Yaz saati uygulaması başlıyor

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Yaz saati uygulaması başlıyor
Kış saati uygulaması sona eriyor.

122132.jpg

Kış saati uygulaması sona eriyor. 28 Mart Pazartesi günü saat 03.00'te saatler 1 saat ileri alınacak.

Kış saati uygulamasına 31 Ekim 2010 tarihinde geçilirken, saat 04.00'te saatler bir saat geri alınmıştı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı da 10 Mart tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Buna göre, enerji tasarrufu yapılması, Avrupa ülkeleriyle saat birliğinin sağlanması, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin azaltılması amacıyla, 28 Mart Pazartesi günü tüm yurtta saatler, saat 03.00'ten (pazar gününü pazartesi gününe bağlayan gece) itibaren saatler bir saat ileriye alınacak.

Yaz saati uygulaması, 30 Ekim 2011 tarihinde Pazar günü saat 04.00'te saatlerin bir saat geri alınması ile sona erecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, yaz saati uygulaması programı çerçevesinde her yıl orta ölçekli bir santralin ürettiği enerji kadar tasarruf elde ediliyor. İleri saat uygulaması işe erken başlamak ve çıkmak, aydınlatma, ısıtma, soğutma açısından önem taşıyor.

ÜNİVERSİTE SINAVI NEDENİYLE BİR GÜN İLERİYE ALINDI

Bu arada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Bakanlar Kuruluna yaptığı öneri ile ileri veya geri saat uygulamasına her yıl Mart ve Ekim aylarının son pazar günü (cumartesi gününü pazar gününe bağlayan gece) başlanıyordu.

Bu yıl Mart ayının son pazar günü aynı zamanda Yüksek Öğretime Giriş Sınavı (YGS) yapılması nedeniyle öğrencilerin bu durumdan etkilenebileceği gündeme geldi. Bakanlar Kurulunun konuyu değerlendirmesi üzerine YGS sınavı nedeniyle bu yıl ileri saat uygulaması bir gün sonraya alındı.

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
çok saçma bir uygulama. ileri saat uygulaması 12 ay uygulansa da,12 ay tasarruf edilse daha iyi değil mi?

kışın saat 5 te hava kararırken bunu 4e çekmenin kime ne faydası var. devlet dairelerinin,okulların ve fabrikaların yoğun olarak çalıştığı zaman diliminde akşam saatini geriye çekmek aklın mantığı alacağı bir uygulama değil.

SAATLER BİR DAHA GERİ ALINMASIN.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
@antiateist

Bende saatlerin ilerde olmasından vede zırt bırt değiştirilip durmasından hoşlanmıyorum... Mesela saatler ilerdeyken akşam oturuyorum saat 0:00 olmuş... Saat 23:00 olması gerekirken neden 0:00 olsunkii???...

Ja.McFly

Asistan
Reaksiyon puanı
3
yarım saat ileri alalım herkes mutlu mutlu otursun

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Saçma bir şey olsaydı zaten uygulamazlardı. Hepsi güneşten daha fazla yararlanabilmek için. Kışın gündüzler kısalıyor bu yüzden bir saat ileri alınıyor; yazın ise geceler kısalıyor bu yüzden 1 saat geri alınıyor. Her şey bilimsel. Belki benim söylediklerimden daha da fazlası mevcuttur, biraz araştırırsanız bulursunuz. :)

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Saçma bir şey olsaydı zaten uygulamazlardı. Hepsi güneşten daha fazla yararlanabilmek için. Kışın gündüzler kısalıyor bu yüzden bir saat ileri alınıyor; yazın ise geceler kısalıyor bu yüzden 1 saat geri alınıyor. Her şey bilimsel. Belki benim söylediklerimden daha da fazlası mevcuttur, biraz araştırırsanız bulursunuz. :)

tam da saçmalık burada zaten erenberk. senin dediğin gibi yapsalar az çok mantıklı denilebilirde ,uygulama senin yazdığının tam tersi:crying:. (bilim sınıfta kaldı:biggrin::biggrin:)

lütfen araştırma tavsiyesini karşı tarafa yaparken,hiç değilse kendi yazdıklarımızı gözden geçirelim:thumbdown::thumbdown:.

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Bu gece ileri saat (yaz saati) uygulamasına geçiliyor. Saatler, bu gece (Pazar gününü, Pazartesi gününe bağlayan gece) saat 03.00'de bir saat ileri alınacak...

Ha birde şunu anlamıyorum, Gece kalkıp saatmi ayarlayacaz ;) sabah yapsak olmuyormu? yada yatmadan ileri alsak. Şu gece 3 vurgusunu yapmasalar olmuyormu :tt2:

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Benim laptop telefon zaten ayarlamış...:D

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
benimki kendini ağırdan satıyo, hala eski kafa