
hiç bilenle bilmeyen bir olur mu

hadislerle ilgili komplolardan maalesef haberiniz yok
gerçek hadislerden neler çıkarılmış hangi yalan hadisler eklenmiş bilmiyoruz
Allah Kur'an ı koruyacağı gibi hadisleri koruyacağı emrini vermemiş ki
işte akıl iradesi, nasıl sadece hadise göre %100 doğru diyebilirsiniz
kadının erkeği dövebileceği ile ilgili birçok yalan hadis mevcut işte size hikayeye bakın

peygamberimiz zamanında adamın biri eşini çok dövüyormuş, eşi birgün şikayete gelmiş, demiş ki namazda dövüyor falan diye peygamberimiz de adama sormuş, ben eşimle birlikte olmak istiyorum o da namazı uzatıyor o yüzden dövüyorum sonra adamı haklı bulmuş, peygamberimiz güya demiş ki erkeğin kadın üzerinde o kadar hakkı vardır ki erkeğin vücudu tamamen irin kaplı olsa(sivilcedeki sarı şey) kadında bunu yalaya yalaya temizlese hakkını ödeyemezmiş, o yüzden erkek dövebilirmiş

Allah'ım sen beni sapıklıktan koru
inananlara yazıklar olsun

Kur'an da apaçık belirtilmeyen bir şeyi yorumunuzu katarak zorunluluk gibi gösteriyor sonra da gerçeği açığa çıkarmak isteyenlere o yorumunu katıyor diyorsunuz
ben de yanılıyor olabilirim ancak Allah'tan dileğim doğrunun açığa çıkmasıdır
yanılıyorsam Rabbim inşallah beni düzeltir

kardes öncelikle kisi sevdigi ile beraberdir unutma,demokrasi ve laiklik kavramlari icerisinde islam tanitimi yapilmaz ,yapan yalanci sahtekar biridir .Kuran da ve hadislerde bu yönde onaylama olmadigi gibi aksi bir tutum sergilememiz isterki bu adam kendince islam alimi sifatiyla bu cürümü isliyor,unutma bilenle bilmeyen bir olmadigi gibi ,bilenin islemis oldugu günah daha cirkin sayilir ,ve seytan bütün güzel ve cirkin amelleri biliyor ,onun bilgisi onu atesden korumayacak,ne zekeriya beyaz ne yasar nurileve nede fetullah gülen gibiler bu dünya eksil olmayacaktir ,faket bizim görevimiz bu tuzaklardan kurtulacak basiret sahibi olmamiz , dogruyu yanlisi sece bilme özelligine ulasmamiz lazim yoksa kayip ederizde sadece onlari suclamaktan baska bir isimize yaramayacaktir ,

sen timurtas ucan hocayi dinle onu örnek al medyada show yapanlar ,sohbet icerisinde avrat gibi hünhür hüngür aglayan timsah göz yaslilari degil